آخرین بروزرسانی: پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

ضد عفونی کردن مخزن آب و منبع آب

ضد عفونی کردن مخزن آب و منبع آب

چکیده :

 ” ممکن است شما به هر دلیلی مقداری آب داخل مخزن داشته باشید که به بهداشتی بودن آب و یا مخزن آن اطمینان نداشته باشید. برای ضد عفونی نمودن می توانید مطابق جدول زیر با کمک آب ژاول با کلر ۵ درصد یا همان محلول سفید کننده موجود در بازار که به نام وایتکس شهرت یافته است نسبت به گندزدایی مخزن آب م اقدام کنید. پس از اضافه نمودن میزان ذکر شده مطابق جدول از محلول سفید کننده خانگی یا همان وایتکس بین یک تا دو ساعت آب را داخل مخزن ترجیحا دربسته به حال خود بگذارید. هدف ، رساندن میزان کلر محلول در آب به اندازه دو پی پی ام ( ۲PPM) است تا به خوبی ضد عفونی و گندزدایی آب و مخزن انجام گردد.

حجم آبی که نیاز به گندزدایی دارد (لیتر) میزان کاربرد وایتکس یا آب ژاول (کلر ۵%)
۴٫۵ ۲ قطره یا ۰٫۱۸ میلی لیتر
۱۰ ۵ قطره
۲۳ ۱۱ قطره
۴۵ ۲۲قطره یا ۱٫۸ میلی لیتر
۲۲ ۳/۴ قاشق چایخوری یا ۴ میلی لیتر
۲۰۵ ۸ میلی لیتر یا یک و نیم قاشق چایخوری
۲۳۰ ۹ میلی لیتر یا یک و دوسوم قاشق چایخوری
۴۵۰ ۱۸ میلی لیتر یا سه و نیم قاشق چایخوری
۱۰۰۰ ۴۰ میلی لیتر یا ۸ قاشق چایخوری
۲۲۰۰ ۹۰ میلی لیتر یا ۶ قاشق غذاخوری
۴۵۵۰ ۱۸۰ میلی لیتر یا ۱۲ قاشق غذاخوری

چرا مخزن آب رایج شده است؟

   امروزه با توجه به پایین بودن فشار آب در برخی از شهر های بزرگ کشور از جمله شهر بزرگ تهران ، استفاده از مخزن آب بسیار مرسوم و رایج می باشد و بسیاری از ساختمان ها مسکونی و اداری از انواع مختلف مخازن آب استفاده می کنند. شما در پشت بام و حیاط و محوطه بسیاری از ساختمان ها می توانید مخازن متنوعی را مشاهده کنید. هم چنین علاوه بر شهرهای بزرگ، استفاده این محصولات در روستاها و مناطق کم آب هم بسیار رایج شده است.

   مخزن های آب در سایزها و مدل های بسیاری مختلفی تولید می شوند که افراد با توجه به نیاز خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب و خریداری کنند. یکی از بهترین و با کیفیت ترین نوع مخزن آب که امروزه تولید و طراحی می شود، مخزن های آب پلی اتیلن مخزن آب دات کام می باشند که از استانداردهای کافی برخوردار بوده و شما می توانید خرید آن را در اولویت های انتخاب خود قرار دهید. نکاتی که بایستی در استفاده از مخزن های آب به آن توجه داشته باشید عبارت است از نحوه اتصال و نصب مخزن های آب، ضد عفونی مخزن آب به صورت دوره ای و غیره اشاره کرد که در این مقاله سعی بر آن داریم که در مورد ضد عفونی مخزن آب توضیحاتی را برای شما عزیزانی که در حال استفاده از مخزن های آب هستید و یا قصد استفاده از این محصول را دارید، ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه آن اطلاعات بسیار موثر و مفیدی را به دست بیاورید . لطفا ما را تا آخر متن همراهی کنید.

چرا ضد عفونی کردن آب و مخزن آب مهم است؟

   آب مهم ترین نوشیدنی است. پزشکان روزانه نوشیدن ۸ لیوان آب را الزامی می دانند تا بدن بتواند تندرستی و شادآبی خود را حفظ کند. بهداشتی بودن آب آشامیدنی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین سعی بر آن داشته باشید که آب آشامیدنی تان از بهداشت کامل برخوردار باشد. اگر به هر دلیلی از نظافت و بهداشتی بودن مخزن خود اطمینان ندارید بهتر است به ضد عفونی کردن آن بپردازید. در برخی از موارد رسوب گل و لایی و زنگ آهن و شن و ماسه موجود در ته مخازنی که مدتهاست در حال استفاده هستند، باعث می شود که آب بو و طعم ناخوشایندی پیدا کند. برای جلوگیری از این موضوع می توانید آب داخل مخزن را گندزدایی کنید. ضد عفونی کردن مخزن آب باعث می شود آب سالم تر و بهداشتی تری میل کنید و سطح بهداشت خود و خانواده تان ارتقا دهید. توجه فرمایید نیاز است به صورت دوره ای به نظافت و ضد عفونی کردن مخزن آب خود بپردازند تا از سالم و بهداشتی بودن آب داخل آن اطمینان حاصل کنید.

ضد عفونی نمودن آب داخل مخزن برای مصارف بهداشتی :

 ضد عفونی کردن مخزن آب منبع آب

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ضد عفونی نمودن مخزن آب پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.تمیزکردن مخزن آب شستشو منبع آب

قرص های کلر برای ضد عفونی کردن آب و مخزن

   قرص های کلری با استفاده از عنصر کلر درست شده اند، یکی از مرسوم ترین و رایج ترین روش های ضد عفونی کردن مخزن آب می باشد. این قرص ها (هیپوکلریت کلسیم ) هنگام واکنش دادن با آب سبب آزاد شدن کلریت یا OCL منفی می شوند که این ماده آزاد شده سبب گندزدایی و تصفیه آب موجود در داخل مخزن می شود. استفاده از این قرص ها بسیار راحت می باشد به طوری که شما می توانید این قرص ها را از بسته های خود جدا کرده و با خرد کردن آن به آب داخل مخزن اضافه کنید و سپس آب را با قرص های اضافه شده به هم بزنید. این قرص ها می توانند در حدود چند دقیقه در آب حل شده و باعث ضد عفونی شدن آب موجود شود. استفاده از قرص کلر و گاز کلر یکی از قدیمی ترین روش های ضدعفونی در صنعت آب می باشد که به عنوان یک اکسید کننده قوی شناخته شده است و در بسیاری از کشورهای همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این عنصر دارای بوی بسیار تندی می باشد که امروزه با استفاده از تکنولوژی های مدرنی قرص های کلری را تولید کرده اند که بو و رنگ بسیار کمی را دارد. استفاده از این روش دارای معایب و مزایایی می باشد که در ادامه سعی بر آن است در مورد برخی از این مزایا و معایب استفاده از آن توضیحاتی را برای همراهان همیشگی خود ارائه دهیم.

معایب و مزایای استفاده از کلر زنی برای ضد عفونی آب و مخزن آب

   همان طور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد استفاده از کلر یکی از قدیمی ترین روش های ضد عفونی آب می باشد که از مزایای استفاده از این روش می توانیم به مواردی مانند زیر اشاره کنیم:

 • استفاده راحت و آسان کلر در ضد عفونی مخزن آب
 • حمل و نقل بسیار آسان آن
 • قابل اندازه گیری بودن (برای مثال شما می توانید برای حجم های مختلف آب مقدار مشخصی از کلر را استفاده کنید)
 • کم بودن هزینه های استفاده از این روش در مقایسه با روش های دیگر
 • قابلیت ته نشین شدن دارد که بعد از ضد عفونی کردن آب موجود در داخل مخزن، رسوبات آن در کف مخزن ته نشین می شود.

از معایب این روش نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیاری از باکتری ها و میکروب های موجود در آب و مخزن آب در مقابل کلر ساختار سلولی مقاومی را دارند و در مقابل کلر مقاومت نشان داده و از بین نمی روند، به همین دلیل در برخی از موارد استفاده از کلر و قرص های کلری کارساز نبوده و بایستی جایگزین مناسبی را به جای استفاده از این روش استفاده پیدا کنید.
 • در صورتی که کلر با پوست دست و بدن در تماس باشد ممکن است در طولانی مدت، باعث آسیب رساندن به پوست استفاده کننده باشد و حساسیت های مانند خارش و زیر مو را به دنبال داشته باشد.
 • هم چنین برخی از آزمایش های صورت گرفته نشان داده است که وجود کلر در آب سبب خشکی پوست و از بین بردن چربی های پوست می شود که این آثار و عوارض را می توانید در استفاده طولانی مدت مشاهده کنید.

شما با توجه به مزایا و معایب استفاده از این روش می توانید تصمیم خود را مبنی بر استفاده از این روش بگیرید. این روش می تواند فضای داخل مخزن تان را نیز تمیز و پاک سازی کند.

استفاه از ماده ی سفید کننده برای ضد عفونی داخل مخزن آب

  از ماده ی سفید کننده یا همان آب ژاول برای ضد عفونی و تمیز کردن داخل مخزن ها استفاده می شود بدین صورت که در بسیاری از مواقع به دلیل کثیف بودن دیواره های داخلی مخزن، آب داخل مخزن نیز از لحاظ بهداشتی سالم نمی باشد و به همین دلیل تمیز و پاکیزه بودن داخل مخزن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. سعی بر آن داشته باشید تا در نظافت های ادواری که برای مخزن آب خود انجام می دهید حتما از آب ژاول استفاده نمایید ، که این ماده تاثیر بسیار زیادی را در تمیزی و نظافت محوطه ی داخل مخازن خواهد داشت. مراحل استفاده از این ماه برای نظافت داخل مخزن به صورت زیر می باشد:

 • مخزن آب را پر از آب کنید.
 • مطابق جدول بالای صفحه ماده گند زدا را به به اندازه لازم به مخزن آب اضافه کنید.
 • شیرهای ورودی و خروجی را باز کنید و بعد از جاری شدن آب دوباره آن ها را ببندید ( هدف ضد عفونی داخل لوله و شیرآلات ).
 • مخزن پر از آب و ماده ی سفید کننده را به صورت ۱۲ ساعت به همان شکل بگذارید.
 • بعد از ۱۲ ساعت می توانید آب داخل مخزن را تخلیه کنید. اکنون مخزن آب شما عاری از هرگونه باکتری و ویروس می باشد و شما می توانید پس از تخله و آبکشی دوباره مخزن را از آب پر کرده و مورد مصرف قرار دهید.

    نکاتی که در استفاده از این روش وجود دارد این است که از بهترین و مرغوب ترین ماده ی سفید کننده برای تمیز کردن محوطه داخلی مخزن آب خود استفاده کنید چرا که در این صورت شاهد قدرت ضد عفونی بسیار فوق العاده ای خواهید شد و یک مخزن آب بسیار تمیز و بهداشتی را خواهید داشت که به طبع تمیز بودن مخزن شما تاثیر مثبتی را بر روی کیفیت آب مورد استفاده ی تان شاهد خواهید بود. رعایت کردن غلظت محلول در این روش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

استفاده از گاز ازون برای ضد عفونی کردن آب و مخزن آب

  از دیگر موادی که برای ضد عفونی مخزن آب مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از گاز ازون می باشد. گاز ازون دارای قدرت اکسیداسیون بسیار بالایی دارد و یکی از قوی ترین ماده های ضد عفونی در تمامی صنایع شناخته شده است که امروزه شاهد استفاده از آن را در صنعت آب برای ضد عفونی کردن مخازن آب هستیم. گاز ازون دارای بویی بسیار تند و ترش است و مانند گاز کلر استشاق آن برای موجودات زنده به شدت زیان آور است. یکی از بزرگ ترین معایب استفاده از این روش برای ضد عفونی مخزن آب، را می توان تولید نسبتا پر هزینه تر آن در محل استفاده دانست ، چرا که به دلیل غیر قابل ذخیره بودن ، وقت گیر بوده و برای افرادی که در این حوزه تخصصی ندارند، کار دشواری می باشد. هم چنین استفاده از این روش بسیار هزینه بر بوده و شما بایستی هزینه بیشتری را در مقایسه با دیگر روش ها پرداخت کنید. از مزایای استفاده از این روش نیز می توان به مواردی از جمله زیر اشاره کرد:

 • قدرت فوق العاده در اکسیداسیون
 • تاثیر بسیار شگفت انگیز در مدت زمان بسیار کوتاه

  اگر به دنبال یک روش موثر و با کیفیتی برای ضد عفونی مخزن آب خود هستید به شما توصیه می شود که روش استفاده از ازون را امتحان کنید و آن را در سرویس ها و نظافت های ادواری خود نیز مورد استفاده قرار دهید.

پرتو افشانی برای ضد عفونی کردن آب

   با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و استفاده از فناوری های به روز و مدرن ، روش های بسیار جدیدی برای ضد عفونی آب به وجود آمده است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده واقع شده است. یکی از جدید ترین و به روزترین روش های ضد عفونی مخزن آب، استفاده از پرتو افشانی می باشد که در این روش از پرتوهای مختلفی مانند گاما استفاده می  شود که به این گونه پرتوها ، پرتوهای یونیزان نیز گفته می شود. علاوه بر پرتوهای رادیو اکتیو استفاده از پرتوهای فرابنفش را به مردم معرفی کردند. استفاده از پرتوهای فرابنفش در مقایسه با دیگر پرتوها بسیار به صرفه و کم هزینه بود و به همین دلیل بیشتر مورد توجه استفاده کنندگان واقع شد. گند زدایی به کمک این پرتو یکی از بهترین و آسان ترین راه ها می باشد حتی شما می توانید شاهد واکنش های این پرتو با باکتری های محیط افراد نیز باشید، که در طول روز اتفاق می افتد. نور خورشید یکی از منابع بسیار غنی از پرتوهای فرابنفش می باشد و تاثیر بسیار فوق العاده ای را در از بین باکتری ها دارد. از زمان ها گذشته نیز افراد بدون اینکه دلیل علمی و چگونگی انجام مراحل اکسیداسیون پرتو فرابنفش را بدانند از نور خورشید برای پاک سازی بسیاری از وسایل های خود استفاده می کردند. با توجه به انجام آزمایش های صورت گرفته شما می توانید با خیال راحت از این پرتو برای ضد عفونی مخزن آب خود استفاده نمایید و نتایج کار را مشاهده نمایید.

منابع:

https://www.watertiger.net/disinfect-wells-and-tanks/

https://www.who.int/water_sanitation_health/publications/2011/tn3_cleaning_disinfecting_tanks_en.pdf

https://www.cleanwaterstore.com/resource/how-to-guides/how-much-chlorine-to-add-to-storage-tank-to-kill-bacteria/

 

پرسش ها متداول

چه روش هایی برای ضد عفونی کردن آب داخل مخزن (برای مصارف بهداشتی) وجود دارد؟

استفاده از قرص کلر _ استفاه از ماده ی سفید کننده یا آب ژاول _ استفاده از گاز ازون _ پرتو افشانی

استفاده از روش کلر زنی برای ضد عفونی کردن آب و مخزن آب چه مزایایی دارد؟

استفاده راحت و آسان _ قابل اندازه گیری بودن (برای مثال شما می توانید برای حجم های مختلف آب مقدار مشخصی از کلر را استفاده کنید) _ کم بودن هزینه های استفاده از این روش در مقایسه با روش های دیگر _ قابلیت ته نشینی دارد و بعد از ضد عفونی کردن آب موجود در داخل مخزن، رسوبات آن در کف مخزن ته نشین می شود.

استفاده از کلر زنی برای ضد عفونی کردن آب و مخزن آب چه معایبی دار؟

بسیاری از باکتری ها و میکروب های موجود در آب و مخزن آب در مقابل کلر ساختار سلولی مقاومی را دارند و در مقابل کلر مقاومت نشان داده و از بین نمی روند، به همین دلیل در برخی از موارد استفاده از کلر و قرص های کلری کارساز نبوده و بایستی جایگزین مناسبی را به جای استفاده از این روش استفاده پیدا کنید … (ادامه در مقاله)

-مزایای استفاده از گاز ازون برای ضد عفونی کردن آب و مخزن آب چیست ؟

  قدرت فوق العاده در اکسیداسیون ۲- تاثیر بسیار شگفت انگیز در مدت زمان بسیار کوتاه

-طرز استفاه از آب ژاول یا ماده سفید کننده برای ضد عفونی کردن داخل مخزن آب به چه صورت است ؟

مخزن را پر از آب کنید و مطابق جدول داخل مقاله، ماده گند زدا را به به اندازه لازم به مخزن آب اضافه کنید سپس شیرهای ورودی و خروجی را باز کنید و بعد از جاری شدن آب دوباره آن ها را ببندید ( هدف ضد عفونی کردن داخل لوله و شیرآلات ) در ادامه مخزن پر از آب و ماده ی سفید کننده یا آب ژاول را به صورت ۱۲ ساعت به همان شکل بگذارید … ( ادامه در مقاله)

 

 

 

موضوعات مرتبط :

Summary
Review Date
Reviewed Item
ضد عفونی کردن مخزن آب و منبع آب
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاه ها در رابطه با “ضد عفونی کردن مخزن آب و منبع آب

 1. امیر میگوید:

  دوست عزیز
  مقادیری که در جدول ذکر کرده‌اید برای ضد عفونی کردن آب آلوده و قابل نوشیدن کردن آن مناسب هستند، مقدار مناسب برای ضدعفونی کردن خود مخزن فیزیکی، نسبت یک هزارم حجم مخزن است مثلاً ۱ لیتر وایتکس برای یک مخزن ۱۰۰۰ لیتری
  http://www.community.gov.yk.ca/pdf/cleaning_disinfecting_water_holding_tank.pdf

 2. یکی میگوید:

  این همه توضیح و پرگویی برای چیست واقعاً؟!!! وقتی چیزی را تولید می‌کنید و می خواهید بفروشید، چرا مشتری را با پرگویی و زیاده‌نویسی فاری می‌دهید؟! چه کسی وقت دارد این همه مزخرفات را بخواند؟! می‌خواهی روش تمیز کردن خزن آب را بگویی، بگو، اما چرا می روی روی این مطلب که پزشکان می گویند روزی ۸ لیتر آب بنوشید و اینکه انواع منبع بزرگ و متوسط کوچک داریم و چه می دانم در تهران فشار آب کم است و از این دری وری ها!
  مثل آدم رک و راست برو سر اصل مطلب و خلاص.
  به عمد تند نوشتم تا اصول کاسبی و تجارت را یاد بگیرید. صنعتگران ما اغلب بیسواد و پرت هستند و نمی فهمند باید با چه چیزی مشتری جذب کنند. چون هموطنم هستید و دوستتان دارم، تند شدم تا سر عقل بیایید و به جای پرگویی و کشتن وقت خود و دیگران، به اصل مطلب برسید و حاشیه نروید. و گرنه خودتان هم می دانید که نباید در وسط مطلب مربوط به ضد عفونی مخزن آب، در ضرورت آب توضیح بدهید!
  موفق باشید.

  • مدیر میگوید:

   جناب آقا یا خانم عزیز
   با سلام
   خلاصه توضیحات موضوع اصلی مقاله به عنوان چکیده در ایتدای صفحه گنجانده شد و هدینگ و عنوان پاراگرافها هم اصلاح شد.
   با احترام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام