بروزرسانی:دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

چرا معمولاً مخازن آب را در ارتفاع بالا و یا پشت بام نصب می کنند؟

چرا معمولاً مخازن آب را در ارتفاع بالا و یا پشت بام نصب می کنند

اصلی ترین دلیل نصب مخازن آب در ارتفاع بالا، به این جهت است که با نصب مخزن در ارتفاع بالا یا پشت بام در صورت قطع پمپ آب و یا برق، می توان از آب درون مخزن، منبع یا تانکر آب بواسطه نیروی جاذبه و فشار ثقلی ایجاد شده و بدون نیاز به پمپ آب استفاده کرد. هر چه این ارتفاع بیشتر باشد آب با فشار بیشتری در پایین می توان دریافت کرد.

علاوه بر این موضوع معمولاً به دلیل اینکه فضای کافی برای نصب مخزن آب در پایین ساختمان وجود ندارد از پشت بام استفاده می شود. نکته مهم این است که در صورت نصب مخزن، منبع یا تانکر آب در پشت بام یا ارتفاع، حتماً باید از استحکام سازه ای که مخزن آب بر روی آن قرار دارد اطمینان کسب نمود و آن را در برابر بادهای شدید محافظت کرد. موضوع بعدی این است که باید آب بتواند جهت پر شدن مخزن تا آن ارتفاع حرکت نماید. در غیر این صورت مخزن پر نخواهد شد و آبی نیز ذخیره نمی شود.

علاوه بر این نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام مزایای دیگری نیز دارد. به طور کلی مزایای نصب مخزن آب در پشت بام موارد زیر است:

دلایل نصب مخزن آب در ارتفاع بالا

1- افزایش فشار آب

یکی از مزایای اصلی نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام، افزایش فشار آب در سیستم آبی است. با نصب مخزن در ارتفاع، افزایش ارتفاع آب در مخزن باعث ایجاد فشار بیشتر در خطوط آبی می‌شود. این فشار بیشتر می‌تواند به کیفیت آب و عملکرد سیستم کمک کند.

2- توزیع بهتر آب

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام می‌تواند به توزیع بهتر آب در سیستم کمک کند. افزایش فشار آب باعث توزیع یکنواخت‌تر و بهتر آب به نقاط مختلف سیستم می‌شود. این امر می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد انتقال آب شود

3-کاهش هزینه‌ها

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام می‌تواند هزینه‌های مرتبط با افزایش فشار آب و توزیع آن را کاهش دهد. در سیستم‌های آبی با فشار پایین، ممکن است نیاز به افزایش انرژی برای پمپاژ آب یا نصب پمپ‌های اضافی باشد. با افزایش فشار آب از طریق نصب مخازن در ارتفاع، این هزینه‌ها کاهش می‌یابد. همچنین برای کاهش هزینه های نهایی در سال های اخیر به جای استفاده از مخزن فلزی از مخزن پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی استفاده می شود.

4- استفاده از انرژی کمتر

استفاده از انرژی برای پمپاژ آب با فشار پایین بیشتر است. با نصب مخازن آب در ارتفاع، فشار آب افزایش می‌یابد و پمپاژ آب با انرژی کمتری انجام می‌شود. این به معنای کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی است.

5-حفظ منابع آب

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام می‌تواند به حفظ منابع آب کمک کند. با توزیع بهینه آب و استفاده از فشار بالا، آب بیشتری مصرف نمی‌شود و می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در منابع آبی محیطی شود.

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام به دلایل فوق از جمله افزایش فشار آب، توزیع بهتر آب، کاهش هزینه‌ها، استفاده از انرژی کمتر و حفظ منابع آب مزایای بسیاری دارد. با توجه به اهمیت کارکرد بهینه سیستم آبی و مصرف بهینه منابع آب، نصب مخازن آب در ارتفاع بالا یا پشت بام توصیه می‌شود. این روش می‌تواند به بهره‌برداران آب در مسائل مختلف کمک کند و باعث بهبود کیفیت زندگی و صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با آب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *