بروزرسانی:شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

نصب مخزن آب در پشت بام، همکف، حیاط یا موتورخانه، بهترین مکان نصب کجاست؟

نصب مخزن آب بهترین مکان نصب کجاست؟

  محل نصب مخزن آب در خانه، ساختمان یا مکان هایی که با مشکل افت فشار آب مواجه هستند در بعضی از موارد با دشواری هایی مواجه است. شاید برای شما هم پیش آمده است که می خواهید اقدام به خرید و نصب مخزن آب نمایید ولی نمی دانید بهترین مکان نصب مخزن، منبع یا تانکر آب کجاست. در ساختمانهای قدیمی این مساله پیچیده تر است. با توجه به معضل قطع برق در تایستان به همه عزیزان پیشنهاد می کنیم علاوه بر نصب مخزن و پمپ در اتاق تاسیسات یا پارکینگ ، حنما مخزنی با حجم مناسب در پشت بام نصب نمایید. به کمک تکنیک جریان ونتوری در اتصال مخزن پشت بام به لوله خارج شده از پمپ همیشه می توانید بخشی از آب مصرفی را از مخزن پشت بام تامین کنید تا آب داخل آن در جریان باشد و مرتبا تازه شود.

   نصب مخزن آب در پشت بام

   یکی از بهترین مکان های نصب مخازن آب، پشت بام است. از دیرباز نصب مخزن آب در پشت بام طرفداران زیادی داشته است. کمک گرفتن از فشار ثقلی، هنگام قطع برق از مزیت های این روش است. اگر به دلیل قطع برق نیاز دارید تا مخزنی در پشت بام نیز داشته باشید فقط کافی است تا انشعاب لوله پرکن آن را بلافاصله بعد از پمپ تعبیه کنید. اگر از سه راهی 45 درجه استفاده کنید، به نحوی که زاویه 45 درجه به سمت پمپ باشد و در ادامه این اتصال به کمک یک لوله باریک تر از لوله خروجی از پمپ یه مخزن پشت بام وصل شود، عملا موقع کارکرد پمپ مقداری آب مخزن پشت بام نیز به داخل ساختمان تزریق می شود و زمان خاموشی پمپ به کمک فشار منیع تحت فشار آب خارج شده جایگزین می گردد. هم در لوله مسیر ورودی مخزن و هم در خروجی از شیر خودکار یک طرفه استفاده شود. شیر خودکار یکطرفه در مسیر پرکن مخزن از مکش هوا جلوگیری می کند و فقط اجازه ورود آب به مخزن پر کن مخزن را می دهد. شیر خودکار در مسیر خروجی مخزن برعکس اجازه ورود آب از فیتینگ خروجی مخزن را نمی دهد. این شیرها می توانند در ابتدای انشعاب نصب شود تا از یخ زدگی بیشتر محافظت شوند. حتمی مسیر لوله و مخزن پشت بام را عایق پیچی کنید.

   چگونه گردش بیشتری در آب پشت بام داشته باشیم؟

   در خروجی پمپ ابتدا یک سه راهی 90 درجه یا 45 قرار دهید؛ به نحوی که زاویه 45 درجه دور از خروچی پمپ باشد. به این ترتیب بخشی از جریان آب موقع کارکرد پمپ به سمت مخزن پشت بام متمایل می شود و اگر فلوتر اجاره دهد و مخزن گنجایش داشته باشد، وارد مخزن می شود. با فاصله کمی سه راهی 45 درجه دوم را قرار دهید. به نحوی که زاویه تند 45 درجه به سمت خروجی پمپ باشد. این سه راهی نیز به کمک یک شیر خودکار یکطرفه به خروجی مخزن وصل می شود. به نحوی که آب اجازه پیدا نمی کند تا در موقع خاموش بودن پمپ، از خروجی وارد مخزن شود. در این حالت همزمان با کارکرد پمپ هم ورودی به مخزن داریم و هم خروجی و تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

    در گدشته بیشتر، مخزن آب فلزی گالوانیزه در پشت بام ها استفاده میشد ولی به دلیل نقاط ضعف آشکار این مخازن مانند عمر مفید کوتاه، بهداشت پایین به دلیل عدم استفاده از ورقهای گالوانیزه فودگرید (food-grade) و تحمیل وزن بیشتر به سازه ساختمان و دشواری های انتقال و نصب در پشت بام در بسیاری از نقاط شهری با مخازن پلی اتیلنی جایگزین گردیده اند.

  اینکه این مخازن در برابر برف و باران و تابش نور خورشید و همچنین رطوبت هوا قرار می گیرند، پس از مدتی دچار زنگ زدگی و خوردگی شده و پس از مدت کوتاهی نیاز به تعمیر یا تعویض خواهند داشت. همچنین آب طعم زنگ آهن گرفته و از لحاظ بهداشتی نیز مشکلاتی به وجود می آورد. در کنار گرم شدن زیاد آب در تابستان همه و همه سبب گردیده مخازن پلی اتیلن فود گرید (food-grade) با استقبال بیشتری مواجه گردند.

  مزایای مخازن پلی اتیلنی

   مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و ضریب انتقال حرارت پایین، وزن بسیار کمتر از مخازن فلزی، طول عمر بالاتر در کنار بهداشتی بودن (در صورت استفاده شدن از مواد فودگرید) از برتری های مخازن پلی اتیلنی هستند.

در صورت نصب مخزن آب پلی اتیلن در پشت بام باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1- از استحکام و مقاومت محل نصب مخزن آب در پشت بام اطمینان حاصل نمایید. هر چه توزیع وزن مخزن در مساحت بیشتری انجام شود، بهتر است. خرپشته و جاهایی که ستون ها به هم نزدیک هستند بهترین جا برای نصب مخزن می باشند.
2- مخزن باید در برابر وزش باد و طوفان های شدید مهار شده و بتواند مقاومت کافی را نیز داشته باشد. برای این کار به کمک تسمه مخزن را مهار کنید.
3-سطح زیرین محل نصب مخزن پلی اتیلنی باید صاف، تراز و یک دست باشد. در غیر این صورت می تواند پس از مدتی دچار مشکل شود. استفاده از یک لایه اضافی ایزوگام زیر مخزن از ارزانترین راهکارهاست.
4-چیزی روی مخزن قرار ندهید. هر گونه وسیله یا ابزاری را از روی مخازن آب پلی اتیلنی بر دارید.

چه زمانی نصب مخزن آب در پشت بام پیشنهاد می شود؟

  اگر در تابستان قطع برق دارید و یا هیچ گونه فضای مناسبی در نزدیکی کنتور برای نصب مخزن آب وجود نداشته باشد و همچنین نصب مخزن آب در اتاق تاسیسات، پارکینگ و یا حیاط امکانپذیر نباشد، آنگاه نصب مخزن آب با رعایت نکات گفته شده در پشت بام پیشنهاد می شود. نکته مثبتی که در نصب مخزن آب در پشت بام وجود دارد این است که در صورت قطعی برق و از کار افتادن پمپ آب، می توان از آب ذخیره شده در داخل مخزن هر چند با فشار کم تا زمان خالی شدن مخزن استفاده نمود. البته یکی از پیش شرط های نصب مخزن آب در پشت بام این است که آب فشار کافی را برای پر کردن مخزن در پشت بام را داشته باشد. در بسیاری از مناطق در شب ها فشار آب مناسب است و مخزن آب به راحتی می تواند پر شود.

نصب مخزن آب در حیاط، طبقه همکف، لابی یا پارکینگ

   در بعضی از ساختمان ها طبقه همکف، لابی یا پارکینگ به عنوان محل نصب مخزن آب انتخاب می شود. نصب مخزن آب در این محل ها ممکن است نمای داخلی ساختمان را دستخوش تغییراتی دهد. مخازن شرکت پلاستونیک با توجه به این مهم با طراحی چشم نواز مخازن خود کمک کرده بحث های زیبایی شناختی فضاهای داخلی مانند پیلوت ساختمان کمتر دچار مشکل شوند.

مخزن مکعبی کتابی یا مخزن آسان رو

نصب مخزن آب در موتورخانه

   بعضی از ساختمان ها محلی به نام موتورخانه یا اتاق تاسیسات دارند که در این محل عموماً تجهیزات آبرسانی خانه یا ساختمان قرار داده می شود. عموماً این مکان ها فضاهای بزرگی نبوده و مخازن آب حجیم به سختی در آنها قابل نصب هستند. البته در بسیاری از این مکان ها امکان نصب مخازن کتابی که با عنوان مخازن اسلیم یا کتابی و آسان رو نیز شناخته می شوند وجود دارد. بنابراین می توان تعدادی از این مخازن کتابی را به صورت موازی به یکدیگر متصل کرد و حجم قابل توجهی از آب را ذخیره کرد.

در صورت نصب مخزن آب پلی اتیلن در حیاط، طبقه همکف، لابی یا پارکینگ باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1-مثل همیشه باید مکان نصب مخزن صاف، تراز و یکدست باشد و هیچ گونه پستی و بلندی نداشته باشد.

2-محل نصب مخزن، منبع یا تانکر نباید در مسیر رفت و آمد وسایل و نفرات باشد. در صورت برخورد وسایل نقلیه امکان آسیب دیدن مخزن وجود دارد.

3- در صورت امکان برای محل نصب مخزن، اتاقکی ایجاد شود و یا حفاظ هایی برای محدود کردن دسترسی به آن وجود داشته باشد.

چه زمانی نصب مخزن آب در حیاط، طبقه همکف، لابی یا پارکینگ پیشنهاد می شود؟

   نصب مخزن آب در این مکان ها معمولاً نیاز به لوله کشی کمتری نسب به حالتی دارد که مخزن آب در پشت بام نصب می شود. مشکلی که در این روش وجود دارد این است که با قطع شدن برق و از کار افتادن پمپ هیچ گونه آبی نمی تواند  از مخزن آب به داخل ساختمان برود. به همین دلیل در این روش نصب حتماً پیشنهاد می شود یک لوله بای بس برای این سناریو در نظر گرفته شود تا با از کار افتادن پمپ، فلکه لوله کشی بای پس باز شود تا حداقل آبی از لوله های شهری بتوانند به داخل ساختمان وارد شوند. اگر فشار آب لوله کشی شهری بسیار کم باشد و یا وابسته به جریان برق باشد، متاسفانه آبی وارد ساختمان نشده و باید مخزن کمکی یا اضطراری در پشت بام قبلا نصب شده باشد. برای تازه نگه داشتن آب داخل این مخزن به توضیحات ابتدای مقاله مراجعه فرمایید.

جمع بندی نهایی: بهترین مکان نصب مخزن آب در ساختمان کجاست؟

   به طور طبیعی اتاق تاسیسات که مطابق با آیین نامه نظام مهندسی احداث شده باشد، بهترین و امن ترین مکان برای نصب مخزن و پمپ است. اما در نبود این امکان اگر این مقاله را به طور کامل مطالعه کرده باشید خواهید فهمید که نمی توان یک مکان خاص را به عنوان بهترین مکان نصب مخزن آب پیشنهاد داد. با توجه به پارامترهایی که برای شما اهمیت دارد، اولویت مکان های نصب مخزن، منبع یا تانکر آب متفاوت خواهد بود.  به عنوان مثال اگر قطعی جریان برق زیاد باشد، نصب مخزن آب در پشت بام پیشنهاد می شود. البته باید فشار آب شهری به حدی باشد که در ساعاتی بتوان مخزن آب نصب شده در پشت بام را پر کرد.

راهنمای انتخاب و خرید مخزن آب مناسب برای خانه یا ساختمان

    اگر همچنان نمیدانید که بهترین محل نصب مخزن آب در خانه یا ساختمان شما کجاست می توانید با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید. تجربه بالای همکاران فروش فروشگاه تخصصی مخزن آب دات کام حتماً می تواند کمک زیادی به شما کند.

(10 خط) 02144548922
مخزن آب دات کام
makhzaneab.com

4 thoughts on “نصب مخزن آب در پشت بام، همکف، حیاط یا موتورخانه، بهترین مکان نصب کجاست؟

 1. محمدرضا میگوید:

  سلام وقت بخیر
  این موضوع بستگی زیادی به مدل و قدرت پمپ شما و ساختار محل نصب پمپ تا طبقه هم کف داره. بعضی از پمپ های آب کم صدا تر هستن و برخی هم پر سرو صدا. معمولاً میشه با انتخاب محل مناسب و استفاده از تکنیک های صدای پمپ آب کاهش داد. این تکنیک هارو معمولاً لوله کش ها و استادکاران تاسیساتی باهاشون آشنا هستن. داخل سایتمون هم مطالبی در این خصوص نوشته شده میتونید سرچ بفرمایید شاید کمکتون کنه

 2. حمیدرضا میگوید:

  سلام. آیا اگر پمپ در طبقه همکف نصب شود، صدا و لرزش آن در طبقه اول حس نمی شود؟ فکر میکنم این موضوع هم در جانمایی باید در نظر گرفته شود

 3. محمدرضا میگوید:

  سلام وقت بخیر
  ما اطلاعی نداریم باید از مهندس این سازه سوال بفرمایید که آیا این سازه می تواند 4 تن را تحمل کند یا خیر

 4. دولتشاهی میگوید:

  سلام. نصب مخزن ۴۰۰۰ لیتری بر روی سقف موتورخانه توصیه می‌شود، لازم به ذکر است که این سقف از نوع طاق ضربی با ۲ تیر ۱۲ می‌باشد و فاقد تیرچه و بلوک می‌باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *