بروزرسانی:پنج شنبه, ۹ تیر , ۱۴۰۱

مصرف آب کولر آبی و تعیین حجم مناسب مخزن آب کولر

  در بسیاری از شهرهای ایران همزمان با آغاز فصل گرما و افزایش استفاده از کولرهای آبی، شاهد افزایش مصرف آب و در نتیجه کاهش فشار آب در ساختمان ها هستیم. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال تهیه و خرید مخزن آب برای تامین آب مورد نیاز کولر آبی منزل یا ساختمان خود هستند. درواقع می خواهند بدانند منبع آب کولر کمکی چند لیتری مورد نیاز است. اما برای بسیاری از افراد اطلاع از میزان مصرف آب کولر آبی و حجم مناسب مخزن آب روشن نیست. در این مقاله ابتدا در خصوص کولر آبی و مبنای انتخاب و خرید آن توضیحاتی خواهیم داد و سپس حجم مخزن آب مورد نیاز بر اساس نوع کولر مشخص شده است.

نصب مخزن آب کولر آبی

مبنای خرید و انتخاب کولر آبی

   به غیر از انواع کولر آبی پرتابل و قابل حمل که دارای مخزن یا منبع آب داخلی یا خارجی می باشند انواع کولرهای آبی رایج در ایران به صورت دایمی به لوله کشی آب متصل هستند. به کمک یک شیر فلوتر دار مکانیکی میزان ورودی آب به مخزن کولر کنترل می شود.

این شیرهای کنترل سطح را اصلاحا فلوتر یا شناور می نامند. در این کولرهای آبی هوای نسبتا خشک و گرم محیط به پوشال یا سطح سلولوزی خیس برخورد می کند و گرمای جذب شده توسط آبی که تبخیر می شود سبب می شود هوای خنک تر و مرطوب تری از هوای بیرون به داخل منزل دمیذه شود. بر خلاف کولرهای گازی و سیستم تهویه هوای مرکزی ، حتما باید متناسب با هوایی که دمیده می شود اندکی پنجره ها باز باشد تا جریان هوا به راحتی انجام شود. بسته بودن کلیه در و پنجره های منزل باعث می شود هوای خنک و مرطوب کمتری از طریق کولر وارد خانه شود.

مصرف آب کولر آبی

  مبنای خرید کولرهای آبی هم متراژ منزل است. مثلا کولر ۸۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ( CFM ) در هر دقیقه این حجم هوای خنک و مزطوب را وارد ساختمان می کند. یعنی اگر حجم منزل شما بر مبنای فوت مکعب حدود ۸۰۰۰ فوت مکعب باشد کولر آبی ۸۰۰۰ در یک دقیقه برابر حجم هوای خانه هوای خنک و مرطوب وارد منزل می کند. توجه فرمایید برای جاری شدن هوای خنک و مرطوب وارد شده باید در همه اتاقها اندکی پنجره باز باشد تا جابجایی هوا و فرآیند خنک شدن در همه اتاقها اتفاق بی افتذ. به مثال ذیل توجه فرمایید:

  اگر منزل شما ۱۰۰ متر مربع باشد با فرض ارتفاع ۲٫۷ متر دارای حجم ۲۷۰ مترمکعب است . با توجه به عرف بازار باید این حجم را به فوت مکعب تبدیل کنید. یعنی در عدد ثابت ۳۵٫۳ ضرب کنید که می شود ۹۵۳۱  فوت مکعب . حال در بازار باید کولر آبی بخریم که به این عدد نزدیک باشد. مثلا کولر آبی ۸۰۰۰ CFM و یا ۱۰۰۰۰ CFM می توانند مناسب باشد.

دلایل خنک نشدن هوا توسط کولر آبی

  کم شدن فشار آب در اوج گرما و یا قطع شدن آب خصوصا زمانی که کولر آبی در پشت بام نصب شده باشد باعث می شود به دلیل خشک شدن پوشال یا سطوح سلولوزی عملا کولر شما صرفا تبدیل به یک پنکه شده و فقط هوای گرم و خشک بیرون را از طریق کانالها به داخل منزل بدمد. برای حل این مشکل بهتر است یک مخزن ذخیره آب در سطحی که بالاتر از کولر باشد نصب کنید. در این حالت ورودی آب کولر ابتدا وارد مخزن ذخیره پلی اتیلن شده و سپس از ظریق شیر خروچی به کولر آبی وصل می شود. به این ترتیب در مواقع افت فشار آب و یا قطعی آب کولر شما با اتکا به آب مخزن کماکان هوای منزل شما را خنک نگه می دارد. تعیین حجم این مخزن نیز متناسب است با میزان مصرف آب توسط کولر آبی شما .

حجم مناسب مخزن ذخیره آب کولر آبی چقدر باید باشد؟

حجم مناسب مخزن آب اگرچه به پارامترهای مختلفی بستگی دارد ولی با این حال جدول زیر برای شما پیشنهاد شده است.

جدول مخزن پیشنهادی برای ذخیره آب برای کولر آبی

متراژ ساختمان(مترمربع) کولر آبی پیشنهادی در مناظق گرمسیر و خشک (CFM) حداقل مخزن پیشنهادی ذخیره اضطراری کولر آبی (لیتر) برای چند ساعت
۲۸ ۲۸۰۰ ۱۰۰
۲۹ ۲۹۰۰ ۱۰۰
۳۵ ۳۵۰۰ ۲۰۰
۴۰ ۴۰۰۰ ۲۵۰
۴۵ ۴۵۰۰ ۲۵۰
۵۰ ۵۰۰۰ ۳۰۰
۵۵ ۵۵۰۰ ۳۰۰
۶۰ ۶۰۰۰ ۴۰۰
۶۵ ۶۵۰۰ ۵۰۰
۷۰ ۷۰۰۰ ۵۰۰
۷۵ ۷۵۰۰ ۵۵۰
۸۰ ۸۰۰۰ ۷۰۰
۱۰۰ ۱۰۰۰۰ ۷۵۰
۱۱۰ ۱۱۰۰۰ ۸۰۰
۱۲۰ ۱۲۰۰۰ ۱۰۰۰
۱۴۰ ۱۴۰۰۰ ۱۵۰۰
۱۶۰ ۱۶۰۰۰ ۱۵۰۰
۱۸۰ ۱۸۰۰۰ ۱۵۰۰
۲۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۰۰۰
۲۵۰ ۲۵۰۰۰ ۲۰۰۰

پرفروش ترین مخازن ذخیره آب برای استفاده به عنوان مخزن ذخیره آب کولر

تماس بگیرید
619,000 تومان
619,500 تومان
855,000 تومان
1,122,000 تومان
1,252,500 تومان
1,399,000 تومان
1,465,000 تومان
2,136,000 تومان
3,530,000 تومان

در صورتی که نگران انتقال و نصب مخزن در پشت بام هستید و یا راهروهای ساختمان شما باریک است پیشنهاد می کنیم صفحه مخازن آب آسانرو پلاستونیک و طبرستان را نیز مشاهده نمایید.

مشاهده سایر مخازن ذخیره آب پلی اتیلن (کلیک کنید)

در صورت تمایل به خرید مخزن آب علاوه بر فروشگاه اینترنتی می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

(۱۰ خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲

مخزن آب دات کام

موضوعات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام