مخزن ذخیره و نگهداری هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از این صنایع نیاز به ذخیره سازی ایمن آن دارند. برای این منظور مخزن ذخیره هیدروکسید سدیم به صورت مخزن پلی اتیلن تقویت شده، طراحی و تولید شده است.

مخزن ذخیره و نگهداری هیدروکسید سدیم پلاستونیک، به صورت ویژه و تقویت شده تولید شده و قابلیت ذخیره سازی اسید نیتریک با غلظت حداکثر 30% و با دمای نگه داری حداکثر 50 درجه سانتی گراد را دارد.

برای تولید مخزن هیدروکسید سدیم از پلی اتیلن 3840  استفاده شده و به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده را به راحتی ذخیره سازی کند.

مخزن هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم

 

   هیدروکسید سدیم یا همان سود سوزآور یا کاستیک با فرمول شیمیایی NaOH که ماده‌ای جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۱۳۹۰درجه سانتی‌گراد وچگالی g/cm3 13/2 می‌باشد. این ماده به سرعت رطوبت هوا را جذب کرده و در هنگام حمل و نقل باید تحت پوشش حفاظتی قرار بگیرد. یشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای کلرید سدیم در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست می­آید.

 

کاربردها

  • صنایع نفت و پتروشیمی ، صنایع فولاد و آلومینیوم ، صنایع شوینده و صابون ، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده بکار میرود.

ریسک نگهداری

  • این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد. و در صورت بلعیدن بسیار سمی و خطرناک است
  • اگر در دمای مشخص نگهداری نشود  به شکل جامد کریستالی در می آید.
  • سود مایع، لغزنده است که به سادگی از ترک ها نشت می کند.

روش نگهداری در مخازن پلاستونیک

  • با استفاده از مخازن پلاستونیک ریسک خطرات ناشی از نگهداری این مایع شیمیایی خطرناک را می توان کاهش داد. کلید انبارش سود نگهداری آن در مخازن ایمن و پر استحکام است.
  • از آنجایی که این ماده به شدت خورنده است استفاده از مخزن ثانویه ضروری است.
  • سدیم هیدروکساید با هر غلظتی قابل نگه داری در مخازن پلی اتیلن می­باشد.
  • دمای نگهداری نباید بیش از 37 درجه سانتیگراد و کمتر از 10 درجه سانتیگراد باشد.
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود.
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
هیدروکسید سدیم 50% پلی اتیلن  2/13گرم بر سانتیمتر مکعب PP-PVC EPDM