مخزن ذخیره و نگهداری اسید نیتریک

مخزن ذخیره اسید نیتریک پلاستونیک، به صورت ویژه و تقویت شده تولید شده و قابلیت ذخیره سازی اسید نیتریک با غلظت حداکثر 30% و با دمای نگه داری حداکثر 50 درجه سانتی گراد را دارد.

برای تولید مخزن اسید نیتریک از پلی اتیلن 3840 درجه یک استفاده شده و به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده ی بسیار خورنده را ذخیره سازی کند و در برابر فشار ناشی از چگالی بالای این اسید مقاومت کافی را داشته باشد.

مخزن ذخیره و نگهداری اسید نیتریک به صورت پیش فرض با رنگ سفید تولید می شود. امکان تولید به صورت سفارشی در سایر رنگها نیز امکان پذیر است.

مخزن ذخیره اسید نیتریک

نیتریک اسید

    نیتریک اسید بعنوان تیزاب یا اسید آزوتیک شناخته می‌شود. فرمول مولکولی آن HNO3 می‌باشد و با چگالی 1.51 g/cm³می­باشد.  در حالت خالص، این ماده کاملا بی‌رنگ است ولی انباشتگی اکسیدهای نیتروژن در داخل آن کمی به آن رنگ زرد می‌دهد. گازهای خارج شده از این مایع رطوبت گیر به آن یک بوی نامطبوع می‌دهد. این اسید قوی به شدت در آب حل می‌شود.  این ماده در صورت قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه ای در میآید.

کاربردها

  • از این ماده در هوا فضا، ، صنعت تولید مواد منفجره، در تولید کودهای شیمیایی از قبیل نیترات کلسیم و نیترات آمونیوم، ساخت انواع نمک­های نیترات و همچنین در ساخت رنگینه ها و دارو ها و برای خالص سازی اناع فلزات بکار گرفته می­شود.

ریسک نگهداری

  • این اسید غیر قابل اشتعال در غلظت های بالا يك اكسيدكننده قوي است و در تركيب با مواد سوختي و الكل ها ايجاد گرما مي­كند. و با عوامل ا حيا كننده و يا مواد آلي قابل احتراق مي تواند واكنش دهد و بسوزد و يا منفجر شود.
  • تماس آن با چشم سبب سوختگي شديدچشم و تماس آن با پوست موجب تحریک مختصر پوست می­شود.
  • اثرات تنفسی آن با تاخیر ظاهر شده و در صورت بلعیده شدن موجب درد و سوختگی دهان ، حلق و معده شده و گاها منجر به مرگ می­شود.

روش نگهداری اسید نیتریک در مخازن پلاستونیک

  • از مخازن پلی اتیلن برای نگه داری نیتریک اسید با غلظت حداکثر 30% و با دمای نگه داری حداکثر 50 درجه سانتی گراد می­توان استفاده نمود.
  • نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد .  هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود.
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
نیتریک اسید پلی اتیلن 13 /2 g/cm3 PVC-PP EDPM