بروزرسانی:سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳

تعمیر، ترمیم و جوشکاری مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی

تعمیر و ترمیم مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی

یکی از ویژگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی عمر و دوام بالای آنها است و می توانند سالهای سال بدون هیچگونه مشکلی مورد استفاده قرار گیرند. اما در مواقعی به دلیل عدم نصب مناسب (ناصافی و تراز نبودن محل نصب)، عدم توجه به چگالی و سازگاری پلی اتیلن با ماده ذخیره شده و یا حوادث غیر مترقبه مثل ضربه و یا قرارگیری در کنار حرارت بسیار بالا، مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی دچار شکستگی و پارگی می شوند. در این مقاله روش تعمیر شکستگی و پارگی این مخازن را توضیح خواهیم داد.

برخی از شکستگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی قابل تعمیر هستند و برخی دیگر نیز به دلیل موقعیت محل پارگی و شکستگی و یا وسعت زیاد آن، قابل ترمیم و تعمیر نمی باشند و در نتیجه نیاز است تا مخزن یا منبع آب تعویض گردد. ما در این مقاله به روش تعمیر و ترمیم آن دسته از شکستگی و پارگی خواهیم پرداخت که قابل ترمیم بوده و می توانند امکانی را فراهم نمایند تا به مدت طولانی بتوان از این مخازن استفاده کرد.

برای مشاهده ویدیو های تعمیر مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی با استفاده از جوش پلی اتیلن کلیک نمایید

روش تعمیر مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی

اصلی ترین و شاید بتوان گفت تنها روش ترمیم و تعمیر دائمی شکستگی و پارگی مخازن پلی اتیلن، وان های پلی اتیلن و محصولاتی از این دست، استفاده از جوش پلی اتیلن (جوش پلاستیک) است. جوشکاری شکستگی مخازن پلاستیکی و پلی اتیلنی که سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به ابزار های ساده ای دارد ولی مستلزم رعایت نکاتی می باشد. اگر این نکات به طور کامل و به درستی انجام نشوند، نشتی مخزن آب پلی اتیلن و پلاستیکی مجدداً به وجود خواهد آمد.

سایر روش ها که عموماً بر پایه استفاده از انواع چسب ها می باشند موثر نبوده و حتی در مخازن با حجم های پایین نیز بعد از مدتی نشتی مخزن پلی اتیلن مجدداً اتفاق خواهد افتاد. همچنین در مواردی که مخازن تنها دچار ترک می باشند، دیده شده است که برخی از افراد با حرارت دادن محل ترک، سعی در از بین بردن آن نموده اند که بعد از مدتی مجدداً ترک ایجاد می شود و این روش به تنهایی مناسب نبوده و کفایت نمی کند.

جوش مخزن پلی اتیلن (پلاستیک)

قدم اول: پیش از هرچیز ماده ذخیره شده در داخل مخزن باید تخلیه شود. سپس محل شکستگی و یا ترک خوردگی باید کاملاً از ذرات گرد و غبار و یا کثیفی های دیگر مانند هرگونه چربی و … تمیز شده باشد. همچنین پوسته ی محل شکستگی و ترک خوردگی باید کاملاً سمباده زده شده و یکدست شود.

تعمیر شکستگی مخزن پلی اتیلن

قدم دوم: در بسیاری از مواقع بهتر است تعمیر و ترمیم مخزن از داخل آن انجام شود. اما به دلیل اینکه دریچه تمامی مخازن پلاستیکی موجود در بازار بر خلاف مخازن پلاستونیک به اندازه کافی بزرگ نمی باشند، مجبور به ترمیم آن ها از بیرون مخزن خواهید بود. در این مرحله همانند تصویر زیر نیاز به یک ابزار با سرچرخشی دارید تا بتوانید سطح دو طرف شکستگی و نا همواری های به وجود آمده را یکسان نمایید.

تعمیر مخزن پلی اتیلن و پلاستیکی

قدم سوم: در این مرحله نوار جوش پلی اتیلن با استفاده از حرارت در امتداد محل شکستگی و یا ترک خوردگی، جوش داده می شود. در صورتی که ضخامت مخزن شکسته شده زیاد است، نیاز است تا جوش پلی اتیلن چندین بار و به صورت چند لایه بر روی محل مورد نظر ذوب شده و چسبانده شود. بعد از حرارت دادن نوار جوش پلی اتیلنی نیاز است تا با کاردک به همراه کمی حرارت بر روی نوارها کشیده شود تا به طور کامل به پوسته بدنه مخزن بچسبد.

تعمیر شکستگی مخزن آب پلاستیکی

 

روش فوق صرفاً در مخازن پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن قابل استفاده بوده و برای مخازن فایبرگلس، نتیجه ای نخواهد داشت. به زودی در مقاله دیگری، روش تعمیر و ترمیم مخازن فایبرگلاس را نیز معرفی خواهیم کرد.

در ویدیویی که در ادامه مشاهده خواهید کرد یک نمونه تعمیر مخزن پلی اتیلن کشاورزی به صورت مرحله به مرحله آموزش داده شده است.

در ویدیو فوق یک عدد مخزن پلی اتیلن عمودی از ناحیه درب ابتدا شکسته شده و سپس با استفاده از جوش پلی اتیلن، سشوار صنعتی و … ترمیم شده است.

22 thoughts on “تعمیر، ترمیم و جوشکاری مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی

  1. محمدرضا میگوید:

    سلام وقت بخیر
    بله به احتمال زیاد با جوش پلی اتیلن قابل تعمیر هست. با خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده منبعتون تماس بگیرید تا بیان برای تعمیرات

  2. محمد حسین میگوید:

    سلام منبع ما یک شکستگی کوچیک داره،البته مایع نگهداری شده آب هست،تخلیه کردیم،کنار یکی از پایه ها هست،میشه تعمیرش کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *