بروزرسانی:دوشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۱

چگونه از مخزن آب و تاسیسات آبرسانی یخ زدایی کنیم؟

یخ زدایی مخزن آب تجهیزات آبرسانی

   یخ زدایی مخزن آب به اقداماتی گفته می شود که پس از یخ زدگی مخزن آب، منبع یا تانکر آب اتفاق میفتد و جهت جلوگیری از آسیب به مخزن آب و تجهزیات آبرسانی و به منظور استفاده مجدد از منبع آب انجام می شود. در این مقاله اقداماتی که جهت یخ زدایی مخزن آب انجام می شود و راه حل هایی که توسط بعضی از مشتریان ارائه شده و نظرات کارشناسان فنی فروشگاه مخزن آب دات کام ارائه شده است. برای اطلاع از اقدامات پیشگیرانه مقاله “چگونه از یخ زدن مخزن آب پلی اتیلن جلوگیری نماییم؟ ” را بخوانید. در صورت نیاز به یخزدایی به ادامه مطلب توجه فرمایید.

اقداماتی که پس از یخ بستن مخزن آب و به منظور یخ زدایی انجام می شود

   در صورت یخ بستن مخزن آب به هیچ عنوان تا زمان یخ زدایی کامل منبع آب ، پمپ آب را روشن نکنید. از گرم کردن مخزن آب و تاسیسات به وسیله حرارت مستقیم شعله جدا خودداری کنید. اجازه دهید تا دمای محیطی که منبع آب در آنجا نصب است، بالای صفر درجه برود. یا برای تسریع فرآیند می توانید به کمک یک سشوار یا هیتر دمشی یخ زدایی را از لوله های ورودی به مخزن آب آغاز کنید. به گونه ای که با پایین رفتن فلوتر ، آب از شیر آن خارج شود.

    سپس با اضافه کردن آب داغ به داخل مخزن ، اجازه دهید یخ داخل مخزن آب، کاملا ذوب شود. به کمک سشوار یا هیتر دمشی فیتینگ خروجی و لوله متصل به آن را گرم کنید. این کار را تا کاسه پمپ ادامه دهید. وقتی یخ داخل مخزن کاملا ذوب شد، پمپ را روشن کنید.

برای جلوگیری از انجماد مجدد، لوله های ورودی آب به مخزن را به کمک فوم عایق پیچی کنید. در صورت تداوم هوای سرد زیر صفر درجه، در زیر عایق از گرمکن یا المنت سیمی عایق دار استفاده کنید . می توانید داخل مخزن گرمکن یا المنت شناور یا بخاری آکواریم نصب کنید. اگر گرمکن نصب نکردید و دمای هوا مجددا شروع به کاهش کرد و زیر صفر درجه رفت ، هر نیم ساعت پمپ را با باز و بست شیر روشن کنید و یا با باز گذاشتن خیلی کم شیر آب اجازه دهید هر نیم ساعت پمپ یک بار استارت بزند . حتمی لوله ورودی آب به مخزن و خروجی از مخزن را به خوبی عایق پیچی کنید. همچنین عایق کاری بدنه مخزن نیز می تواند موثر باشد.

پیشگیری یخ بستن مخزن آب
پیشگیری از یخ بستن مخزن آب و تجهیزات آبرسانی

هر گونه برف را از روی مخزن پاک کنید. اگر مخزن مستقیم روی زمین یا پشت بام نصب شده گرمای زمین و یا ساختمان از زیر مخزن به حفظ دمای مخزن کمک کرده و مانع از یخزدگی یا باعث تاخیر در یخزدگی می گردد.

راه حل پیشنهادی مشتری ها و نظر کارشناسان مخزن آب دات کام برای یخ زدایی مخزن آب

۱- یکی از دوستان از شرق تهران گفتند یک لامپ ال ای دی کم مصرف حبابدار ( توجه : به هیچ عنوان از لامپهای کم مصرف جیوه ای یا رشته ای قدیمی استفاده نکنید.)  را به کمک سیم سیار و سرپیچ آماده کرد. سپس لامپ را در فضای خشک داخل مخزن و بالای یخ و آب آویزان کرد و درب مخزن را بدون پیچاندن روی دهانه درب گذاشت. ایشان گفت بعد از چند ساعت ، مخزن یخ زدایی شده بود.

نظر مخزن آب دات کام : در روش پیشنهادی ایشان در صورت بی دقتی و رعایت نکردن نکات ایمنی خطر برق گرفتگی وجود دارد. استفاده از لامپهای جیوه ای و رشته ای هم در صورت شکستن لامپ در تماس با آب ، علاوه برق گرفتگی خظر مسمومیت با جیوه نیز وجود دارد. بهتر است از المنهای گرمکن شناور استفاده شود.

۲- دوست دیگری از شهریار فرمودند: با روشن کردن یک آتش داخل یک حلب و به کمک پنکه، برای مدتی حرارت آتش را به سمت مخزن و تاسیسات دمیدند و مشکلشان حل شد.

نظر مخزن آب دات کام : در روش پیشنهادی ایشان در صورت بی دقتی و نزدیک کردن آتش به مخزن و تاسیسات خظر آسیب دیدگی جدی وجود دارد ولی رسیدن حرارت به صورت دمشی مشکلی ندارد.

۳- دوست دیگری از اطراف کرج با داغ کردن تعدادی آجر روی گاز و قرار دادن آنها بدون تماس مستقیم با لوله ها و کاسه پمپ و پوشاندن اجرها و لوله ها و کاسه پمپ، توسط گونی یا پارچه مشکلشان را حل کردند. آرام آرام حرارت آجر داغ شده  موجب یخزدایی از این تاسیسات گردید. البته ایشان اعلام کردند به دلیل استفاده از مخزن پلاستیکی ۵۰۰۰ لیتری پلاستونیک ، فقط کاسه پمپشان و لوله رابط محل اتصال پمپ و مخزن لوله ها یخ رده بود.

نظر مخزن آب دات کام : یکی از مزایای مخازن حجیم این است که زمان زیادی نیاز است تا آب داخل مخزن حجیم به نقطه انجماد برسد. اگر آجر خیلی داغ باشد و مستقیم به لوله پلاستیکی برخورد کند می تواند به آن آسیب بزند.

به طور کلی پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه مخزن آب و تجهیزات آبرسانی تاسیسات شما دچار یخ زدگی شود اقداماتی جهت پیشگیری از یخ زدگی مخزن آب و تجهیزات آبرسانی ساختمانتان نظیر لوله ها، پمپ ها و … نمایید. در این رابطه ما به طور مفصل در مقاله ای با عنوان پیشگیری و جلوگیری از یخ زدگی مخزن آب، منبع و تانکر آب توضیحاتی ارائه داده ایم. با مطالعه این مقاله و رعایت نکات گفته شده احتمال یخ زدگی منبع آب و تجهیزات آبرسانی به شدت کاهش می یابد.

آیا مخزن آب مقاوم در برابر یخ زدگی وجود دارد؟

  یکی از پرسش هایی که برخی از مشتریان و به خصوص در فصول سرد سال از ما می پرسند این است که آیا مخزن آبی وجود دارد که در برابر یخ زدگی مقاوم باشد و یا به عبارت دیگر هیچگونه یخ نزند؟

برای پاسخ باید گفت اگر چندین عامل در کنار هم اتفاق بیفتند هر نوع مخزن آبی که باشد رفته رفته یخ خواهد زد. عواملی همچون ساکن بودن آب در داخل مخزن آب، عدم استفاده طولانی مدت از مخزن آب، یخ زدگی و نشتی لوله ها، دمای زیر صفر در مدت زمان طولانی و حجم مخزن آب می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. به همین دلیل اگر طولانی مدت قرار است از مخزن آب استفاده نشود معمولاً پیشنهاد می شود آب درون مخزن تخلیه شوند و یا اقداماتی که در مقاله جلوگیری از یخ بستن مخزن آب اشاره کردیم اجرا شوند.

  نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از مخازن آب پلی اتیلن تولید شده در ایران برخلاف مخازن پلی اتیلن شرکت پلاستونیک که از مواد اولیه نو و دست اول تولید می شوند ، به دلیل خشکی مواد ، در برابر فشار ناشی از یخ زدگی های جزئی آب مقاومت کمتری دارند و ممکن است به سرعت دچار شکستگی و ترک شوند. اما باید توجه فرمایید که اگر مخزن پر از آب باشد و کاملا یخ بزند ، حتی اگر فلزی هم باشد ممکن است دچار ترک یا پارگی گردد. به همین خاظر اگر از مخزن آب برای مدت طولانی استفاده نمی کنید، بهتر است آب آن را خالی کنید. هر چه آب کمتر باشد احتمال آسیب دیدگی ناشی از یخ زدن کمتر می شود.

کلمات مرتبط: یخ زدایی مخزن آب، یخ زدن مخزن آب، یخ زدن منبع آب، یخ زدن تانکر آب پلاستیکی

در صورتی که شما نیز روش هایی برای پیشگیری و یا یخ زدایی مخازن آب اعم از مخازن آب پلی اتیلن و مخازن آب فلزی دارید در انتهای این مقاله برای ما ارسال بفرمایید تا در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. همچنین اگر در خصوص انتخاب، خرید و نصب مخازن آب سوالی دارید با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام در میان بگذارید.

 

 (۱۰ خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲ 
مخزن آب دات کام

 

موضوعات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.