بروزرسانی:شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

آیا مخزن آب پلی اتیلن ارزان قیمت مناسب ذخیره آب شرب است؟

مخزن آب پلی اتیلن ارزان قیمت

 تولیدکنندگان مخازن پلی اتیلن یا پلاستیکی به دلیل تقاضای بالای بازار خرید مخازن آب، اقدام به تولید مخزن آب پلی اتیلن در رده کیفی های مختلف و قیمت های گوناگون کرده اند. به این محصولات اگر بازار مخازن دست دوم را هم اضافه کنیم انتخاب و خرید مخزن آب کمی پیچیده تر می شود.

نکته ای که نباید فراموش کرد این است که مهم ترین دلیل تفاوت قیمت فاحش بین محصولات، درجه کیفی و بهداشتی بودن آن ها است یا به بیان بهتر تفاوت کیفیت مواد اولیه در کنار کیفیت تولید آن ها قیمت نهایی مخزن آب را مشخص می کند. هر چقدر کیفیت مخزن بالاتر باشد طول عمر آن و همچنین بی ضرر بودن نگهداری آب شرب درون آن تضمین خواهد شد.

در ادامه بررسی خواهیم کرد که آیا مخزن آب پلی اتیلن ارزان قیمت مناسب ذخیره سازی آب شرب می باشد یا خیر و در انتها نکاتی در خصوص انتخاب مخزن آب شرب مناسب خدمتتان ارائه می کنیم. در ادامه انواع رده کیفی مخازن آب را معرفی می کنیم.

انواع مخزن آب پلی اتیلن از نظر کیفیت

مخزن پلی اتیلن فود گرید (food grade)

مخزن پلی اتیلن فودگرید از مواد اولیه سازگار با مواد خوراکی تولید شده است و به عنوان مخزن پلی اتیلن استاندارد شناخته می شود. وقتی از مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی استاندارد صحبت می کنیم منظور تنها نو بودن مخزن نیست؛ مخزن استاندارد از مواد اولیه با کیفیت و نو تولید می شود. در حال حاضر با کیفیت ترین گرانول برای ساخت مخازن پلی اتیلن فود گرید در ایران پلی اتیلن HDPE 3840 است.

مخزن پلی اتیلن فود گرید پلاستونیک
مخزن پلی اتیلن فود گرید پلاستونیک یکی از با کیفیت ترین مخازن آب پلی اتیلن در ایران است.

 

  مخزن پلی اتلین فود گرید پلاستونیک در مجموعه مخزن آب دات کام دارای یک لایه داخلی آنتی باکتریال و از جنس مواد خوراکی (فودگرید) است. لایه بیرونی مخزن نیز با ماده محافظت کننده آنتی یووی پوشیده شده است تا طول عمر مخزن در حالت ایده آل خود باشد.

 

 مخزن پلی اتیلن درجه دو یا بازیافتی

مخزن پلی اتیلن یا تانکر مواد بازیافتی  همانطور که از اسمش پیداست ساخته شده از گرانول های پلی اتیلن بازیافتی هستند که کیفیت، طول عمر مفید، بهداشت، انعطاف پذیری و مقاومت کمتری نسبت به پلی اتیلن نو دارند و همچنین بو و مزه ناخوشایندی به آب اضافه می کنند. مخازن مواد بازیافتی به خاطر استفاده از مواد اولیه بازیافت شده طبیعتاً هزینه تولید کمتری دارند و به همین دلیل قیمت نهایی آن ها نیز پایین تر است اما در عوض فاقد گواهی های نشان استاندارد و سیب سلامت معتبر هستند.

 

 مخزن پلی اتیلنی دسته دوم

تعیین کیفیت مخزن پلی اتیلنی یا تانکر دست دوم از دو مورد قبلی سخت تر است چرا که جدا از کیفیت اولیه مخزن، مدت زمان و شرایط نگهداری مخزن یا تانکر نیز اهمیت بالایی دارد که عموما نمی توان به طور دقیق از آن مطمئن شد. دقیقا به خاطر همین عدم اطمینان است که استفاده از مخزن یا تانکر دست دوم را به طور کلی، و خصوصا برای مصارف بهداشتی، پیشنهاد نمی دهیم.

 

چه عواملی در تعیین قیمت مخزن پلی اتیلنی تاثیرگذار هستند؟

 

 • نو یا بازیافتی بودن گرانول پلی اتیلن
 • فودگرید بودن مخزن (مخازن فودگرید برای ذخیره بهداشتی مواد آشامیدنی و خوراکی کاربرد دارد)
 • تعداد لایه ها
 • لایه داخلی آنتی باکتریال
 • روش تولید مخزن
 • استفاده از لایه محافظتی آنتی یووی – محافظت در برابر تابش نور خورشید
 • و …

 

شناخت عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت مخزن پلی اتیلن شما را به درک بهتری از کیفیت محصول می رساند و همچنین در انتخاب مخزن مناسب نیز می تواند کمک کننده باشد.
اولین عامل تاثیرگذار کیفیت و نوع یا همان گرید ماده اولیه مخازن یعنی گرانول های پلی اتیلن یا همان دانه های پلی اتیلنی است. پایه ای ترین دسته بندی گرانول های پلی اتیلن آن ها را به دو گروه گرانول نو (virgin) و گرانول بازیافتی تقسیم می کند که بدون شک قیمت گرانول نو بالاتر است. دانه پلی اتیلن چه نو باشد چه بازیافتی با توجه به چگالی و ساختار مولکولی خود یکی از انواع پلی اتیلن سنگین HDPE، متوسط MDPE و یا سبک LDPE است که از بین این 3 مورد پلی اتیلن سنگین HDPE با اختلاف فاحش بهترین ماده اولیه برای تولید مخزن آب پلی اتیلنی است چرا که از لحاظ دوام و کیفیت قابل مقایسه با انواع دیگر نیست. البته پلی اتیلن شبکه ای یا کراس لینک XLPE نیز برای مخازن صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد اما در بخش خانگی کاربرد ندارد و قیمت بالاتری نیز دارد.
آخرین عامل مهم نیز روش تولید مخزن پلی اتیلن است چرا که روش تولید تاثیر زیادی روی دوام و طول عمر محصول می گذارد. امروزه بهترین روش تولید مخزن روش قالب گیری دورانی یا روتومولدینگ است که به دلیل یکدست و یکپارچه تولید شدن، محصول نهایی دوام بسیار خوبی دارد و دچار نشت یا پارگی نمی شود.

 

 • آیا مخزن پلی اتیلنی ارزان قیمت مناسب ذخیره آب آشامیدنی است؟

مناسب بودن یا نبودن یک مخزن پلی اتیلنی برای ذخیره آب آشامیدنی و دیگر مواد خوراکی به بهداشتی بودن یا نبودن مخزن بر‌می‌گردد. مخزن بهداشتی نیز باید دارای استاندارد هایی مانند 3 لایه بودن، لایه داخلی مواد خوراکی، لایه محافظ یووی خورشید و داخل آنتی باکتریال باشد. بدیهی است که محصولات دارای این استاندارد ها، هزینه تولید و به دنبال آن قیمت نهایی بالاتری نسبت به مخازنی دارند که دارای استاندارد های گفته شده نبوده و برای ذخیره آب آشامیدنی یا مواد خوراکی مناسب نیستند.

بنابراین باید گفت از آنجایی که تقریبا تمامی مخزن های پلی اتیلنی ارزان قیمت فاقد استاندارد های بهداشتی هستند، به همین دلیل هم هست که ارزان قیمت اند !، پس برای ذخیره آب آشامیدنی و یا هر ماده دیگری که حفظ بهداشت آن مهم است مناسب نیست.

 

 • خطرناک ترین عیب خرید مخزن و تانکر بازیافتی یا دست دوم

مخزن و تانکر بازیافتی از گرانول های بازیافتی تولید شده است که به نسبت گرانول های نو در تمامی مشخصات فنی ضعیف تر هستند و بسیاری از ویژگی هایی که از نقاط قوت پلی اتیلن محسوب می شوند در آن ها کاهش یافته است.

 مخزن و تانکر دست دوم اما موضوع پیچیده تری دارد. مطمئنا تولید کننده و سال تولید مخزن تاثیر بسزایی در تعیین ارزش و صرفه اقتصادی خرید آن دارد. اما مهم ترین خطر در خرید مخزن دست دوم این است که خریدار هیچ اطلاعی از نحوه استفاده و نگهداری مخزن توسط صاحب قبلی ندارد. برای مثال نصب غیر اصولی که شامل صاف نبودن سطح زیر مخزن یا قرار داشتن محل نصب در نزدیکی شعله آتش و گرمای بیش از اندازه باشد به ساختار مخزن آسیب وارد کرده و طول عمر آن را کاهش می دهد. همچنین ماده ذخیره شده نیز اهمیت بالایی دارد به طوری که اگر ماده شیمیایی از هر نوع حتی گازوئیل داخل مخزن ذخیره شده باشد، آن مخزن دیگر برای ذخیره هیچ نوع ماده خوراکی که شامل آب آشامیدنی نیز می شود مناسب نیست. مواد شیمیایی حتی پس از نظافت نیز بر روی دیواره ها باقی می مانند و ذخیره امن آب آشامیدنی را نا ممکن می سازد. همچنین اگر مخزن دچار پارگی و سوراخ شدگی بوده و تعمیر شده باشد مقاومت آن از مخزن نو پایین تر است و ممکن است از همان نقاط دوباره دچار مشکل شود.

 

 • ارزش خرید مخزن پلی اتیلنی یا تانکر پلاستیکی نو، بازیافتی و دست دو

نوع مخزن نقاط قوت و ضعف موارد کاربرد ارزش خرید ( کارایی در مقابل هزینه)
مخزن نو و باکیفیت قوت: کاملا بهداشتی، طول عمر بالا، سیب سلامت و نشان استاندارد معتبر، گارانتی طولانی مدت، ارزش خرید بالا، ضد جلبک و آنتی باکتریال  

ضعف : –  

ذخیره آب آشامیدنی و مواد خوراکی، ذخیره اسید و مواد شیمیایی خورنده، ذخیره برخی مواد سوختی، ذخیره روغن خوراکی، ذخیره آب آبیاری⭐⭐⭐⭐⭐
مخزن ارزان قیمت – بازیافتی قوت : قیمت پایین تر نسبت به مخزن باکیفیت

ضعف : بو و طعم بد در آب آشامیدنی، مقاومت و طول عمر کمتر، نامناسب برای مصارف بهداشتی مانند ذخیره آب آشامیدنی

ذخیره آب آبیاری، ذخیره برخی مواد سوختی، ذخیره برخی مواد شیمیایی ضعیف و غیر خورنده (امنیت پایین تر نسبت به مخزن استاندارد)⭐⭐
مخزن دست دو بستگی به کیفیت اولیه مخزن دارد بستگی به کیفیت اولیه و شرایط نگهداری مخزن داردبستگی به کیفیت اولیه و شرایط نگهداری مخزن دارد

 

 • مخزن پلی اتیلن ارزان قیمت مناسب چه کاربردی می باشد؟

همانطور که گفته شد مخزن پلی اتیلن ارزان قیمت عموما از پلی اتیلن بازیافتی و در وزن سبک تری تولید می شود. بنابر همین نکته مقاومت، طول عمر و بهداشت این دسته از مخازن نامناسب است. پس برای ذخیره آب آشامیدنی به هیچ وجه سراغ این مخازن نروید اما می توانید برای ذخیره آب آبیاری فضای سبز و درختان یا ذخیره مواد سوختی ضعیف مثل گازوئیل از مخزن پلی اتیلنی ارزان قیمت استفاده کنید. البته در همین موارد هم یک مخزن تک لایه استاندارد و با کیفیت عملکرد بهتری دارد و از طرف دیگر طول عمر بیشتر آن باعث می شود که در طولانی مدت و در هزینه ها حتی صرفه جویی هم کرده باشید.

 • چه مخزنی مناسب ذخیره آب آشامیدنی است؟ راهنمای خرید مخزن آب آشامیدنی

وقتی از ذخیره آب آشامیدنی صحبت می کنیم بهداشتی بودن مخزن در اولویت اول قرار دارد و بنابر این مخزنی مناسب ذخیره آب آشامیدنی است که استاندارد های بهداشتی مانند ضد جلبک و آنتی باکتریال بودن را در کنار گواهی های سیب سلامت و نشان استاندارد معتبر داشته باشد؛ در ادامه مشخصات مخزن مناسب ذخیره آب آشامیدنی را آورده ایم و در مورد هر یک توضیح کوتاهی داده ایم.

ضد جلبک بودن : مخزن های ضد جلبک بر خلاف مخزن های عادی که از یک لایه ساخته شده اند، سه لایه هستند. مخازن سه لایه دارای یک لایه میانی مشکی رنگ هستند که اجازه نفوذ نور را به داخل مخزن نمی دهد و از همین طریق گوارایی آب را حفظ کرده و از ایجاد طعم و بو نامطبوع جلوگیری می کند.

آنتی باکتریال و فود گرید بودن : لایه داخلی مخزن که با آب آشامیدنی یا دیگر مواد خوراکی در تماس مستقیم است باید از جنس مواد خوراکی یا همان فودگرید باشد و در کنار آن خاصیت آنتی باکتریال نیز داشته باشد. البته خاصیت آنتی باکتریال از نوع تماسی بوده و بعد از مدتی از کارایی آن کم می شود اما با فودگرید بودن لایه داخلی خیالتان برای ذخیره مواد آشامیدنی و خوراکی راحت است.

نشان سیب سلامت : نشان سیب سلامت که توسط وزارت بهداشت به محصولات کاملا بهداشتی و ایمن تعلق می گیرد نشانه خوبی برای تعیین وضع بهداشت و کیفیت مخزن آب آشامیدنی است بنابر این حتما به حک شدن این نشان بر روی مخزن و معتبر بودن آن توجه داشته باشید.

ماده اولیه باکیفیت : در حال حاضر باکیفیت ترین پلی اتیلن تولیدی در پتروشیمی های داخل کشور، پلی اتیلن سنگین HDPE با گرید 3840 است. اگر مخزن از این ماده ساخته شده باشد طول عمر و مقاومت بالایی دارد و خیال مصرف کننده را برای استفاده طولانی مدت بدون خرج اضافی تعویض یا تعمیر راحت می کند.

مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی دست دوم مناسب چه کاربردی است؟

مخزن پلی اتیلنی یا تانکر پلاستیکی دست دوم مناسب کاربرد های غیر بهداشتی مانند ذخیره آب آبیاری فضای سبز و درختان، مواد سوختی ضعیف مثل گازوئیل و کاربرد هایی از این قبیل است. از آنجایی که نمی توان اطلاعات دقیقی از نحوه نگهداری مخزن توسط فرد قبلی یا ماده ذخیره شده داشت این محصولات برای کاربرد های بهداشتی مناسب نیستند. نکته مهم این است که هر مخزن یک طول عمر مشخص دارد و مخازن دست دوم محصولاتی هستند که چندین سال از طول عمر شان گذشته است و سریع تر نیاز به تعویض خواهند داشت.

 

 • پلی اتیلن فودگرید

  پلی اتیلن فودگرید یا مواد خوراکی به محصولات پلی اتیلنی گفته می شود که برای ذخیره تمامی مواد خوراکی و آشامیدنی مانند آب آشامیدنی، روغن های خوراکی، زیتون، ترشی و … مناسب است.

 • مخزن پلی اتیلن نو و ارزان قیمت – بازیافتی

مخزن پلی اتیلنی نو نسبت به مخزن ارزان قیمت بازیافتی ساختار محکم تر و مقاومت بالاتری دارد. از طرف دیگر مخزن پلی اتیلنی نو برای مصارف بهداشتی مناسب است در صورتی که مخزن بازیافتی ارزان قیمت برای مصارف بهداشتی مناسب نیست و در صورت ذخیره آب آشامیدنی طعم و بو نامطبوع به آب اضافه می شود و رشد باکتری و جلبک نیز خیلی سریع اتفاق می افتد.

 • مخزن پلی اتیلن نو و مخزن دست دوم

خرید مخزن پلی اتیلنی دست دوم ریسک بالایی دارد چرا که تولید کننده و سال تولید آن و همچنین شرایط نگهداری مانند محل نصب یا ماده ذخیره شده نامشخص است. در طرف دیگر مخزن پلی اتیلنی نو این مشکلات را ندارد.