بروزرسانی:یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳

روش صحیح نصب مخزن آب پلی اتیلن یا منبع آب پلاستیکی + ویدیو

روش صحیح نصب مخزن آب پلی اتیلن

 نصب صحیح مخزن پلی اتیلن یا منبع پلاستیکی اعم از مخزن آب پلی اتیلن، مخزن پلی اتیلن اسید، منبع انبساط و … باعث می شود طول عمر مخزن پلی اتیلن افزایش پیدا کند و بتوانید از بهترین عملکرد  و به مدت طولانی از آن استفاده نمایید.

متاسفانه برخی از مشتریان و حتی استادکاران تاسیسات و لوله کشی به بعضی از نکات نصب مخازن آب پلی اتیلن توجه نمی کنند و این موضوع می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای مشتریان گرامی و همچنین خارج شدن محصول خریداری شده از گارانتی شود.

در این مقاله نکات و روش نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن یا منبع پلاستیکی و همچنین منبع انبساط آب گرم به همراه تصاویر نمونه نصب های صحیح و اشتباه مخازن آب پلی اتیلنی قرار داد شده است.پیشنهاد می کنیم علاوه بر مشاهده ویدیو زیر و برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نمونه تصاویر تا انتهای مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

پیش از خرید مخزن آب محل نصب آن را انتخاب و آماده کنید

  پس از تعیین حجم مخزن آب و نوع آن بهتر است محل نصب آن را از قبل انتخاب و آماده سازی نمایید. برای اینکه بدانید فضای مورد نیاز برای نصب چقدر باید باشد کافی است از ابعاد مخزن آب پلی اتیلن یا منبع پلاستیکی اطلاع کسب کنید.برای اینکار می توانید پس از مطالعه این مقاله به صفحه ابعاد و قیمت های فروشگاه مخزن آب دات کام مراجعه نمایید.

در خصوص اندازه گیری و انتخاب محل نصب مخزن آب باید ابعاد تمامی ورودی ها و مسیرها تا محل نصب مخزن آب اندازه گیری شوند. به عنوان مثال درب ها، راهروها و راه پله ها ممکن است نیاز باشد اندازه گیری شوند تا از امکان پذیر بودن انتقال منبع آب به محل نصب اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال اگر مخزن در پشت بام نصب می شود باید ببینید آیا از راه پله ها و یا درب ها موجود در مسیر قابل عبور دادن هست یا خیر. پس از بررسی این موضوع حال می توانید بر روی مکان نصب مخزن تمرکز نمایید.

محل نصب مخزن پلی اتیلن باید در یک سطح مستحکم صاف، تراز و یکدست و بدون هیچ گونه شیب و پستی بلندی باشد. همچنین بهتر است سطح محل نصب مخزن آب از هر طرف در حدود 10 سانتی متر بیشتر از سطح زیرین مخزن باشد.

 

نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن 

روش صحیح نصب مخزن آب پلی اتیلن 2
در این تصویر مخزن آب پلی اتیلن به صورت مناسبی بر روی یک سطح صاف، تراز و یکدست قرار داده شده است و مشکلی بابت نصب وجود ندارد.

نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن ساختمان

نصب مخزن پلی اتیلن ساختمان
در این تصویر یک نمونه نصب صحیح مخزن آب را مشاهده می کنید. همانطور که میبینید لزومی ندارد حتماً زیر مخزن چهار پایه و یا هر گونه سطحی قرار داده شود. فقط کافی است یک سطح تراز، مستحکم و یکدست باشد.

 

نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن کتابی یا آسان رو 

نصب صحیح مخزن آب
در این تصویر زیر مخزن آب کتابی یا آسان رو کاملاً صاف و یکدست می باشد و صورت مناسبی به پمپ و منبع تحت فشار متصل شده است.

 

منبع انبساط باز که عموماً به عنوان منبع انبساط آب گرم شوفاژ در پشت بام ها نصب می شود نیز مثل سایر مخازن پلی اتیلنی نیاز به زیر سازی و آماده سازی فضای نصب دارد و نباید زیر آن از آجر، یا چهار پایه ای که کل فضای زیرین مخزن را پوشش نداده استفاده کرد. به عنوان مثال در ادامه دو نمونه از تصاویر نصب صحیح و نصب غیر اصولی منبع های انبساط قرار داده شده است.

نصب صحیح منبع انبساط آب در پشت بام

نصب صحیح منبع انبساط
برای نصب منبع انبساط حتماً باید زیرسازی مناسبی انجام شود. در این تصویر یک چهارپایه با سطح تراز و یکدست برای قرارگیری منبع انبساط استفاده شده است.

 

نصب اشتباه و نامناسب منبع انبساط آب در پشت بام

زیرسازی نا مناسب محل نصب منبع انبساط
در این تصویر یک نمونه زیرسازی نامناسب برای نصب منبع انبساط را مشاهده می کنید. سطح زیرین محل نصب منبع انبساط باید کاملاً صاف، تراز و یکدست باشد.

 

نصب غیر اصولی مخزن آب پلی اتیلن

نصب غیر اصولی مخزن پلی اتیلن
سطح زیرین مخزن به صورت صاف و یکدست نمی باشد به همین دلیل از نظر نصب، یک نصب غیر اصلوی و اشتباه به حساب می آید و ممکن است مخزن دچار ترک و شکستگی شود. در این مورد باید بر روی سطح محل نصب مخزن یک صفحه فلزی، چوبی و یا هر وسیله دیگری قرار داد تا مشکل نصب برطرف گردد

 

نصب غیر اصولی مخزن آب پلی اتیلن

نصب مخزن پلی اتیلن سطح شیب دار
در این تصویر یک نمونه نصب اشتباه مخزن آب پلی اتیلن را مشاهده می کنید. نصب مخزن پلی اتیلن در سطح شیبدار کاملاً غیر اصولی بوده و در آینده نزدیک، احتمال ترک و نشتی آب از آن بسیار بالا خواهد بود

 

نصب غیر اصولی مخزن آب پلی اتیلن مکعبی یا کتابی

نصب اشتباه مخازن پلی اتیلن
در این تصویر یک مخزن مکعبی یا کتابی 1000 لیتری به صورت غیر صحیح نصب شده است. زیرا زیر آن موزائیک ها به صورتی قرار داده شده است که بخشی از مخزن بر روی هیچ سطحی قرار داده نشده و در نتیجه در آن قسمت ها تحت فشار قرار خواهد گرفت و احتمال ترک خوردن در این حالت بسیار افزایش میابد و باید حتماً اصلاح شود و کل سطح زیرین بر روی موزائیک های همتراز قرار داده شود.

 

در بعضی از ساختمان ها، به خصوص ساختمان های نوساز، از قبل مکانی برای نصب مخزن آب در نظر گرفته شده است ولی در بسیاری از ساختمان ها چنین مکانی در دسترس نیست. به همین دلیل باید در جای دیگر به دنبال نصب مخزن آب بگردید. متداول ترین مکان ها برای نصب مخزن آب عموماً حیاط، پارکینگ، زیر راه پله، بالای پشت بام، لابی یا راهرو ورودی ساختمان است. در صورت نصب در هر یک از این مکان ها نیاز هست نکاتی که در ادامه بیان شده است کاملاً رعایت شود تا هم طول عمر مخزن افزایش پیدا کند و هم مخزن از شرایط گارانتی کارخانه خارج نشود.

اتصالات مخزن آب پلی اتیلن نباید تحت فشار قرار بگیرند

  در صورت نصب پمپ به مخزن آب، بهتر است از لوله های منعطف استفاده نمایید تا وزن لوله ها به دیواره مخزن و اتصالات آن وارد نشود. در صورت استفاده از سایر لوله ها حتماً باید برای لوله ها تکیه گاه های در نظر گرفته شود. عدم توجه به این موضوع سبب می شود در طولانی مدت از محل اتصالات مخزن آب پلی اتیلن نشتی رخ دهد. همچنین قطر اتصال ورودی (فیتینگ) و لوله خروجی از مخزن می بایست برابر یا بیشتر از ورودی پمپ آب باشد.

نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن یا منبع پلاستیکی

نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن
در این تصویر علاوه بر اینکه مخزن در سطح صاف، تراز و یکدست قرار داده شده، زیر لوله متصل به مخزن، تکیه گاهی قرار داده شده تا فشاری به اتصلات مخزن آب وارد نشود

در صورت تمایل و برای کسب اطلاعت بیشتر در خصوص نصب پمپ و مخزن آب، پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید و نصب پمپ آب خانگی را نیز مطالعه نمایید.

برای افزایش ارتفاع و تراز کردن مخزن آب نیاز هست کل سطح زیرین مخزن پوشش داده شود

 در صورت نیاز به تراز نمودن مخزن آب و افزایش ارتفاع آن به هیچ عنوان زیر پایه های آن آجر و یا هر وسیله دیگری قرار ندهید. برای اینکار نیاز هست تمام سطح زیرین مخزن به صورت یکدست بر روی پایه یا هر وسیله دیگری قرار داده شود. این کار یکی از اشتباهات متداولی است که برخی از مشتریان و حتی سرویس کاران تاسیساتی مرتکب آن می شوند و به طور جدی می تواند اعث آسیب رسیدن به مخزن و بروز ترک و نشتی در آن شود.

نصب اشتباه مخزن آب پلی اتیلن در پشت بام

نصب اشتباه مخزن آب پلی اتیلن پلاستیکی
در این تصویر تخته چوبی زیر پایه های مخزن قرار داده شده است که این کار کاملاً اشتباه است. برای اینکار باید کل سطح زیرین مخزن و پایه های آن بر روی یک سطح صاف و تراز قرارداده شود

مخازن پلی اتیلن نباید تحت فشار قرار بگیرند

 مخازن آب پلی اتیلن به هیچ عنوان نباید تحت فشار قرار بگیرند و یا به عبارت دیگر نباید هوابند شوند. این موضوع برای مخازن حجیم یک ضرورت هست و به همین دلیل حتماً پیشنهاد می شود بر روی آنها ونت یا هواکش نصب شود. لازم به ذکر است که عدم نصب ونت یا هواکش مخزن سبب خارج شدن مخزن از خدمات گارانتی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل نصب هواکش به مخزن آب یا ونت پیشنهاد می کنیم ویدیو زیر را مشاهده نمایید.

از قرار دادن اجسام سنگین بر روی بدنه مخازن پلی اتیلن خود داری نمایید

 به هیچ عنوان نباید بر روی مخزن پلی اتیلن اجسام سنگین قرار داد و یا اینکه شخصی بر روی مخزن برود. گاهی اوقات مشاهده شده بر روی بعضی از مخازن پلی اتیلن نظیر مخازن افقی و مکعبی افقی به وسیله و یا تجهیزاتی قرار داده شده که این کار باعث آسیب دیدن مخزن می شود.

مخازن آب پلی اتیلن برای جابه جایی و حمل و نقل آب مناسب نیستند

مخازن پلی اتیلن معمولی برای جابه جایی آب و استفاده به عنوان مخزن پشت وانت، نیسان و یا خاور مناسب نیستند. برای اینکار مخازن پلی اتیلن ویژه ای طراحی و تولید شده اند و می توانید از آنها استفاده نمایید. استفاده از مخازن پلی اتیلن معمولی می تواند به دلیل تلاطم های ایجاد شده توسط آب یا مایع درون مخزن که در حین حرکت ایجاد می شوند باعث آسیب دیدن مخزن شوند.

راهنمای نصب و راه اندازی مخازن آب پلی اتیلن پلاستیکی

علاوه بر موارد فوق نیاز است به موارد زیر نیز توجه فرمایید:

– محل نصب مخزن نباید در نزدیکی گرمای بیش از حد و یا شعله های آتش باشد. (دمای مایع داخل مخزن از 55درجه سانتیگراد نیز بیشتر نشود.) ضمن اینکه باید از برخورد اجسام سنگین نوک تیز با بدنه مخزن جلوگیری به عمل آید.

–  در صورت ذخیره سازی ماده ای به غیر از آب باید از میزان چگالی و سازگاری آن با مخزن پلی اتیلن اطمینان حاصل کنید. برای اینکار با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام تماس حاصل نمایید.

– در هنگام بارگیری و تخلیه مخزن پلی اتیلن باید از نفرات کافی و یا در صورت نیاز از تجهیزاتی نظیر لیفتراک یا جرثقیل استفاده نمایید. ما پیش تر در مقاله ای با عنوان راهنمای تخلیه و بارگیری مخازن پلی اتیلن، روش های صحیح تخلیه و بارگیری این محصولات را معرفی کرده ایم و پیشنهاد می کنیم آن مقاله را نیز مطالعه نمایید.

– تغییر شکل جزئی برخی از مخازن به خاطر خاصیت انعطاف پذیری پلی اتیلن امری عادی است اما اگر این تغییر شکل بیش از حد باشد احتمالاً یکجای کار ایراد دارد به همین دلیل سریعاً این موضوع را با واحد خدمات پس از فروش در میان بگذارید. در بسیاری از مواقع با بررسی به موقع چنین موضوعاتی به راحتی می توان با ایجاد تغییراتی در نوع و محل نصب از صدمه دیدن مخزن پیشگیری کرد.

با رعایت تکات عنوان شده در این مقاله و همچنین تهیه مخزن آب پلی اتیلن از برند معتبر و با کیفیت می توانید سال های سال بدون هیچگونه مشکلی از مخزن آب خود و در کاربردهای گوناگونی استفاده نمایید.

متاسفانه در سالهای اخیر تولید مخازن پلی اتیلن از مواد بازیافتی و درجه دو و بی کیفیت افزایش شدیدی پیدا کرده و اگر چه قیمت پایین تری نسبت به سایر مخازن تولید شده از مواد اولیه درجه یک دارند ولی حتی با رعایت نکات فوق به زودی با ترک خوردگی و نشتی آب نیز مواجه خواهید شد. علاوه بر این بهداشتی نبودن این مخازن و عدم توانایی در دریافت گواهی نامه های بهداشتی می تواند سلامت مصرف کنندگان را به خطر بیندازد. این کار نه تنها موجب می شود اعتماد مردم به این نوع محصولات کم تر شود می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای مشتریان شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتماً از مراکز معتبر و برندهای شناخته شده اقدام به خرید نمایید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره های تخصصی با ما تماس بگیرید.

 (10 خط) 02144548922 
مخزن آب دات کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *