بروزرسانی:چهارشنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۰

چگونه سلولهای ما از خاصیت آبگریزی و آبدوستی در دیواره قلعه خود استفاده کردند؟

رفتار مواد آب دوست و آبگریز با آب را بهتر درک کنیم. چگونه سلولهای ما از این خاصیت برای ساختن دیوار قلعه خود استفاده کردند؟ الکل چگونه به ما کمک می کند تا از شر میکروبها راحت شویم؟

     موادی آب دوست یا هیدروفیل هستند و موادی آبگریز و هیدروفوب . این مواد در داخل آب متناسب با میزان آبدوستی یا آبگریزی پخش می شوند و شکلی جدید پیدا می کنند. مثلا ماده اولیه مخزن پلی اتیلن به شدت آبگزیز است و کمترین آمیختگی با آب هم پیدا نمی کند. مولکولهای آب ، مانند آهن ربا دو قطبی هستند . آرایش دو قطبی مولکولهای آب در دمای ۴ درجه سانتیگراد باعث می شود این ماده به چگالترین ، متراکمترین و سنگین ترین شکل خود تبدیل شود و در عمق جمع شود. برای همین یخ زدن آب از سطح شروع می شود. حتی در ظروف استیل داخل فریزر.

اجازه دهید خاصیت آبگریزی و آب دوستی را با این مثال ، بهتر درک کنیم. یک آهنربا را خرد و ریز می کنیم ، مانند براده های آهن، وقتی آنها را کنار هم قرار می دهیم، به صورتی که قطبهای غیر همنام بهم بچسبند آرایش می یابند و اگر معلق باشند مانند عقربه قطب نما در نهایت این توده آهنربایی ما در راستای میدان مغناطیسی زمین یعنی شمال به جنوب قرار می گیرد. حال تعدادی گرانول پلی اتیلن ( ماده اولیه مخزن آب پلی اتیلنی ) را سعی کنید داخل این توده فرو کنید می بینید با مقاومت خرده آهنرباها مواجه می شوید و آن توپ های کوچک پلاستیکی را به داخل توده راه نمی دهند. این بار تعدادی ساچمه آهنی را داخل توده بفشارید. به راحتی به داخل توده جذب می شوند و با کمی فشار در هر عمقی ببرید همانجا می مانند. این ساچمه های آهنی رفتارشان مثل حل شدن نمک در آب است ( آب دوست )و گوی های پلاستیکی مانند روغن در آب است (آبگریز) .
غشاء دولایه یک سلول، قسمتهای آب دوست اش رو به داخل سلول و رو به بیرون از سلول قرار می گیرند و قسمت آب گریزش در وسط. به این ترتیب با این تدبیر هوشمندانه محیط داخل سلول را از بیرون جدا می کند. سلول از همین تکینیک برای نگهداری موادی در داخل خود نیز استفاده می کند. مواد شوینده و موادی مانند الکل اتیلیک، هم سر آب دوست دارند و هم سر آبگریز . به این ترتیب ، الکل در غلظت ۷۰ درصد با حل کردن همزمان بخش آب دوست و آبگریز غشای سلول، باعث از هم پاشیدن دیواره قلعه آن و همزمان اندامهای داخلی آن می گردد که این مساله در نهایت باعث مرگ سلول یا باکتری می گردد.

موضوعات مرتبط :

دسته بندی: آب برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام