بروزرسانی:یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

مخزن بتنی بهتر است یا مخزن پلی اتیلن ( تانکر پلاستیکی ) ؟

مخزن بتنی بهتر است یا مخزن پلی اتیلن پلاستیکی

ما در این مقاله دو نوع مخزن آب پر طرفدار، یعنی مخزن پلی اتیلن و مخزن بتنی را بررسی و با یکدیگر مقایسه کرده و نقاط ضعف و قوت هر یک را بررسی می کنیم. همانطور که میدانید دسترسی 24 ساعته به آب تمیز و با کیفیت حداقل نیاز هر ساختمان مسکونی، اداری، ویلا، باغ و زمین کشاورزی است .از طرفی بنابر دلایلی همچون متصل نبودن به شبکه آبرسانی شهری، پایین بودن فشار آب و قطعی آب گاه و بیگاه نمی توان برای تامین آب تنها به شبکه آبرسانی شهری تکیه کرد و در چنین شرایطی نیاز به وجود مخزن برای ذخیره آب کاملا حس می شود.

اما باید در نظر داشت که مخزن ها از جنس و مواد مختلفی ساخته می شوند که هر یک برای کاربردی مناسب تر هستند. در صورتی که نوع مناسبی انتخاب نکنید ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری را پرداخت کرده و یا مجبور به تعویض مخزن آب خود شوید به همین دلیل اگر بین انتخاب مخزن پلی اتیلن و یا مخزن بتنی مردد هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

فهرست مطالب

  • مقایسه کلی مخزن پلی اتیلن و مخزن بتنی
  • پیشنهاد بهترین مخزن برای هر کاربری
  • مقایسه مخزن پلی اتیلن و مخزن بتنی با جزئیات

 

مقایسه کلی مخزن پلی اتیلن و مخزن بتنی در یک نگاه

 

ویژگیمخزن پلی اتیلنی (تانکر پلاستیکی)مخزن یا استخر بتنی
دوام و طول عمر بالا
مقاوم در برابر نور خورشید
مقاوم در برابر سرما و گرما
وزن مناسب×
امکان جا به جایی آسان×
نصب آسان×
تعمیر آسان×
حفظ دمای آب
حفظ کیفیت و بهداشت آب×
حفظ گوارایی آب×
*ضد جلبک✓ ، در صورت 3 لایه بودن×

* در صورتی که در مخزن یا استخر بتنی دربی تعبیه شود به طوریکه جلوی ورود نور خورشید را بگیرد مخزن یا استخر بتنی نیز ضد جلبک می شود.

 

نقاط ضعف و قوت مخزن پلی اتیلن

ضعف و قوت مخزن پلی اتیلن
ضعف و قوت مخزن پلی اتیلن

 

همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم مخازن پلی اتیلنی از به روز ترین مخازن آب به حساب می آیند که در ساخت آن ها تلاش شده تا حدالامکان نقطه ضعف نداشته باشند. کسانی که برای اولین بار اسم مخزن پلی اتیلنی یا تانکر پلاستیکی را می شنوند، سوال اولشان در مورد دوام و طول عمر محصول است. اولین نقطه قوت مخزن پلاستیکی نیز دقیقا همین دوام و طول عمر بالای آن است به طوری که تانکر پلاستیکی با کیفیت و مرغوب به طور متوسط بالای 2 دهه عمر میکند و در مقابل فشار های فیزیکی و شیمیایی نیز مقاومت بالایی دارد. همچنین از این مخزن می توان برای ذخیره سازی بی دردسر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و اسیدی نیز استفاده کرد. از دیگر نقاط قوت این مخزن می توان به طراحی و تولید در اشکال گوناگون، سهولت نصب و جا به جایی، وزن کم اشاره کرد.
مخزن پلی اتیلنی مقابل اجسام نوک تیز و شعله مستقیم آتش ضعف دارد و در چنین شرایطی ضربه می بیند.

مخزن های شرکت پلاستونیک از مرغوب ترین پلی اتیلن HDPE3840  به روش روتیشنال مولدینگ (Rotational Molding)  و با استاندارد های روز دنیا ساخته شده اند که خیال مصرف کنندگان را از بابت کیفیت راحت می کند. همچنین تمامی مخازن به همراه گارانتی تعویض 5 ساله و خدمات پس از فروش (تعمیر) 10 ساله ارائه می شوند.

برای مشاهده لیست قیمت انواع مخازن آب پلی اتیلن می توانید به صفحه لیست قیمت مخزن آب مراجعه نمایید.

 

نقاط ضعف و قوت مخزن بتنی

مخازن بتنی از تکنولوژی ساخت خاصی بهره نمی برند و قدیمی بودن آن ها باعث شده تا نسبت به رقبای خود نقاط ضعف بیشتری داشته باشند. البته مخازن بتنی در کنار معایب خود، مزایایی هم دارند. بزرگترین نقطه قوت مخزن بتنی دوام بالای ماده سازنده است. مخزن بتنی در شرایط ایده آل نزدیک به 60 سال عمر می کند اما باید توجه داشته باشید که این طول عمر تنها در شرایط ایده آل اتفاق می افتد. از طرفی عایق آب نبودن در کنار دیگر ضعف های مخزن بتنی باعث شده است تا استقبال از این مخزن در مرور زمان کاهش پیدا کند. ترک خوردن مخزن بتنی متداول ترین مشکلی است که برای این نوع مخزن بوجود می آید. ترک خوردن بر اثر عوامل گوناگونی همچون شرایط آب و هوایی (چرخه سرد و گرم شدن هوا)، جابه‎جایی خاک زیر مخزن، بلایای طبیعی مانند زمین لرزه و … اتفاق می افتد که جلوگیری از تمامی این عوامل عملا غیرممکن است. پس از ایجاد ترک بر روی بدنه منبع بتنی، رشد باکتری در محل ترک ها افزایش پیدا می کند و در نتیجه کیفیت آب ذخیره شده کاهش می یابد.

 

پیشنهاد بهترین مخزن آب برای هر کاربری

تا اینجای نوشته در رابطه با مزیت و معایب هر کدام از مخازن پلاستیکی و بتنی خواندید. هر کدام از این مخازن نقاط قوت و ضعف مختص به خود را دارند و تنها می توان با توجه به کاربری مشخص و شرایط گفت که کدام یک عملکرد بهتری خواهند داشت. در ادامه بهترین راه برای نصب مخزن در کاربری های مختلف را آورده ایم.

مخزن آب برای آپارتمان

اگر قصد نصب مخزن آب برای آپارتمان یا واحد خود را دارید، باید به این نکته توجه کنید که آب شرب و مصرفی خانگی در صورت ناسالم بودن بیماری های گوارشی، عصبی، مزمن و … را در پی دارد. از همین رو به تمامی مشتریان پیشنهاد می کنیم که حفظ بهداشت آب را در اولویت اول قرار دهند.
بدون شک هیچ مخزنی مانند یک مخزن پلی اتیلن 3 لایه و ضد جلبک توانایی حفظ کیفیت و بهداشت آب را ندارد. همچنین قابلیت هایی همچون وزن کم و نصب آسان مخزن پلی اتیلنی را به گزینه ایده آل برای نصب در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری تبدیل کرده است.

مخزن آب دفنی

دفن مخزن آب زیر خاک مزایایی مانند پنهان ماندن مخزن را دارد اما به طور کلی معایب و مشکلات این روش همواره بیشتر از مزایای آن است. مخزن پلی اتیلن حتما باید در اتاقک یا محفظه ای در زیر خاک قرار بگیرد تا وزن خاک به دیواره های مخزن فشار اضافی وارد نکند. مخازن بتنی از سوی دیگر به ساخت اتاقک نیاز دارند اما پس از گذر مدتی خود مخزن باید بازسازی شود که هزینه های مختص به خود و همچنین دردسر هایی مانند دوباره کندن زمین و … را به دنبال دارد.

مخزن آب زمین کشاورزی

برای ذخیره سازی آب در زمین کشاورزی گزینه هایی همچون مخزن بتنی، مخزن پلی اتیلن و ورق های ژئوممبران را دارید که هر یک معایب و مزایای خود را دارند و در موقعیت خاص خود بهترین گزینه هستند. برای کسب اطلاعات کامل در این باره مقاله “استخر یا مخزن آب کدام یک برای ذخیره آب کشاورزی مناسب تر است؟ را مطالعه کنید.

 

 

مقایسه مخزن پلی اتیلن و مخزن بتنی با جزئیات

 

مواد سازنده مخازن بتنی و پلی اتیلنی

مخازن بتنی از بتن سیمانی مسلح یا همان بتن آرمه (RCC) ساخته می شوند و قدمت ساخت طولانی دارند به طوری که جزو اولین مخازنی اند که برای ذخیره آب ساخته شدند. از طرف دیگر مخزن پلی اتیلنی یا مخزن پلاستیکی جزو نسل های جدید مخزن آب به شمار می روند و از همین رو جای تعجبی ندارد که از مواد به روز تری ساخته می شوند. مخزن پلاستیکی از پلیمر پلی اتیلن ساخته می شود. در حال حاضر مرغوب ترین گرانول پلی اتیلنی که برای ساخت مخازن آب مورد استفاده قرار می گیرد گرانول HDPE 3840 هستند که در عین مقاومت بالا، سلامت مصرف کننده را نیز در اولویت قرار داده است.

 

هزینه ساخت مخزن بتنی آب و مخزن پلی اتیلن

به طور کلی در حجم برابر مخزن پلی اتیلنی برای مصرف کننده ارزان تر از مخزن بتنی تمام می شود. فراموش نکنید که مخزن بتنی به یک لایه عایق پلاستیکی نیاز دارد و هزینه های نگهداری و تعمیر آن ها نیز زیاد است.

عدم نشتی آب در مخازن پلی اتیلن و بتنی

مخزن پلی اتیلنی یا تانکر پلاستیکی با کیفیت به طور یکدست ساخته می شود و در صورت نصب صحیح اتصالات هیچگونه نشتی آب ندارد. این مخزن به طور پیش فرض عایق آب است و نیاز به خرج هزینه اضافی نیست. در نقطه مقابل مخزن بتنی به طور پیش فرض عایق آب نیست و آب از درز های آن نشت می کند. با اضافه شدن تدریجی ترک ها بر روی بدنه مخزن، نشتی آب افزایش پیدا می کند. به همین خاطر نیاز است تا بدنه مخزن بتنی توسط یک لایه پلاستیکی پوشانده شود تا جلوی نشتی آب هم گرفته شود. این لایه عایق از آنجایی که جزئی از مخزن نیست و اصطلاحا بر روی کار سوار می شود در فواصل زمانی کوتاه از حالت ایده آل خود خارج می شود و نیاز به تعمیر پیدا می کند که هزینه های جانبی در پی دارد.

کیفیت و بهداشت آب شرب

کیفیت و بهداشت آب شرب در مخزن پلی اتیلنی سه لایه به طور کامل حفظ می شود چرا که نور به داخل مخزن نفوذ نمی کند و امکان رشد جلبک وجود ندارد. همچنین مخزن پلی اتیلنی یا پلاستیکی استاندارد فاقد ماده BPA است که باعث حفظ بهداشت 100% آب ذخیره شده می شود.
در طرف مقابل یکی از ضعف های تانکر بتنی، آزاد کردن آهک در آب ذخیره شده است که هم مزه نامطبوعی به آب می دهد و هم به سلامت مصرف کننده آسیب می رساند.

اتصالات

تانکر بتنی انعطاف ندارد و کاملا خشک است، این باعث می شود که محل اتصالات (فیتینگ) نیز شکننده باشد. سختی ها به نوعی از اینجا آغاز می شود چرا که تعمیر یا نصب مجدد اتصالات بر بدنه تانکر بتنی نیز آسان نیست.
تانکر پلی اتیلنی از سوی دیگر انعطاف پذیری قابل قبولی دارد و به ندرت برای اتصالات (فیتینگ) آن مشکل پیش می آید. البته حتی در صورت بروز مشکل در این بخش، تعمیر و یا اتصال مجدد فیتینگ ها بسیار سریع و آسان صورت می گیرد.

تمیز کردن

پلی اتیلن سطح صاف و یکدست و بتن آرمه سطح ناصاف با منافذ زیاد دارد. از همین رو تمیز کردن مخازن بتن آرمه بسیار سخت تر از نظافت مخزن یا تانکر پلاستیکی است.

نحوه ساخت و ارسال

مخزن پلی اتیلن در کارخانه ساخته شده و سپس محصول نهایی و آماده نصب به محل مورد نظر ارسال می شود. شرایط برای مخزن بتنی کمی پیچیده تر است و دو حالت دارد؛ مخزن بتنی پیش ساخته و یا ساخت مخزن بتنی در محل. در حالت پیش ساخته معمولا مخزن های کوچک به طور پیش ساخته نهایی و مخزن های بزرگتر از قطعات پیش ساخته آماده شده اند و در محل نصب تنها کار اتصال قطعات به یکدیگر صورت می گیرد. مخازن حجیم  نیز در محل مورد نظر ساخته می شوند.

 

منابع

https://www.promaxplastics.co.nz/projects/article/what-type-of-water-storage-tank-is-best-concrete-or-plastic

https://gharpedia.com/blog/plastic-vs-concrete-water-tanks