بروزرسانی:شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Rotational Molding یا قالب گیری دورانی چیست؟

Rotational Molding قالب گیری دورانی

قالب‌گیری دورانی چیست؟

Rotational Molding یا قالب‌گیری دورانی یا چرخشی برای تولید قطعات پلاستیکی تو خالی کاربرد بسیار وسیعی دارد. قالبهای نسبتا ارزان نسبت به روشهای رقیب مانند قالبگیری تزریقی و قالب گیری دمشی (Blow Molding) خصوص در حجمهای بیش از 2000 لیتر عملا این تکنیک را در تولید قطعات پلاستیکی تو خالی بی رقیب ساخته است. لازم به ذکر است بیشترین محصولاتی که با روش قالب گیری دورانی تولید می شوند انواع مخازن برای ذخیره سازی مایعاتی مانند آب می باشد. از دیگر محصولاتی که با این روش تولید می شوند انواع اسباب بازی می باشد.

معرفی روش و فرایند قالب‌گیری دورانی

قالب گیری دورانی

در این روش مقادیر مشخصی پلاستیک مخصوص این کار به صورت پودر داخل قالب ریخته می شود. قالب داخل کوره ضمن حرارت دیدن چرخانده می شود تا آرام آرام پودر ذوب شده و به دیواره قالب بچسبد. در ادامه قالب از کوره خارج شده و حین چرخش خنک می گردد تا پلاستیک درون قالب که به دیوار چسبیده و یک لایه را بر سطح آن قالب ایجاد کرده به آرامی سرد شود تا محصول با حفظ شکل خود از قالب خارج شود. لازم به ذکر است انواع پلاستیک گرمانرم مانند پلی اتیلن گرید 3840 برای روش قالب گیری دورانی استفاده می شود.

در قالبگیری دورانی از چه موادی استفاده می شود؟

پلی‌اتیلن حدود نود درصد مواد  اولیه مورد نیاز در قالب‌گیری دورانی را شامل می‌شود. برای ذخیره بهداشتی آب شرب حتمی می بایست از پلی اتیلن 3840 دارای گرید بهداشتی و یا اصطلاحا FOODGRADE استفاده شود. استفاده از مواد دسته اول و فودگرید علاوه بر بحث بهداشتی بودن منجر به مقاومت مکانیکی بسیار بیشتری می گردد. به این ترتیب محصولات عمر به مراتب بیشتری دارند.

به دلیل عدم وجود فشار، قالب‌ها معمولاً دیواره‌های نازک دارند و به همین دلیل هزینه تولید آن‌ها نسبتاً پایین است. در این شرکتهای پیشرو مانند پلاستونیک از دستگاه‌های جدید با چند بازو، امکان تولید با استفاده از قالب‌های مختلف با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف را به‌طور هم‌زمان دارا می باشند. شرکت پلاستونیک دارای امکان تولید دامنه بسیار متنوعی از محصولات در صنعت قالبگیری دورانی است.

ویدیو معرفی روش قالبگیری دورانی در تولید مخازن پلی اتیلن

پلاستونیک چه محصولاتی تولید می کند؟

شما در سایت مخزن آب دات کام که به عنوان فروشگاه اینترنتی شرکت پلاستونیک شناخته می شود می توانید به صورت آنلاین و یا به صورت تلفنی نسبت به استعلام و خرید این محصولات اقدام فرمایید

1-انواع مخازن عمودی پلی اتیلن
2-انواع مخازن افقی پلی اتیلن
3-انواع مخازن کتابی و آسانرو
4-انواع مخازن مکعبی پلی اتیلن
5-انواع وان پلی اتیلن
6-انواع مخازن انبساط باز
7-انواع مخازن سم پاش
8-قطعات پلی اتیلنی خودرو
9-وسایل بازی کودکان مانند تاب و سرسره و صندلی کودک
10-قطعات سفارشی توخالی پلاستیکی صنعتی تا حجم 20هزار لیتر و …

با طراحی مناسب قالب می‌توان قطعات پیچیده‌ای را که تولید آن با روش‌های دیگر مشکل یا غیرممکن است را تولید کرد. به صورت خلاصه تقریبا هر محصولی که با سایر روشهای تولیدی مانند قالبگیری تزریقی و دمشی قابل تولید نباشد به دلیل گران بودن قالب نسبت به تیراژ پایین ، می توان با این روش تولید کرد.

 معایب روش تولید دورانی :

زمان تولید بالا، امکان انتخاب محدود مواد مورد استفاده، هزینه بالای مواد به دلیل استفاده از افزودنی‌های خاص، همچنین استفاده از مادهٔ پودر شده و مشکل بودن قالب‌گیری بعضی از شکل‌ها.

سوالات متداول

روش تولید محصولات شرکت پلاستونیک به چه صورت است؟

شرکت پلاستونیک از روش قالب‌گیری دورانی یا چرخشی Rotational Molding برای تولید قطعات پلاستیکی تو خالی بهره می برند. و انواع محصولات برای ذخیره سازی مایعات و اسباب بازی را تولید می نمایند.

از چه موادی در قالبگیری دورانی استفاده استفاده می شود؟

پلی‌اتیلن حدود نود درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید محصولات در قالب‌گیری دورانی را شامل می‌شود. برای ذخیره بهداشتی آب شرب حتمی می بایست از پلی اتیلن 3840 دارای گرید بهداشتی و یا اصطلاحا FOODGRADE استفاده شود.

روش تولید دورانی نسبت به سایر روش ها چه معایبی دارد؟

هر روشی با دارا بودن انواع مزیت ها، معایبی هم دارد و در روش دورانی هم زمان تولید بالا، امکان انتخاب محدود مواد مورد استفاده، هزینه بالای مواد به دلیل استفاده از افزودنی‌های خاص، همچنین استفاده از مادهٔ پودر شده و مشکل بودن قالب‌گیری در بعضی از شکل‌ها کار با این روش را سخت نموده است.

چه محصولاتی را شرکت پلاستونیک تولید می کند؟

انواع مخازن عمودی پلی اتیلن 2-انواع مخازن افقی پلی اتیلن 3-انواع مخازن کتابی و آسانرو 4-انواع مخازن مکعبی پلی اتیلن 5-انواع وان پلی اتیلن 6-انواع مخازن انبساط باز 7-انواع مخازن سم پاش 8-قطعات پلی اتیلنی خودرو 9-وسایل بازی کودکان مانند تاب و سرسره و صندلی کودک 10-قطعات سفارشی توخالی پلاستیکی صنعتی تا حجم 20هزار لیتر و ...

Summary
Review Date
Reviewed Item
Rotational Molding یا قالب گیری دورانی چیست؟
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *