بروزرسانی:شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳

مخزن IBC بهتر است یا مخزن پلی اتیلن (تانکر پلاستیکی)

مخزن IBC بهتر است یا مخزن پلی اتیلن

از آنجایی که می توان از هر دو مخزن IBC و مخزن پلی اتیلنی برای ذخیره آب، مواد شیمیایی، دارویی و … استفاده کرد گاهی انتخاب میان این دو گزینه سخت می شود. اما در واقع مخزن آی بی سی و پلی اتیلنی هر کدام موارد استفاده خود را دارند و بر اساس کاربری مد نظرتان باید یکی از دو محصول بالا را انتخاب کنید.
قبل از خواندن نوشته فراموش نکنید که هر دو محصول در فروشگاه مخزن آب دات کام موجود هستند و شما می توانید بعد از مشاوره تلفنی با کارشناسان فنی ما محصول مناسب خود را انتخاب کنید.

مخزن IBC چیست؟

مخزن IBC ( Intermediate Bulk Container ) مخزن پلی اتیلنی مکعبی شکل است که دارای یک حفاظ یا قفس فلزی است تا مقاومت مخزن هنگام جابه‌جایی و حمل بالا باشد. مخزن آی بی سی تنها به شکل مکعب مربع تولید می شود و تنوع حجم زیادی هم ندارد به شکلی که در بازار های خارجی این محصول در حجم های 750، 1000 و 2000 لیتر تولید شده و در بازار داخلی تنها مدل 1000 لیتری آن تولید و عرضه می شود.

مخزن آب IBC پلاستونیک
مخزن IBC حدود 30 سال پیش یعنی اواسط دهه 90 میلادی توسط یک شرکت ایتالیایی ابداع و طراحی شد. هدف از طراحی این محصول تسهیل روند انبار، بارگیری، حمل و تخلیه طیف گسترده ای از مواد مثل آب، مواد خوراکی، دارویی، شیمیایی و… خصوصا در حجم بالا بود. به خاطر طراحی خاص این محصول، امکان قرار دادن مخازن آی بی سی بر روی یکدیگر وجود دارد که همین موضوع باعث می شود تا این مخازن فضای کمتری اشغال کنند.

اجزای مخزن آی بی سی

  • مخزن
  • حفاظ فلزی
  • درب
  • شیر IBC
  • پالت

مخزن : مخزن به شکل مکعب مربع و در حجم 1000 لیتر طراحی و تولید می شود. بهترین ماده ای که می توان برای ساخت مخزن آی بی سی استفاده کرد، پلی اتیلن HDPE 3840 است.

حفاظ فلزی : حفاظ یا قفس فلزی به منظور افزایش دوام مخزن و همچنین محافظت از مخزن و محتویات آن هنگام حمل و نقل کار شده است.

درب : درب مخزن در قسمت بالای آن قرار گرفته و برای پر کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر IBC : شیر تخلیه مخزن IBC در پایین مخزن تعبیه می شود. این نقطه یکی از نقاط ضعیف مخزن به حساب می آید که امکان نشتی دادنش بالاست.

پالت : پالت از جنس کامپوزیت، چوب یا فلز در زیر مخزن به کار می رود که کار حمل آن را بسیار آسان می کند. به خاطر پالت زیر مخزن، امکان استفاده از لیفتراک برای بارگیری، تخلیه و جابه‌جایی به وجود می آید.

مزایا و معایب مخزن IBC

مزایا مخزن IBC :

امکان حمل و جابه‌جایی ایمن مواد شیمیایی، خوراکی و دارویی

امکان قرار دادن مخزن روی یکدیگر

اشغال فضای حداقلی

به کارگیری پالت در زیر مخزن

معایب مخزن IBC :

قیمت بالا نسبت به مخزن پلی اتیلنی

برای مصارف بهداشتی به طور طولانی مدت پیشنهاد نمی شود

سختی نظافت مخزن

تولید تنها در حجم 1000 لیتر

💡 اگر قصد ذخیره سازی مواد شیمیایی، خوراکی و دارویی به طور بلند مدت و بدون نیاز به حمل و نقل دارید، مخزن پلی اتیلنی انتخاب بهتری نسبت به مخزن آی بی سی است.

مخزن حفاظ دار

مخزن حفاظ دار یکی دیگر از نام های مخزن آی بی سی است که علت آن نیز استفاده از حفاظ یا قفس فلزی برای تقویت دوام و استحکام مخزن است.

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن چیست

مخزن پلی اتیلن از گرانول های HDPE یا همان پلی اتیلن سنگین تولید می شود که توانایی ذخیره و نگهداری ایمن آب آشامیدنی، مواد خوراکی، دارویی، پودری، شیمیایی و اسید را دارد. مزایای پرشمار مخازن پلی اتیلنی باعث شده است تا این محصول به انتخاب اول مشتریان در سطح خانگی، کشاورزی و صنعتی تبدیل شود.

مخزن IBC بهتر است یا مخزن پلی اتیلن

مهم ترین عاملی که در انتخاب میان مخزن IBC و مخزن پلی اتیلنی باید به آن توجه کنید، نحوه استفاده شما از مخزن است. مخزن پلی اتیلنی برای ذخیره طولانی مدت مواد خوراکی و شیمیایی و … در یک محل ثابت گزینه بهتری است. اما اگر قصد جابه‌جایی و حمل مواد خوراکی و شیمیایی را دارید، مخزن آی بی سی انتخاب مناسب تری است.

ذخیره آب آشامیدنی و مواد خوراکی

عموما مخزن آی بی سی به صورت تک لایه تولید می شود تا امکان مشاهده سطح مایع از بیرون مخزن حفاظ دار ممکن باشد. تک لایه بودن مخزن IBC باعث می شود تا احتمال رشد جلبک و باکتری افزایش پیدا کند. از طرف دیگر مخزن پلی اتیلنی بیشتر در نوع 3 لایه تولید می شود. مخزن 3 لایه دارای یک لایه میانی مشکی رنگ است که از نفوذ نور خورشید جلوگیری کرده و از همین طریق امکان رشد جلبک را به صفر می رساند.
به همین خاطر مخزن پلی اتیلنی برای مصارف بهداشتی مانند ذخیره آب آشامیدنی و مواد خوراکی یا دارویی انتخاب بهتری نسبت به مخزن IBC است. البته اگر تنها قصد جابه‌جایی را داشته باشید می توانید از مخزن IBC استفاده کنید اما این محصول برای ذخیره طولانی مدت مواد بهداشتی انتخاب مناسبی نیست.

ذخیره مواد شیمیایی

پلی اتیلن به طور ذاتی خاصیت ضدخورندگی دارد و از همین رو می توان از محصولات پلی اتیلنی برای ذخیره ایمن اسید ها و دیگر مواد شیمیایی خورنده استفاده کرد. مخازن IBC فضای کمتری اشغال می کنند اما قیمت بالای آن ها باعث می شود تا مخزن اسید پلی اتیلنی انتخاب بهتری باشد.حتی در صورت نیاز به ساپورت مخزن، می توانید از کمربند فلزی به جای قفس فلزی ( مخزن آی بی سی ) استفاده کنید.
برای مشاهده مخزن اسید پلی اتیلنی ( مستر تانک ) کلیک کنید.

جابه‌جایی آب، مواد خوراکی و مواد شیمیایی

حمل و جابه‌جایی آب، مواد خوراکی، مواد شیمیایی و مواد دارویی؛ اینجاست که باید به سراغ مخزن IBC رفت ! مخازن IBC از آن جایی که توسط حفاظ فلزی تقویت شده اند و همچنین امکان چیدن آن ها روی هم برای صرفه جویی در فضا وجود دارد، گزینه ای ایده آل برای مصارف این چنینی هستند.

بخش خانگی و صنعتی

در بخش خانگی نیاز به مخزنی است که ضدجلبک و آنتی باکتریال باشد تا بهداشت آب و سلامت مصرف کنندگان با مشکل مواجه نشود. بنابراین مخزن 3 لایه پلی اتیلنی در این شرایط ستفاده می شود. مخزن IBC به طور کلی در بخش خانگی هیچ استفاده ای ندارد و تنها در بخش صنعتی استفاده می شود. بخش صادرات و واردات بیشترین استفاده را از مخازن IBC دارند چون عموما در این بخش است که نیاز به حمل حجم بالای مواد شیمیایی، دارویی و … برای مسافت طولانی است.

اتصالات مورد نیاز مخزن IBC و پلی اتیلنی

مخزن IBC نیاز به یک شیر خروجی یا شیر تخلیه آی بی سی دارد که برای سازگار بودن با مواد شیمیایی معمولا از جنس پلی اتیلن یا هر ماده دیگر با خواص ضدخورندگی ساخته می شود. نحوه پر شدن مخزن نیز از محل درب آن است.

مخزن پلی اتیلنی نیز بسته به اینکه برای چه کاربردی نصب شده باشد نیاز به اتصالات دارد. اتصالات یا فیتینگ های معمول شامل مهره و ماسوره ورودی و خروجی است تا لوله های ورودی و خروجی به مخزن متصل شوند. همچنین در مخازن پلی اتیلنی از فلوتر یا همان شناور نیز استفاده می شود.

خرید مخزن IBC دست دوم  

بسیاری از خریداران به دنبال خرید مخزن IBC دست دوم هستند و به نوعی خرید دست دوم این محصول در بازار بسیار جا افتاده است. اما این اقدام دو مشکل اساسی دارد ؛

  1. در صورت ذخیره مواد شیمیایی در استفاده اول، دیگر امکان ذخیره مواد خوراکی و دارویی و به طور کلی مصرف بهداشتی از مخزن وجود ندارد.
  2. در صورت ذخیره مواد شیمیایی در استفاده اول، هرچقدر هم شست و شو خوب انجام شود، باز هم مقداری از ترکیبات شیمیایی بر روی دیواره ها باقی می ماند. حالا با پر کردن مجدد مخزن اما با ماده دیگر، خلوص ماده ذخیره شده دچار مشکل می شود.

خلاصه نوشته

به طور کلی اگر قصد حمل و جابه‌جایی مواد شیمیایی یا مواد پودری آن هم در حجم بالا را ندارید، مخزن پلی اتیلن انتخاب بهتری نسبت به مخزن IBC است. دلیل این انتخاب نیز 3 لایه و ضدجلبک بودن مخزن پلی اتیلنی، قیمت تمام شده کمتر، تعمیر آسان تر و… است.

منابع :

Itp

Fluid-bag