بروزرسانی:یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

تولید مخازن پلی اتیلن در شرکت پلاستونیک به روش rotational molding

تولید مخازن پلی اتیلن

   شاید بتوان گفت ایرانیان از پیشکسوتان فن قالب گیری دورانی یا روتیشنال مولدینگ در بیش از ۴۰۰۰ سال پیش بودند. امروزه از صنعت قالب گیری دورانی یا چرخشی یا همان روتیشنال مولدینگ برای تولید محصولاتی تو خالی مانند انواع مخازن پلی اتیلنی استفاده می کنند. قالب هایی که توسط آهنگری و یا ریخته گری تولید شده و در داخل کوره ، همزمان حول دو محور عمود برهم می چرخانند تا کم کم پودر پلی اتیلن در برخورد با سطح داغ قالب ذوب و خمیری شکل شده تا کم کم سطح داخلی قالب را بپوشاند و عملا لایه های پلی اتیلنی پس از سرد شدن ، شکل قالب را به خود می گیرد. از اولین روش های قالب گیری دورانی با قدمت ۴۰۰۰ سال یا بیشتر ریشه در ایران دارد. در این روش مواد اولیه را خمیری شکل می کردند و بر روی فقط یک محور می چرخاندند . قالب به صورت طرحی در ذهن استادکار بود و مستقیما توسط او روی ماده خمیری شکل پیاده می شد. او میلیمتر به میلیمتر از پایین به بالا و گاهی بر عکس به کمک دستها خمیر رُس یا همان توده گِل رُس چرخان را شکل می داد و مانند امروز یک حجم توخالی درست می کرد. سپس داخل کوره پخته می شد. عمده ترین محصول هم مخزن آب و مایعات یا همان کوزه بود و به همین خاطر این محصول استراتژیک نام این حرفه ، کوزه گری شد. امروز ما در شرکت پلاستونیک ، کم و بیش همین کار را ولی در ابعاد صنعتی انجام می دهیم. ما هم پودری را خمیری شکل کرده و حین چرخاندن به شکل قالبی که در ذهن داشتیم و قبلا ساخته ایم در می آوریم. ماده اولیه ما هم مانند گل رُس از زمین ولی از عمقی به مراتب بیشتر استخراج می شود.

آشنایی با روش قالبگیری گیری دورانی یا چزخشی ( Rotational Molding )

   امروزه کشورمان در تولید مخازن پلی اتیلن، سالهای سال است که خودکفا شده است. یکی از پیشرو ترین تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن در ایران، شرکت پلاستونیک است که در این مقاله توضیحاتی در خصوص این شرکت و روش تولید محصولات آن بیان خواهیم کرد.

  این شرکت به عنوان بهترین تولیدکننده مخازن پلی اتیلن از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش در ایران است که اقدام به تولید انواع محصولات پلی اتیلنی نظیر مخازن پلی اتیلن ، وان پلی اتیلن ، مخازن سمپاش ، اسباب بازی و دیگر محصولات پلی اتیلنی صنعتی سفارشی می نماید. این شرکت که فعالیت خود را در سال 85 و در استان مازندران (طبرستان) و شهر ساری آغاز کرده است خوشبختانه توانسته در بعد کیفیت و خدمات پس از فروش به یک برند مطمئن در این حوزه تبدیل شود و مورد استقبال مشتریان بسیاری در داخل کشور و همچنین کشورهای همسایه نیز قرار بگیرد.

ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید برای تولید مخازن و وان های پلی اتیلنی از چه روشی استفاده میشود . به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی روش تولید مخازن پلی اتیلن در این شرکت خواهیم پرداخت و مراحلی که این محصولات طی می کنند تا به دست مشتریان نهایی برسند را بیان می کنیم.

روش تولید مخازن پلی اتیلن در شرکت پلاستونیک

تولید مخزن پلی اتیلن در شرکت پلاستونیک بر اساس فناوری قالبگیری دورانی ( روتوملدینگ ) است.فرآیند قالب گیری دورانی (Rotational Moldig) یا به اختصار روتومولدینگ (Rotomoldig) یکی از فرآیندهای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی است.

روش تولید مخازن پلی اتیلن

به طور کلی در این فرایند، مقدار مشخصی از پلی اتیلن ( پلاستیک ) به صورت پودر به داخل قالبی که به شکل محصول نهایی طراحی شده است وارد می شود. این قالب حول محورهایی به چرخش درآمده و در نتیجه حرارت اعمال شده به آن ، پلی اتیلن درون آن به دیواره های قالب چسبیده شده و باعث ایجاد لایه در سطح داخلی قالب می شود.

چرخش قالب در حین مرحله سرمایش نیز ادامه پیدا می‌کند تا پلاستیک شکل مطلوبش را بگیرد و جامد شود. هنگامی‌که پلاستیک به اندازه کافی سخت شد، سرمایش و چرخش متوقف شده تا قطعه پلاستیکی را از قالب خارج کنند. در این مرحله، چرخه فرایند دوباره تکرار می‌شود.

البته همه ماشین‌های قالب گیری دورانی نیاز به مراحل گرمایش و سرمایش ندارد. اگر از مایع واکنشگری مثل اپوکسی یا رزین پلی استر غیر اشباع دارای مادهٔ پخت استفاده شود، تشکیل ساختار تک لایه بدون حرارت دهی خارجی انجام می‌شود.

مواد مورد استفاده در فرایند قالب گیری دورانی

در حال حاضر بیش از 80 درصد مواد مورد استفاده در فرایند قالبگیری دورانی برای تولید مخازن پلاستیکی از خانواده ی پلی اتیلن است.قالب‌ها مورد استفاده معمولاً دیواره‌های نازکی دارند که با طراحی مناسب قالب می‌توان قطعات پیچیده‌ای مانند جعبه‌های دو جداره و چند وجهی را که تولید آن با روش‌های دیگر دشوار است را تولید کرد.

در دستگاه‌های جدیدی که دارای چند بازو می باشند می توان قالب های مختلفی را به کارگرفت. با کنترل فرایند صحیح و طراحی قالب مناسب، ضخامت دیواره قطعات بدست آمده با روش‌های قالب گیری چرخشی بر خلاف قالب گیری دمشی یا گرما شکل دهی دو صفحه‌ای، کاملاً یکنواخت خواهد بود. علاوه بر آن محصولات تولیدی عاری از نقطه و خط و جوش خواهد بود و نیازی به عملیات تکمیلی ندارد.

آزمون های انجام شده بر روی مخازن پلی اتیلن پیش از تحویل به مشتریان

پس از مراحل فوق نیاز است تا آزمون هایی برای اطمینان از کیفیت محصولات تولید شده گرفته شود. تمامی محصولات پلاستونیک بر اساس استانداردهای تدوین شده جهانی مانند استاندارد انجمن آمریکایی مواد (ASTM) و استاندارد استرالیا نیوزلند(AS/NZ) کنترل می شود. اصلی ترین آزمون هایی که در مراحل تولید مخزن پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی اتیلنی این شرکت انجام میشود شامل موارد ذیل است.

آزمون تست ضخامت مخازن پلی اتیلن

در پلاستونیک برای اندازه گیری ضخامت محصولات از دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک استفاده می شود. ضخامت قسمت های مختلف محصول شامل دیواره و پایه ها با استفاده از این دستگاه اندزاه گیری شده که بر اساس معیارهای استاندارد ASTM به دقت کنترل می شوند.

آزمون تست ضربه مخازن پلی اتیلن

آزمایش تست ضربه بر اساس استاندارد مذکور به این صورت است که نمونه ای از محصول تولید شده برش داده شده و آن را تا دمای 36- درجه سانتی گراد به مدت حداقل 30 دقیقه سرد کرده و سپس با استفاده از دستگاه پرتاب دارت آن را مورد آزمایش قرار می دهند. اگر نمونه بر اثر ضربه وارده بشکند یا سوراخ شود آن محصول کیفیت لازم برای فروش را نداشته و مردود محسوب می شود.

بازدید ظاهری مخازن پلی اتیلن

تمامی مخازن پلی اتیلن همچون دیگر محصولات پلی اتیلنی این شرکت در مرحله نهایی از لحاظ مشخصات ظاهری توسط کارشناسان مربوطه مورد بازبینی قرار میگیرند تا در صورت وجود اشکلات احتمالی روی سطوح و داخل آنها، محصول معیوب از خط تولید و ارسال به نمایندگان کنار گذاشته شود.

پس از مراحل فوق محصولات نهایی آماده بارگیری و ارسال به نمایندگان فروش درسراسر کشور هستند. هموطنان گرامی می توانند با مراجعه به نمایندگان فروش،  مخازن پلی اتیلن ، وان پلی اتیلن و دیگر محصولا شرکت پلاستونیک  را خریداری نمایند . پس از مرحله خرید توسط مشتریان ، مراحل گارانتی و خدمات پس از فروش این محصولات آغاز می شوند. این محصولات در حال حاضر به همراه 3 سال گارنتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش قابل عرضه در سراسر کشور هستند.

پرسش های متداول

تولید مخازن پلی اتیلن در شرکت پلاستونیک به چه صورت انجام می شود؟

تولید مخزن پلی اتیلن در شرکت پلاستونیک بر اساس فناوری قالبگیری دورانی (روتوملدینگ) است. فرآیند قالب گیری دورانی (Rotational Moldig) یا به اختصار روتومولدینگ (Rotomoldig) یکی از فرآیندهای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی است .

چه آزمون هایی بر روی مخازن پلی اتیلن پیش از تحویل به مشتریان گرفته می شود؟

تمامی محصولات پلاستونیک بر اساس استانداردهای تدوین شده جهانی مانند استاندارد انجمن آمریکایی مواد (ASTM) و استاندارد استرالیا نیوزلند (AS/NZ) کنترل می شود. اصلی ترین آزمون هایی که در مراحل تولید مخزن پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی اتیلنی این شرکت انجام می شود شامل موارد؛ آزمون تست ضخامت مخازن پلی اتیلن _ آزمون تست ضربه مخازن پلی اتیلن _ بازدید ظاهری مخازن پلی اتیلن می باشد.

علاوه بر مخازن ذخیره سازی، چه محصولاتی در شرکت پلاستونیک تولید می شود؟

علاوه بر انواع مخازن ذخیره سازی آب، مخازن ذخیره سازی اسید، وان های پلاستیکی شیلاتی و صنعتی، مخازن سمپاش، اسباب بازی، مخازن تصفیه فاضلاب (سپتیک تانک) و محصولات سفارشی پلی اتیلنی تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *