مخزن فوم دار چیست و چه کاربردی دارد؟

مخزن فوم دار به مخزنی اطلاق می شود که از فوم پلی اتیلن در تولید آنها استفاده شده است.  دلیل استفاده از آن فوم، ایجاد عایق بهتر برای جلوگیری از انتقال حرارت است. معمولاً مخازن فوم دار به عنوان مخازن انبساط آب گرم شوفاژ خانه استفاده می شوند. علاوه بر آن برای تولید مخازن ذخیره آب که نیازمند محافظت بیشتری در برابر سرما و گرما هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این مخازن فوم دار می توانند به صورت دو لایه فوم دار، سه لایه و چهار لایه فوم دار نیز تولید شوند.

مخزن چهار لایه فوم دار
مخزن چهار لایه فوم دار

لازم به ذکر است که در بسیاری از مناطق کشورمان که بسیار گرمسیر یا سردسیر می باشند بدون هیچ گونه مشکلی امکان استفاده از مخازن پلی اتیلن عرضه شده در فروشگاه مخزن آب دات کام وجود دارد و مخازن فوم دار فقط برای شرایط های خاص پیشنهاد می شوند.

مخزن انبساط فوم دار
پرکاربردترین استفاده از فوم پلی اتیلن در تولید مخزن انبساط فوم دار است.

مخزن فوم دار پلاستونیک ( مخازن چهار لایه فوم دار )

این مخازن علاوه بر داشتن یک لایه فیلتر کننده نور خورشید دارای یک لایه عایق نیز ( فوم پلی اتیلن ) می باشند. بنابراین این مخازن علاوه ضد جلبک بودن ، در برابر تغییرات دمایی محیط نسبت به مخازن سه لایه مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. به عبارت دیگر این مخازن بسیار بهتر دمای آب یا سیال را در برابر گرما یا سرمای محیط حفظ می کنند.

مخازن فوم دار چهار لایه عایق دار به صورت سفارشی تولید می شوند. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید وجود لایه فوم نرخ انتقال حرارت از دیواره مخزن را به شدت کاهش داده و برای مدت طولانی تری دمای آب داخل مخزن ثابت می ماند.

مخزن 4 لایه فوم دار پلاستونیک
مخزن 4 لایه فوم دار پلاستونیک

در صورتی که  محیط نصب مخزن در فضای باز یا جای بسیار سردی قرار داشته باشد و احتمال یخ زدگی تجهیزات آبرسانی وجود داشته باشد، علاوه بر فوم دار بودن مخزن، بهتر است عایق پیچی لوله های ورودی و خروجی به مخزن فراموش نشود. دقت شود اگر برای مدت طولانی ویلا یا ساختمانتان را ترک می کنید و دمای هوای منطقه برای روزهای متمادی زیر صفر درجه است بهتر است آب داخل لوله ها و مخزن را خالی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله روش های جلوگیری و پیش گیری از یخ زدن و صدمه دیدن مخزن آب را مطالعه نمایید.

مخازن فوم دار 4 لایه پلاستونیک

لازم به ذکر است که تنها راه تشخیص مخزن فوم دار از مخازن پلی اتیلن معمولی بررسی دریچه مخزن و مشاهده لایه فوم دار می باشد و از روی ظاهر بیرونی مخزن امکان تشخیص وجود ندارد.

لیست ابعاد و قیمت مخازن فوم دار انبساط

مخازن انبساط دو لایه فوم دار  بدون هیچگونه تغییر شکلی صد درصد مقاوم در برابر خوردگی و گرما هستند و به خوبی از هدر رفت گرمای مخازن انبساط باز شوفاژخانه جلوگیری می کنند.

لیست ابعاد و قیمت مخازن فوم دار ذخیره آب

مخازن فوم دار ذخیره سازی آب به صورت سفارشی تولید می شوند و از لیتراژ 70 لیتری الی 20000 لیتری تولید می شوند. همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان شد وجود لایه فوم بین لایه های داخلی مخزن باعث می شود انتقال حرارت کمتر انجام شود در نتیجه دمای داخل مخزن حفظ می شود. برای عایق سازی هر چه بیشتر مخازن ذخیره آب فوم دار، می توانید از عایق های بیرونی نظیر پشمه شیشه و … نیز استفاده نمایید.

ویژگی های مخازن فوم دار

قیمت مناسب
طول عمر بسیار بالا
مقاومت بالا در برابر خوردگی
اتلاف انرژی کمتر به دلیل عایق بودن
جابه جایی ، حمل و نصب بسیار آسان

برای اطلاع از قیمت مخازن فوم دار ویژه ذخیره سازی آب شرب با شماره 02144548922 تماس حاصل نمایید