بروزرسانی:شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳

دلایل نصب هواکش یا ونت مخزن آب پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی

دلایل نصب هواکش یا ونت مخزن آب پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی

نصب هواکش یا ونت یکی از الزامات شرایط نصب و استفاده از مخزن آب پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی است. عدم توجه به این موضوع سبب خارج شدن مخزن پلی اتیلن از شرایط گارانتی خواهد شد. در ادامه دلایل نصب هواکش یا ونت مخزن آب را بیان کرده و سپس روش نصب آن را بیان می کنیم. مخازن پلی اتیلن را با نام تانکر آب پلاستیکی نیز شناخته می شود به همین دلیل مطالب عنوان شده در این صفحه برای مخزن، منبع و یا تانکر آب پلاستیکی یکسان است.

دلایل نصب ونت یا هواکش مخزن پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی

   مخزنی که هواکش یا ونت نداشته باشد و یا امکان خروج هوا در حجم کافی نداشته باشد، هنگام ورود آب، هوای داخل مخزن آب کم کم تحت فشار قرار می گیرد و ممکن است در نهایت باعث ترکیدن مخزن، منبع یا تانکر پلاستیکی شود. دلیل این امر این است که در هنگام ورود آب، هوا نمی تواند خارج شود و این کار موجب افزایش فشار در مخزن می گردد. از طرفی اگر موقع مکش آب در حجم زیاد از مخزن، هوای کافی نتواند جایگزین حجم آب تخلیه شده گردد و باعث ایجاد خلا نسبی شود، در نهایت مخزن درهم فشرده می شود. با نصب ونت یا هواکش بر روی مخزن آب می توان به راحتی این مشکل را حل کرد.

در تصویر زیر عدم نصب هواکش موجب تغییر شکل مخزن شده است. البته به دلیل کیفیت بالای این مخزن که توسط یکی از برترین تولیدکنندگان مخازن پلی اتیلن در ایران تولید شده است، مخزن آسیبی ندیده و مجدداً قابل استفاده است و شکل آن با آبگیری مجدد به حالت اولیه بر می گردد. ولی متاسفانه اکثر مخازن پلی اتیلن یا پلاستیکی موجود در بازار چنین استحکامی را ندارند و به همین دلیل اگر اتفاق مشابهی برای آنها بیفتد یا به عبارت دیگر به دلیل عدم نصب ونت یا هواکش به احتمال زیادی آسیب خواهد دید.

هواکش ونت مخزن آب پلی اتیلن

بهترین محل نصب و اندازه سایز هواکش یا ونت مخزن آب پلی اتیلن یا تانکر آب پلاستیکی

  محل نصب هواکش قسمت فوقانی مخزن یا روی درب آن است و کمک می کند تا در هنگام ورود آب به مخزن، هوا از آن خارج شده و در هنگام خروج آب، هوا جایگزین آن شود و در این صورت همواره فشار داخل مخزن ثابت مانده و برابر با فشار محیط می شود.

اندازه هواکش را باید مناسب با اندازه اتصالات ورودی و خروجی مخزن در نظر گرفت و بزرگرترین اتصال نصب شده بر روی مخزن معیار انتخاب سایز هواکش است. اگر هواکش کوچکتر از بزرگترین اتصال است می توان از دو یا چند هواکش استفاده کرد، به گونه ای که جمع مقطع آنها به اندازه اتصال مورد نظر باشد.

به دلیل احتمال ورود آلودگی، گرد و غبار و حشرات به داخل مخزن از ورودی هواکش باید مکانیسمی جهت جلوگیری از ورود این موارد فراهم شود. هواکش های شرکت پلاستونیک این قابلیت را دارند.

یادتان باشد در دوره های زمانی مشخص باید هواکش نظافت و پاکسازی شود تا خللی از نظر ورود و خروج هوا به وجود نیاید. لازم به ذکر است که نصب هواکش طول عمر مخزن را نیز افزایش می دهد و اگر سایر نکات نصب مخازن پلی اتیلن که در مقاله ای با عنوان روش صحیح نصب مخزن آب پلی اتیلن به آنها اشاره کرده ایم رعایت شود، می توانید برای سال های بسیار طولانی آن هم بروز بدون هیچ گونه مشکل ریز و درشتی از مخازن پلی اتیلنی پلاستونیک و فروشگاه مخزن آب دات کام استفاده نمایید.

در صورتی که قصد خرید مخزن آب دارید و نیاز به مشاوره های تخصصی دارید می توانید با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام تماس حاصل نمایید.

02144548922

برای ثبت سفارش اینترنتی و اطلاع از قیمت و مشخصات محصولات می توانید به صفحه فروشگاه اینترنتی مخزن آب دات کام مراجعه نمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *