بروزرسانی:یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳

تانکر فلزی بهتر است یا پلاستیکی؟

تانکر فلزی بهتر است یا پلاستیکی

سوال تانکر فلزی بهتر است یا پلاستیکی بیشتر توسط کسانی پرسیده می شود که در گذشته از مخزن آب فلزی استفاده کرده ولی به دلایل مختلف تصمیم به جایگزینی مخزن یا تانکر فلزی خود دارند. عمدتاً در بازار تانکر فلزی با عنوان مخزن فلزی گالوانیزه شناخته می شود. زیرا برای تولید آنها از ورق های گالوانیزه استفاه می شود.

تانکر آب فلزی بهتر است یا تانکر پلاستیکی ؟

  برای پاسخ به این سوال که مخزن اب پلی اتیلن بهتر است یا گالوانیزه باید گفت که این انتخاب بستگی به یکسری معیار دارد. در این قسمت با بررسی کامل این معیارها نقاط ضعف و قوت مخزن ها را خدمت خوانندگان عزیز بیان خواهیم کرد تا با نگاهی آگاهانه محصول مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنند.

ما پیش تر در مقاله ای با عنوان “چرا در تهران مخزن آب پلی اتیلن خیلی بیشتر از مخزن آب فلزی مورد استقبال قرار گرفت؟” به طور مختصر مزایای مخازن پلی اتیلن را نسبت به مخازن فلزی بررسی کردیم. همچنین در مقاله ای دیگر با عنوان “مقایسه مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل ضد زنگ” این دو مخزن را با یکدیگر مقایسه کردیم.  مقاله حاضر توضیحات بیشتری در مورد پرسش مخزن آب فلزی بهتر است یا پلی اتیلن در اختیارتان قرار خواهد داد.

مزایای مخازن آب پلی اتیلن نسبت به مخازن فلزی

حمل ، جانمایی و نصب آسان تانکر ها و مخازن پلی اتیلنی

  حمل، نصب و جابه جایی منبع آب پلاستیکی بسیار بسیار آسان تر از منبع آب فلزی است. یک مخزن پلی اتیلنی 500 لیتری را با وزن20 کیلوگرام را به راحتی یک نفر بلند می کند همین مخزن اگر از ورق فلزی تولید شده باشد می تواند تا 100 کیلوگرم وزن داشته باشد.این مساله قدرت مانور شما را برای حمل و جانمایی در ساختمان تا حد زیادی کاهش می دهد. پس در این مورد که منبع آب پلاستیکی بهتر است یا فلزی باید گفت منبع پلاستیکی انتخاب بهتری است.

  نصب اتصالات ورودی و خروجی با قطر دلخواه به راحتی به کمک گردبر بر روی مخازن پلاستیکی امکانپذیر است. این علمیات در مخزن فلزی با دشواریهای زیادی انجام می شود.

مخازن پلی اتیلنی تنوع چشمگیر در ابعاد و اندازه در مقایسه با مخازن فلزی دارند. مخازن فلزی به صورت پیش فرض به صورت استوانه های خوابیده و یا اصلاحا افقی تولید می شود در مقابل مخازن پلی اتیلنی از تنوع بسیار زیادی در شکل و ابعاد و اندازه برخوردارند. انواع کتابی ، مکعبی ، زیرپله ، افقی ، عمودی و قیفی مخازن پلی اتیلنی باعث می شود میران ساختمان بتوانند در غیرقابل استفاده ترین فضا ها نیز بتوانند استفاده کنند.

طول عمر تانکر و زمان ماندگاری

   مخازن فلزی که با ورق گالوانیزه تولید می شوند به دلیل مخدوش شدن این لایه در نقاط جوشکاری از زمان اولین آبگیری شروع به زنگ زدن می کنند. هر در نهایت منجر به سوراخ شدن مخزن می شود. علاوه بر این اکثر ورقهای گالوانیزه موجود در بازار FoodGrade نیستند و مناسب برای نگهداری آب غیر آشامیدنی هستند. مخازن پلی اتیلنی عرضه شده در فروشگاه مخزن آب دات کام علاوه بر FoodGrade بودن و داشتن سیب سلامت کاملا ضد خوردگی هستند و برای بیش از 15 سال قابل استفاده هستند. این مخارن به دلیل داشتن لایه محافظ در برابر اشعه UV موجود در نور خورشید نیز کاملا تقویت شده اند.

نگهداری

  در مخازن فلزی به صورت دوره ای برای ممانعت از زنگ زدگی و خوردگی نیاز است تا علاوه بر تمیز کاری نسبت به تجدید پوشش زد زنگ داخل مخزن اقدام نمود. در صورتی که به خاطر جنس مخازن پلی اتیلن بحث خوردگی و زنگ زدگی وجود نخواهد داشت.

کیفیت آب

  مخازن فولادی همان گونه که قبلا نیز اشاره شد نیازمند پوشش داخلی چندگانه هستند تا در مقابل خوردگی داخلی  محافظت شود. همچنین این مورد باعث می شود تا فلز روی که باعث بد شدن طعم آب می شود وارد آن نشود. مخازن پلی اتیلن ساخته شده از پلی اتیلن مواد غذایی، خالص ترین کیفیت آب را ارائه می دهد و به دلیل رسانایی دمایی به مراتب کمتر ، دمای آب وارد شده به  آن ها برای مدت زمان بیشتری حفظ می شود.

اندازه

  مخازن گالوانیزه قابلیت این را دارند که برای در بر گرفتن حجم بیشتری نسبت به مخازن پلی اتیلن طراحی شوند. در حالی که مخازن پلی اتیلن می توانند با قابلیت اطمینان بالا برای ذخیره سازی 20000 لیتر مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین در مخازن پلی اتیلن برای داشتن حجم اضافی می توان مخازن را به یکدیگر مرتبط کرد.

قیمت

  مخازن پلی اتیلن به صورت عام از مخازن گالوانیزه ( با پوشش گالوانیزه Zn روی 450g/m2) ارزان تر هستند.

مزایای منبع فلزی نسبت به پلاستیکی

شاید یکی از معدود مزایای منبع آب فلزی نسبت به پلاستیکی امکان راحت تر تولید سفارشی این محصول در محل نصب می باشد. البته این موضوع قطعاً هزینه و زمان زیادی صرف خواهد کرد. البته برای حل این مشکل، ما امکانی جهت تولید مخازن آب پلی اتیلن سفارشی را مهیا کردیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مخزن پلی اتیلن سفارشی

نتیجه گیری (مخزن آب پلاستیکی بهتره یا فلزی؟)

   فرض کنید شما صاحب یک مخزن گالوانیزه هستید که بنا به دلایلی دچار مشکل شده است. در حالت کلی شما دو راه حل دارید: راه حل اول این است که آن را تعمیر کرده و استفاده کنید و راه حل دوم این است که آن را تعویض کنید. به احتمال زیاد تصمیم خواهید گرفت که مخزن گالوانیزه موجود را تعمیر کنید، مخصوصا اگر زمان کمی از خرید آن گذشته باشد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که مخازن گالوانیزه بدون توجه به مشکلی که داشته اند همیشه در معرض نشتی به دلیل خوردگی هستند، بنابراین تعمیر آن ها ممکن است راه حل جامع و اقتصادی نباشد. حال در نظر بگیرید که راه حل دوم را انتخاب کرده اید و می خواهید این مخزن را با یک مخزن پلی اتیلن جایگزین کنید. در اینجا پنج دلیل اصلی برای اینکه نشان دهیم انتخاب شما درست بوده است را ارائه می دهیم.

 اول می توانید اکنون مطمئن باشید که مخزن پلی اتیلن شما دچار خوردگی نخواهد شد. چرا که این مخزن ها مقاوم در برابر خوردگی هستند و خیالتان می تواند بابت آبی که می نوشید راحت باشد که عاری از هرگونه ماده افزوده شده از بدنه مخرن بوده باشد. مانند طعم فلز و زنگ آهن در آب مخازن فلزی .

دوم این است که مخازن پلی اتیلن از نظر اندازه و سایز و نحوه نصب برتری قابل توجهی نسبت به مخازن گالوانیزه دارد. برای مثال یک خانه کوچک با حیاط محدود می تواند از نوع باریک و کتابی مخازن پلی اتیلن بهره بگیرد که در سایزهای 230 تا 2000 لیتر در مخزن آب دات کام موجود است. در صورتی که این تنوع در مخازن گالوانیزه به دلیل شکل دایره ای آن ها وجود ندارد. بنابراین با انتخاب مخازن پلی اتیلن دست شما برای داشتن مخزنی متناسب با فضای در دسترس شما کاملا باز خواهد بود.

سوم مساله که مورد مهمی نیز می باشد این است که مخازن پلی اتیلن عرضه شده در مخرن آب دات کام از از پلی اتیلن دارای گرید بهداشتی و نشان سیب سلامت تشکیل شده است که دارای استانداردهای مربوطه نیز می باشد. ولی مخزن گالوانیزه به دلیل وجود مواد شیمیایی ضد خوردگی که اغلب دارای گرید بهداشتی نیستند و همچنین احتمال وارد شدن آهن زنگ زده به آب آشامیدنی نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

چهارم نکته در مورد طول عمر بالای مخازن پلی اتیلن است که به دلیل استفاده از پلی اتیلن مقاوم برخلاف مدل های گالوانیزه می باشد.

در نهایت نیز می توان به وزن کم مخازن پلی اتیلن در برابر مخازن گالوانیزه اشاره کرد که هزینه نصب آن را کاهش می دهد و موجب تسهیل و تسریع کار می گردد. چرا که تنها کار مورد نیاز برای نصب آن یافتن محلی صاف بدون نقاط تیز است. برای مخازن گالوانیزه نیاز به آماده سازی بیشتری، شامل حلقه فولادی و پایه بتنی برای مانع شدن از زنگ زدگی نیاز است.

با توجه به موارد بیان شده تقریبا واضح است که مزایای مخازن پلی اتیلن از نوع گالوانیزه آن بیشتر می باشد و امروزه این مخازن از محبوب ترین مخازن مورد استفاده هستند که سازگاری مناسبی نیز با آب و هوای ایران دارند.

پرسش های متداول

تانکر فلزی مناسب تر است یا پلاستیکی؟

پاسخ این سوال کاملاً به کاربرد مد نظر شما، محل نصب و مایعاتی که درون آن ذخیره می کنید بستگی دارد. ما در مقاله فوق تمامی شرایط و پارامترها را بررسی کرده و مزایا و معایب هر دونوع تانکر را بیان کردیم.

قیمت تانکر فلزی بیشتر است یا پلاستیکی؟

تانکر پلاستیکی به نسبت سایر تانکرهای فلزی نظیر تانکر فلزی تولید شده از استیل ضد زنگ و یا تانکر فلزی گالوانیزه قیمت به مراتب پایین تری دارد.

طول عمر کدام تانکر بیشتر است؟

در صورتی که تانکر پلاستیکی از مواد اولیه درجه یک تولید شده باشد، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی طول عمر بیشتری نسبت به تانکرهای فلزی گالوانیزه دارد.

برای مشاهده مشخصات، قیمت و خرید اینترنتی محصولات بر روی ورود به فروشگاه کلیک نمایید

ورود به فروشگاه

برای خدمات فنی نصب مخزن و پمپ آب نیاز به کارشناس و نصاب دارید؟ بر روی درخواست خدمات کلیک نمایید

درخواست خدمات

نیاز به مشاوره پیش از خرید دارید؟ با ما تماس بگیرید

(10 خط) 02144548922

10 thoughts on “تانکر فلزی بهتر است یا پلاستیکی؟

 1. Javad Yazdinezhad میگوید:

  باسلام،بنظر من هرتانکری محاسن ومعایب خاصه خود را دارد،تانکر پلی اتلن رو میشه تو زمین کار گذاشت ولی فلزی رو نمیشه مگر دورتا دورشوقیر اندود یا قیر گونی کردودرپشت بام هم تانکر پلی اتیلن اگر خالی باشه با وزش باد جابجا میشه وسروصدا داره،بنظرم محاسن پلی اتیلن بهداشتی ،ضد جلبک وبهداشتی بهتره،ولی چون درکشور ما از مواد بازیافتی هم در گارگاههای زیر زمینی تولید میشه باید درمورد خریدش از مکان ومحل مطمئن خریداری بشه ،من بعنوان یک نصاب که سالها تو مشهد دراین کارم ،پلی اتیلن بهداشتی درجه یک که سیب سلامتداره رو توصیه میکنم در زمستان هم،اگر عایق بندی نشه،هم فلزی وهم پلی اتیلن اگر آب داخلش یخ ببندد هر ۲قابل ترکیدن هست وحتی چون فلز سرما رو سریع جذب میکنه زودتر یخ میبنده،وحتی من پلی اتیلن مقاومی رو دیدم که بدون عایق بندی هیچ کاری نشده ولی بدرستی متوجه نشدم تولید داخل کشور بود یا خارج،با احترام. یزدی نژاد

 2. ناشناس میگوید:

  بسیار دقیق موضوع را بیان کردید پلی اتیلن یک لایه و سه لایه فقط تبلیغات تجاری هست

 3. محمدرضا میگوید:

  سلام. مخازن پلی اتیلنی هم معایبی دارن که به بخشی از این معایب داخل مقاله اشاره کردیم. مثل آسیب پذیر بودن در برابر شعله های آتش , یا آسیب پذیری در برابر برخورد اجسام سنگین. در خصوص نگرانی شما در خصوص تاثیر استفاده از مخازن پلی اتیلن بر روی سلامتی هم اگر مواد مورد استفاده در تولید مخازن پلی اتیلن از مواد فودگرید و بهداشتی باشد و ناخالصی به آن اضافه نشود هیچ گونه مشکلی برای سلامتی نخواهد داشت. به همین دلیل در هنگام خرید باید از فروشنده پروانه های بهداشتی نظیر سیب سلامت و گواهی بهداشت را درخواست نماییدو سپس اقدام به استعلام از سایت سازمان غذا و دارو نمایید. متاسفانه در ایران تولید مخازن پلی اتیلن با مواد غیر بهداشتی نیز انجام می شود و باید پیش از خرید تحقیقات لازم را انجام دهید

 4. علی میگوید:

  باسلام خدمت شما* شما تقریبا محاسن هر دو را گفتید و فقط معایب گالوانیزه را بیان کردید موارد هم طبق تجربه بنده درست است لطفا اگر پلی اتیلن هم مواردی دارد که در طول استفاده ضرری برای سلامتی دارد بیان کنید با تشکر

 5. مدیر میگوید:

  سلام. ممنون بابت پیامتون. بو گرفتن آب و طعم زنگ آهن دادن در مخازن گالوانیزه به خصوص بعد از یکی دو سال استفاده کاملاً مشهود هست و تقریباً تمامی ما تجربه این موضوع را در گذشته داشتیم!. جلبک زدن یا نزدن مخزن آب ارتباطی با نوع مخزن نداره و هر نوع مخزنی که نور به داخلش وارد نشود جلبک نخواهد زد مگر اینکه درب آن باز بماند و یا رسوب و جلبک از لوله های ورودی به داخل مخزن وارد شود. اگر در گذشته مخزن پلی اتیلن داشتید و جلبک زده احتمال زیادی میدهیم که مخزن شما تک لایه بوده و اصلاً مخزن پلی اتیلن ضد جلبک نبوده. نصب هر نوع مخزنی باید طبق اصول انجام بشه. به همین دلیل ما تو این سایت مطالبی زیادی در خصوص نصب مخازن قرار دادیم و پیشنهاد کردیم نصب مخازن توسط افراد فنی انجام بشه. طول عمر یک مخزن با کیفیت پلی اتیلن حداقل 3 برابر مخزن گالوانیزه هست. این به خاطر خاصیت پلی اتیلن هست و دست من و شما نیست. در تمامی کشورهای پیشرفته مواد آشامیدنی و خوراکی یا در مخازن استیل ضد زنگ نگهداری میشه و یا مخازن پلی اتیلن. خوشبختانه برخلاف گذشته بسیاری از کاربران دانش و توانایی کافی برای جستجو و پیدا کردن حقیقت رو دارن و میتونن با بررسی مزایا و معایب هر نوع محصولی و قرار دادن اون در کنار تجاربشون اقدام به انتخاب یا خرید مناسب نمایند.

 6. Parsa میگوید:

  به نظر من تانک فلز نسبت به پلاستیک یا همون پلی تیلن بهتره …مخزن گانوانیزه برای ماندگاری آب ..آب داخلشبو نمیگیره ..مثل پلی تیلن جلبک نمیگیره ..مثل پلاستیک روی پشت بام با کوچکترین باد باعث حادثه نمیشه..کیفیت و ماندگاریشم بهتره …..لطفا بجای تبلیغ محصولتون فکر سلامت مردم باشین …درضمن هیج جای دنیا مواد آشامیدنی را تو پلاستیک بمدت طولانی نگه نمیدارن

 7. مدیر میگوید:

  سلام خوشحال می شویم از نظرات سازنده شما بهرمند شویم. لطفا انتقادتان را دقیقتر بیان فرمایید. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *