مخزن ذخیره اسید سولفوریک

مخزن ذخیره اسید سولفوریک از جنس پلی اتیلن، به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده ی بسیار خورنده را ذخیره سازی کند و در برابر فشار ناشی از چگالی بالای این ماده مقاومت کافی را داشته باشد.

مخازن پلی اتیلن ضد اسید پلاستونیک به همراه اتصالات سازگار با اسید سولفوریک می توانند به راحتی برای ذخیره این اسید مورد استفاده قرار گیرد.

برای دریافت مشاوره های تخصصی در خصوص نگهداری انواع اسید ها و مواد شیمیایی خورنده با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲ (۱۰ خط)مخزن آب دات کام

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک

 سولفوریک اسید یک اسید معدنی بسیار سوزاننده است که دارای فرمول مولکولی H2SO4 بوده و از نظر فیزیکی به صورت مایع رقیق و بی رنگ و کاملا محلول در آب است. این اسید دارای خاصیت خورندگی بر روی فلز, بافت های زنده و حتی سنگ می باشد و در غلظت های بالا دارای خاصیت قوی خشک کنندگی و اکسید کنندگی است. چگالی این ماده برابر باg/cm3  ۱٫۸۴ می­باشد.

 

کاربردها

  • اسید سولفوریک در گستره وسیعی از صنایع کاربرد دارد. کشاورزی، تصفیه آب و پساب، تولید رنگدانه ها، تولید اسید فسفریک با خاک فسفاته،  تولید آهن و فولاد برای اکسیدزدایی، تولید شوینده های صنعتی و دباغی از جمله موارد کاربرد این اسید می­باشد.

ریسک نگهداری

  • اسید سولفوریک مایعی بسیار سنگین است .اضافه شدن ذرات آب به اسید غلیظ باعث پخش شدن ذرات ائروسل اسید در هوا و یا انفجار می­شود.
  • اگر اسید سولفوریک بر روی فلز ریخته شود گاز بسیار اشتعال پذیر هیدروژن آزاد می شود.
  • سوختگی با اسید سولفوریک بسیار جدی تر از سوختگی با دیگر اسید هاست. اسید سولفوریک سبب دی هیدراته شدن هر چیزی که با آن در تماس است شده و گرمای آزاد شده بر اثر واکنش با آب می تواند سبب سوختگی درجه دو شود.

روش نگهداری در مخازن پلاستونیک

  • مخازن و اتصالات پلاستونیک را می توان طوری ترکیب کرد تا بتوان در آن اسید سولفوریک را با کاهش خطرات ناشی از انبارش این مایع شیمیایی اسیدی نگهداری کرد.
  • در صورتی که مخزن ثانویه وجود نداشته باشد مخازن پلاستونیک بهترین انتخاب برای نگهداری مواد شیمیایی هستند.  این مخازن با داشتن دیواره ی دو جداره از امکان بروز حوادث جلوگیری می­کند.
  • نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد .  هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود.
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
اسید سولفوریک ۹۸% پلی اتیلن ۱/۸۴ گرم بر سانتیمتر مکعب PP-PVC EPDM