روش های نظافت و تمیز کردن مخزن آب

تمیزکردن مخزن آب شستشو منبع آب

   اطمینان از تمیز بودن و نظافت دوره ای مخزن آب، به خصوص در مواردی که از آن ها به عنوان مخزن آب شرب استفاده می شود بسیار ضروری است. تمامی اقسام مخازن آب اعم از مخازن آب فلزی، استیل، مخزن پلی اتیلن ، فایبرگلس و … بعد از مدتی به دلیل انباشت رسوبات وارد شده به همراه آب لوله کشی شهری امکان رشد گونه هایی از باکتری ها را در میان لایه های رسوب یافته فراهم می آورند . این باکتری ها غالبا بیماری زا نیستند ولی می توانند آب را طعم دار و کمی نامطبوع کنند .

  عدم پاکسازی این مواد باعث تغییر طعم و افت کیفیت آب مصرفی خواهد شد. شستشو و نظافت منبع آب و تانکر آب به قدری با اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با بیماری های خطرناک و مسری در دستورالعمل های خود به این موضوع اشاره کرده است.

نظافت و تمیز کردن مخزن آب پلی اتیلن (پلاستیکی)

ما در ادامه نظافت مخازن آب پلی اتیلن و یا پلاستیکی را در دو حالت معرفی خواهیم کرد.

حالت اول: به داخل مخزن آب دسترسی کافی وجود ندارد

   به کمک سیستم لوله کشی بای پس موقتا مخزن دخیره را از مدار خارج کرده و مستقیم ار آب شهر استفاده نمایید. مخزن را پر از آب نمایید سپس ترکیبی از آب و وایتکس (آب ژاول) با کلر ۵ درصد به نسبت یک قاشق وایتکس در ۳٫۵ لیتر آب درست کنید. این محلول را به مخزن اضافه نمایید و برای مدت ۱۲ ساعت مخزن را به حال خود بگدارید و سپس آب آن را کامل تخلیه کنید و سپس با آب تمیز دوباره پر نمایید.

حالت دوم: به داخل مخزن آب دسترسی دارید

    در این حال نظافت و شستشوی مخزن آب بهتر انجام می شود. برای انجام این کار شما نیاز به وایتکس، سیم ظرفشویی، اسکاچ، برس نظافت مناسب و پمپ کارواش خانگی دارید. مخزن را از آب خالی کنید سعی کنید حین تخلیه با ایجاد تلاطم رسوبات داخل مخزن را تا حد امکان تخلیه کنید. سپس دیواره های داخلی را با اسکاچ یا سیم ظرفشویی و یا برس نظافت بشورید. دریچه اکثر مخارن اجازه می دهند نفر داخل مخزن شود. در ادامه پس از سابیدن دیواره های داخلی مخزن آنها را با فشار آب کارواش بشویید و بعد از آن ترکیبی از وایتکس و آب به نسبت یک قاشق وایتکس در ۳٫۵ لیتر آب درست کنید. (وایتکس با کلر ۵ درصد) داخل مخزن را با این ترکیب با برس نظافت آغشته کرده و برای ۲ ساعت به همان حال بگذارید.  بعد از ۲ ساعت داخل مخزن را به طور کامل با فشار آب کارواش بشویید و سپس آن را کاملا تخلیه کنید. مخزن را با آب تمیز دوباره پر کنید.

مطلب پیشنهادی:  7 نکته طلایی پیش از خرید تانکر ده هزار لیتری

  نکته مهم: در فرآیند شستن مخازن بزرگ که می بایست نفر داخل مخزن شود به دلیل استفاده از وایتکس و گاز کلر موجود در آن تحت هیچ شرایطی نباید درب مخزن بسته باشد و از ورود و خروج هوا به داخل مخزن اطمینان حاصل نمایید.

بازه های زمانی تمیزکردن و نظافت مخازن آب

  اینکه در چه بازه های زمانی باید اقدام به شستشو و تمیزکاری مخازن و تانکر های آب کرد به طور مستقیم به کیفت آب ورودی به مخزن بستگی دارد. ولی به طور کلی این کار حداقل یکبار در سال مورد نیاز است. اگر سختی آب و ذرات جامد معلق در آن زیاد باشد ، به همان میزان، مقدار بیشتری از رسوبات نیز در کف و دیواره های مخزن شکل می گیرد و گاهی لازم است چند بار در سال مخزن را نظافت کنیم.

موضوعات مرتبط :

مطلب پیشنهادی:  اشتباهات متداول در خرید مخزن آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره خرید مخزن آب