مخزن ذخیره و نگهداری اسید هیدروکلریک

مخزن ذخیره اسید هیدروکلریک پلاستونیک، از نوع پلی اتیلن 3840 است و به صورت تقویت شده و سفارشی تولید می شود.

اسید هیدروکلریک

 

گاز اسید هیدرو کلریک ، بی رنگ با بوی تند گازی و با طمع اسیدی است و از هوا سنگین تر می باشد . این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بیرنگ را می نماید و در حالت مرطوب یا محلول ، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می آورد . این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود و چگالی آن 1.18 g/Cm3  می­باشد.

کاربردها

  • هیدرو کلریک اسید در اسیدی کردن چاه نفتی، زدودن پوسته از دیگ بخار، کمک به کاهش اوره و به عنوان واسطه شیمیایی کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای آن می­توان به قطعه شویی فولاد، ساخت ترکیبات آلی، تولید ترکیبات غیر آلی، کنترل pH و خنثی سازی، احیاء تبادلگرهای یونی، پرداخت چرم، تمیزکننده های خانگی و صنعت ساختمان نیز اشاره کرد.

ریسک نگهداری

  • pHبسیار پایین این اسید باعث شده تا بسیار خورنده باشد. این ماده شیمیایی باعث ایجاد گازهای سمی شده که باعث تخریب تجهیزات می­شوند و خطرات مهلکی برای کارگران دارند. کنترل گاز حاصل از هیدرو کلریک اسید، مستلزم سیستم دقیقی برای خروجی مخزن است. این مایع تند، اسیدی به شدت خورنده است و ذخیره سازی آن چالش بسیار مهمی است. به علت خروج این گازها، نگه داری مخزن موضوع مهمی می­باشد. داخل شدن به مخزن تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود و همچنین  بخش های جایگزین باید به حداقل برسد.

روش نگهداری در مخازن پلاستونیک

  • نگه داری ماده بسیار خورنده هیدرو کلریک اسید و بخارات سمی ناشی از آن، نیازمند سیستم به خصوصی است که با تولید مخازن محکم و مقاوم به خوردگی، این مشکلات حل می­شود.
  • نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد .  هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
  • دمای حمل و نقل و نگهداری طبق استاندارد نباید از 37 درجه سانتیگراد تجاوز کند.
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
اسید کلریدریک 37% پلی اتیلن 1/18 گرم بر سانتیمتر مکعب PP-PVC EPDM