مخازن انبساط

فروش مخازن انبساط باز پلی اتیلنی

فروش ویژه
نمره 5.00 از 5
233,000 تومان 210,000 تومان
فروش ویژه
284,000 تومان 273,000 تومان
فروش ویژه
نمره 5.00 از 5
387,000 تومان 371,000 تومان
فروش ویژه
484,000 تومان 465,000 تومان

 

فروش مخازن انبساط بسته ( منبع تحت فشار )

تماس بگیرید
155,000 تومان
تماس بگیرید
400,000 تومان
تماس بگیرید
495,000 تومان
تماس بگیرید
621,000 تومان
تماس بگیرید
747,000 تومان
تماس بگیرید
1,895,000 تومان
تماس بگیرید
5,700,000 تومان

مخازن انبساط

مخزن انبساط یا منبع انبساط مخزنی است که در شبکه های لوله کشی سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد و به دو دسته مخزن انبساط باز و مخزن انبساط بسته ( مخزن تحت فشار یا منبع تحت فشار ) تقسیم می شود. هر کدام از این مخازن انبساط باز و مخازن انبساط بسته نیز خود شامل چندین نوع می باشند که مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت مخزن انبساط باز با مخزن انبساط بسته ( منبع تحت فشار )

 

مخازن انبساط بسته :

یا منبع تحت فشار که معمولاً در داخل موتور خانه ها و اتاق تاسیسات نصب می شوند فاقد درب و دریچه بازدید می باشند. منبع تحت فشار با کمک هوای فشرده آب داخل تیوپ و یا پشت دیافراگم را به فشار مورد نیاز می رساند. مکانیسم این مخازن به این ترتیب است که با کمک کمپرسور فشار هوای داخل آنها (پشت تیوپ یا دیافراگم ) را به حد معینی می رسانند ( حداکثر ۱۰% کمتر از فشار استارت پمپ ) . سپس هنگام استفاده از آب داخل شبکه لوله کشی به کمک این مخازن فشار اولیه تامین می گردد. در ادامه اگر میزان مصرف آب از حد معینی بیشتر شد مانند سیستمهای آبرسانی ساختمانها پمپ استارت می خورد.

  هدف اصلی از نصب مخزن انبساط بسته یا همان منبع تحت فشار در سیستمهای لوله کشی آب سرد صرفه جویی در انرژی و کاهش استهلاک پمپ آب می باشد. زیرا به دلیل آبی که درون منبع تحت فشار ذخیره می شود دیگر نیازی نیست تا هر بارکه شیر آب در داخل ساختمان باز و بسته می شود ، پمپ آب روشن و خاموش شود در نتیجه عمر پمپ بیشتر خواهد شد.

 

  مخزن انبساط

  مخزن انبساط باز ( منبع انبساط باز ):

با نصب آن در ارتفاع مناسب از شبکه لوله کشی به کمک نیروی ثقلی می توان به فشار آب مناسب در سیستم لوله کشی دست بافت . این منبع انبساط با هوای آزاد در ارتباط می باشد و فشار هوای بیرون بر روی سطح آب اعمال می شود. برای جلو گیری از سرریز آب و تنظیم فشار سیستم، منبع انبساط باز عموما بر روی پشت بام  نصب می گردد. جنس این مخازن می تواند فلزی یا پلاستیکی ( پلی اتیلن ) باشد.

نکته مهم در رابطه با انتخاب مخزن انبساط : منبع انبساط بسته نسبت به منبع انبساط باز نیازمند رسیدگی و بازدید های مکرر بیشتری دارد و ضریب اطمینان آن نیز کمتر است .

مخزن انبساط و مخزن تحت فشار
تفاوت مخزن انبساط باز با مخزن انبساط بسته ( منبع تحت فشار )

انواع مخازن انبساط باز

مخازن انبساط باز جدا از اینکه در حجم های مختلفی در بازار موجود هستند از لحاظ جنس مواد مورد استفاده در تولید آنها نیز متفاوت هستند. دو دسته متداول منابع انبساط باز، منبع انبساط باز پلی اتیلن و منبع انبساط باز فلزی با ورق گالوانیزه می باشند.

مخزن انبساط باز عایق دار

  یکی از مشکلات مخازن انبساط باز، اتلاف انرژی در آنها است. برای حل این مشکل و کاهش هزینه های مصرف انرژی مخازن انبساط عایق دار تولید می شوند. مخازن انبساط عایق دار به دو نوع مخازن انبساط دو لایه فوم دار پلی اتیلن و مخازن انبساط فلزی ( ورق گالوانیزه ) عایق دار تقسیم می شوند. که در ادامه هر یک از آنها را معرفی خواهیم کرد.

مخزن انبساط دو لایه فوم دار پلی اتیلن

مخزن انبساط دو لایه فوم دار که در دسته ی مخازن انبساط باز قرار می گیرد بدون هیچگونه تغییر شکلی صد درصد مقاوم در برابر خوردگی و گرما هستند و به خوبی از هدر رفت گرمای مخازن انبساط آب شوفاژخانه جلوگیری می کنند.
به سادگی با کمک گردبر متناسب با قطر فیتینگهای برنجی این مخازن به راحتی قابل سوراخکاری و پس از نصب بسیار آسان فیتینگها صرفا محکم کردن مهره فیتینگ آب بندی می شوند و برخلاف سایر مخازن بر اثر مرور زمان و گرمای آب داخل منبع مخزن دفورم نشده و اتصال از آب بند خارج نمی شود. امکان تولید در رنگهای آبی و زرد نیز وجود دارد

مخزن انبساط

جدول ابعاد و قیمت مخازن انبساط باز پلاستیکی ( پلی اتیلن )

مخازن انبساط    
مخازن انبساط شوفاژخانه
مخزن انبساط
قطر(cm)ارتفاع(cm)قیمت(تومان)
مخزن انبساط 100 لیتری دو لایه عمودی فوم دار5275233,000  210,000 
مخزن انبساط 220 ليتري عمودي دولايه فوم دار60102387,000  371,000 
مخزن انبساط 350 ليتري عمودي دولايه فوم دار69132484,000  465,000 

 

فروش مخازن انبساط باز پلی اتیلنی

فروش ویژه
نمره 5.00 از 5
233,000 تومان 210,000 تومان
فروش ویژه
284,000 تومان 273,000 تومان
فروش ویژه
نمره 5.00 از 5
387,000 تومان 371,000 تومان
فروش ویژه
484,000 تومان 465,000 تومان

 

فروش مخازن انبساط بسته ( منبع تحت فشار )

تماس بگیرید
155,000 تومان
تماس بگیرید
400,000 تومان
تماس بگیرید
495,000 تومان
تماس بگیرید
621,000 تومان
تماس بگیرید
747,000 تومان
تماس بگیرید
1,895,000 تومان
تماس بگیرید
5,700,000 تومان

مخزن انبساط فلزی (ورق گالوانیزه) عایق دار

جداره مخزن انبساط عایق دار از دو لایه فلز تشکیل شده است که در وسط این دو لایه عایق پلی یورتان تزریق می شود. درب منبع انبساط عایق دار نیز دارای عایق بوده و با بسته شدن تبادل حرارتی آب داخل منبع با هوای اطراف حتی در شرایط سرمای شدید زمستان به حداقل می رسد.

 

مخزن انبساط پلی اتیلنی

مزایای منبع انبساط باز پلی اتیلن فوم دار نسبت به منبع انبساط فلزی ورق گالوانیزه

قیمت پایین تر
طول عمر بسیار بیشتر
مقاومت بالا در برابر خوردگی
اتلاف انرژی کمتر به دلیل عایق بودن
جابه جایی ، حمل و نصب بسیار آسان

منبع انبساط ورق گالوانیزه علاوه بر اینکه بسیار گرانتر از مخزن انبساط پلی اتیلن است طول عمر بسیار کمتری نیز دارند. منابع انبساط فلزی پس از مدتی خوردگی ( زنگ زدن )  خواهند داشت و علاوه بر اینکه ظاهری فیزیکی نامناسبی پیدا  می کنند به مرور زمان سوراخ خواهند شد . این در حالی است که نمای ظاهری مخازن انبساط پلی اتیلنی طی سالیان متمادی هیچگونه تغییری نخواهند داشت .

جابه جایی مخازن انبساط ورق گالوانیزه نیز دشوار می باشد ولی مخازن انبساط پلی اتیلنی به صورت انفرادی قابل جابه جایی و انتقال می باشد. همچنین سوراخ کاری مخازن پلی اتیلن جهت نصب اتصالات به راحتی توسط گردبردهای نجاری قابل انجام است.

زنگ زدگی مخزن انبساط فلزی ورق گالوانیزه

 

مخزن انبساط باز با چه حجمی مورد نیاز شما خواهد بود ؟

حجم دقیق مخزن انبساط نیاز به اطلاع دقیق از پارامترهای گوناگونی می باشد که باعث شده محاسبه ی آن کاری دشوار باشد ولی با توجه به تجربیات کارشناسان تاسیساتی فرمول ساده ای برای تخمین حجم مخزن انبساط ارائه شده است که تا حدود زیادی نزدیک به مقدار واقعی است.

با توجه به ظرفیت حرارتی دیگی که برای سیستم حرارت مرکزی در نظر گرفته شده است از فرمول تخمینی زیر می توان  حجم منبع انبساط باز را تعیین کرد:

V=Q*1.5/1000

v حجم منبع انبساط باز به لیتر و Q ظرفیت حرارتی دیگ در نظر گرفته شده برای سیستم حرارت مرکزی برحسب کیلوکالری بر ساعت است. به عقیده کارشناسان تاسیساتی برای اینکه احتمال سر ریز در مخزن انبساط کاهش پیدا کند بهتر است حجم مخزن انبساط کمی بیشتر در نظر گرفته شود.

نصب مخزن انبساط باز

محل نصب مخزن انبساط باید به گونه ای انتخاب شود که سطح آن کاملاً یکنواخت بوده و فاقد هر گونه پستی و بندی باشد. همچنین برای نصب مخزن انبساط باز معمولاً از دو لوله رفت و برگشت استفاده می شود. البته می توان مخزن انبساط را تنها با یك لوله نیز با سیستم مرتبط نمود ولی بهتر است به منظور شركت دادن آب آن در چرخه انتقال، دو لوله یكی برای رفت  دیگری جهت برگشت آب از مخزن انبساط در نظر گرفته شود.

جهت جبران کمبود آب مورد نیاز سیستم، منبع انبساط باز بوسیله یک عدد شیر کنترل سطح یا شناور می تواند به آب شهری نیز متصل گردد.

آب گرم ورودی به مخزن انبساط تا حد زیادی مانع از یخ زدگی مخزن در زمان یخبندان می شوند . ضمن اینکه برای اطمینان بیشتر از مخازن انبساط دو لایه فوم دار می توان استفاده کرد که خاصیت عایقی دارند. . بهتر است برای صرفه جویی در انرژی لوله ها نیز عایق بندی شده باشند.

به دلیل احتمال سرریز آب از منبع انبساط بهتر است لوله سر ریز و لوله تخلیه را به هم متصل و به موتورخانه متصل کرد تا از هدر رفت آب گرم جلوگیری به عمل آید. البته لازم است حتماً علت سرریز مشخص شود تا قطعه معیوب تعمیر و یاجایگزین شود.

دلایل رایج سر ریز در مخزن انبساط باز

خرابی فلوتر ( شناور )
کوچک بودن حجم مخزن انبساط
افزایش دمای آب دیگ
سوراخ شدن مبدلهای حرارتی تأمین آبگرم
بیش از حد بودن فشار پمپ

فروشگاه مخزن آب دات کام اقدام به فروش انواع مخازن انبساط پلی اتیلن و پلاستیکی نموده است. برای خرید این محصولات  علاوه بر روش سفارش اینترنتی می توانید با شماره های ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲۰۲۱۴۴۵۴۱۳۷۵۰۲۱۴۴۵۴۰۷۹۷ تماس گرفته و اقدام به ثبت سفارش تلفنی نمایید. همچنین در صورت تمایل به خرید حضوری پس از هماهنگی با کارشناسان فروش می توانید به انبار فروش کارخانه واقع در تهران مراجعه کرده و اقدام به خرید نمایید.

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 2 votes
Brand Name
مخزن آب دات کام
Product Name
مخزن انبساط
Price
IRR 2540000
Product Availability
Available in Stock

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.