بروزرسانی:شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳

مخزن آب ضد جلبک و ضد خزه

مخزن آب ضد جلبک ضد خزه

مخزن آب ضد جلبک یا ضد خزه نوعی از مخازن آب هستند که در برابر رشد جلبک یا خزه مقاوم می باشند. رشد جلبک و خزه علاوه بر اینکه می تواند باعث تغییر بو و مزه آب شود می تواند امکان رشد انواع جلبک، قارچ و باکتری را فراهم کند در نتیجه ممکن است باعث بروز مشکلات و بیماری هایی برای مصرف کنندگان شود. در این صفجه در موزد مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک توضیحاتی ارائه می دهیم و سپس لیست مخازن آب ضد جلبک به همراه قیمت آنها را قرار می دهیم.

مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک یا ضد خزه (Anti-algae polyethylene water tank)

مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک به صورت داخلی و پیش فرض، مکانیزمی جهت جلوگیری از رشد جلبک (algae) دارد. در اینگونه مخازن معمولاً لایه ای مشکی رنگ درون بدنه تعبیه می شود تا از ورود نور به داخل مخزن جلوگیری و در نتیجه امکان رشد جلبک وجود نخواهد داشت. پس هر نوع مخزنی آبی که جلوی ورود نور به داخل آن گرفته شود مخزن آب ضد جلبک می باشد.

 

جلبک
جلبک های موجود در داخل یک مخزن آب تک لایه که در جلوی تابش نور خورشید قرار داشته است

لایه های متداول مورد استفاده در مخازن آب پلی اتیلن ضد جلبک به صورت زیر هستند:

لایه بیرونی:

لایه خارجی یا بیرونی مخزن آب پلی اتیلن عموماً از مواد آنتی یو وی تولید می شود. با توجه به اینکه این لایه دائماً در برابر نور خورشید و پرتوهای فرابنفش  قرار می گیرد به همین دلیل از مواد آنتی یو وی استفاده می شود تا دچار پوسیدگی و یا تغییر رنگ نشود. در صورت عدم استفاده از این ماده، بعد از مدتی بدنه مخزن پوسته پوسته می شود و استحکام آن رفته رفته کاهش پیدا می کند.

لایه میانی مشکی ضد نور:
این لایه مانع عبور نور به داخل مخزن شده و نقش فیلتر نوری را ایفا نموده و همچنین باعث استحکام ساختاری مخزن می گردد. وظیفه اصلی این لایه جلوگیری کامل از نفوذ نور علی الخصوص نور خورشید به داخل مخزن آب است و اصلی ترین دلیل جلوگیری از رشد جلبک در مخازن پلی اتیلن ضد جلبک است.

لایه داخلی سفید رنگ :
این لایه با توجه به اینکه در ارتباط مستقیم با آب درون مخزن است باید کاملاً استاندارد و بهداشتی باشد و هرگونه استفاده از مواد بی کیفیت و بازیافتی موجب ایجاد مشکل برای سلامتی مصرف کنندگان خواهد شد.

تفاوت مخزن پلی اتیلن سه لایه با تک لایه

چگونه سایر مخازن آب را ضد جلبک کنیم؟

اگر مخزن آب، منبع آب یا تانکر آب شما به صورت پیش فرض ضد جلبک نیست می توانید خودتان با جلوگیری از ورود نور به داخل مخزن آب آن را ضد جلبک یا ضد خزه نمایید. نصب مخزن آب در فضای تاریک، پوشیدن بدنه مخزن و اقداماتی از این دست می تواند باعث جلوگیری و ضد جلبک شدن منبع آب شما شود.

 

آیا تمامی مخازن آب ضد جلبک بهداشتی هستند؟

خیر. ضد جلبک بودن یا سه لایه یا چند لایه بودن مخزن آب شرط کافی برای بهداشتی بودن آن نیست. بسیاری از مخازن آب پلی اتیلن موجود در بازار که عمدتاً با قیمت های بسیار نازلی نسبت به سایر مخازن آب به فروش میرسند علی رغم اینکه سه لایه و ضد جلبک هستند ولی به هیچ عنوان بهداشتی نبوده و از مواد درجه دو یا ضایعاتی که فاقد پروانه بهداشتی هستند تولید می شوند. استفاده از این مخازن آب فاقد پروانه بهداشتی و سیب سلامت می تواند برای سلامتی در طولانی مدت مشکلات زیادی به وجود آورد. به همین دلیل حتماً در هنگام خرید مخزن آب ضد جلبک یا ضد خزه به پروانه بهداشتی و سیب سلامت آن توجه نمایید.

 

بهترین مخزن آب ضد جلبک

بهترین مخزن آب ضد جلبک، مخزن آب سه لایه ضد جلبک است. اگر کسی به شما گفت که مخزن آب چهار لایه و پنج لایه بهتر است احتمال زیاد فقط قصدش این است که پول بیشتری توسط شما پرداخت شود. در مخازن 5 لایه عنوان شدن دو لایه مشکی رنگ وجود دارد! وجود دو لایه مشکلی رنگ چه فایده ای ندارد وقتی همان یک لایه مشکلی اگر به اندازه کافی باشد می تواند به راحتی جلوی نور خورشید را بگیرد. به عنوان مثال در ویدیو زیر تست عبور نور به داخل مخزن آب سه لایه پلاستونیک قابل مشاهده است. همانطور که میبینید هیچ نوری به داخل مخزن نمی تواند نفوذ کند و در نتیجه هیچگونه جلبکی رشد نخواهد کرد. پس لزومی به خرید مخزن آب پنج لایه نمی باشد و حتی ین افزایش تعداد لایه ها در استحکام مخزن نیز تاثیر منفی می گذارد.

 

راه شناخت و تشخیص مخزن آب ضد جلبک

اگر به تصویر زیر نگاهی بیندازید به راحتی تفاوت مخزن آب سه لایه ضد جلبک با مخزن آب معمولی یا تک لایه را مشاهده می کنید. اگر می خواهید اطلاعات تکمیلی در این خصوص را مطالعه نمایید پیشنهاد می کنم مقاله تفاوت مخزن آب تک لایه (بی رنگ) و مخزن آب سه لایه را مشاهده نمایید.

تشخیص مخزن سه لایه از تک لایه پلی اتیلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *