بروزرسانی:شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

غیر قانونی بودن نصب مستقیم پمپ بر روي کنتور و يا شبکه توزيع آب

  آیا نصب مستقیم پمپ بر روی کنتور یا شبکه توزیع آب کاری قانونی است؟  ” به گفته ي مدير عامل آبفا با مشترکيني که به صورت مستقيم اقدام به نصب پمپ بر روي کنتور و يا شبکه توزيع آب کنند، برخورد قانوني خواهد شد. هر مشترکی که به دلیل افت فشار شبکه نیازمند استفاده از پمپ برای تقویت فشار آب داخل ساختمان باشد حتمی می بایست بین پمپ و کنتور از مخزن ذخیره آب استفاده کند.  “

 ((طبق بند 2-34-4 آیين نامه عملياتي و شرايط عمومي تعرفه هاي آب و فاضلاب كه طي نامه شماره 10/33/43344 مورخه 86/6/10 وزير محترم نيرو ابلاغ شده است، در موارديکه در شبکه افت فشار و يا کمبود آب وجود دارد مشترک اجازه نصب پمپ بر روي شبکه آب شهري به طور مستقيم را نخواهد داشت و در صورت تخلف، شرکت نسبت به قطع انشعاب آب تا برچيدن پمپ اقدام خواهد نمود.))

از جمله مشکلاتی که نصب مستقیم پمپ بر روی کنتور آب می تواند ایجاد کند:

1- نشان دادن مصرف غیر واقعی بر روی کنتور آب و تحمیل آب بهای بسیار بیشتر از مقدار واقعی مصرف به مشترکین (در مواقع افت فشار آب به دلیل مکش پمپ آب به همراه مقادیر زیادی هوا و کف از کنتور عبور می کند)

2- ایجاد فشار منفی ناشی از کارکرد تعداد زیادی پمپهای خانگی بر روی شبکه آب شهر موجب مکیده شدن آب سطحی آلوده به فاضلاب خانگی در نقاطی می شوند که شبکه آب شهری دارای شکستگی و یا دارای نشتی است.

با وجود هشدارهاي داده شده توسط سازمان آب ، هنوز جيره بندي در تهران اجرا نشده است. قطعي آب نيز اتفاق نيفتاده اما در بعضي از مناطق، شهروندان با افت فشار مواجه هستند.

به گزارش ابتکار، در مجتمع ها، ساکنان طبقات بالاتر از نرسيدن آب گلايه دارند و مي گويند بايد منتظر نيمه شب بمانند تا با تمام شدن استفاده طبقات پايين انها بتوانند از آب لوله کشي استفاده کنند. نواب يکي از مناطقي ست که ساکنان آن با اين مشکل روبرو هستند. به گفته مدير عامل آبفا، تامين فشار آب تا سه و چهار طبقه به عهده شرکت آب و فاضلاب است و در ساختمان‌هاي با بيش از آن به عهده مشترک است و مشترک بايد با تعبيه درست پمپ و مخزن نسبت به تامين فشار آب براي طبقات بالاتر اقدام کند. اما مشکل فقط مجتمع ها نيستند و افرادي که در خانه هاي ويلايي يا زير چهار طبقه هم زندگي مي کنند به خاطر در نظر گرفتن منافع شخصي و بي اعتنايي به مشکلاتي که براي ديگران ايجاد مي کنند اقدام به نصب پمپ بر روي کنتور آب مي کنند.

يکي از شهروندان مي گويد: اتفاق عجيبي که چند روز گذشته افتاد اين بود که با قطع شدن برق، آب به لوله ها برگشت. اين مسئله گوياي اين است که استفاده از پمپ هاي آب تا چه ميزان در شهر شايع شده. تامين آب شهري با جمعيت و موقعيت آب و هوايي تهران کار ساده اي نيست با توجه به نبود رودخانه هاي دائمي در اطراف پايتخت و وابسته بودن آب شهر به ميزان ذخاير سدي امکان به وجود آمدن بحران امسال بيشتر از سال هاي قبل است. حالا اينکه عده اي سودجو با استفاده از پمپ اين مشکل را تشديد کنند با توجه به بحراني بودن وضعيت آب نياز به برخورد دارد، در شرايط عادي مي توان از کنار اين مسئله گذشت اما به وضعيت اين روزهاي پايتخت نمي توان عنوان عادي ا طلاق کرد. آب در تهران به موقعيت ” مايع حيات ” بازگشته و کم آبي يک بحران جدي ست.

بعضي از شهروندان منتظر نمي مانند تا ببينند قرار است آب جيره بندي شود يا نه؟ آنها از قبل فکر همه جا را کرده اند و با اينکه هنوز خبري از جيره بندي يا افت محسوس فشار آب نيست، پمپ هاي آب را تهيه کرده اند. اين رفتار به جز منفعت طلبي اسم ديگري ندارد و شرکت برق، آب، يا هر نهاد ديگري که در اين مورد مسئوليت دارد بايد وارد عمل شده و اجازه ندهد بعضي با ضايع کردن حقوق ديگران، آبي که قرار است به صورت يکسان در اختيار همه قرار بگيرد را با کمک وسيله اي به اسم پمپ مصادره کنند. با از راه رسيدن گرم ترين روز هاي سال پيشگيري از چنين منفعت طلبي هايي براي جلوگيري از بروز مشکل در پخش آب ضروري به نظر مي رسد.

به گفته ي مدير عامل آبفا با مشترکيني که به صورت مستقيم اقدام به نصب پمپ بر روي کنتور و يا شبکه توزيع آب کنند، برخورد قانوني خواهد شد. هر مشترکی که به دلیل افت فشار شبکه نیازمند استفاده از پمپ برای تقویت فشار آب داخل ساختمان باشد حتمی می بایست بین پمپ و کنتور از مخزن ذخیره آب استفاده کند. تشخيص و برخورد قانوني با اين مشکل کار ساده اي به نظر نمي رسد و حل اين معضل بيشتر به مسئوليت شناسي شهروندان بر مي گردد،اينکه ما قرار است در کنار يکديگر زندگي کنيم و استفاده بيشتر و غير قانوني آب به معني زير پا گذاشتن حقوق همسايه ها و ساير شهروندان است.

 

پرسش های متداول

نصب مستقیم پمپ بر روی کنتور آب (یا لوله کشی آب شهری) چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟

1- نشان دادن مصرف غیر واقعی بر روی کنتور آب و تحمیل آب بهای بسیار بیشتر از مقدار واقعی مصرف به مشترکین 2- ایجاد فشار منفی ناشی از کارکرد تعداد زیادی پمپ های خانگی بر روی شبکه آب شهر موجب مکیده شدن آب سطحی آلوده به فاضلاب خانگی در نقاطی می شوند که شبکه آب شهری دارای شکستگی و یا دارای نشتی است.

17 thoughts on “غیر قانونی بودن نصب مستقیم پمپ بر روي کنتور و يا شبکه توزيع آب

 1. محمدرضا میگوید:

  در پاسخ به آقای رضا محمدی:
  سلام وقت بخیر
  حجم مخزن آب نصب شده برای تعداد واحدهایی که فرمودید مناسب نیست. طبق استاندارد مخزن 6000 لیتری برای ساختمان شما مناسب است. احتمال زیاد پمپ آب ساختمان شما قطع کن یا اتومات دارد اگر نداشته باشد نمی تواند روشن شود و برفرض روشن هم شود به احتمال زیاد به دلیل مکش طولانی هوا خواهد سوخت. تنها راه حل مناسب این است که حجم مخزن ذخیره آب را افزایش دهید.
  در مجموع مخزن شما باید آنقد حجیم باشد تا کفاف آب مصرفی ساختمان شما را بدهد.

 2. رضا محمدی میگوید:

  سلام وقت بخیر ساختمان ما 4 طبقه 28 واحد هست در روز مشکلی نداریم ولی شب که اب قطع میشه بسرعت مخزن 3 هزار لیتری خالی میشه و پمپ آب تا صبح خالی کار میکنه راهکاری هست که پمپ در صورت نبود اب خودش خاموش بشه

 3. محمدرضا میگوید:

  سلام وقت بخیر
  بله استفاده از پمپ قبل از مخزن هم منع قانونی دارد و هم مشکلات زیادی برای کیفیت آب ورودی ساختمان شما ایجاد می کنه و هم برای همسایگان شما . اگر همسایگان شما مشکلی مشابه شما ندارن پس فشار آبی که از لوله های شهری وارد ساختمان شما میشه به نظر کافی است و باید اقدام به رفع مشکلی که کارشناس اداره آب و فاضلاب اعلام کردن نمایید. برای اطمینان بیشتر از صحت گفته های کارشناس آب و فاضلاب میتونید از اداره آب و فاضلاب مرکز استان خودتون استعلام مجدد نمایید.

 4. محمد میگوید:

  سلام و عرض ارادت
  آپارتمان ما مخزن حدود ۲۰۰۰ لیتری داره و بعد از مخزن با پمپ به واحدها آب رسانی میشه ولی چند ماهیه فشار آنقدر ضعیف شد که مخزن پر نمیشد و بیشتر ساعتها آب نداشتیم ،به اداره آب اطلاع دادیم کارشناس اومد و نظرش آشغال گرفتن کنتور بود و چون شیر داخل کوچه زیر موزاییک پیاده رو کور شده بود گفت باید کوچه را شما بکنید تا کنتور را باز کنیم، مدیر ساختمان نظرش این بود که آنها کذب میگویند اولا وظیفه خودشان کندن پیاده رو است چون شهرداری اجازه نمیده کسی پیاده رو را بکنه و خودشان از اداره آب فشار را کم کرده بودند. بهرحال یک پمپ یک اسب گذاشتند که مخزن را پر کنه اگه فشار آب خوب باشه پمپ کار نخواهد کرد . آیا منع قانونی داره

 5. مدیر میگوید:

  سلام لطفا عکس و فیلم به واتس آپ سایت بفرستید از پمپ و مخزن و سیستم لوله کشی . راهنمایی خواهیم کردو

 6. محمدرضا میگوید:

  سلام وقت بخیر.
  اگر قبل از مخزن آب، پمپ آب متصل شده باشه با بررسی لوله کشی و محل نصب مخزن و پمپ آب می توان نکته ای که فرمودید رو براحتی بررسی کنید و خیالتون از این بابت راحت میشه

 7. کبیری میگوید:

  سلام.
  ما الحمدلله هم تانکر وهم پمپ داریم و به صورت قانونی آب شهر به تانک و بعد پمپ به لوله خانه می‌رساند.
  ولی کسی که اومد وصل کرد برای پر کردن تانکر آب که سرع پر بشه از پمپ به صورت مستقیم استفاده کرد که خب حرام هست.
  ولی الان شک دارم که الان هم این طوری هست یا نه.. یعنی شک دارم که وقتی تانکر خالی میشه پمپ اون را به صورت مستقیم پر میکنه یا نه؟
  و بیمم از همین هست و.وقتی هم میپرسم درست جواب نمیده همون شخص من نمیدونم آیا این طوری یا نه و اگر باشه. شرعا حرام وحق الناس هست..
  میخاستم بدونم اصلا این طور. جود داره که اگه تانک خالی شد پمپ اونا پر کنه؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *