بروزرسانی:یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳

اندازه گیری فشار آب منزل | چرا باید فشار آب خانه را بررسی کنیم؟

اندازه گیری فشار آب منزل یا خانه

   بهتر است که در هر سال چند مرتبه – حداقل دو مرتبه – فشار آب خانه را بررسی کنید. بررسی فشار آب، ساده و سریع است؛ شما فقط به یک گیج فشار یا فشار سنج نیاز دارید. در تعدادی از ساختمان ها، یک گیج فشار دائمی بر روی لوله های اصلی نصب شده تا افراد بتوانند به راحتی و با یک نگاه فشار آب ساختمان را بررسی کنند. اما اگر در ساختمان شما گیج فشار دائمی نصب نشده، نگران نباشید زیرا می توانید با استفاده از گیج فشار آب استاندارد، فشار آب ساختمان را به صورت دوره ای بررسی کنید.

در صورتی که به هر دلیل به گیج فشارسنج دسترسی ندارید به مقاله چگونه فشار آب را بدون گیج محاسبه کنیم؟ مراجعه نمائید.

درجه یا گیج فشار آب
درجه یا گیج فشار آب

چرا باید فشار آب خانه را بررسی کنیم؟

   فشار بیش از حد آب علاوه بر لوله ها و اتصالات، می تواند به وسایل خانگی نیز صدمه بزند؛ به عنوان مثال می تواند شیرآلات شما را خراب کند و باعث ترکیدگی شلنگ ماشین لباسشویی شما شود. حتی اگر سیستم آبرسانی ساختمانی شما مجهز به رگولاتور (شیر فشار شکن) می باشد، باز هم چک کردن دوره ای فشار آب ساختمان لازم است. در اینصورت اگر رگولاتور و یا کلید اتومات مخزن آب خانگی شما دچار مشکل شده باشد، قبل از وقوع فاجعه و صدمه دیدن وسایل خانگی بر اثر فشار بیش از حد آب، متوجه وجود مشکل می شوید.

در صورتی که فشار آب خانه شما افت پیدا کرده است پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی روش های افزایش فشار آب خانه یا ساختمان را مطالعه بفرمایید.

وسایل مورد نیاز جهت اندازه گیری فشار آب منزل

   تمام آنچه که شما برای چک کردن و بررسی فشار آب منزلتان نیاز دارید، یک گیج فشار استاندارد است که با واحد پوند بر اینچ مربع (PSI) فشار آب را اندازه بگیرد. این وسیله را می توانید در اکثر فروشگاه های ابزارآلات، تهیه کنید. برای تسهیل کار بهتر است که پیچ گوشتی و یک آچار قابل تنظیم (مثل آچار فرانسه) نیز در اختیار داشته باشید، اگرچه معمولا این دستگاه بدون نیاز به ابزار دیگری به راحتی قابل نصب بر روی لوله ها می باشد. همچنین در صورت تمایل می توانید میزان فشار آب ثبت شده در دوره های مختلف را در دفترچه ای یادداشت کنید تا در صورت لزوم تاریخچه ای از میزان فشار آب منزلتان را در اختیار داشته باشید.

دستورالعمل

 1. مکان مناسب را انتخاب کنید.

اگر از مخزن آب استفاده نمی کنید و آب مصرفی منزلتان را به صورت مستقیم از سیستم لوله کشی آب شهری دریافت می کنید، نزدیکترین شیر آب به لوله های انشعاب اصلی بهترین مکان برای نصب گیج فشار است. اما اگر در منزلتان از مخزن آب استفاده می کنید، لوله های اطراف مخزن آب و یا نزدیکترین شیر آب به مخزن، مکان هایی ایده آل برای نصب گیج فشار می باشند. بهتر است برای گرفتن بهترین و دقیق ترین نتیجه، شیر آبی را انتخاب کنید که توسط لوله های اصلی تغذیه می شود.

 1. از بسته بودن شیر ها اطمینان حاصل کنید.

برای گرفتن نتیجه ای دقیق، باید از بسته بودن تمامی شیر های آب داخل منزل و ساختمان اطمینان حاصل کنید. همینطور دستگاه هایی چون ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، لوازم آبیاری (آبپاش باغچه و چمن) را تا پایان کار خاموش نگه دارید.

 1. گیج فشار را نصب کنید.

بعد از بستن تمامی شیرها، اکنون زمان نصب گیج فشار سنج است. بیشتر گیج های فشار را می توان به راحتی با دست نصب کرد

بعد از بستن تمامی شیرها، اکنون زمان نصب گیج فشار سنج است. بیشتر گیج های فشار را می توان به راحتی با دست نصب کرد اما از آنجایی که نصب آب بندی شده این دستگاه بر روی لوله و یا شیر آب ضروری است، در صورت لزوم، با استفاده از آچار فرانسه از آب بند شدن محل اتصال گیج فشار اطمینان حاصل کنید.

یک نکته مهم : قبل از نصب کردن گیج فشار بر روی شیر آب، شلنگ را از شیر آب جدا کنید.

 1. مرحله آخر؛ فشار آب را چک کنید.

پس از آب بندی اتصال گیج فشار (مرحله قبل)، شیر آب را کاملا باز کنید؛ حال میتوانید میزان فشار آب را به راحتی از روی گیج فشار بخوانید. به طور ایده آل فشار آب خانه باید بین دو تا چهار بار(Bar) بوده و به هیچ عنوان نباید بالاتر از پنج بار(Bar) باشد. در صورتی‌ که میزان فشار نمایش داده شده بالاتر از عدد ذکر شده باشد:

 • اگر از شیر فشار شکن استفاده نمی کنید، و در سیستم ابرسانی از پمپ استفاده می نمائید نسبت به تنظیمات کلید اتومات (فشار ماکسیمم) اقدام نمائید.
 • اگر از شیر فشار شکن و همچنین پمپ استفاده نمی کنید، بنابراین میزان فشار اب منطقه ای شما بالاست. بایستی برای محافظت از شبکه ابرسانی خود نسبت به نصب شیر فشارشکن اقدام نمائید. البته چنین وضعیتی به ندرت در شهرها مشاهده می شود.
 • اگر از شیر فشار شکن استفاده میکنید، از عملکرد صحیح شیر فشار شکن اطمینان حاصل کنید.

توضیح آنکه معمولا فشار حداکثری (Maximum Pressure) شیر های فشار شکن 75 پوند بر اینچ مربع (PSI) و یا همان 5 بار (Bar) می باشد، بنابراین بالاتر بودن عدد نمایش داده شده توسط گیج فشار خبر از خرابی شیر فشار شکن می دهد. در اسرع وقت اقدام به تعمیر و یا تعویض شیر فشار شکن خود کنید.

3 thoughts on “اندازه گیری فشار آب منزل | چرا باید فشار آب خانه را بررسی کنیم؟

 1. محمدحسین حبیب‌زاده میگوید:

  سلام. وقت بخیر. در یک مجتمع ۱۸ واحدی ۷ طبقه (۸ طبقه با پارکینگ محل نصب پمپ) زندگی می‌کنیم که به منظور جبران کمبود فشار آب در طبقات بالایی از پمپ استفاده شده است. با توجه به این که فشار پمپ برای طبقات بالایی تنظیم شده است، فشار بالای آب برای ما که در طبقه اول هستیم موجب ایجاد مزاحمت، صدای زیاد و آسیب به شیرآلات، لوله‌ها و لوازم خانگی (مثلا شیر آبریز یخچال) می‌شود. آیا برای تنطیم فشار آب در ورودی واحد ما راهی وجود دارد و چه محصولی را پیشنهاد می‌فرمایید.
  با تشکر
  محمدحسین حبیب‌زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *