بروزرسانی:پنج شنبه, ۹ تیر , ۱۴۰۱

طول عمر و مقاومت مخازن پلی اتیلن در سرما و گرما

مقاومت مخازن پلی اتیلن سرما گرما

   طول عمر و مقاومت مخازن پلی اتیلن در سرما و گرما از جمله پرسش های متداول مشتریان از کارشناسان فروش مخزن آب دات کام است.
اگر شما یک مخزن پلی اتیلن یا پلاستیکی را در فضای باز نگهداری کنید, خواسته یا ناخواسته در معرض عوامل محیطی مختلفی قرار میگیرد در نتیجه میزان مقاومت مخزن پلی اتیلن برای شما اهمیت پیدا خواهد کرد. استفاده از یک سایه بان ساده می تواند علاوه بر پایین نگه داشتن دمای آب داخل مخزن در تابستان ، تاثیر اشعه ماورا بنفش روی بیرونی ترین لایه آن را به حداقل برساند. اگر در محل زندگی شما ، در فصل زمستان دما زیر صفر درجه می رود با برداشنن سایه بان و کمک گرفتن از گرمای تابش آفتاب در طی روز می تواند تا حد زیادی مانع از یخزدگی آب داخب مخزن شوید. این مساله به دلیل طرفیت گرمایی نسبتا بالای آب است .

  برای محافظت مخزن مواد شیمیایی در مقابل سرما یا گرما یا نگهداری آنها دز دمایی خاص باید استانداردهای خاص آن سیال را رعایت فرمایید.

  اخیرا برخی از مشتریان از ما درباره ی نحوه ی نگهداری از مخازن پلی اتیلن در دماهای خیلی پایین سوال می کنند و درواقع می خواهند بدانند تاثیر دما های پایین و زیر صفر بر روی مخازن پلی اتیلن چقدر است؟ آیا یخ زدگی آب داخل مخزن مانند لوله ها باعث شکستن دیواره مخزن پلی اتیلن می شود؟

  به عنوان مثال یکی از مشتریان نوشته بود: من بخاطر دمای بالای ۴۰ درجه در تابستان و هوای بسیار سرد آن درزمستان, نگران نگهداری مخزن ۱۰۰۰ لیتری برای ذخیره سازی سولفوریک اسید غلیظ در محیط بیرون هستم. زیرا همانطور که میدانید اسید سولفوریک غلیظ در دمای حدود ۳ درجه  سانتی گراد منجمد میشود. دمای این شهر در تابستان به ۴۰ درجه نیز میرسد. و این مخزن هم مستقیم در برابر نور خورشید قرار دارد.

   اگر خانه، شرکت و یا کارگاه شما در محلی قرار دارد که آب و هوای آن بسیار سرد و یا گرم است, موضوع این یادداشت میتواند دغدغه ی شما هم باشد. آیا باید نگران قرار دادن مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی در معرض عوامل محیطی باشید و آیا راه حلی برای آن وجود دارد؟

طول عمر و مقاومت مخازن پلی اتیلن در برابر سرما و یخ زدگی و یا دمای بالا یا گرمای شدید

وقتی صحبت از دما میشود, شما باید دو مسئله را در نظر بگیرید:اول محافظت از خود مخزن و دیگری محافظت از آب یا مواد شیمیایی ذخیره شده درون مخزن.

عملکرد مخازن پلی اتیلن در زمستان های خیلی سرد چگونه است؟

  در واقع در بسیاری از مناطق کشورمان، هیچ وقت هوا به مدت طولانی انقدر سرد نمی ماند که بتواند باعث یخ زدن آب داخل مخزن پلی اتیلن شود. به عنوان مثال اگر در شبانه روز در ساعاتی کمینه دما به زیر صفر برسد ولی به دلایل متفاوت دمای آب داخل مخزن بالاتر باشد بالطبع این مساله مانع از یخزدگی آب داخل مخزن می شود. به عنوان مثال ورود آب با دمایی حدود ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد از شبکه لوله کشی آب شهری به داخل مخزن به دلیل مصرف مداوم آب در یک سبانه روز کمک می کند دمای آن به زیر صفر درجه نرسد.

  همچنین اگر مواد اولیه مورد نیاز در تولید مخازن پلی اتیلن دارای مواد بازیافتی باشد و نیز مقاومت آن در برابر افزایش و یا کاهش شدید دما و یخ زدگی کاهش داشته باشد پس تمامی مخازن پلی اتیلن موجود در بازار مقاومت یکسانی در برابر تنشهای دمایی ندارند.

  به دلیل افزایش حجم ۱۰درصدی آب پس از یخ زدن و فشار ناشی از این افزایش حجم، ترکیدگی لوله های آب در زمستان اتفاق می افتذ . در صورتی که منبع آب پر از آب نباشد و فضای خالی کافی وجود داشته باشد معمولا آسیبی به مخزن وارد نمی شود. فقط ممکن است در برخی مواقع لوله های خروجی مخزن دچار ترکیدگی شوند. سال گذشته تماسی داشتیم از یکی از مشتری هایمان در یکی از شهرهای سردسیر که مخزن ذخیره آب آنها به طور کامل یخ زده بود ولی هیچ گونه آسیبی به مخزن وارد نشده بود و به همین خاطر از اینکه هیچ گونه آسیبی به مخزن وارد نشده بود بسیار خرسند بودند و طی تماسی این مساله را به اطلاع کارشناسان فنی ما رساندند.

  خوشبختانه مخازن پلی اتیلن پلاستونیک به دلیل کیفیت بالای ساخت در بسیاری از شهرهای سردسیر ایران همچون اردبیل، همدان، زنجان و شهرهای مشابه به عنوان مخزن پلی اتیلن مقاوم در برابر سرما شناخته می شود.

اما برای محفاظت از مواد شیمیایی ذخیره شده در مخزن چه باید کرد؟

  برای جلوگیری از انجماد مواد ذخیره شده در مخازن مواد شیمیایی، ما اکیدا به مشتریان عزیز توصیه می کنیم علاوه بر استفاده از عایق بندی ، در صورت نیاز از انواع گرمکن مانند کمربندهای گرمایشی یا سیمهای حرارتی نیز استفاده کنند تا کمینه دمایی که برای نگه داری مواد شیمیایی داخل مخزن  لازم است را همیشه حفظ کنند.

عایق بندی مخازن پلی اتیلن مواد شیمیایی

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله ی روش های جلوگیری از یخ زدگی مخازن آب و مواد شیمیایی را مطالعه فرمایید.

تاثیر گرما بر روی مخازن پلی اتیلن

   تا به اینجا متوجه شدیم که مخزن پلی اتیلن میتواند در سرمای شدید مقاوم باشند. ولی آیا آنها در مقابل گرمای زیاد هم میتوانند مقاومت کنند؟

  هر چه دما بالاتر برود مقاومت مکانیکی پلی اتیلن کاهش می بابد . اصولا تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد مقاومت مکانیکی بدنه مخزن مطلوب می باشد.

  مخازن تقویت شده پلاستونیک می توانند در دماهای بالاتر (نزدیک ۱۰۰ درجه) نیز مقاومت داشته باشند. البته این میزان بسته به لیتراژ مخازن می تواند متفاوت باشند.

  حال اگر دمای محیط بالاتر از ۶۰ درجه باشد  آیا امکان دارد دمای مواد ذخیره شده در مخزن را هم به بالای ۵۵ درجه برساند (مخصوصا اگر مخزن سیاه رنگ باشد)؟ دمای محیط بسیار سریع تر از دمای مواد داخل مخزن در نوسان است. زیرا برای گرم شدن مواد داخل مخزن, گرما باید اول از بدنه مخزن بگذرد و کم کم دمای هزاران لیتر سیال داخل مخزن را افزایش دهد.

در صورتی که نگران نصب مخزن آب در برابر نور خورشید هستید و فضای کافی برای نصب نیز ندارید و می خواهید مخزن آب ساختمان خود را در زیر سایه بان و بدور از نور خورشید نصب نمایید پیشنهاد می کنیم حتماً صفحه مخزن آسان رو را مشاهده نمایید. این مخازن به دلیل باریک بودن و ابعاد خاصی که دارند در بسیاری از فضاهای داخلی ساختمان اعم از پارکینگ، لابی و … قابل نصب هست. استفاده از مخازن آسانرو در این فضاها تاثیر بسزایی در خنک ماندن مخزن در فصول گرم سال خواهد داشت.

طول عمر مخازن پلی اتیلن چقدر است؟

به طور میانگین متوسط طول عمر مخازن پلی اتیلن ۱۵ – ۲۰ سال است! البته با رسیدگی و نگهداری مناسب، طول عمر مخزن پلی اتیلن تا ۲۵ سال و بیشتر نیز می رسد.
طول عمر مخزن پلی اتیلن به عوامل گوناگونی چون ماده ذخیره شده در مخزن، کیفیت مواد اولیه در تولید مخزن، نظافت مخزن، اشعه فرابنفش، نور خورشید، دما، رطوبت و… بستگی دارد. در این بین باید به برخی از موارد همچون کیفیت محصول و انتخاب نوع مناسب قبل از خرید توجه داشت. اما پس از خرید مخزن دلخواه میتوانید با رسیدگی کردن به مخزن و رعایت نکات ضروری، طول عمر مخزن پلی اتیلن خود را افزایش دهید. استفاده از سایبان برای محافظت از مخزن در مقابل نور خورشید (دما و اشعه فرابنفش) و همچنین اقدام به تمیز کردن مخزن به صورت دوره ای از این دست رسیدگی ها هستند.

 

  (۱۰ خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲
مخزن آب دات کام

برای مشاهده مشخصات، قیمت و خرید اینترنتی محصولات بر روی ورود به فروشگاه کلیک نمایید

ورود به فروشگاه

برای خدمات فنی نصب مخزن و پمپ آب نیاز به کارشناس و نصاب دارید؟ بر روی درخواست خدمات کلیک نمایید

درخواست خدمات

نیاز به مشاوره پیش از خرید دارید؟ با ما تماس بگیرید

(10 خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲

موضوعات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام