جمع آوری آب باران در ایران

 

جمع آوری آب باران - آب انبار

   از گذشته های بسیار دور جمع آوری و استحصال آب باران و  روان آب ها در بسیاری از نقاط ایران اصلی ترین  و مهمترین روش تامین آب شرب  بوده است . طی قرنهای متمادی مردم با احداث آب انبار ، آب باران را در این مخازن زیر زمینی ذخیره  می کردند. قیمت ارزان و دسترسی آسان به منابع آب زیر زمینی در دهه های گذشته به واسطه ورود تکنولوژی و تجهیزات حفاری و بسیاری دلایل دیگر… موجب گردید به صورت تاسف باری برای برداشت آبهای زیر زمینی و آب های سنگواره ای ( آب باران ذخیره شده در طی میلیونها سال ) تجدید ناپذیر در کشورمان ایران اقدام شود. برداشت های بی رویه از آبهای گرانبهای تجدید ناپذیر در دهه های گذشته بیشتر در کشاورزی ( آن هم در بسیاری موارد غیر سود آور  ) مصرف شده است. امروزه تقریبا تمامی روشهای مرسوم و سنتی که نتیجه هزاران سال تمدن مردم ناحیه کم آب ایران بوده به فراموشی سپرده شده است. مراتع بسیاری به زمینهای کشت آبی تبدیل شده و …. خشک شدن و شور شدن سفره های آب زیر زمینی اخباری هستند که از بسیاری از نقاط کشورمان ایران همه روزه می شنویم. یکی از راه های صرفه جویی منابع آب زیر زمینی استفاده از آب باران می باشد.

   مزیتهای فراوان استفاده از آب پاک و تصفیه شده باران که خداوند رایگان آن را در اختیار ما گذاشته است موجب گردیده رویکردی جهانی و بین المللی برای فرهنگسازی استفاده و ذخیره آب باران در جهان آغاز شود. برخی از مزیتهای استفاده از آب باران به شرح ذیل می باشد:

 • صرفه جویی در مصرف آبهای زیر زمینی : با تکیه بر مصرف آب باران هزینه های تصفیه آب ، انتقال آب و … در ابعاد خانگی و ملی کاهش چشمگیری می یابد.
 • کاهش تولید گازهای گلخانه ای : صرفه جویی مصرف انرژی در فرآیندهای تصفیه و انتقال آب موجب کاهش مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه ای می شود.
 • کاهش روان آبها در هنگام بارندگی : یکی مشکلات شهری مهار روان آبها هنگام بارندگی در فصول پر بارش است. با جمع آوری و ذخیره بخشی از این آب ها می توان به این امر کمک نمود.

  سیستم ذخیره آب باران پلاستونیک

سیستم ذخیره آب باران شرکت پلاستونیک ، شامل لوله ها ، صافی ، مخزن حذف خاک ، مخزن ضد جلبک روزمینی و یا مخزن دفنی به همراه پمپ می باشد.

راجع مزایای آب باران بیشتر بدانیم:

 • استفاده از آب باران موجب افزایش عمر ماشین لباسشویی و ظرفشویی می گردد.
 • آب باران به دلیل نداشتن املاح بهترین آب برای استفاده در کولرهای آبی و چیلرها است.
 • آب باران به دلیل سختی بسیار پایین و نزدیک به صفر قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد و موجب کاهش مصرف مواد شوینده می گردد. به دلیل باقی نگذاشتن املاح روی بدن موجب تمیزی بیشتر و درخشندگی موها می گردد.

سامانه خانگی جمع آوری آب باران پلاستونیک

سیستم خانگی جمع آوری آب باران پلاستونیک

 

   در این روش باران باریده شده در سطح پشت بام از طریق ناودانی ها و لوله کشی پس از عبور از آشغالگیر ( حذف برگ درختان و …) و حذف خاک شسته شده از پشت بام به سمت مخازن روزمینی و یا دفنی هدایت می شود. این آب معمولا  به کمک پمپ در ساختمان مورد بهره برداری قرار می گیرد .   آب مورد نیاز برای شستشوی اتومبیل ، ماشین لباسشویی ( قدرت تمیز کنندگی آب باران بسیار بالاست ) ، فلاش تانکها و آبیاری باغچه می تواند از این مخزن تامین گردد. استفاده از سیستمهای جمع آوری آب باران پلاستونیک موجب کاهش تقاضا برای آب لوله کشی در مناطق شهری و روستایی می شود. از آنجایی که شبکه  آب شهری عمدتا از چاه ها و سفره های زیر زمینی تغذیه می شود، با بهره گیری از سیستم ذخیره آب باران پلاستونیک به حفظ منابع طبیعی آب که در کشور ما در حال حاضر در وضعیت بحرانی به سر می برد کمک شایان توجهی خواهد نمود. استفاده از سیستم ذخیره باران پلاستونیک در مناطق شهری همچنین مانع از هجوم آب به کانال ها و معابر می شود ، به این ترتیب از آب گرفتگی معابر شهری و روستایی و خسارتهای احتمالی آن جلوگیری خواهد شد. نکته قابل توجه استحصال و جمع آوری  آب پاک و تصفیه شده باران قبل از آلوده شدن و آمیختن با روان آبهای آلوده به فاضلاب شهری و روستایی است.

سیستم ذخیره آب باران پلاستونیک دارای سه گزینه  اصلی  می باشد که با توجه به نیاز قابل اجرا می باشد:

 • سیستم تامین آب محوطه :   که ساده ترین حالت می باشد تنها داری یک مخزن پمپاژ مدفون در زمین و یا روی زمین  می باشد که آب باران پس از جمع آوری در آن ذخیره و برای آبیاری باغچه و شستن خودرو قابل استفاده می باشد.
 • سیستم هوشمند تامین آب خانگی :   در این سیستم که با لوله کشی لازم برای مصارف خانگی  همراه است ، سامانه کنترلی با استفاده از آب شهری از خالی شدن مخزن آب باران در فصول کم بارش جلوگیری می کند . به منظور بهبود کیفیت آب باران این سیستم با فیلتر پیش تصفیه تجهیز شده است.که باید پکیج تصفیه و کلر زنی در ان پیش بینی شده است .
 • تامین آب سرویس بهداشتی :  مختص سرویس بهداشتی  ( آب توالت و سیفون )  که با لوله کشی  برای مصرف بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

آب مورد نیاز ویلای خود را با کمک سیستم جمع آوری آب باران پلاستونیک تامین کنیم.

  قریب به ۵۰% آب مورد نیاز یک واحد مسکونی می تواند از طریق ذخیره آب باران بدون کلر زنی و تصفیه تامین گردد. همانگونه که پیشتر عنوان شد برای آب ماشین لباسشویی ، سرویس های بهداشتی و شستشوی حیاط و خودرو می توان از آب باران استفاده نمود. لازم به توضیح است برای شستشوی ظروف و حمام بهتر است پس از کلرزنی اقدام به مصرف آب باران ذخیره شده نمود. برای این کار کافی است به تعداد مورد نیاز قرص کلر در فواصل زمانی داخل مخزن ذخیره قرار داد. در این حالت غیر از آب شرب تمامی نیازها را می توان از آب باران ذخیره شده تامین نمود.

 

حذف بقایای گیاهی و جانوری موجود در پشت بام به وسلیه فیلتر توری و مخزن جمع آوری گل و لای پشت بام

  در پکیج جمع آوری آب باران پلاستونیک متناسب با مساحت پشت بام محفظه یا مخزنی برای جمع آوری آب دقایق نخست بارندگی در نظر گرفته خواهد شد. هنگامی که سطح بام به اندازه کافی با آب باران شسته شد ، آب ادامه بارندگی اجازه ورود به مخزن اصلی را پیدا می کند. از آنجایی که پشت بام به صورت دائم در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد به واسطه وجود اشعه UV در نور آفتاب تا حدود زیادی سطح بام گندزدایی می گردد. بقایای درشت گیاهی و جانوری و که همراه آب شناور می گردند در مرحله عبور از فیلتر توری حذف ، شسته و دور ریز می شوند. مواد ریزتر و موادی که قابلیت حل شدن دارند در ۱۰ دقیقه نخست بارندگی در مخزن جمع آوری خاک گیر می افتند. به این ترتیب می توان آب باران با کیفیت بالا را در مخازن ذخیره باران پلاستونیک ذخیره کرد. در نهایت با اضافه کردن قرص کلر در داخل این مخازن همیشه آب بهداشتی با کیفیت در دسترس خواهید داشت.

میزان آب باران قابل ذخیره در خانه  شما چه مقدار می باشد ؟

مطابق آمار حجم آب مصرفی برای هر نفر در ایران معادل ۱۵۰ لیتر در روز می باشد که از این مقدار در حدود ۶۸ لیتر آن  از طریق آب باران قابل جایگزینی می باشد.

 

 حجم مخزن مورد نیاز= مساحت سقف خانه   ×  ضریب  عملکرد  آبراه سقف × ضریب عملکرد فیلتر ×متوسط بارش سالیانه

 

 

 مساحت سقف خانه :   مساحت  سطح سقف بر اساس متر مربع  می باشد .

ضریب عملکرد آبراه باران : غیر ممکن است که تمامی قطرات بارانی که بر سقف خانه می چکد را جمع آوری نمود. تنها در هنگام بارش های سنگین آب روی سقف جاری می شود و در حالی که  بارش های سبک تنها نم روی سقف باقی می گذارد که بعدا تبخیر می شود.  بر این اساس نوع مصالح به کاررفته در سقف  بر میزان آب  جمع آوری آب  باران بر اساس آزمایش با ضرایب زیر ، تاثیر مستقیم دارد  :

 

                              نوع سقف                                    ضریب عملکرد آبراه

                  شیبدار با ورق موج دار فلزی                             ۰٫۸  تا   ۰٫۹

                    شیبدار با ورق موج دار سیمانی                           ۰٫۶   تا  ۰٫۸

                  مسطح با لایه ایزو گام                                     ۰٫۴    تا   ۰٫۶

 

 

ضریب عملکرد فیلتر  :  در هنگام  بارش  آشغال و  نخاله  موجود روی سقف به همراه آب باران  شسته شده و  بر روی فیلتر می ریزد .  این کار مانع از ورود  تمام آب به داخل  مخزن می شود . لذا مطابق آزمایش در حدود ۸۰ درصد آب تنها قابل ذخیره خواهد بود . ضریب عملکرد فیلتر : ۰٫۸

میانگین  بارش  سالیانه  :

بر حسب  میلیمتر  در مناطق مختلف  به  شدت  متغیر است .  مقادیر آن را می توان از ایستگاه های هواشناسی محلی در یافت نمود.

 

رتبه

مرکز استان

مجموع بارندگی
سالیانه به میلیمتر
دوره‌ی آمارگیری
۱ رشت ۱۳۵۹٫۰ ۱۹۵۶-۲۰۰۵
۲ یاسوج ۸۶۴٫۹ ۱۹۸۷-۲۰۰۵
۳ ساری ۷۸۹٫۲ ۱۹۹۹-۲۰۰۵
۴ ایلام ۶۱۶٫۰ ۱۹۸۶-۲۰۰۵
۵ گرگان ۶۰۱٫۰ ۱۹۵۲-۲۰۰۵
۶ خرم آباد ۵۰۹ ۱۹۵۶-۲۰۰۵
۷ سنندج ۴۵۸٫۴ ۱۹۵۹-۲۰۰۵
۸ کرمانشاه ۴۴۵٫۱ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۹ تهران (شمیران) ۴۲۶٫۰ ۱۹۸۸-۲۰۰۵
۱۰ شیراز ۳۴۶ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۱۱ اراک ۳۴۱٫۷ ۱۹۵۵-۲۰۰۵
۱۲ ارومیه ۳۴۱ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۱۳ شهر کرد ۳۲۱٫۵ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۱۴ همدان ۳۱۷٫۷ ۱۹۷۶-۲۰۰۵
۱۵ قزوین ۳۱۶ ۱۹۵۹-۲۰۰۵
۱۶ زنجان ۳۱۳٫۱ ۱۹۵۵-۲۰۰۵
۱۷ اردبیل ۳۰۳٫۹ ۱۹۷۶-۲۰۰۵
۱۸ تبریز ۲۸۸٫۹ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۱۹ بوشهر ۲۷۹٫۱ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۰ بجنورد ۲۷۲٫۴ ۱۹۷۷-۲۰۰۵
۲۱ مشهد ۲۵۵٫۲ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۲ کرج ۲۴۳٫۸ ۱۹۸۵-۲۰۰۵
۲۳ تهران (مهرآباد) ۲۳۲٫۸ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۴ اهواز ۲۱۳٫۴ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۵ بندر عباس ۱۸۲٫۵ ۱۹۵۷-۲۰۰۵
۲۶ بیرجند ۱۷۰٫۸ ۱۹۵۵-۲۰۰۵
۲۷ کرمان ۱۵۲٫۹ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۸ اصفهان ۱۲۲٫۸ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۲۹ قم ۱۵۱٫۱ ۱۹۸۶-۲۰۰۵
۳۰ سمنان ۱۴۰٫۸ ۱۹۶۵-۲۰۰۵
۳۱ زاهدان ۹۰٫۶ ۱۹۵۱-۲۰۰۵
۳۲ یزد ۶۰٫۸ ۱۹۵۹-۲۰۰۵

 

 

مخزن ذخیره آب باران

Summary
product image
Aggregate Rating
4.5 based on 9 votes
Brand Name
پلاستونیک - مخزن آب دات کام
Product Name
مخزن ذخیره آب باران

دیدگاه ها در رابطه با “مخزن ذخیره آب باران (سیستم ذخیره و جمع آوری)

 1. ابراهیمی میگوید:

  با تشکر از مطالب مفید شما
  سالهاست یکی از دغدغه های ذهنی اینجانب ذخیره سازی آب باران می باشد در صورت استفاده از تکنولوژی های نوین و ارزان جهت ساخت مخازن بزرگ کامپوزیتی ذخیره آب ، قادر خواهیم بود سیلابها را در فصل بارش مهار و آب آنها را در مخازن ذخیره نماییم این گونه هزینه کردن برای آب جهت توسعه فصای سبز ارزش فراوانی دارد . هم هوا را تلطیف نموده و هم تولید محصولات کشاورزی درآمد زا است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.