بروزرسانی:شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲

تعیین حجم مخزن ذخیره آب زمین کشاورزی و باغ / منبع آب برای باغ

تعیین مخزن ذخیره آب زمین کشاورزی

   یکی از دغدغه های مهم برخی از مشتریان ما که در تماس های خود با کارشناسان مخزن اّب دات کام به آن اشاره می کنند، تعیین حجم مناسب مخزن ذخیره آب کشاورزی و یا منبع آب برای آبیاری باغ و باغچه است. همانطور که در ادامه مقاله مشاهده خواهید کرد میزان حجم مورد نیاز برای انتخاب مخزن یا تانکر آب کشاورزی و یا منبع آب برای باغ بسته به نوع گیاه به پارامترها و عوامل مختلفی بستگی دارد.

در این مقاله سعی شده است تا این موارد جمع بندی و در اختیار شما مشتریان گرامی قرار داده شود و در انتها میزان حجم مناسب برای مخزن آب کشاورزی زمین زراعی و باغ و باغچه در اختیار شما قرار داده شود.

در انتهای این مقاله پرفروش ترین مخازن آب برای مزارع کشاورزی، باغ و باغچه قرار داده شده اند. در صورت تمایل با کلیک بر روی هر محصول می توانید جزئیات محصول شامل، ابعاد، لیست قیمت، تصاویر و حتی ویدیو مخزن آب را مشاهده نمایید.

حجم مناسب مخزن ذخیره آب کشاورزی چقدر است؟

    در ابتدا می بایست عواملی که در میزان مصرف آب شما تاثیر می گذارند را لحاظ کرد و با در نظر گرفتن این عوامل میزان حجم آب مصرفی خود را تعیین کرده و بر اساس آن منبع ذخیره آب کشاورزی را تهیه نمایید. زیرا هر کدام از این عوامل در مصرف آب شما بسیار تاثیر گذار می باشد.

همانگونه که مطلعید به دلیل کاهش منابع آبی و محدودیت هایی که امروز وجود دارد روشهای آبیاری سنتی به دلیل هدر رفت فاجعه بار آب با روش های نوین آبیاری مانند آبیاری قطره ای جایگزین می شوند. در این یاداشت تلاش خواهیم کرد روشی را معرفی کنیم که با کمک آن مخزن پلی اتیلن با حجم مناسب را بتوان برای راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای بر آورد نمود.

آبیاری قطره ای، یکی از بهترین روش های صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی

همانطور که می دانید آبیاری قطره ای نسبت به روش های سطحی آبیاری، به آب بسیاری کمتری نیاز دارد. به عنوان نمونه در پژوهشی بررسی نتایج اندازه‌گیری‌های انجام شده میدانی آب مصرفی و عملکرد گندم در روش‌های مختلف آبیاری در طول یک فصل زراعی و همچنین تعیین بهره‌وری آب مصرفی گندم در مزرعه ای تحت مدیریت کشاورزان صورت گرفت. مزرعه ای به روش سطحی، مزرعه ای به روش بارانی و مزرعه به روش قطره‌ای آبیاری ‌می‌شوند.

بیش‌ترین بهره‌وری از آن آبیاری قطره ای بود . به صورت میانگین آبیاری قطره ای می تواند تا 90% صرفه جویی در مصرف آب را به دنبال داشته باشد. به عبارت دیگر می توان با همان میزان آبی که در روش سنتی آبیاری استفاده می شود در روش آبیاری قطره ای تا قریب به 10 برایر زمین بیشتری را زیر کشت آبی برد.

   یکی از بهترین انواع آبیاری قطره ای نیز نوع ثقلی یا گرانشی آن است که توسط سازمان خواربار ملل متحد یا همان فائو به عنوان یک روش ارزان و ساده آبیاری توصیه شده‌است. در این روش از پمپ استفاده نشده و مخزن آب در ارتفاع قرار داده می‌شود و فشار لازم برای جریان آب درون لوله‌ها از این که مخزن آب در ارتفاع بالاتری است تأمین می‌شود. این روش یکی از کم هزینه‌ترین و بهترین روش‌های آبیاری قطره ای است و مزایای بسیاری همچون سرمایه‌گذاری کمتر و کاهش احتمال گرفتگی قطره‌چکان دارد.

حجم مناسب مخزن آب برای آبیاری قطره ای

   در کشور ما ایران برای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی بیشتر از روش آبیاری قطره ای استفاده می شود زیرا همانگونه که عنوان شد در این روش آبیاری کاملا هدفمند و بهینه صورت می گیرد و آب مستقیما در مجاورت ریشه گیاه رها سازی می شود. روش پیشرفنه تر آبیاری قطره ای یا قطره چکانی ، آبیاری قطره ای به صورت زیر سطحی است. در این حالت کمترین میزان تبخیر وجود خواهد داشت و علفهای هرز نیز بهتر کنترل خواهند شد. پیش از اینکه میزان حجم مناسب مخزن آب برای آبیاری زمین های زراعی و باغات را بیان کنیم باید ابتدا عوامل تاثیر گذار در تعیین حجم مناسب مخزن آب را بیان نماییم.

ارتفاع تانکر آبیاری قطره ای

ارتفاع مخزن یا تانکر آبیاری قطره ای بستگی به میزان فشار مورد نیاز و مسافتی است که آب باید انتقال یابد. به ازای هر 10 متر 1 بار فشار ایجاد می شود. حال با توجه به سیستم آبیاری مورد نیازتان و تجهیزات نصب شده می توانید محاسبه کنید که مخزن در چه ارتفاعی نیاز است نصب شود تا فشار کافی ایجاد شود. البته بسیاری از افراد از پمپ آب جهت پمپاژ آب استفاده می کنند ولی اگر نمی خواهید از پمپ آب استفاده نمایید می توانید از نیروی جاذبه حاصل از نصب مخزن در ارتفاع فشار کافی و مناسبی فراهم کنید. به زودی در یک مقاله مفصل صفر تا 100 راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای به کمک مخزن آب را خدمتتان معرفی و لینک دسترسی به آن را در اینجا نیز قرار خواهیم داد.

عوامل تاثیر گذار در تعیین میزان آب مورد نیاز برای کشاورزی:

 1- نوع گیاهی که قرار است پرورش دهید. ( از نوع زراعی یا باغداری _ گیاهان پر مصرف و کم مصرف)
2- سن گیاه بر حسب میزان آبی که نیاز دارد.(برای مثال مصرف آب یک نهال با درخت بالغ کاملا متفاوت است )
3- میزان رطوبت هوای منطقه در طول سال (میانگین رطوبت منطقه)
4- نوع اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه ( ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ – ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﺧﺸﮏ – ﺍﻗﻠﻴﻢ ﺳﺮﺩ ﻭ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ‌- ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ)
5- میانگین بارندگی منطقه ( در بعضی از مناطق میزان بارندگی بسیار مناسب بوده که فقط نیاز به یک یا دو بار آبیاری در طول سال می باشد و برعکس آن )
6- نوع خاکی که کشت در آن صورت می گیرد و ضریب انتقال آب.
7- مساحت زمین زیر کشت
8- میزان دفعات آبیاری
9- میزان آب ورودی به مخزن ( دسترسی به آب مورد نیاز برای ذخیره)
10- میزان تراکم سطح زیر کشت
11- دبی آب خروجی یا دبی آبیاری

  به علت دخیل بودن پارامتر های مختلف در میزان آبیاری مناسب برای هر منطقه می بایست با در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذاری که در بالا به آن اشاره شد بصورت تجربی انجام شود و با محاسبه مقدار آب مورد نیاز حجم مخزن ذخیره آب خود را تهیه نمایید. به عنوان نمونه در تصویر زیر دسته بندی میزان مصرف آب گیاهان نمایش داده شده است. با توجه به میزان مصرف آب، باید حجم تانکر آبیاری مشخص شود.

 

میزان مصرف آب گیاهان

حجم مناسب مخزن آب کشاورزی برای زمین زراعی

   برای سیراب کردن زمین زراعی در هر نوبت آبیاری قطره ای به 10 لیتر برای هر متر مربع آب نیاز خواهیم داشت. تعداد دفعات نوبت آبیاری بسته نیاز آبی گیاه دارد مثلا چمن نیاز آبی بالایی دارد و در روزهای گرم تابستان ممکن است مجبور شوید روزانه مبادرت به آبیاری کنید. در خصوص گیاهان علفی مراحل اولیه پژمردگی گیاه به روشنی به ما می فهماند که تعداد دفعات آبیاری را چگونه برآورد کنیم.

منبع آب کشاورزی یا تانکر آب پلی اتیلن

حجم مناسب مخزن آب برای آبیاری قطره ای نهال یا درخت

  برای آبیاری قطره ای نهال یا درخت در یک باغ در سال های ابتدایی در هر دوره آبیاری هفتگی به 1۰ الی 3۰ لیتر آب نیاز خواهیم داشت. بسته به سن درخت و زمان کاشت آن میزان ابیاری به صورت هفتگی متغیر می باشد. برای مثال درماه اول کاشت هفته ای 3 بار بایستی ابیاری نمود، در حالیکه برای درختی که دو سال از کاشت آن می گذرد، میزان آبیاری بسته به شرایط هوائی به دو بار در ماه و یا حداکثر چهاربار در ماه کاهش می یابد.  بنابراین با یک ضرب و تقسیم ساده می توان نیاز آبی هفتگی یک باغچه با ۱۰۰ نهال سیب یک تا سه ساله در ایام  گرم سال تا 3000 لیتر برآورد نمود.

  اگر به صورت ثقلی این آبیاری انجام شود بهتر است از مخزن عمودی با حجم بیشتر مثلا 3000 لیتر استفاده کنید. اگر شما  دارای حق آبه به صورت دوره ای هستید باید حجم مخزن را به گونه ای برآورد کنید که حداکثر میزان آبی که به شما تعلق می گیرد را در آن ذخیره کنید تا به هدف 20 لیتر آب در هفته به ازای هر نهال دو ساله دست یابید. لازم به ذکر است یک درخت سیب پنج تا ده ساله نیاز آبی هفتگی آن 40 تا 50 لیتر می باشد. در خصوص سایر درختان باغی نیاز آبی کم و بیش همین میزان می باشد.

مخزن تانکر آبیاری باغ و باغچه

زمان آبیاری نهالهاست که می‌باید در صبحهای زود انجام شود و یا به عصرها موکول شود، اما مشاهده می‌شود آبیاری در وسط روز و در اوج گرما که نهال با پژمردگی موقت روبه رو می‌باشد آبیاری انجام می‌گیرد.

مزایای استفاده از مخازن پلی اتیلن برای آبیاری زمین زراعی، باغ یا باغچه

پس از تعیین حجم مناسب منبع آب کشاورزی یا تانکر آب برای باغ معمولاً دو سه انتخاب برای تعیین نوع مخزن خواهید داشت. یکی از انواع مخازن ذخیره آب، مخازن پلی اتیلنی هستند که هر روزه استفاده از آنها نسبت به سایر مخازن بیشتر می شود. البته اگر متراژ زمین زیر کشت بسیار زیاد است ما مخازن آب کشاورزی ژئوممبران را به شما پیشنهاد می کنیم. البته ساخت این مخازن به دلیل هزینه ی بالا و اصولا ضد جلبک نبودن و تبخیر بالا مشکلات خاص خود را نیز دارند. برای سایر زمین ها زراعی و به خصوص باغ و باغچه مخازن پلی اتیلن به دلیل مزایای بسیار که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است.

1- قابلیت نصب، جابه جایی و حمل و نقل آسان
2- طول عمر بسیار بالا
3- مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
4- مقاومت بیشتر در برابر یخ زدگی
5 -قابلیت نصب آسان انواع اتصالات

در صورتی که نیاز به مشاوره های بیشتر و یا اطلاع از روش های خرید مخزن آب کشاورزی پلی اتیلن دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

02144548922
مخزن آب دات کام 

پرفروش ترین مخزن، منبع یا تانکر آب پلاستیکی جهت آبیاری باغ، باغچه و زمین کشاورزی

تخفیف!
7,363,800 تومان
تخفیف!
9,315,900 تومان
تخفیف!
11,443,500 تومان
تخفیف!
13,859,100 تومان
تخفیف!
14,379,300 تومان
تخفیف!
18,152,100 تومان
تخفیف!
18,739,800 تومان
تخفیف!
19,666,800 تومان
تخفیف!
20,972,700 تومان
تخفیف!
26,262,900 تومان
تخفیف!
28,314,000 تومان
تخفیف!
35,692,200 تومان

پرسش های متداول

حجم مناسب مخزن آب ذخیره برای آبیاری باغ و زمین زراعی چقدر است؟

به علت دخیل بودن پارامتر های مختلف در میزان آبیاری مناسب برای هر منطقه، می بایست با در نظر گرفتن 11 عاملی که در مقاله به آنها اشاره شده است به صورت تجربی اقدام به محاسبه دقیق میزان آب مورد نیاز نمود.

کم مصرف ترین و کم هزینه ترین روش آبیاری کدام است و حجم مخزن مناسب یرای این روش چقدر است؟

آبیاری قطره ای یکی از کم هزینه‌ترین و بهترین روش‌های آبیاری است و مزایای بسیاری همچون سرمایه‌گذاری بسیار کم و کاهش احتمال گرفتگی قطره‌چکان را دارد. از بهترین روش ها آبیاری قطره ای نیز نوع ثقلی یا گرانشی آن است که توسط سازمان خواربار ملل متحد یا همان فائو به عنوان یک روش ارزان و ساده آبیاری توصیه شده‌ است. حجم مناسب مخزن در این روش ...

آیا میزان آب ذخیره برای تامین آب مصرفی همه گیاهان یکسان است؟

خیر هر گیاه برای رشد، حیات و تولید میوه به حجم مشخصی آب نیاز دارد اما با این حال عوامل محیطی هم برای هر منطقه متفاوت می باشداست. پس در نتیجه نه تنها هر گیاه میزان آب مصرفی متفاوتی دارد بلکه عوامل محیطی بسیار دیگری نیز وجود دارد که در مصرف آب بسیار تاثیر گذار می باشد.

مزایای مخازن پلی اتیلن برای آبیاری زمین زراعی، باغ یا باغچه چه می باشد؟

مهمترین فواید مخازن پلی اتیلن که باعث شده جایگزین دیگر مخازن شود : 1- قابلیت نصب، جابه جایی و حمل و نقل آسان 2- طول عمر بسیار بالا 3- مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی 4- مقاومت بیشتر در برابر یخ زدگی 5 -قابلیت نصب آسان انواع اتصالات 6 - قیمت بسیار مناسب و مقرون بصرفه بودن و ...

برای مشاهده مشخصات، قیمت و خرید اینترنتی محصولات بر روی ورود به فروشگاه کلیک نمایید

ورود به فروشگاه

برای خدمات فنی نصب مخزن و پمپ آب نیاز به کارشناس و نصاب دارید؟ بر روی درخواست خدمات کلیک نمایید

درخواست خدمات

نیاز به مشاوره پیش از خرید دارید؟ با ما تماس بگیرید

(10 خط) 02144548922
Summary
Review Date
Reviewed Item
تعیین حجم مخزن ذخیره آب برای زمین کشاورزی
Author Rating
51star1star1star1star1star

7 thoughts on “تعیین حجم مخزن ذخیره آب زمین کشاورزی و باغ / منبع آب برای باغ

 1. سعید میگوید:

  سلام میخوام نهال پسته بکارم ۱۵ردیف با طول ۳۵متر و فاصله بین ردیف ها ۳متر یعنی به عبارتی ۵۰متر عرض ۳۵متر طول آیا روش آبیاری قطره ای با مخزن اب در ارتفاع بدون پمپاژ جواب گو هست یا خیر زمین خیلی همواره.

 2. محمدرضا میگوید:

  سلام. برای محاسبه حجم دقیق باید با کارشناس کشاورزی مشورت بفرمایید واطلاعات کاملی از جمله شهر یا محل زمین کشاورزی، میزان بارش سالانه، نوع خاک، رطوبت و آب و هوا و حتی نوع محصول کشت شده و ساعات در دسترس آبیاری نیاز است. اما اگر می خواهید خودتان اقدام به براورد کنید راحترین و دقیق ترین روش این است که برای یک مساحت خیلی کم مثلاً 10 متر مربع به صورت تجربی آب مورد نیاز رو محاسبه و سپس برای کل مساخت زمینتون تخمین بزنید.
  از نظر ارتفاع هم بستگی به تجهیزات آبیاری و برد مورد نیاز جهت انتقال آب دارد. به ازای هر 10 متر 1 بار فشار آب فراهم میشه و با این فشار بعضی از تجهیزات قابل استفاده هستند و برخی دیگر خیر. این ارتفاع با توجه به مسافتی که قرار است آب حرکت داشته باشد و اینکه چه تجهیزاتی اعم از پمپ آب و … قرار است مورد استفاده قرار بگیرد متفاوت است.

 3. سیدحمید میگوید:

  با سلام برای ابیاری بارانی یک هکتار یونجه حجم و ارتفاع مخزن ذخیره آب (از سطح کشت )حداقل چقدر باید باشد؟ با سپاس

 4. مدیر میگوید:

  سلام دوست عزیز. متاسفانه جواب یک کلمه ای برای میزان آب مورد نیاز برای زراعت وجود نداره وگرنه ما حتماً خدمتتون عنوان می کردیم. چونکه میزان آب مورد نیاز به نوع زمین، شرایط آب و هوایی، نوع محصول و … بستگی داره به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم توضیحات مختصری عنوان کنیم و درواقع سر نخ موضوع رو خدمتتون بدیم و بقیه مساله و حل اون رو برعهده خودتون گذاشتیم.

 5. حسین میگوید:

  یک کلمه باید میگفتی برای زراعتی چند متر مکعب برای باغ میانگین چند متر مکعب در هفته وسلام این همه داستان چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *