آخرین بروزرسانی: پنج شنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۸

راهنمایی خواندنی در انتخاب پمپ و مخزن مناسب برای حل مشکل افت فشار آب ساختمان

افت فشار آب

   با استفاده از الکتروپمپهای خانگی همراه با مخزن تحت فشار و یا ست کنترل (set control) به همراه مخزن ذخیره آب با حجم مناسب می توانید همیشه فشار مورد نیاز در شبکه لوله های ساختمان را بدون قطعی تامین کنید. البته در صورت نصب مخزن آب با حجم کافی در ارتفاع ۵ متری و بیشتر از سطح خرپشته در پشت بام می توانید بدون استفاده از مخزن تحت فشار و پمپ آب با فشار مناسب در ساختمانتان در دسترس داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله راه حل جایگزین استفاده از مخزن تحت فشار مراجعه فرمایید.

برای انتخاب پمپ و مخزن ذخیره مناسب تعداد طبقات ساختمان متراژساختمان، تعداد خروجی (شیر) موجود و میزان مصرف آب از فاکتورهای تعیین کننده می باشد.

چگونه می توانیم برای یک آپارتمان چهار طبقه با چهار واحد ۱۰۰ متری پمپ و مخزن مناسبی انتخاب کنیم؟

پاسخ: به طور میانگین هر شیر آب استاندارد خانگی ۱۰ لیتر در دقیقه خروجی دارد. حال فرض کنید در یک واحد آپارتمان ۱۰۰ مترمربعی با یک خانوار سه نفره یک شیر در سرویس توالت ، یک شیر در حمام و یک شیر در آشپزخانه باز باشند. جمعا خروجی ما برای هر واحد ۳۰ لیتر در دقیقه می باشد و این برای چهار طبقه ۱۲۰ لیتر در دقیقه می باشد. برای این مجموعه به پمپی با توان ۱ تا ۱٫۵ اسب بخار و هد ۴۸ یا ۵۸ متر نیاز است. حجم مخزن ذخیره آب نیز حداقل ۱۰۰۰لیتر باید در نظر گرفته شود تا در طول ۸ دقیقه ( میانگین زمان استحمام ۱۰ دقیقه و توالت و روشویی ۵ دقیقه در نظر گرفته شده است)  پاسخگوی استفاده همزمان همه واحدها از حمام ، توالت و آشپزخانه باشد. البته این در صورتی است که دبی(جریان در واحد زمان) آب ورودی به مخزن ذخیره در ساعات اوج مصرف و افت فشار حداقل ۴۰ لیتر در دقیقه (۲۵دقیقه زمان می برد تا مخزن را پر کند) باشد. لطفا توجه شود در غیر این صورت باید به فکر مخازن حجیم تر(۱۵۰۰ لیتری یا ۲۰۰۰ لیتری و یا …) بود. توجه داشته باشید همه موارد ذکر شده با فرض رعایت حداقلهای موارد فنی در لوله کشی استاندارد برای یک ساختمان است.

*برای برخورداری از بالاترین دبی از شبکه آب و فاضلاب شهری بهتر است مخزن یا منبع را همسطح زمین نصب فرمایید.

*اتصال مستقیم پمپ به شبکه آبفا (آب و فاضلاب) غیر قانونی است و علاوه بر خسارات مادی به شما (کنتور آب مصرف بسیار بیشتری را نشان می دهد و در دراز مدت هم کنتور و هم پمپ خراب می شوند) موجب می شود با ایجاد فشار منفی در شبکه لوله های شهری درنقاطی که به صورت طبیعی نشتی ناشی از فرسودگی لوله ها وجود دارد آب آلوده اطراف لوله به داخل شبکه مکیده شود و سلامت شما و دیگر شهروندان را به خطر بیاندازد.

  آنچه از بابت انتخاب پمپ عنوان شد فقط به شما یک دید کلی می دهد و مناسب ساختمانهای تا چهار طبقه می باشد.

  * اگر در محیطی روشن منبع را نصب می کنید جداره مخزن باید از جنسی باشد که مانع از عبور نور گردد تا جلبکها و به دنبال آنها باکتری ها فرصت رشد و لانه گزینی در جداره مخزن پیدا نکنند( مانند انواع مخازن سه لایه )

*از آنجایی که گاهی به مدت طولانی آب در منبع به صورت ذخیره باقی می ماند جنس مخزن حتما  باید از پلی اتیلن Food Grade و مواد نو باشد. خرید مخازن ارزان قیمتی که با استفاده از مواد بازیافتی تولید می شوند ، سبب می گردد به صورت جدی سلامت شما و عزیزانتان به خطر بیافتد. 

روش صحیح نصب پمپ آب و مخزن ذخیره در ساختمان

موضوعات مرتبط :

Summary
Review Date
Reviewed Item
انتخاب پمپ و مخزن مناسب
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاه ها در رابطه با “راهنمایی خواندنی در انتخاب پمپ و مخزن مناسب برای حل مشکل افت فشار آب ساختمان

  1. محمد میگوید:

    سلام. من یک پمپ آب نیم اسب لئو به همراه اتوماتیک دیجیتال نصب کردم. واحد من در طبقه اول قرار دارد. وقتی هرکدام از شبرهای آب داخل ساختمان را از نصف کمتر بازمیکنم. پمپ بعد ۵ثانیه آف میکنه و دوباره آن میکنه.
    گفتم شاید از دیجیتال باشه که دیجیتال نو گذاشتم باز همان مشکل داشت.و ایندفعه مخزن تحت فشار مکانیکی بجای اتوماتیک دیجیتال گذاشتم که باز همون مشکل را دارم.
    ناگفت نماند که قبلا این مشکل را نداشتم و تازگیا این مشکل ایجاد شده. پمپ هم ۶ماه پیش عوض کرده ام.

  2. محمد میگوید:

    سلام. من برای منزلم که در طبقه اول است یک مخزن ۳۰۰لیتری نصب کردم و میخواهم توسط پمپ آب را به طبقه اول برسانم. در مسیر خروجی مخزن یک شیر یکطرفه گذاشتم که وقتی پمپ آف میکنه آب به مخزن بر نگردد. اما متاسفانه آب وارد پمپ نمیشود که پمپاژ بشه. مشکل چیست؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام