مخزن حمل مایعات

برای حمل مایعات نمی توان از هر مخزن، منبع یا تانکری استفاده کرد. مخزن حمل مایعات باید ویژگی های خاصی داشته باشد و به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند تلاطم های ایجاد شده را به خوبی تحمل کند. در این صفحه ابتدا توضیحاتی در مورد این ویژگی ها بیان شده و سپس مشخصات، ابعاد و قیمت مخزن حمل مایعات بیان شده است.

مخزن حمل مایعات

ویژگی مخازن حمل مایعات

جایگذاری و نصب مخزن آب در یک محل ثابت به منظور تامین نیاز یک ساختمان مسکونی یا تجاری برای همه ما آشنا است. استفاده از مخزن اسید در کارخانه های صنعتی هم تصویر آشنایی است. اما گاهی نیاز است تا آب یا هر نوع مایع و حتی ماده خوراکی دیگری به طور هفتگی یا روزانه جا به جا شود. برای حمل و نقل مایعات نیاز به مخزنی است که توان مقاومت مقابل تکان های پی در پی مخزن در خیابان و جاده را داشته باشد. همچنین مخزن حمل مایعات باید به خوبی روی ماشین سوار شود تا طول عمر مفید آن کاهش پیدا نکند. برای حمل مایعات توسط نیسان، وانت یا خاور می توانید از چند نوع مخزن پلی اتیلنی استفاده کنید. در ادامه معرفی و مشخصات هر مخزن را می بینید. همچنین جدول ابعاد و قیمت مخزن پشت نیسانی و مخزن IBC در پایین آمده است.

مشخصات مخزن، منبع یا تانکر حمل آب و مایعات

قیمت مخزن یا تانکر نیسانی؛ قیمت مخزن یا تانکر نیسانی 1500 لیتری، قیمت مخزن یا تانکر نیسانی 2000 لیتری

مخزن یا تانکر نیسانی درجه یک از دو برند پلاستونیک و طبرستان به صورت تک لایه (بی رنگ) و سه لایه در ابعاد مختلف تولید می شوند. مخزن نیسانی 1500 لیتری، مخزن یا تانکر نیسانی 2000 لیتری، مخزن نیسانی 2000 لیتری گلگیری، مخزن نیسانی 2000 لیتری گازسوز، مخزن یا تانکر نیسانی تک سوز و دوگانه سوز در فروشگاه مخزن آب دات کام موجود هستند.

مخازن پشت نیسانیابعاد برحسب سانتی مترقیمت(ریال)
طولعرضارتفاع
مخزن نیسانی 1500 لیتری بی رنگ PT12515711299,870,000
مخزن نیسانی 1500 لیتری سه لایه PT12515711299,870,000
مخزن نیسانی 2000 لیتری بی رنگ PL165155125129,500,000
مخزن نیسانی 2000 لیتری سه لایه PL165155125134,280,000
مخزن نیسانی 2000 لیتری گلگیری PT179121112122،320،000
مخزن نیسانی 2000 لیتری گازسوز بی رنگ PT172156125122،320،000
مخزن نیسانی 2000 لیتری گازسوز سه لایه PT168153125129,310,000
مخزن نیسانی 2000 لیتری کوتاه PT21015993125,280,000
مخزن نیسانی 2000 لیتری بلند بی رنگ PT177153126124,960,000

 

آیا می توان از مخزن عادی برای حمل مایعات استفاده کرد؟

بدیهی است که مخازن عمودی یا ایستاده به علت ارتفاع بالایی که دارند به هیچ عنوان برای استفاده در پشت نیسان مناسب نیستند چرا که می توانند حادثه ساز باشند. اما برخی رانندگان خصوصا رانندگانی که برای بار اول اقدام به خرید مخزن برای حمل مایعات می کنند به سراغ مخزن های معمولی افقی می روند. این سوال برای برخی خریداران پیش می آید که آیا می توان از مخازن عادی افقی یا خوابیده به جای مخازن پشت نیسانی استفاده کرد؟ جواب کوتاه به این سوال “نه” هست، مخصوصا اگر تمایلی به خرید چند باره و دور ریختن پول خود نداشته باشید !
مخزن یا منبع افقی معمولی برای نصب و استفاده در یک مکان مشخص و ثابت ساخته شده است و ویژگی های یک مخزن حمل را ندارد. تکان های ناگریزی که مایعات در مخزن در حال حرکت می کنند، به دیواره های مخزن ضربه وارد می کند. این ضربه ها می توانند باعث شکم دادن، ایجاد شکاف یا شکستن دیواره های مخزن افقی شود و شما را به خرج دوباره بیاندازد. اما این مورد تمام آسیبی نیست که استفاده از مخزن غیراستاندارد برای حمل مایعات به دنبال دارد. توزیع وزن در مخازن پشت نیسانی به خوبی صورت و می گیرد و در استفاده طولانی مدت هم به ماشین آسیبی نمی رسد. اما توزیع وزن در مخازن افقی معمولی برای پشت وانت و نیسان شخصی سازی نشده است. استفاده طولانی مدت از مخزن افقی در پشت نیسان می تواند به شاسی ماشین و سیستم فنر بندی، سیستم انتقال قدرت، سیستم ترمز و فرمان و بخش پیشرانه آسیب برساند.

جدول 1 – مخزن پشت نیسانی و افقی معمولی برای حمل مایعات

مخزن پشت نیسانی و IBCمخزن افقی
حفظ سلامت مخزن×
حفظ سلامت شاسی ماشین×
حفظ کیفیت ماده ذخیره شده

 

برای حمل مایعات از چه مخزنی می توان استفاده کرد؟

برای حمل مایعات نیاز به مخزنی دارید که طراحی آن متناسب با همین عملکرد ساخته شده باشد. وقتی از طراحی صحبت می کنیم منظورمان شکل ظاهری و قالب مخزن، دیواره های مخزن و … است. در حال حاضر دو نوع مخزن پلی اتیلنی برای این منظور تولید می شود؛ مخزن یا تانکر پشت نیسانی و مخازن آی بی سی (IBC). هر یک از این مخازن ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

+ مخزن یا تانکر پشت نیسانی

مخزن یا تانکر پشت نیسانی همانطور که از نامش پیداست برای نصب و استفاده در قسمت بار نیسان و وانت طراحی و تولید شده است. طراحی این محصول به شکلی است که مخزن به خوبی در جای خود مستحکم شده و مایعات داخل مخزن کمترین تکان ممکن را دارند. دیواره های مخزن پشت نیسانی نیز متناسب با همین کاربری تولید شده است و از دوام بسیار بالایی برخوردار است. این مخازن در انواع تک لایه (بی رنگ) و سه لایه ضد جلبک و آنتی باکتریال تولید می شوند.

مخزن پشت نیسانی پلاستونیک

ویژگی مخزن های پشت نیسانی

 • تولید شده از پلی اتیلن سنگین درجه یک HDPE 3840
 • دارای نشان سیب سلامت سازمان غذا و دارو و نشان استاندارد
 • لایه داخلی فودگرید؛ کاملا مناسب برای مصارف بهداشتی مثل حمل آب شرب، مواد غذایی، مواد دارویی و …
 • قابلیت استفاده برای حمل ماهی، میگو و دیگر آبزیان
 • مقاوم در برابر خاصیت خورندگی مواد شیمیایی؛ مناسب برای حمل انواع اسید، مواد سوختی، گازوئیل
 • قابل استفاده در نیسان تک سوز و دوگانه سوز
 • دارای لایه محافظ آنتی یو وی (Anti-UV)
 • ارسال در روز ثبت سفارش
 • 10 سال خدمات پس از فروش

+ مخزن IBC

مخزن آی بی سی IBC یا مخزن حفاظ دار 1000 لیتری در سال 1992 ثبت اختراع شد و تحولی بزرگ در حوزه حمل مایعات ایجاد کرد. حمل مایعات توسط مخزن IBC کارآمدترین و امن ترین شیوه حمل مایعات در مقیاس بزرگ و لیتراژ های بالا است. یک مخزن IBC شامل یک مخزن پلی اتیلنی، حفاظ فلزی، پالت چوبی یا فلزی و شیر خروجی است. مخزن IBC به 2 دلیل برای ذخیره سازی و انبار کردن مایعات ایده آل است. دلیل اول امکان استفاده کامل از فضای انبار است چرا که مخازن IBC روی یکدیگر سوار می شوند و فضای اضافی اشغال نمی کنند. از طرف دیگر به علت وجود پالت چوبی یا فلزی زیر مخزن امکان جا به جایی، بارگیری و بار زدن مخزن توسط لیفتراک وجود دارد.

مخزن ibc مخزن حفاظ دار

ویژگی های مخزن IBC

 • تولید شده از پلی اتیلن درجه یک سنگین HDPE 3840، فود گرید (FOOD GRADE) و بهداشتی
 • سبک و بسیار مقاوم
 • قابلیت ذخیره سازی انواع مایعات، مواد غذایی، مواد دارویی، مواد پودری و مواد شیمیایی خورنده
 • امکان تولید با مقاوت و وزن های گوناگون
 • امکان چینش مستحکم مخازن بر روی یکدیگر در تعداد بالا و استفاده از کل فضای در دسترس
 • دارای حفاظ فلزی و پالت مرغوب
 • دارای 10 سال خدمات پس از فروش

قیمت مخزن IBC

برای کسب اطلاعات از قیمت مخزن IBC یا همان مخزن حفاظ دار 1000 لیتری، با شماره تلفن 02144548922 تماس بگیرید.

برای حمل و نقل مایعات از مخزن پلی اتیلنی استفاده کنیم یا فلزی؟

در دهه های گذشته مخازن پلی اتیلنی به خاطر ویژگی های منحصر به فردش جای مخازن فلزی را گرفته است. مخزن پلی اتیلنی بر خلاف مخزن فلزی در برابر نور خورشید و اشعه یو وی مقاوم است و دچار زنگ زدگی نمی شود. همچنین اگر قصد ذخیره سازی و حمل اسید و دیگر مواد شیمیایی را دارید، مخازن پلی اتیلنی گزینه ایده آل برای شما هستند. مخزن فلزی در مواجهه با اسید و مواد شیمایی، خورده می شود اما مخزن پلی اتیلنی در برابر خوردگی مقاوم است و با بسیاری از مواد شیمیایی سازگاری کامل دارد.

جدول 2 – مقایسه مخزن پلی اتیلنی با مخزن فلزی برای حمل مایعات

مخزن پلی اتیلنیمخزن فلزی
دارای لایه محافظ آنتی یووی، مقاومت بسیار بالا مقابل تابش مستقیم نور خورشیدتغییر رنگ، زنگ زدگی و افت کیفیت با تابش نور مستقیم خورشید
وزن مناسب و نصب سریع و آسانوزن بالا و سختی نصب
قابل استفاده برای ذخیره امن اسید، مواد سوختی و شیمیایی سازگار با پلی اتیلن HDPEعدم امکان ذخیره اسید و مواد شیمیایی (تنها در مخازن استینلس استیل این قابلیت وجود دارد. این مخازن با قیمت هایی چند برابر مخزن پلی اتیلنی به فروش می رسند.)
مناسب برای تمامی مصارف بهداشتی، آب شرب، غذایی و داروییمخزن های فلزی به تنهایی برای مصارف بهداشتی مناسب نیستند. خصوصا در صورت زنگ زدگی حتی کوچک، ماده ذخیره شده را از حالت بهداشتی خارج می کنند.

 

مخزن یا تانکر پشت نیسانی و IBC از چه موادی ساخته شده اند؟

مخزن یا تانکر پشت نیسانی و مخزن IBC از پلی اتیلن که ماده ای با دوام، منعطف و سبک وزن است ساخته شده اند. پلی اتیلن استفاده شده در ساخت این مخازن، پلی اتیلن سخت یا همان HDPE در گرید 3840 و کاملا بهداشتی است. استفاده از مواد مرغوب بهداشتی باعث شده است تا این مخازن قابلیت ذخیره هر نوع ماده غذایی، سوختی، اسید و … را داشته باشد. اگر قصد ذخیره سازی اسید و دیگر مواد شیمیایی و سوختی را دارید با مشاوران با تماس بگیرید. در این مرحله کافیست تا اطلاعات کلی مانند چگالی ماده ای که قصد ذخیره سازی اش را دارید به ما اعلام کنید تا بهترین مخزن متناسب با کاربری تان به شما معرفی شود.

 

تفاوت مخزن تک لایه و سه لایه پشت نیسانی چیست؟ کدام یک مناسب کاربری من است؟

به طور کلی مخازن پلی اتیلنی به دو دسته تک لایه و سه لایه تقسیم می شوند. مخزن تک لایه پلی اتیلنی و مخزن سه لایه پلی اتیلنی از لحاظ دوام و ضخامت دیواره ها با یکدیگر تفاوتی ندارند اما هر یک برای کاربری های بخصوص خود مناسب هستند. مخزن 3 لایه دارای یک لایه میانی مشکی رنگ است که مانع عبور نور خورشید می شود. از همین رو امکان رشد جلبک و باکتری درون مخزن وجود ندارد. برای همین ویژگی است که مشاوران مجموعه مخزن آب، مخزن 3 لایه را برای ذخیره آب آشامیدنی و مصرفی پیشنهاد می دهند. آب آشامیدنی در مخازن 3 لایه کیفیت و بهداشت خود را از دست نمی دهد. همچنین در این مخازن مزه، بو و رنگ آب تغییر نمی کند و شما همیشه به آب گوارا و تمیز دسترسی خواهید داشت.

مخزن تک لایه فاقد لایه میانی مشکی رنگ است و نمی تواند مانع عبور نور خورشید باشد. مخازن تک لایه 2 کاربرد اساسی دارند؛
1- برای ذخیره سازی مواد شیمیایی همچون اسید ها یا سوخت ها مانند گازوئیل، نوع تقویت شده مخازن تک لایه مورد استفاده قرار می گیرد.

2- در برخی مصارف مشاهده و بررسی مرتب سطح مایع ذخیره شده از خارج مخزن ضروری است. در این شرایط نیز پیشنهاد مشاوران، مخزن تک لایه مخزن آب دات کام است.

آیا مخزن پشت نیسانی و مخزن IBC شامل خدمات پس از فروش می باشد؟

مخزن پشت نیسانی و مخزن IBC شامل 10 سال خدمات پس از فروش می باشند. پس از تکمیل مراحل خرید و ثبت سفارش، مخزن شما در صف ارسال قرار می گیرد. به محض خروج محصول از انبار، 10 سال خدمات پس از فروش با اسم و شماره تلفنی که اقدام به خرید کرده اید فعال می شود.

نحوه جایگذاری و نصب مخازن پشت نیسانی به چه شکل است؟

مخزن های پشت نیسانی با 2 لبه کناری طراحی شده اند تا به خوبی در قسمت بار نیسان و وانت سوار شده و در جای خود فیت و محکم باشند. از آنجایی که مخازن پلی اتیلنی در حین بهره بردن از دوام بالا، وزن سبکی دارند جا به جایی و قرار دادن آن ها در قسمت بار بسیار ساده صورت می گیرد. اگر به هر دلیل برای جایگذاری و نصب مخازن پشت نیسانی به کمک نیاز داشتید، می توانید پس از هماهنگی با شماره تلفن (10 خط) 02144548922 به انبار مرکزی فروشگاه مخزن آب دات کام به آدرس خیابان شهید رجایی جنوب – یک کیلومتر بعد از تقاطع شهدای ایران ترانسفور – انتهای کوچه زردانه – انبار آریایی – فروشگاه مخزن آب دات کام مراجعه نمایید تا کار نصب برای شما صورت بگیرد.

 

آیا می توان از مخزن پشت نیسانی و مخزن IBC برای ذخیره اسید و مواد شیمیایی استفاده کرد؟

امکان استفاده از مخازن پشت نیسانی و IBC برای ذخیره و همچنین حمل انواع اسید سازگار با پلی اتیلن وجود دارد. حتما قبل از اقدام به خرید، با ما از طریق شماره های درج شده تماس بگیرید تا خصوصیات و چگالی اسید یا ماده شیمیایی مد نظر شما بررسی شود.