بروزرسانی:شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳

استخر یا مخزن آب کدام یک برای ذخیره آب کشاورزی مناسب تر است؟

استخر یا مخزن آب کدام یک برای ذخیره آب کشاورزی مناسب تر است؟

در این مقاله در خصوص ذخیره سازی آب برای آبیاری زمین های کشاورزی توضیحاتی ارائه می دهیم و مزایای و معایب دو روش متداول یعنی استفاده از استخرهای آب و مخازن آب پلی اتیلن را بیان می کنیم. با بررسی مطالب عنوان شده، می توانید به راحتی تشخیص دهید کدام یک از روش ها برای کاربرد مد نظر شما مناسب تر است و یا حتی ممکن است به این نتیجه برسید که از هر دو روش استفاده نمایید. در هر صورت اگر می خواهید برای زمین، باغ یا باغچه خود اقدام به ذخیره سازی آب کنید خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم.

مزایای استخر آب برای آبیاری زمین زراعی و کشاورزی

احداث استخر آب با قیمت پایین تری قابل انجام است. ساخت آن ساده تر است و می توان حجم بالایی از آب را با توجه به وسعت و مساحت زمین ذخیره سازی کرد. البته در بسیاری از مناطق کشورمان به دلیل نوع خاک نیاز است از تجهیزاتی نظیر بتن ویا ورق های ژئوممبران و یا سایر روش ها، آب بندی مناسبی ایجاد کرد تا از هدر رفت آب و نفوذ به داخل خاک جلوگیری کرد. اما در ادامه، دلایلی که بسیاری از کسانی که حتی با دارا بودن استخر آب در زمین های کشاورزی خود، به سمت خرید و نصب مخزن آب سوق می دهند را بیان می کنیم.

مزایا مخزن آب پلی اتیلن نسبت به استخر های آب جهت آبیاری زمین کشاورزی

دلایلی که مخزن آب پلی اتیلن نسبت به انواع استخر آب برای زمین های کشاورزی برتری دارد، به طور خلاصه موارد زیر است:

1- مخزن آب پلی اتیلن به دلیل سربسته بودن، در برابر تبخیر آب مقاوت بالایی دارد و آب به خوبی حفظ و  کیفیت آن نیز تغییری نمی کند. همچنین طول عمر آن ها بسیار زیاد است و سال های سال قابل استفاده هستند. ( به عنوان مثال یکی از خریداران مخازن آب به ما اعلام کرد در زمین خود از آبی که 2 سال قبل ذخیره کرده بود برای آبیاری زمین خود استفاده کرد، بدون اینکه ذره ای از آب داخل آن کسر شده باشد، در حالی که در استخرها این گونه نمی باشد)

2- نصب و جابه جایی مخازن آب پلی اتیلن بسیار ساده است. شما می توانید در سرتاسر زمین کشاورزی خود و هر زمان که بخواهید آن ها را جابه جا کنید و یا در صورت نیاز آنها را بر روی پایه قرار دهید و به عنوان مخزن آب هوایی از آن استفاده کنید و دیگر نیازی به استفاده از پمپ آب نخواهید داشت. امروزه در بسیاری از زمین های کشاورزی ای که از روش آبیاری قطره ای استفاده می کنند از مخازن پلی اتیلن به صورت ثقلی به صورت گسترده استفاده می شود.

3- مخازن پلی اتیلنی در برابر رشد جلبک و ذرات معلق در آب ایمن هستند و به همین دلیل جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها به خصوص برای روش های آبیاری قطره ای بسیار مناسب تر هستند. حتی در بسیاری از استخرهای آب سرپوشیده نیز به دلیل عبور نور خورشید داخل آب جلبک رشد می کند و بستر مناسبی جهت رشد انواع باکتری ها و انگل ها ایجاد می شود و بوی نامطبوع تا مسافت زیادی پخش می شود.

4- اگرچه قیمت خرید و نصب مخزن آب پلی اتیلن نسبت به استخرها بالاتر است ولی سرمایه خریدار تا حدودی حفظ می شود و حتی پس از گذشت سال ها می توان یک مخزن آب پلی اتیلن را به عنوان یک محصول دسته دوم با قیمت مناسب به فروش رساند ولی در تجهیزات و لوازم به کار رفته در تولید استخر آب این امکان وجود ندارد و بسیاری از آنها قابل فروش نمی باشند.

5- یکی از مشکلات متداول استخرهای ژئوممبران سوراخ شدن آنها به دلایل مختلف نظیر جویدگی توسط جانورانی نظیر موش ها و … است. ولی به دلیل دشواری در شناسایی و تعمیر آن، در بسیاری از موارد کسی متوجه سوراخ شدن آن نمی شود ولی همواره از آب ذخیره شده در حال کسر شدن است.

6- دورتادور بسیاری از استخرها باید حفاظ یا فنسی احداث کرد. متاسفانه سالانه آمار قابل توجهی از غرق شدگی ها در کشورمان مربوط به سقوط در داخل استخرهای آب کشاورزی است. به همین دلیل در صورت وقوع اتفاقی از این دست تمامی مسئولیت آن با مالک زمین می باشد. دورتا دور استخرهای بتنی و ژئوممبران معمولاً لیز و لزج هستن و بسیار سر می باشند. به عنوان نمونه در مرداد ماه سال 1401 در استان خراسان رضوی فقط در یک هفته بیش از 12 نفر از هموطنانمان به دلیل غرق شدگی در استخرهای آب کشاورزی جان خود را از دست دادن و این میزان سالانه و در سراسر کشور آمار بسیار بالا و ناراحت کننده ای دارد.

7- بوی نامطبوع در اطراف استخرهای آب کشاورزی یکی از آزاردهنده ترین معایب آن ها به شمار می رود. اما در صورت ذخیره سازی آب در داخل مخازن آب پلی اتیلن هیچ گونه بوی نامطبوعی منتشر نمی شود.

8- مخازن آب نسبت به استخرهای آب مساحت کمتری اشغال می کنند در حالیکه استخرها به خصوص در حجم های بالا مساحت قابل توجهی را نیاز دارند.

 

در ویدیو زیر یک روش جالب برای ذخیره سازی آب باران برای کشاورزی با استفاده از مخازن آب پلی اتیلن معرفی شده است. پیشنهاد می کنیم این ویدیو را نیز مشاهده نمایید.

 

در صورتی که در خصوص خرید مخازن آب با کیفیت و درجه یک نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام تماس بگیرید.

(10 خط) 02144548922

مخزن آب دات کام

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *