بروزرسانی:یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳

مخزن پلی اتیلن و پلی پروپیلن چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

مخزن پلی اتیلن و پلی پروپیلن چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  پلی اتیلن و پلی پروپیلن هر دو پلیمر هستند و از جهاتی ساختار مشابه دارند. پلی اتیلن و پلی پروپیلن هر دو از تکرار زنجیره های یک مونومر یا همان تک مولکول ساخته شده اند، با این تفاوت که پلی اتیلن از تکرار زنجیره های اتیلن و پلی پروپیلن از زنجیره پروپیلن تشکیل شده است. این تفاوت باعث شده است که هر یک خصوصیات مختص به خود را داشته باشند.

تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن

در بازار ایران هر دو مخزن پلی اتیلن و مخزن پلی پروپیلن را به عنوان مخزن، منبع یا تانکر پلاستیکی می شناسند تفاوت های مخازن پلی اتیلن و پروپیلن باعث شده تا هر یک برای کاربری بخصوصی مناسب تر باشند. در این متن از شباهت ها و تفاوت های هر یک خواهیم گفت تا بتوانید با توجه به کاربری مد نظر خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

+مخزن پلی اتیلن و پلی پروپیلن؛ شباهت ها و تفاوت ها

ویژگیپلی اتیلنپلی پروپیلن
مقاومت در برابر خورندگی مواد شیمیاییعالیعالی
توان کششی، مقاومت کششی3.7 – 19 GPa GPa3.0 – 0.5
مقاومت در برابر ضربهخوبخوب
شفافیتقابلیت تولید در انواع مختلف و کنترل میزان شفافیتکدر
بار استاتیک متوسطبالا
میزان خلوص100 درصد پلی اتیلنمعمولا ترکیب شده با اتیلن در درصد های مختلف
تحمل دمای پایینتا منفی 20 درجه سانتی گرادبسته به میزان خلوص – میزان تحمل کمتر نسبت به پلی اتیلن
تحمل دمای بالاتا 60 درجه سانتی گرادتا 82.2 درجه سانتی گراد
دمای ذوب120 درجه سانتی گراد163.8 درجه سانتی گراد
مقاومت برابر UVزیادکم
انعطاف پذیریمنعطفخشک
امکان بازیافتبلهبله

 

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن از گرانول پلی اتیلن و در گرید های مختلف ساخته می شود. متداول ترین انواع پلی اتیلن، HDPE، LDPE، LLDPE، و XLPE هستند. امروزه بیشتر مخازن پلی اتیلنی از پلی اتیلن HDPE ساخته می شود. متداول ترین روش تولید مخازن پلی اتیلن، روش چرخشی یا دورانی است. مخازن پلی اتیلن در ابعاد و اشکال مختلفی نظیر مخزن عمودی، افقی، مکعبی، کتابی، آسان رو، زیرپله ای، قیفی و بیضی تولید می شوند.

نقاط قوت مخزن مخزن پلی اتیلن:

+ وزن پایین

+ سهولت جابجایی و نصب

+ دوام و طول عمر بالا

+ قابلیت تولید در نوع فودگرید؛ مناسب برای ذخیره سازی انواع مواد غذایی و آب آشامیدنی

+ امکان ذخیره سازی طیف گسترده ای از مواد شیمیایی

+ امکان ذخیره سازی اسید های خورنده با غلظت بالا ( مانند اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک، اسید استیک، هیدروژن پراکساید و …)

+ مقاومت بالا در مقابل تابش طولانی مدت نور خورشید (اشعه UV)

+ قابلیت تحمل دمای پایین تا منفی 10 درجه سانتی گراد

+ دارای جنس انعطاف پذیر

نقاط ضعف مخزن پلی اتیلن :

– عدم تحمل دما بالاتر از 60 درجه سانتی گراد

– عدم مقاومت در برابر ضربه شدید اجسام نوک تیز

 

مخزن پلی پروپیلن

مخزن پلی پروپیلن از گرانول پلی پروپیلن که معمولا در سطح پلیمری با اتیلن ترکیب شده است، ساخته می شود. نوع روتیشنال یا دورانی مخزن پلی پروپیلن در ایران تولید نمی شود و عموماً به روش جوشکاری ورقهای پلی پروپیلن، وانها و مخارن مکعبی شکل آن تولید می شوند.

نقاط قوت مخزن پلی پروپیلن:

+ وزن پایین

+ سهولت جابجایی و نصب

+ دوام و طول عمر بالا

+ قابلیت تولید در نوع فودگرید؛ مناسب برای ذخیره سازی انواع مواد غذایی و آب آشامیدنی

+ امکان ذخیره سازی بسیاری از مواد شیمیایی

+امکان ذخیره سازی بسیاری از اسید ها در غلظت های متفاومت

+ قابلیت تحمل دما تا 82 درجه سانتی گراد

نقاط ضعف مخزن پلی پروپیلن :

– جنس خشک و شکننده نسبت به پلی اتیلن

– عدم تحمل دمای پایین

– قیمت تمام شده بیشتر در بازار ایران

– عدم امکان ذخیره سازی برخی اسید ها

– خراب شدن با تابش طولانی مدت نور خورشید (اشعه UV)

– عدم مقاومت در برابر ضربه شدید اجسام نوک تیز

 

مخزن پلی اتیلن بهتر است یا مخزن پلی پروپیلن

در بازار ایران استقبال و فروش مخازن پلی اتیلن بسیار بیشتر از مخازن پلی پروپیلن است. فرایند تولید در مخازن پلی اتیلن ساده تر است و مواد اولیه آن در دسترس تر است. به همین دلیل تعداد تولیدکنندگان مخازن پلی اتیلن چندین برابر تولید کنندگان مخازن پلی پروپیلن است. اگر چه شباهت های زیادی بین این دو مدل مخزن پلاستیکی است ولی تفاوت هایی دارند که شاید دلایل این استقبال بیشتر از مخازن پلی اتیلنی را روشن نماید.

اگر فاکتور قیمت برای شما مهم باشد با توجه به اینکه تولید مخزن پلی اتیلن نسبت به مخزن پلی پروپیلن فرایند ساده تری دارد به همین دلیل قیمت آن کمتر است. همچنین اگر نیاز است مخزن در جایی نصب شود که احتمال یخ زدگی وجود دارد مخازن پلی اتیلن دمای کمتری را می توانند تحمل کنند و در برابر سرما مقاوم تر هستند.

از آن طرف مخزن پلی پروپیلن در برابر دمای بیشتر مقاومت بیشتری دارد. البته مخازن پلی اتیلن در برابر تغییرات دمایی به دلیل خاصیت انعطاف پذیر نسبت به مخازن پلی پروپیلن که خاصیت شکنندگی دارد انتخاب بهتری هستند هرچند که در برابر ضربات شدید مخازن پلی پروپیلن مقاومت بیشتر و استحکام بالاتری دارند.

مورد بعدی این است که می توان مخازن پلی اتیلن را به صورت نیمه شفاف تولید کرد به گونه ای که بتوان سطح مایع ذخیره شده درون مخزن را از بیرون آن مشاهده کرد ولی تولید مخازن پلی پروپیلن به این صورت امکان پذیر نیست.

در صورت نصب مخزن در فضای باز قطعاً برگ برنده با مخازن پلی اتیلنی است زیرا لایه بیرونی این مخازن در برابر تابش نور خورشید مقاومت بالایی دارند و طول عمر آنها در فضای باز بسیار بیشتر است ضمن اینکه ظاهر مخزن پلی اتیلن در طولانی مدت کمتر دچار تغییر و تغییر رنگ می شود ولی مخازن پلی پروپیلن این ویژگی را ندارند.

تنوع قالب های آماده در مخازن پلی اتیلن بسیار بیشتر است و می توان به سرعت تعداد بالایی از آنها را تولید کرد ولی در خصوص مخازن پلی پروپیلن به این صورت نیست. در سایر موارد این دو نوع مخزن شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و هیچ یک برتری نسبت به دیگری ندارد و شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از این دو مدل را انتخاب نمایید.

 

در صورتی که به دنبال خرید مخزن پلاستیکی هستید و نیاز به مشاوره دارید می توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب مجموعه مخزن آب دات کام آماده پاسخگویی به شما می باشند.

02144548922
02192008922
مخزن آب دات کام