بروزرسانی:شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

آموزش روش نصب شناور (قطع کن) و فیتینگ مخزن آب + معرفی اتصالات

آموزش روش نصب شناور و فیتینگ مخزن آب

 یکی از مزایای محصولات پلی اتیلن اعم از مخزن، منبع یا تانکر آب پلی اتیلن و وان های پلاستیکی، امکان سوراخکاری و نصب آسان انواع اتصالات است. برای مثال شناور (قطع کن)، اتصالات استیل، برنجی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی به راحتی بر روی این محصولات قابل نصب است. بسته به نوع استفاده و شرایط نگهداری و سایر عوامل می توان نسبت به انتخاب اتصالات مناسب مبادرت ورزید. در این مقاله انواع متداول اتصالات مخازن آب پلی اتیلن و وان های پلاستیکی که با عنوان فیتینگ یا بوشن شناخته می شوند به همراه لوازم جانبی مرتبط معرفی شده و سپس روش های نصب صحیح و آب بندی این اتصالات و همچنین شناور یا قطع کن را بیان خواهیم نمود.

شناور و فیتینگ مخزن آب پلی اتیلن پلاستیکی
در شکل فوق متداول ترین اتصالات و لوازم جانبی مخازن آب پلی اتیلن (پلاستیکی) قابل مشاهده است. در ادامه تمامی این لوازم معرفی خواهند شد.

شناور یا قطع کن مخزن، منبع یا تانکر آب پلاستیکی

به احتمال زیاد شناور یا قطع کن را داخل کولر های آبی دیده اید. قطعه ای که به یک توپ پلاستیکی عمدتاً نارنجی رنگ متصل است و جریان آب داخل کولر را کنترل می کند. شناور مخازن آب نیز از نظر عملکرد مشابه همان شناورهاست ولی با سایز متفاوت. این مدل شناور پرفروش ترین و به صرفه ترین مدل است و قیمت مناسبی نیز دارد. در مجموعه مخزن آب دات کام در کنار مخازن آب می توانید شناور آب و اتصالات مورد نیاز را نیز ثبت سفارش نمایید.

انواع اتصالات و فیتینگ مخزن آب پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن، منبع پلاستیکی یا تانکر پلاستیکی به مخازن پلیمری اطلاق می شود که در تولید آنها از پلی اتیلن استفاده شده است. این مخازن به همراه وان های پلاستیکی (وان پلی اتیلن) به صورت پیش فرض فاقد هرگونه ورودی یا خروجی هستند. برای تقریب به ذهن می توانید مخازن را در وضعیت اولیه یا تولید کارخانه مانند یک جعبه خام بدون هیچگونه اتصال اضافه ای در نظر بگیرید.

به همین دلیل برای این محصولات با توجه به درخواست مشتری اتصالات ورودی و خروجی با سایز مورد نیاز قابل نصب است. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا خود کارخانه مستقیما اقدام به نصب اتصالات نمی کند؟ دلیل این امر این نکته است که اندازه اتصالات یا فیتینگ و یا حتی محل نصب آنها با توجه به سیستم لوله کشی هر خانه یا واحد تولیدی و محل نصب می تواند تغییر کند و در بسیاری از موارد حالت نصب و طراحی سفارشی دارد. بنابراین نصب مستقیم آنها گرچه در برخی موارد مفید است ولی در بسیاری موارد در فرایند خرید مخل خواهد بود.

به طور کلی اجزای اصلی تشکیل دهنده یک فیتینگ شامل بدنه اصلی، مهره، ماسوله و واشر (اورینگ) است. در حال حاضر متداولترین موادی که برای تولید فیتینگ ها استفاده می شود شامل برنج، استیل و پلی اتیلن است.

فیتینگ و اتصالات مخزن آب پلی اتیلن پلاستیکی
اجزای اصلی فیتینگ یا بوشن های برنجی و پلی اتیلن

فیتینگ برنجی (Brass fitting)

متداولترین فیتینگ مورد استفاده در مخازن آب پلی اتیلن فیتینگ یا بوشن برنجی است. اتصالات برنجی طول عمر بالایی دارند و از استحکام بالایی نیز برخوردار هستند و پس از آبگیری مخازن و یا وان های پلاستیکی به خوبی با بدنه پلی اتیلن درگیر شده در نتیجه به صورت مناسب، آب بندی اتصالات مخزن آب نیز انجام می شود. در صورت ذخیره سازی آب در مخازن پلی اتیلن، بهترین نوع اتصالات ورودی و خروجی،  اتصالات یا فیتنیگ های برنجی هستند.

فیتینگ برنجی پلی اتیلن استیل

عموماً هر فیتینگ برنجی دارای 2 سایز داخلی و خارجی است. یکی رو پیچ و دیگری تو پیج. درواقع هم می توان از سایز داخلی آن استفاده کرد و هم از سایز خارجی آن. در صورتی که لوله ها و یا هر وسیبه ای که قرار است به اتصالات برنجی متصل شوند سایز متفاوتی داشته باشند به راحتی می توان از تبدیل ها که برای همین منظور تولید می شوند استفاده نمود.

فیتینگ پلی اتیلن (Polyethylene fitting)

از فیتینگ یا بوشن پلی اتیلن در صورتی که درون مخزن آب یا وان مایعاتی نظیر اسید، آب شور، آب ژاول، سرکه، الکل و مایعاتی از این دست نگهداری می شود استفاده می شود. با توجه به همجنس بودن فیتینگ پلی اتیلن با خود مخزن گاهی اوقات برای بهبود آب بندی مخزن و اتصالات از جوش پلی اتیلن نیز استفاده می شود. البته این کار نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد تا بدنه مخزن و یا اتصال پلی اتیلن آسیب نبیند به همین دلیل تنها در موارد خاص پیشنهاد می شوند.

فیتینگ استیل (Steel fitting)

فیتینگ یا بوشن استیل با توجه به قیمت بسیار بالا فقط در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در مخازن پلی اتیلن ضد اسید و یا وان هایی که قرار است اسید های بسیار قوی در آنها ذخیره شود و یا سایر موادی که با فیتینگ های برنجی و پلی اتیلنی سازگار نیستند از فیتینگ یا اتصالات استیل استفاده می شود.

سایز مناسب اتصالات در مخزن پلی اتیلن و وان پلاستیکی

مخازن آب پلی اتیلن تولید شده در کارخانه های تولید کننده مخازن پلی اتیلن به صورت پیش فرض فاقد اتصالات ورودی و خروجی هستند. در هنگام فروش، این اتصالات پس از درخواست مشتری و با توجه به سایزی که مورد نیاز است نصب می شوند. عموماً یک ورودی به همراه شناور، یک خروجی، یک سرریز و یک ونت یا هواکش بر روی مخزن آب پلی اتیلن نصب می شود. در مناطق شهری و برای استفاده به عنوان مخزن آب شرب ساختمان و جهت اتصال به پمپ آب، ورودی معمولاً 3.4 اینچ، شناور 3.4 اینچ، خروجی 1 اینچ و سرریز و ونت 1.2 یا 3.4 اینچ نصب می شود با این حال پیشنهاد می شود قبل از خرید از سایز دقیق لوله های ساختمانتان اطلاع کسب کنید و یا با لوله کش یا تاسیساتی کار خود مشورت نمایید.

فیتینگ و بوشن اتصالات مخازن پلی اتیلن وان پلاستیکی
متداولترین سایزهای فیتینگ ها برای نصب در مخازن و وان های پلی اتیلن 1/2 اینچ تا 2 اینچ است. برای نصب فیتینگ بیش از 2 اینچ حتماً با کارشناسان فروش مشورت بگیرید

سایز اتصالات مخازن آب معمولاً براساس واحدهای اینچ، میلیمتر یا سانتی متر و یا براساس قطر لوله ها که در بازار تاسیسات بیشتر رایج هست اعلام می شود. به عنوان مثال اگر لوله کش یا تاسیساتی شما درخواست کرد مخزن آبی بگیرید که ورودی آن به لوله 2/5 بخورد یعنی سایز ورودی آن 3/4 اینچ یا 20 میلیمتر است.

میلیمتراینچبازاری (قطر لوله)
151/22
203/42/5
2513
321/4 14
401/2 15
5026
651/2 27
8038
100410

جنس این اتصالات عموماً از برنج، استیل و یا پلی اتیلنی است. برای ذخیره آب، بهترین و به صرفه ترین نوع اتصال برنجی است و سایر اتصالات برای کاربردهای دیگری مثل اسید، سوخت، روغن و … پیشنهاد می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سازگاری ماده مورد نظر شما با اتصالات متداول مخازن و وان های پلی اتیلن می توانید با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام تماس بگیرید.

بهترین محل نصب اتصالات یا فیتینگ های ورودی و خروجی

سوراخکاری و نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن و وان های پلاستیکی

در هر قسمتی از مخازن و وان های پلی اتیلن نمی توان اقدام به سوراخکاری و نصب اتصالات با سایز دلخواه نمود و برای اینکار محدودیت های وجود دارد. در مخازن پلی اتیلن عموماً فضاهایی در بالا و پایین آنها برای نصب این اتصالات مشخص شده است. به طور معمول از بالای مخزن 7 الی 10 سانت پایین تر فیتینگ نصب می شود و از پایین 5 سانت بالاتر از کف مخزن یا وان. در صورت نیاز به نصب اتصالات در سایر قسمت ها اولاً باید تا جای ممکن سایز ورودی یا خروجی کوچک در نظر گرفته شود و ثانیاً اینکار پس از مشورت با کارشناسان فروش ویا کارشناسان فنی شرکت انجام پذیرد.

لازم به ذکر است که اتصالات فوق علاوه بر مخازن پلی اتیلن، بر روی مخازن انبساط، وان های پلاستیکی و مخازن سمپاش نیز قابل نصب است.

همچنین نصب اتصالات در کف مخازن پلی اتیلن پیشنهاد نمی شود و می تواند باعث خارج شدن مخزن پلی اتیلن از شرایط گارانتی شود. البته در صورتی که نصب اتصالات در کف مخزن ضروری است با رعایت نکات و زیرسازی مناسب در سطح زیرین مخزن و با در نظر گرفتن یکسری شروط قابل انجام است ولی با این حال آب بندی اتصالات نیز در این صورت آسان نخواهد بود. در این گونه موارد نیز حتماً نیاز به مشورت با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام خواهید داشت.

ویدیو نحوه سوراخکاری و نصب اتصالات یا فیتینگ مخزن پلی اتیلن

روش آب بندی و سفت کردن اتصالات، فیتینگ یا بوشن مخزن پلی اتیلن و وان پلی اتیلن

آب بندی اتصالات مخزن پلی اتیلن یا وان پلی اتیلن باید در محل نصب و پس از اتصال لوله ها و شیراآلات صورت گیرد. زیرا اگر اتصالات از قبل هم آب بند شده باشند ولی به دلیل اینکه پس از نصب به لوله ها و آچارکشی از حالت آب بندی خارج می شوند به همین دلیل حتماً باید در انتهای کار و پس از اتصال تمامی اتصالات اقدام به سفت کردن و آب بندی کردن آنها نمایید. لازم به ذکر است که باید این کار با احتیاط کامل صورت گیرد زیرا، سفت کردن بیش از حد ممکن است باعث آسیب رسیدن به بدنه مخزن یا وان پلی اتیلن یا پلاستیکی شود. برای آب بندی نیز حتماً نیاز به آچار های مخصوصی نیست. به دلیل وجود رزوه ها بر روی واشرهای فیتینگ ها، به راحتی با ابرازهای ساده ای مثل پیچ گوشتی و چک کش می توانید در جهت عقربه های ساعت اقدام به سفت کردن واشرهای فیتینگ ها نمایید.

 

سایر لوازم جانبی مخازن پلی اتیلن و وان های پلاستیکی

شناور، فلوتر یا قطع کن

شناور، فلوتر یا قطع کن یکی از تجهیزات پر مصرف در سیستم های آبرسانی است و همانطور که از نامش پیداست وظیفه قطع کردن آب ورودی به داخل مخزن یا وان را دارد. دو مدل متداول شناورها، شناور یا فلوتر مکانیکی و دیگری شناور یا قطع کن برقی است. استفاده از شناورهای مکانیکی به دلیل قیمت پایین تر بسیار متداول تر است. همواره باید توجه داشته باشید که سایز ورودی و شناور باید یکسان باشد. در غیر اینصورت نیاز به استفاده از تبدیل خواهید بود.

فلوتر یا شناور مکانیکی
فلوتر یا شناور مکانیکی

 

طریقه نصب شناور مخزن آب

طریقه نصب شناور بسیار ساده است. پس از سوراخکاری ورودی مخزن یا وان پلاستیکی، شناور را داخل آن برده و سر آنرا به ورودی متصل می کنیم. سپس از بیرون مخزن یا وان بوشن به همراه واشر را بر روی سر شناور که از مخزن بیرون زده پیچ می کنیم و در انتها با استفاده از انواع آچارهای موجود اقدام به سفت کردن و آب بندی ورودی متصل به شناور می کنیم. اگر آچار مناسبی در اختیار ندارید به راحتی با استفاده از پیچ گوشتی و چکش

در صورت تمایل به خرید مخزن آب از فروشگاه مخزن آب دات کام می توانید فلوتر یا شناور را نیز در کنار مخزن آب و سایر اتصالات سفارش دهید. برای اینکار هم می توانید به صورت اینترنتی و هم به صورت تلفنی و یا به صورتحضور در انبار فروشگاه اقدام نمایید.

شیرهای تخلیه آب

بعضی از مشتریان در بعضی از کاربردها نیاز به نصب شیر تخلیه جهت تخلیه آب یا مایع ذخیره شده در داخل مخزن پلی اتیلن یا وان دارند. از جمله پرکاربردترین شیرها می توانی به شیرهای پلاستیکی، شیر فلزی دسته گازی، شیرفلکه اشاره کنیم. تمامی این نوع از شیرها به راحتی بر روی مخازن و وان ها قابل نصب هستند. در صورت تمایل و در هنگام خرید می توانید این شیرها را نیز سفارش دهید.

شیر آب

فیلتر پیش تصفیه

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در کنار مخزن و پمپ آب در سیستم های آبرسانی، فیلترهای پیش تصفیه هستند که با عنوان هوزینگ شناخته می شوند . این هوزینگ ها عموماً به صورت تک مرحله ای یا دو مرحله ای هستند و وظیفه دارند سوبات و ذرات معلق موجود در آب را پیش از آنکه مورد استفاده قرار گیرد جمع آوری می کند.

فیلتر پیش تصفیه هوزینگ

استفاده از فیلترها علاوه بر اینکه جلوی ورود بخشی از آلودگی ها را می گیرد موجب می شود سایر تجهزیات آبرسانی همچون منبع تحت فشار، پمپ و سایر تجهیزات دیرتر خراب و یا نیاز به سرویس داشته باشند.

نصب مخزن آب و فیلتر آب پیش تصفیه
در این تصویر یک عدد مخزن آب پلی اتیلن افقی به همراه فیلتر پیش تصفیه ( هوزینگ دو مرحله ای) نصب شده است

خوشبختانه فیلترهای پیش تصفیه در فروشگاه مخزن آب دات کام موجود و آماده فروش می باشد. برای خرید اینترنتی به صفحه فیلتر آب پیش تصفیه مراجعه نمایید.

“اتصالات تانکر پلاستیکی، فیتینگ مخزن پلاستیکی، اتصالات مخازن پلاستیکی، نصب فیتینگ مخزن پلی اتیلن، اتصالات برنجی مخزن پلی اتیلن، اتصالات منبع آب، شیر تانکر پلی اتیلن، نصب مخزن پلی اتیلن، نصب فیتینگ پلی اتیلن”

لازم به ذکر است که در فروشگاه مخزن آب دات کام امکان فروش موردی اتصالات و لوازم جانبی مخازن پلی اتیلن و وان های پلاستیکی پلی اتیلنی وجود ندارد و این اتصالات در صورت تمایل مشتری در کنار محصول اصلی یعنی مخزن پلی اتیلن یا وان پلی اتیلن قابل نصب می باشد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش انواع مخازن و وان های پلی اتیلنی به همراه اتصالات و لوازم جانبی به فروشگاه مخزن آب دات کام مراجعه نمایید و یا با ما تماس بگیرید.

(۱۰ خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲

مخزن آب دات کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *