بروزرسانی:شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

ذخیره اسیدهای صنعتی در مخازن پلی اتیلن

ذخیره اسیدها در مخازن پلی اتیلن

ذخیره سازی اسید ها در مخازن پلی اتیلن روزبه روز در حال گسترش است. علت استقبال از مخزن، منبع یا تانکر پلی اتیلنی برای ذخیره سازی اسید ها و سیالات شیمیایی به دلیل مزایا و برتری هایی است که خریداران را مجاب به استفاده از آنها می کند. در این مقاله در مورد ذخیره اسیدهای صنعتی در مخازن پلی اتیلن و میزان سازگاری آنها با انواع مخازن ذخیره سازی را بیان می کنیم.

1- مخازن ذخیره سازی اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی در ایالات متحده است. سالانه بیش از هر ماده شیمیایی دیگری اسید سولفوریک تولید می شود. کاربردهای خاص صنعت مانند تولید سایر مواد شیمیایی، رنگ ها و رنگدانه ها، تصفیه آب و کودها بسیار زیاد است.

ذخیره سازی اسید سولفوریک یک چالش جدی است زیرا یک ماده شیمیایی بسیار سنگین است، به خصوص در غلظت های بالا. در غلظت 93-98٪ تقریباً دو برابر وزن آب است. همچنین یک ماده شیمیایی تهاجمی است که پلاستیک را اکسید کرده و فلزات را خورده می کند.

اسید سولفوریک چالش های جدی ذخیره سازی زیر را ایجاد می کند:

اسید سولفوریک بسیار سنگین است و یکپارچگی مکانیکی مخزن ذخیره شما را آزمایش می کند. وزن ذاتی اسید سولفوریک به یک ماده قوی نیاز دارد که بتواند فشار بار استاتیکی را که دائماً به یک سوم پایینی مخزن فشار وارد می کند، تحمل کند.

اسید سولفوریک یک اکسید کننده تهاجمی است. برای جلوگیری از تخریب، شکننده شدن و ترک خوردن مواد مخزن که می تواند منجر به نشتی یا خرابی مخزن شود، باید اقدامات حفاظتی مناسب را انجام دهید.

اگر اسید سولفوریک با آب تماس پیدا کند، بخار آئروسل اسید سولفوریک سمی یا انفجار احتمالی ایجاد می کند.

اسید سولفوریک اگر روی فلزات ریخته شود می تواند گاز هیدروژن بسیار قابل اشتعال ایجاد کند. این امر استحکام و طراحی بسیاری از مخازن ذخیره سازی را به چالش می کشد. مخازن و اتصالات پلیمری را می توان به طور خاص برای ذخیره اسید سولفوریک و کاهش خطرات ترکیب کرد. سوختگی های پوست و سایر سوختگی های بدن ناشی از اسید سولفوریک می تواند جدی تر از سوختگی های ناشی از سایر اسیدهای قوی باشد. اسید سولفوریک هر چیزی را که لمس می کند آب می کند و گرمای ناشی از آن واکنش با آب می تواند آسیب حرارتی ثانویه ایجاد کند.هنگام اختلاط یا ترکیب مواد شیمیایی با اسید سولفوریک، ممکن است یک واکنش گرمازا رخ دهد و اگر به درستی ذخیره نشود و مورد توجه قرار نگیرد، گرمای ماده شیمیایی می‌تواند باعث آسیب شود.همه این موارد باید هنگام طراحی سیستم ذخیره سازی اسید سولفوریک در نظر گرفته شود.

چه نوع مخزنی برای ذخیره اسید سولفوریک قابل قبول است؟

این ماده شیمیایی سنگین و خورنده نیاز به یک سیستم ذخیره سازی طراحی شده خاص دارد. به همین دلیل است که Poly Processing از دستورالعمل هایی پیروی می کند که به اطمینان از ایمنی و افزایش عمر مفید مخزن کمک می کند.

مخازن HDPE می توانند با موفقیت طیف کاملی از غلظت اسید سولفوریک را ذخیره کنند، اما برای کاربردهای زیر 20 هزار لیتر توصیه می شود. مخازن استیل برای مقادیر بیش از 20 هزار لیتر معمول هستند.

آیا اسید سولفوریک می تواند پلاستیک را حل کند؟

پلاستیک ها اساساً فقط پلیمرهای جامد هستند – هزاران تنوع از انواع پلیمرها (LDPE، HDPE، نایلون، تفلون، EDPM، پلی کربنات و غیره) وجود دارد. برخی در برابر اسید سولفوریک قوی مقاوم هستند، برخی در برابر اسید سولفوریک ضعیف مقاوم هستند و برخی اصلاً مقاوم نیستند.برخی از پلاستیک های معمولی که در برابر اسید سولفوریک قوی (بیش از 98 درصد) مقاوم هستند، ترکیباتی مانند تفلون، ویتون و HDPE هستند.برخی از مواردی که مقاوم نیستند، ترکیباتی مانند نایلون، نیتریل، اپوکسی و پلی استرها هستند.

 

توصیه های مخزن ذخیره برای اسید سولفوریک

مخازن پلی اتیلن اکسیداسیون را به حداقل می رساند، پتانسیل خطا را کاهش می دهد و طول عمر را به حداکثر می رساند.

مخازن پلی اتیلن با تحمل بار قوی خود می توانند وزن سنگین مواد شیمیایی را تحمل کنند، مخزن را سفت نگه می دارد و به کاربر نهایی یک فاکتور ایمنی داخلی می دهد.

پلی اتیلن شبکه ای با چگالی بالا (XLPE). پیوند مولکولی XLPE و دیواره ضخیم مخزن به ویژه در یک سوم پایینی مخزن، جایی که سطوح بالایی از بار متمرکز است، مهم هستند.

مخازن پلی اتیلن دو جداره ، خطر تماس خطرناک اسید سولفوریک با آب و سایر مواد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برای اینکه با مخازن ذخیره اسید سولفوریک بیشتر آشنا شوید و توضیحات و اطلاعات فنی آن را مشاهده نمایید پیشنهاد می کنیم بر روی تصویر زیر کلیک نمایید و یا به صفحه تولید مخزن اسید سولفوریک مراجعه نمایید.

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

 

2-مخازن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک

مخازن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک از XLPE، HDPE، FRP و فولاد کربنی با پوشش لاستیکی تا 1.9 SG تولید می شوند. مهار ثانویه مورد نیاز است. اسکرابرها و دریچه های بخار ترموپلاستیک باید استفاده شوند زیرا بخارات آلاینده هوا هستند.

مشخصات مخازن ذخیره اسید هیدروکلریک

مخازن ذخیره سازی اسید هیدروکلریک از XLPE، HDPE، FRP و فولاد کربنی با پوشش لاستیکی تا 1.9 SG تولید می شوند. مهار ثانویه مورد نیاز است. اسکرابرها و دریچه های بخار ترموپلاستیک باید استفاده شوند زیرا بخارات آلاینده هوا هستند.

مخازن ذخیره اسید هیدروکلریک

تمام مخازن اسید کلریدریک باید طوری مهندسی شوند که در برابر تنش فشار ناشی از تکامل بخارات HCl و فشار معکوس اسکرابر، چه در ذخیره سازی طولانی مدت، در انتقال محصول یا در پر کردن مجدد محصول مقاومت کنند.

دریچه های مخزن معمولاً باید حداقل دو برابر قطر ورودی مخزن باشد. بخارهای HCl همراه باید همیشه در نظر گرفته شود و تلاش‌های کاهش در سیستم‌های مخزن ذخیره‌سازی موفق هیدروکلراید گنجانده شود. چگالی شیمیایی اسید کلریدریک در اطراف آب است و به طور کلی سبک تر از سایر مواد شیمیایی رایج صنعتی است. حتی اگر چگالی کم است، رتبه بندی وزن مخصوص مخزن ذخیره سازی حداقل 1.9 به دلیل خطرات و فشار بخار HCl توصیه می شود.

مخازن پلی اتیلن اسید هیدروکلریک

مخازن پلی اتیلن ساخته شده از پلی اتیلن متقاطع (XLPE)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) محلول های ذخیره سازی متداول برای اسید هیدروکلریک هستند که هم مقرون به صرفه و هم از نظر شیمیایی مقاوم هستند. در حالی که سه شکل مخازن پلی می توانند اسید کلریدریک را با موفقیت ذخیره کنند، توصیه هایی برای استفاده از مخازن XLPE وجود دارد. برای ذخیره سازی HCl پلی مخزن، فقط مخازن تا 12500 گالن با خیال راحت قابل استفاده هستند. زمانی که نیاز به ظرفیت عملیاتی بیش از 12500 گالن است، از چندین مخزن استفاده کنید.

مانند اکثر انبارهای مواد شیمیایی در فضای باز در مخازن پلی اتیلنی، رزین های تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش برای مقاومت در برابر اثرات مخرب نور خورشید بر مخزن ذخیره توصیه می شود. محصولی که در مخازن پلی اتیلن ذخیره می شود یا به آن تحویل داده می شود، هرگز نباید از 100 درجه فارنهایت تجاوز کند تا ملاحظات ساختاری مخزن.

مخازن اسید هیدروکلریک فولادی با روکش لاستیکی

مخازن فولادی با روکش لاستیکی معمولاً گرانتر از سایر مخازن ذکر شده هستند. مخازن فولادی برای ذخیره اسید هیدروکلریک در کاربردهای 15000 گالن یا بیشتر به دلیل افزایش یکپارچگی ساختاری فلز رایج تر است. خود فولاد نسبت به فعالیت های خورنده HCl حساس است. فعالیت خورنده بین اسید و فلز باعث تولید گاز هیدروژن می شود که گازی بالقوه قابل اشتعال، انفجاری و خورنده است. یک پوشش داخلی مقاوم در برابر HCl برای جلوگیری از خوردگی مورد نیاز است. یکپارچگی این لایه محافظ باید حفظ شود. موسسه کلر، لاستیک طبیعی را برای مخازن ذخیره سازی فولاد اسید هیدروکلریک توصیه می کند.

 

جدول مقاومت مواد هیدروکلریک اسید

MaterialHCl ≤ 20% HCl 20% – 37%
304 SSNot Recommended / Severe Not Recommended / Severe
316 SSNot Recommended / Severe Not Recommended / Severe
ABS PlasticExcellent / None Excellent / None
CPVCExcellent / None Excellent / None
PVCExcellent / None Good / Minor
XLPEExcellent / None Excellent / None
HDPEExcellent / None Excellent / None
LDPEExcellent / None Good / Minor
PolypropyleneGood / Minor Fair / Moderate
NylonNot Recommended / Severe Not Recommended / Severe
NeopreneFair / Moderate Good / Minor
PTFEExcellent / None Excellent / None
PVDF (Kynar)Excellent / None Excellent / None
VitonExcellent / None Excellent / None
Hastelloy-CExcellent / None Good / Minor
TeflonExcellent / None Excellent / None

 

بخارات تولید شده توسط اسید هیدروکلریک برای سلامتی و تجهیزات محیط کار خورنده و خطرناک هستند. بخارات HCl غیر کاهش یافته کاملاً قادر به ایجاد اثرات بهداشتی و خوردگی مواد حساس هستند. تمام راه های سرویس و خطوط کاربردی باید از مواد مقاوم در برابر HCl ساخته شده باشند، در غیر این صورت بخارات خورنده تولید شده از محلول HCl ذخیره شده/استفاده شده می توانند اتصالات سیستم و یکپارچگی ساختاری را به خطر بیندازند و به طور بالقوه منجر به خرابی انبار، آسیب به تجهیزات یا صدمات خطرناک شود. کارگران

ویژگی اسید هیدروکلریک برای تولید گاز خورنده HCl یک نگرانی اصلی است. محلول های HCl قوی دارای فشار بخار بالایی هستند. هنگامی که اسید هیدروکلریک ذخیره می شود، می تواند گرما را از محیط خود یا نور خورشید جذب کند. افزایش دما باعث خروج مقادیر بیشتری از گاز HCl از محلول می شود. HCl آزاد شده در اتمسفر با بخار آب واکنش داده و یک غبار اسیدی HCl تولید می کند. این وضعیت زمانی تشدید می شود که یک محلول تا نزدیک به جوش گرم شود. تولید گاز HCl در صورت نگهداری نادرست یا در یک ظرف در بسته می تواند باعث ایجاد بخار خطرناک شود. به همین دلیل، هنگام ذخیره مقادیر فله ای هیدروکلراید، دریچه های بخار و/یا اسکرابرهای بخار توصیه ضروری برای نگهداری، جابجایی و انتقال ایمن هستند.

طبق دستورالعمل آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، اسکرابرهای بخارات یک روش تایید شده برای کاهش بخار HCl هستند و اغلب با مخازن فله اسید هیدروکلریک همراه هستند. دریچه های مخزن در اندازه ها و مواد متفاوت هستند، اما جزء ذخیره سازی موفق و ایمن HCl هستند. ترموپلاستیک ها و مواد FRP مصالح قابل قبولی برای ساخت سیستم های بخار HCl هستند. رسانه های رایج مورد استفاده در سیستم های بخار HCl آب یا محلول هیدروکسید سدیم هستند. مشخصات مهندسی دریچه اندازه، مواد و مکان باید بر اساس هر کاربرد تعیین شود.

در مخازن ذخیره‌سازی فله باید از راهروهای هوابند نگهداری شود. بخارات تولید شده توسط HCl در دمای محیط ایجاد می شود و با افزایش دما و غلظت HCl، سرعت گازهای تولیدی افزایش می یابد، بنابراین، یک سیستم تهویه مناسب باید دست نخورده باقی بماند و به درستی کار کند یا یک برنامه تهویه به طور منظم انجام شود. به دلیل خطرات سمی و خورنده اسید موریاتیک و بخارات آن، ورود به مخزن به هر دلیلی – حتی مخازن پس از استفاده و کاملاً خالی – توصیه نمی شود. مخازن باید در صورت نیاز کاملاً تخلیه شوند تا نیاز به ورود و/یا تمیز کردن مخزن به حداقل برسد یا از بین برود.

3- مخازن ذخیره سازی اسید فسفریک

… اسید فسفریک که به نام اسید اورتوفسفریک نیز شناخته می شود مایعی شفاف و بی بو است که بسته به دما ممکن است شربتی باشد. اسید فسفریک کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به تولید کودهای فسفاته برای کشاورزی اشاره کرد. محلول‌های رقیق‌شده اسید فسفریک غذایی برای افزودن طعم تند به برخی از نوشابه‌ها استفاده می‌شود.

اسید فسفریک معمولاً در محلول های غلیظ 50 و 85 درصد یافت می شود. محلول 85 درصد دارای وزن مخصوص 1.685 است. این نیاز به مخزن ذخیره مواد شیمیایی پلاستیکی با وزن مخصوص 1.9 دارد. برای حفظ عملکرد محصول، اسید فسفریک را در ظروف در بسته در دمای اتاق و بالاتر از نقطه انجماد (کریستالیزاسیون) نگهداری کنید. محل نگهداری باید به خوبی تهویه شود. دور از مواد قلیایی، سولفیدها، سیانیدها و پودرهای فلزی نگهداری شود.

اسید فسفریک برای فلزات و آلیاژهای آهنی خورنده است. یک مخزن HDPE با اتصالات پی وی سی و واشر و حلقه های اورینگ ویتون می تواند محلول ذخیره سازی اسید فسفریک خوبی باشد.

 

خرید مخزن ذخیره اسید و سیالات شیمیایی با گارانتی و خدمات پس از فروش

مخازن پلی اتیلن ضد اسید باتوجه به نوع اسید و چگالی آن با درصد های تقویتی مختلفی تولید می شوند. برای اطلاع از قیمت و خرید مخازن ضد اسید کافی است با شماره 02144548922 تماس بگیرید. کارشناسان فروش مخزن آب دات کام آماده ارائه مشاوره های تخصصی به شما مشتریان گرامی هستند.

مخزن آب دات کام
(10 خط) 02144548922

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *