اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر

در مقاله پیشین به این مساله پرداختیم که مخازن چندگانه (اتصال تعدادی مخزن به یکدیگر) و یا یک مخزن واحد کدام یک بهتر می توانند پاسخ گوی نیازهای ما باشند. همانگونه که در مقالات قبلی هم توضیح دادیم در اغلب موارد استفاده از چند مخزن به جای یک مخزن بزرگ، گزینه بهتر و معقول تری است، به این مهم در آیین نامه نظام مهندسی نیز اشاره شده است. در این مقاله به شما توضیح می دهد که چگونه می توانید دو یا چند مخزن را به هم متصل کنید.

دو راهکار برای متصل کردن مخازن به یکدیگر

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به دو روش موازی و سری انجام می شود.

  1. در روش موازی همه مخازن توسط انشعاباتی که از یک شاه لوله به ورودی مخازن متصل می شود پر می شوند. خروجی این مخازن نیز به همین صورت به یک شاه لوله منتهی خواهد شد. مزیت این روش این است که در صورت بستن شیر فلکه ورودی و خروجی هر مخزن، می توان برای کارهایی مثل سرویس و نگهداری به تناوب مخازن را از مدار خارج کرد. مزیت دیگر مربوط به فصولی است که نیاز به آب ذخیره کمتری داریم. مانند فصول سرد سال در این حالت برای تازه تر بودن آب مصرفی می توان تعدادی از مخازن را از مدار خارج کرد تا حجم دخیره متناسب با میزان مصرف آب باشد.
  2. در روش اتصال مخازن به صورت ” سری ” تنها یک مخزن دارای ورودی آب می باشد و خروجی آن مخزن و بقیه مخازن از طریق یک شاه لوله به هم متصل می شوند. با توجه به قانون ظروف مرتبط همه ی مخازن همیشه به یک اندازه از آب پر می شوند و هنگام باز کردن شیر آب از همه ی مخازن به صورت مساوی آب مصرف می شود. در این شیوه تیز می توانید در صورت نیاز تعدادی از مخازن را از مدار خارج کنید. طبعا سرع پر شدن آب در مخازنی که به صورت سری به هم متصل می شوند به مراتب کمتر از روش موازی می باشد.
نصب مخزن آب و اتصال موازی و سری مخزن پلی اتیلن
اتصال موازی و سری مخزن پلی اتیلن – شما می توانید به هر تعداد که می خواهید به صورت موازی و یا سری مخازن پلی اتیلن را به یکدیگر متصل نمایید

اتصال مخازن ذخیره آب به صورت موازی و کنترل سطح آب

  مخازن آب می توانند از طریق یک شاه لوله و انشعابات به هم متصل شوند. در این حالت می توان برای تک تک مخازن شیر کنترل سطح مکانیکی یا فلوتر گداشت و یا می توان با نصب یک شیر برقی در ابتدای شاه لوله و استفاده از فلوتر برقی در یکی از مخازن در صورت پر شذن آن مخزن ورود آب به لوله اصل تغدیه کننده مخازن بسته شود. در این حالت با توجه به اتصال همه مخازن از طریق لوله خروجی و طبق قانون ظروف مرتبظ همیشه آب در همه مخازن به یک اندازه خواهد بود.طبعا می بایست برای ورودی و خروجی هر مخزن یک شیر فلکه هم پیش بینی نمود.

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به صورت سری

   در اینجا منظور از اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به صورت سری ، اتصال خروجی مخازن به یک لوله اصلی مشترک و یا شاه لوله است. این اتصال از طریق خروجی به شما این امکان را می دهد که همه ی مخازن را به صورت همزمان و یکسان از آب پر کنید. هنگامی که آب به مخزن اول می ریزد، همزمان از طریق خروجی و لوله اصلی به مخازن دیگر جریان پیدا می کند و این عمل در نهایت تا زمانی که همه ی مخازن به یک اندازه از آب پر شوند ادامه پیدا می کند. طبعا در این روش سرعت پر شدن مخازن به اندازی روش موازی نیست.

نکته آخر

این را به یاد داشته باشید که هدف از این مقاله تنها آموزش نحوه ی اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر بود. لوله کشی مخازن مستلزم داشتن تجربه علمی و عملی در این کار می باشد،  پس ما به شما توصیه میکنیم که برای اتصال مخازن آب ساختمان ، حتما به دنبال یک تاسیساتی با تجربه باشید. امیدواریم این مقاله به شما در داشتن درک درستی از اتصال مخازن به هم کمک کرده باشد تا بتوانید انتظار خود در مورد نوع اتصال و فلکه بندی مخازن را به راحتی با لوله کش مورد نظرتان در میان بگذارید.

افزایش حجم ذخیره سازی مخزن آب (اتصال مخازن چندگانه)

اتصال مخازن به یکدیگر- مخازن چندگانه

افزایش حجم ذخیره سازی مخزن آب ( اتصال مخازن چندگانه )

    وقتی نمی توانیم از یک مخزن بزرگ و حجیم استفاده کنیم راه حل استفاده از دو یا چند مخزن با حجم کمتر و اتصال آنها به یکدیگر است. به عبارت دیگر وقتی به دلیل کم عرض بودن راهرو ها ، درب اتاق تاسیسات و یا درگاه هایی که در مسیر انتقال مخازن قرار دارند ، ما نمی توانیم از یک مخزن آب بزرگ استفاده نماییم و حتی مخازن آب آسان رو یا همان مخازن آب کتابی در حجمهای بالا که عمدتاً عرض های کمی نیز دارند جوابگوی کار شما نباشد. ناگزیر از اتصال چند مخزن به همدیگر برای رسیدن حجم ذخیره دلخواه است.

   در حالتی دیگر ممکن است مخزن یا تانکری که پیش از این نصب کردید حجم کافی نداشته باشد و لازم باشد تا حجم ذخیره سازی را افزایش دهید. در هر دو حالت شما می توانید چند عدد مخزن را به یکدیگر متصل کنید و به راحتی به حجم ذخیره مناسب برسید.

اتصال موازی مخازن کتابی
اتصال موازی مخازن کتابی – مخزن کتابی یا مخزن آسان رو برای عبور از درب های باریک و نصب در اتاق های تاسیسات طراحی شده است. اگر مخازن آب کتابی از درب های شما عبور نمی کنند پس به احتمال بسیار زیاد هیچ مخزن دیگری قابل عبور نیست!

 

اتصال موازی دو یا چند مخزن

   در ابتدا باید مخازن را طوری کنار هم قرار دهید تا کاملا هم ارتفاع شوند. مطابق قانون ظروف مرتبط آب داخل مخازنی که به کمک شبکه لوله کشی به هم وصل شده باشند طوری بین مخازن جریان می یابند تا آب همه مخازن هم سطح شود.

در اتصال مخازنی که هم ارتفاع و هم اندازه نیستند حتما نیاز است که مخزن کوچکتر بر روی یک پایه با ارتفاع کافی قرار بگیرد تا خروجی سرریز آن با خروجی سرریز مخزن بزرگتر در یک ارتفاع قرار گیرد. اتصالات ورودی و خروجی مخازن در این روش می توانند به کمک دو لوله اصلی ( ورودی و خروجی ) و به کمک سه راهی به هم متصل شوند. در این حالت می توان برای تک تک مخازن شیر کنترل سطح مکانیکی یا فلوتر گداشت و یا می توان با نصب یک شیر برقی در ابتدای لوله اصلی و استفاده از فلوتر برقی در یکی از مخازن، ورود آب به لوله اصل تغدیه کننده مخازن باز و یا بسته شود. در این حالت با توجه به اتصال همه مخازن از طریق لوله خروجی و طبق قانون ظروف مرتبظ همیشه آب در همه مخازن به یک اندازه خواهد بود.

مخازن موازی

در روش اتصال سری مخازن، خروجی مخازن را به کمک هم متصل کنید

پایین ترین مجرا های مخازن را به کمک سه راهی به یک شاه لوله متصل کنید. پیشنهاد می کنیم تا لوله کش شما شیرفلکه ای برای هر مخزن  در نظر بگیرد. در زنجیره ی مخازنی با اندازه های مختلف که به هم متصل شده اند از کوچکترین مخزن که برای تنظیم ارتفاع روی پایه بلند گذاشته شده، شروع کنید و به همین ترتیب از کوچک به بزرگ آنها را به هم متصل کنید.

مثال هایی برای اتصال مخازن آب چندگانه به یکدیگر به صورت سری

  1. مخازن هم اندازه: در اتصال مخازن چندگانه و هم اندازه به یکدیگر به روش سری ، آب ورودی به درون اولین مخزنی که جاری می شود از خروجی که اندازه آن با میزان قطر لوله ورودی مطابقت دارد از طریق شاه لوله و خروجی کلیه مخازن که به هم متصل شده اند همزمان با جاری شده و عملا همه مخازن در طی فرآیند آبگیری با هم پر خواهند شد.
  2. مخازن با اندازه های متفاوت: در این حالت مهم نیست که آب ورودی به کدام مخزن می ریزد این بدین معنی است که آب ورودی حتی می تواند به مخزن کوچکتر هم بریزد. نکته ی مهم این است که مخازن به طوری کار هم قرار گرفته اند که دریچه سرریز آنها با هم در ارتفاع برابر قرار گیرد.

مخزن آب هوایی: معرفی انواع منبع و تانکر آب هوایی

مخزن آب هوایی

اگر با کمی دقت در بسیاری از مناطق شهری و یا شهرک های صنعتی نگاهی بیندازید حتماً مخازنی را خواهید دید که در ارتفاع و بر روی پایه هایی قرار گرفته اند. این برج های ذخیره آب، با عنوان مخزن آب هوایی، منبع آب هوایی و یا تانکر آب هوایی شناخته می شوند.

در گذشته که مشکل کم آبی و افزایش جمعیت بسیار نا محسوس بود، این برج های ذخیره آب نقش بسزایی در تامین آب شهرها و شهرک های صنعتی داشتند و البته هنوز هم بسیار با اهمیت هستند.

 در حال حاضر نیز این مخازن آب که عمدتاً از جنس فلز هستند و شکل و شمایل شبیه به هم دارند تقریبا همه جا به چشم می خورند مخصوصا اگر در جایی زندگی میکنید که دارای محلات متراکم و تراکم جمعیت زیادی است. 

امروزه به دلیل توسعه شهری و افت فشار آب، به تنهایی مخازن آب هوایی جوابگو نبوده و در کنار آن بسیاری از ساختمان ها و واحدهای صنعتی نیاز به نصب مخزن آب جداگانه ای دارند.

در این مقاله به چگونگی عملکرد این برج های ذخیره آب پرداخته می شود و همچنین راهکارهایی برای جایگزینی مخازن آب هوایی فلزی آسیب دیده که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند ارائه خواهیم داد با خواندن این مطلب بار دیگری که از کنار یک مخزن آب هوایی می گذرید کاملا به نحوه ی عملکرد آن آگاه هستید.

نحوه عملکرد مخازن آب هوایی

عملکرد مخازن آب هوایی بسیار ساده است. گرچه این برج ها در اندازه ها و شکل های گوناگونی وجود دارند ولی همه ی آنها عملکردی مشترک دارند.

مخزن آب هوایی
مخزن آب هوایی – در این مخزن هوایی مخزن پلی اتیلن جایگزین مخزن فلزی شده است.

برج ذخیره آب در واقع یک منبع آب مرتفع و بزرگ است. برخی از آنها بیش از ۵۰ متر از زمین فاصله دارند. دلیل این ارتفاع  تامین کردن فشار آب می باشد. هر فوت ارتفاع میتواند ۰٫۴۳ psl (پوند در هر متر مربع) تولید فشار کند. منبع آب شهری حدودا بین ۲۰ تا ۳۰ psl است. فشار آب منبع آب هوایی باید به قدری زیاد باشد تا بتواند آب تمام خانه ها و مناطق اطراف را تامین کند. بنابر این، این مخازن آب معمولا بلند ساخته می شوند تا فشار آب لازم را تامین کنند.

در مناطقی که دارای تپه های مرتفع هستند، این برج ها می توانند توسط  یک مخزن آب ساده که بر روی تپه ی بلندی قرار می گیرد جایگزین شوند.

به طور کلی این مخازن می توانند بسیار بزرگ بوده و حجم آب مورد نیاز حتی یک شهر را فراهم نمایند و یا می توانند کوچکتر بوده و آب مورد نیاز چند واحد مسکونی و یا یک کارگاه یا کارخانه را تامین نمایند.

 اگر فشار آب قطع شود، برج ذخیره آب باید بتواند فشار آب  را برای حداقل یک روز کامل تامین کند. یکی از مزایای مهم برج ذخیره آب این است که  به جای تامین کردن  فشار آب در زمان اوج مصرف ،فشار را به طور میانگین تامین میکند و همین امر موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود.

انواع مخازن آب هوایی

این مخازن به طور کلی به چهار دسته مخازن هوایی فلزی ، مخازن هوایی بتنی، مخازن هوایی پلاستیکی و مخازن هوایی چوبی تقسیم می شوند. نوع سوم یعنی مخازن پلاستیکی اخیرا مورد استفاده قرار گرفته اند و به نظر میرسد بتوانند جایگاه بیشتری را به خود اختصاص دهند. قیمت مخزن آب هوایی با توجه به ماده اولیه مورد استفاده و همچنین طراحی آن تعیین می شود. 

برج های ذخیره آب به شکل ها و اندازه های گوناگونی دیده می شوند. در ساختمان های بلند گهگاهی با معضل افت فشار آب مواجه می شویم زیرا ارتفاع این ساختمان ها بیشتر از حدی است که برج های ذخیره آب بتوانند فشار آب آن را تامین کنند، بنابراین همه ی ساختمان های بلند یک مخزن آب و یا برج ذخیره آب اختصاصی دارند.

جایگزینی تانکر آب هوایی فلزی فرسوده با تانکر آب هوایی پلی اتیلن

با توجه به اینکه عمدتاً تانکرهای آب هوایی به صورت فلزی هستند بعد از مدتی دچار زنگ زدگی می شوند. به همین دلیل تعمیر مکرر این مخازن موجب کلافه شدن صاحبان این مخازن می شود. مضاف بر این کیفیت آب نگهداری شده در این مخازن فلزی بعد از مدتی کاهش پیدا می کند و حتی در صورت بزرگ نبودن مخزن هوایی امکان تغییر در بو و مزه آب نیز وجود دارد.

برای حل این مشکل، اخیراً بسیاری از افراد به فکر جایگزینی تانکر آب هوایی فلزی با تانکر آب هوایی پلی اتیلن افتاده اند. در واقع به جای تانکر فلزی یک تانکر پلی اتیلن بر روی پایه ها قرار داده می شود. با این کار دیگر نگرانی بابت زنگ زدگی، بهداشتی نبودن و تغییر طعم و مزه آب وجود نخواهد داشت.

منبع آب هوایی چگونه آب مورد نیاز را تامین می کند؟

منبع آب هوایی
منبع آب هوایی – انواع مخازن آب هوایی

تصور کنید که مصرف آب به ازای هر ایستگاه پمپاژ، حدود ۵۰۰ گالن آب در دقیقه است( یعنی ۷۲۰۰۰۰ گالن آب در روز) اما ممکن است در طول روز مصرف آب به بیش از ۵۰۰ گالن آب در دقیقه هم برسد. برای مثال در ساعت مشخصی از صبح که مردم آماده ی رفتن به کار می شوند مصرف آب ممکن است به بیش از ۲۰۰۰ گالن در دقیقه برسد. که این حجم از مصرف آب با مصرف ۵۰۰ گالن در دقیقه فاصله ی زیادی دارد. ولی در عین حال می توان فشار آب برج ذخیره آب را کنترل کند و آن را روی همان ۵۰۰ گالن در دقیقه ثابت نگه داشت و این گونه در هنگام قطع آب، فشار آب در ساعات اوج درخواست به وسیله ی تانکر آب هوایی کنترل و تنظیم می شود.

در ساعاتی از شب که درخواست آب کاهش پیدا می کند، منبع آب هوایی میتواند کمبود آب داخل منبع را جبران کند و دوباره پر شود. در اکثر شهر ها آب مصرفی از طریق چاه، رودخانه و یا منبع آبی که اصولا  دریاچه است، تامین و در طی عملیاتی تصفیه می شود تا رسوب ها از طریق فیلتراسیون و یا ته نشینی و باکتری ها از طریق کلر، اوزون و یا اشعه فرا بنفش از بین بروند.

بنابراین  آب به دست آمده پاکیزه و بدون هرگونه آلودگی می باشد. این آب پاکیزه توسط لوله های بالابر، با فشار زیاد وارد پمپ های اصلی سیستم آب شهری می شود. منبع برج ذخیره آب به سادگی به این پمپ های اصلی متصل است. اگر این پمپ ها آب بیشتری نصبت به میزان مصرفی تولید کنند در این صورت این آب در منبع برج ذخیره آب، جاری و ذخیره می شود تا در مواقعی که با افت فشار مواجه می شویم، آب مصرفی از طریق این منبع تامین شود.

در برخی ساختمان های بلند مانند برج امپایر در نیویورک بیش از ۳۰ برج ذخیره آب کوچک بر بام آنها دیده می شود. یک واقعیت جالب در مورد برج های ذخیره آب در بسیاری از کشورها این است که آن ها می توانند نرخ بیمه ی شما را تحت تاثیر قرار دهد!  در طی یک آتش سوزی، درخواست آب به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و ممکن است تا حد زیادی از ظرفیت پمپ های آب فراتر رود. برج ذخیره فشار آب لازم برای شیر های آتش نشانی را تضمین می کند، بنابراین نرخ بیمه آتش به طور معمول در مناطقی که سیستم آب شهری آن دارای برج ذخیره آب است کم تر می باشد.

بار دیگر که در حال پیاده روی یا رانندگی هستید به خصوص اگر از تعدادی شهر کوچک عبور می کنید، وجود مخازن آب هوایی برای شما بیشتر جلب توجه خواهند کرد.

 

 

 

راهنمای خرید مخزن آب پلاستیکی و پلی اتیلنی

  بسیاری از مردم که برای خرید مخزن آب به دنبال راهنمایی و مشاوره بوده و یا به عبارت دیگر به دنبال راهنمای خرید مخزن آب هستند.سوال نخستشان این است که مخزن آب پلی اتیلنی بخرم یا مخزن آب فلزی ؟

این عزیزان تفاوت چندانی بین انواع مخازن پلی اتیلنی و یا پلاستیکی موجود در بازار قایل نمی شوند و خیلی ساده میگویند “یک مخزن پلاستیکی تنها یک مخزن پلاستیکی است”  یا ” یک مخزن پلی اتیلنی تنها یک مخزن پلی اتیلن است.” به عنوان یکی از تولید کنندگان و عرضه کنندگان بزرگ مخازن پلی اتیلنی و پلاستیکی که در طول ۲۰ سال فعالیت تولیدی و نجاری خود مفتخر به جلب اعتماد بسیاری از صنعت گران و فعالین این حوزه ( تولید کننذگان ، عرضه کنندگان و مهندسین و تکنیسین های تاسیسات ساختمان ) شده ایم، تصمیم گرفتیم تا دسته بندی ها را مستقیما بر روی تفاوت های کلیدی مخازن پلاستیکی تنظیم کنیم تا بتوانیم خریداران را در راستای خرید یک مخزن مناسب یاری رسانیم.

    آیا شما در بازار به دنبال مخزن آب پلاستیکی هستید؟ ما تعدادی راهکار ساده پیش روی شما قرار میدهیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که خرید چه مخزن پلاستیکی برای شما مناسب تر و کاربردی تر است. در واقع یک راهنمای خرید مخزن آب پلاستیکی یا همان مخزن آب پلی اتیلنی را برای شما بیان خواهیم کرد.

قدم اول: به دنبال یک فروشگاه معتبر باشید:

   قدم اول برای خرید یک مخزن پلاستیکی پیدا کردن یک فروشنده مناسب است. دو دسته فروشنده وجود دارند: فروشگاه های آنلاین مانند مخزن آب دات کام و مغازه ها

  فروشگاه آنلاین : با توجه به حجیم بودن و بالا بودن هزینه های انبار داری این محصول اکثر مغازه های فعال در این حوزه در حومه و بیرون شهر های بزرگ قرار دارند و در کلانشهرها بهترین گزینه خرید از فروشگاه آن لاین مانند مخزن آب دات کام است. کارشناسان مخزن آب دات کام کاملا بر روی تجارت حمل و نقل مهارت دارند و به شما کمک میکنند تا بهترین و مقرون به صرفه ترین راه برای تحویل مخزن پلاستیکی خود را انتخاب کنید. علاوه بر این، با توجه به ارتباط بی واسطه شما با تولید کنندگانی مثل پلاستونیک از طریق مخزن آب دات کام مقرون به صرفه ترین راه و آسان ترین روش خرید ، ثبت سفارش چه به صورت تلفنی و چه به صورت اینترنتی است.

قدم دوم: مخزن پلاستیکی مورد نیازتان را با توجه به کاربرد آن انتخاب کنید:

   اگر در حال برپایی تاسیسات آبرسانی ساختمان و با صرفا تهیه یک منبع آب مناسب هستید و یا به عبارت دیگر به دنبال ساخت یک سیستم ذخیره آب آشامیدنی یا بهداشتی هستید، قطعا به یک مخزن ذخیره آب نیاز خواهید داشت. مخزن های ذخیره آب با یک و یا دو دریچه بر روی مخزن و  در وجه جانبی یک مجرای ورودی در بالا و یک خروجی در پایین مخزن فروخته میشوند. این راهی سنتی و کاربردی است که اکثر تولیدکنندگان مخازن پلاستیکی از آن استفاده می کنند. اگر شما مخزنی به منظور ذخیره آب ساختمان میخواهید، قطعا باید به دنبال یک مخزن پلاستیکی با ورودی و خروج با قطر مناسب باشید.

  • قطر خروجی مخزن با ورودی پمپ باید برابر و یا بیشتر باشد.
  • حتی الامکان از مخازن سه لایه مخزن آب دات کام خرید کنید.
  • نشان ملی استاندارد و تاییدیه بهداشت برای ماده اولیه مخزن را در هنگام خریذ حتمی مد نظر قرار دهید.
  • بررسی ابعاد محل نصب ، گلوگاه ها و ابعاد درگاه ها برای رساندن مخزن به محل نصب را بررسی نمایید و سپس مخزن سازگار با این ابعاد از انواع عمودی ،  افقی ، کتابی ، زیرپله و مکعبی انتخاب فرمایید
  • از قرار دادن اشایی مانند آجر و … برای بالا آوردن سطح مخزن نسبت به پمپ اکیدا خودداری کنید. سزح ناصاف کف مخزن منجر به پارگی آن خواهد شد.
  • برای بالا آوردن کف مخزن از پایه فلزی پوشیده شده از ورق فلزی و یا سکوی سیمانی با سطح کاملا صاف و تراز استفاده کنید.

   قطر خروجی مخزن با قطر قسمت ورودی پمپ باید برابر یا بیشتر باشد تا مانع از پدیده کاویتاسیون ( موجب خرابی پمپ می شود ) گردد. مخازن سه لایه به دلیل ضد جلیک بودن و به طریق اولی آنتی باکتریال بودن باعث می شوند آب برای مدت طولانی طمع گوارای خود را حفظ کند. توجه فرمایید علاوه بر سازگاری ابعاد مخزن با محل نصب باید فضای کافی برای سرویس و نگهداری مخزن هم در دسترس داشته باشید. علاوه بر این موارد انتقال مخزن به محل نصب مانند عبور از درب ، راه ها و … حتمی مد نظر قرار دهید. ما در مخزن آب دات کام انواع مخازن افقی ، عمودی ، کتابی و مکعبی و زیرپله را با تنوع بسیار چشمگیر عرضه می کنیم.

  به دلیل مشخصات فنی بعضی از پمپها و برای استفاده بهینه از آب داخل مخزن بهتر است مخزن در ارتفاعی بالاتر از پمپ نصب شود توجه فرمایید الزامی است کف محل نصب مخزن کاملا صاف و تراز و یکدست باشد. در پاسیان توجه فرمایید توجه فرمایید مخازن ارزان قیمتی که از مواد بازیافتی تولید می شوند خیلی سریع موجب طعم بد در آب می شوند. البته به دلیل ورود مواد آلاینده و سرطانزا در بلند مدت به آب داخل مخزن به هیچ عنوان نباید برای آب شرب و یا بهداشتی از این مخازن استفاده کرد. عیب دیگر این مخازن مقاومت بسیار پایین مکانیکی آنها است و خیلی زود درچار شکست و پارگی می شوند.

قدم سوم: انتخاب رنگ مناسب مخزن پلاستیکی

    اکثر مخازن پلاستیکی موجود در بازار به رنگ سفید هستند. در مخازن سه لایه یک لایه میانی مشکی رنگ با بیشترین میزان جذب نور باعث جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل مخازن میشود. و این نکته ی بسیار مهمی برای مخازن پلاستیکی است زیرا عدم جلوگیری از ورود اشعه نور خورشید باعث جلوگیری از رشد جلبک  در داخل مخازن می شود. رشد جلبک می تواند باعث بروز مشکلاتی در نگهداری آب داخل مخزن گردد. قطعا شما نمیخواهید که در داخل مخزن آب آشامیدنی تان جلبک رشد کند یا مجبور شوید به این دلیل فیلتر تصفیه آب خود را زود به زود تعویض کنید.  توجه فرمایید تجمع بقایایی این جلبکها در بلند مدت باعث رشد باکتریهای بی هوازی و بوی بسیار بد در آب خواهد شود. ممکن است شما تصور کنید که مسدود کردن اشعه خورشید به صورت استاندارد در صنعت تولید مخازن آب تعبیه میشود اما اینگونه نیست. در حقیقت نور خورشید می تواند از اکثر مخازن پلاستیکی رنگی دو لایه  با رنگهای قرمز و آبی عبور کند. پس توصیه می کنیم حتمی از مخازن سفید و یا رنگی سه لایه استفاده کنید. به همین دلیل ما مخازن دولایه رنگی را در مخزن آب دات کام عرضه نمی کنیم. در کشورما ایران رنگ سفید مخازن تا حدودی موجب بازتاب نور خورشید شده و کمتر موجب افزایش دمای آب داخل مخزن می شود.

قدم چهارم: کیفیت موادی که در تولید مخازن پلاستیکی به کار می روند.

  قبل از خرید مخزن پلاستیکی باید در مورد مواد تشکیل دهنده مخزن مورد نیاز کاملا تحقیق کرد. با وجود تنوع بالای مواد موجود در بازار، تولید کنندگان معتبر مانند پلاستونیک ، کوشا پلاست و طبرستان از یک نوع مواد برای ساخت مخازن پلاستیکی استفاده می کنند. مخزن آب دات کام هیچ گاه کیفیت را فدای قیمت نمیکند چرا که نام و شهرت کسب شده برای ما مقدس است و تنها محصولاتی را به شما معرفی میکنیم که از فرآیند تولید آنها اطمینان داشته باشیم. به همین دلیل هم ما از مواد پلی اتیلن فودگرید HDPE و MDPE کاملا استاندارد استفاده می کنیم که مطابق استاندارد NSF/ANSI تولید شده باشند و هم مواد ما مطابق با آیین نامه ی سازمان غذا و دارو دارای تاییدیه بهداشتی می باشند.

   یکی از جذاب ترین بررسی ها برای ما بازخورد رضایت آمیز از مشتریانی است که قریب به ۲۰ سال پیش مخازن ما را خریده اند و  در شزایط مختلف آب و هوایی ، زیر نور مستقیم آفتاب و یا محیط تاریک موتور خانه این مخازن در حال کار می باشند. رضایت این مشتریان عزیز بزرگترین سرمایه های ما در شرکت پلاستونیک و همچنین در فروشگاه مخزن آب دات کام می باشد.

راههای افزایش فشار آب ساختمان

راههای افزایش فشار آب ساختمان

افزایش فشار آب ساختمان

بسیاری از ما با مشکل افت فشار آب ساختمان و یا قطعی آب در ساعاتی از روز مواجه ایم و به دنبال راهکارهایی برای افزایش فشار آب ساختمان خود هستیم. علت فشار کم اب ساختمان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در این رابطه بلافاصله اولین چیزی که به ذهنمان می رسد استفاده از مخزن ذخیره آب آشامیدنی و پمپ است. در صورتی که هنوز برای خرید مخزن ذخیره آب شرب و یا آب آشامیدنی برای منزلتان اقدام نکرده اید لطفا به نکات ذیل توجه فرمایید:

در خصوص تقویت فشار آب ساختمانمان بیشتر بدانیم

۱-بهتر است ۵۰% آب مصرفی ساختمانتان را همیشه ذخیره داشته باشید. برای این منظور برای هر نفر ۵۰ تا ۱۰۰ لیتر محاسبه فرمایید. مثال: برای یک خانواده ۵ نفره ۲۵۰ تا ۵۰۰ لیتر مخزن آب ذخیره در نظر بگیرید.

۲-حتی الامکان مخازن سه لایه ضد جلبک را از برندهای معتبر و همچنین مراکز معتبر و شناخته شده تهیه فرمایید. مخازنی که از پلاستیک بازیافتی تولید می شوند و در مراکز غیر معتبر عرضه می شوند علاوه بر ضعف جدی در استحکام به هیچ عنوان برای نگهداری آب شرب مناسب نیستند. این مخازن انواع مواد شیمیایی آلاینده و سرطانزا را به مرور وارد آب مصرفی شما می کنند.

۳-برای افزایش کیفیت آب مصرفی در مخرن پلی اتیلن بهتر است فیلترهای پیش تصفیه نصب کنید تا از رسوب زنگ آهن و شن و ماسه و گل لایی که به مرور از طریق لوله ها وارد مخزن می شوند جلوگیری کنید. رسوب این مواد در طولانی مدت باعث تشکیل لایه های نسبتا ضخیمی می شود که به واسطه ممانعت از رسیدن آب کلردار به عمق این لایه ها این مکانها را محلی برای رشد و نکثیر باکتری های شیمی تروف خواهد کرد. این باکتریها البته برای انشان بیماری زا نیستند ولی به آب طعم بدی خواهند داد.

۴- در صورتی که از پمپ تقویت فشار آب ساختمان استفاده می کنید و به منظور اینکه در مواقع قطعی برق دچار مشکل نشوید پیشنهاد می کنیم لوله بای پس یا کنارگذر هم در سیستم لوله کشی تعبیه فرمایید. به این ترتیب ورودی مخزن را به بعد از پمپ متصل نمایید برای این کار از شیر فلکه و شیر خودکار استفاده کنید. به این ترتیب در مواقع عدم کارکرد پمپ به کمک فشار طبیعی شبکه لوله کشی شهری می توانید از آب هر چند بسیار کم فشار استفاده کنید.

اگر در منظقه ای که زندگی می کنید آنقدر فشار کم است و تنظیم فشار پمپ اب هم پاسخ گو نیست و این  ترفند نیز جواب نمی دهد و قطعی های مکرر برق هم دارید بهتر است یک مخزن ذخیره در پشت بام یا بالای خرپشته قرار دهید. این منبع اب در مواقع کارکرد پمپ پر شده و به کمک فلوتر و یا قطع کن مکانیکی ورودی آب به آن قطع می شود. خروجی این مخزن پس از تعبیه یک شیر خودکار یا یکطرفه به لوله آب روی پشت بام وصل می شود ( همان لوله ای که مخزن را پر می کند ). این شیر یکطرفه در مواقع کارکرد پمپ مانع از ورود آب در خروجی به مخزن می شود و در عوض در هنگام قطعی برق اجازه می دهد آب با فشار کم برای نیازهای ضروری وارد لوله های ساختمانتان شود.

۵- برای آپارتمانها و مجتمع های مسکونی برای تقویت فشار آب ساختمان حتمی از مخزن تحت فشار و کلید اتومات استفاده کنید تا . برای محاسبه حجم مخزن تحت فشار برای هر واحد مسکونی بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر در نظر بگیرید. به این ترتیب برای یک مجتمع ۴ واحدی حداقل ۵۰ لیتر مخزن تحت فشار در نظر بگیرید. هر چه حجم مخزن تحت فشار بیشتر باشد تعداد دفعات روشن و خاموش شدنهای پمپ شما کاهش می یابد و بالطبع عمر آن افزایش پبدا می کند.

۶-برای عملکرد بهتر مخزن تحت فشار و پمپ فشار مینیمم اتومات برای روشن شدن پمپ را حداکثر ۱۰% بیشتر از فشار باد اولیه مخزن تحت فشار تنظیم کنید و یا به عبارت درست تر فشار باد منبع تحت فشار را ۱۰% کمتر از فشار مینیمم پمپ قرار دهید.

در صورتی که می خواهید با نحوه نصب و استفاده از لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای تقویت فشار آب ساختمان بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

راهنمای جامع خرید پمپ آب خانگی

نصب مخزن آب پلی اتیلن

راهنمای خرید مخزن آب

درباره منبع تحت فشار یا منبع انبساط بسته بیشتر بدانیم

راهنمای نصب مخزن آب در پشت بام

لوازم مورد نیاز برای افزایش فشار آب ساختمان را از کجا تهیه کنیم؟

همانطور که میدانید برای افزایش فشار آب ساختمان، نیازمند تهیه و نصب تجهیزات و لوازم مورد نیاز خواهید بود. ممکن است تهیه این اقلام با توجه به شرایط موجود کشورمان برای شما کمی دشوار باشد و از بابت کیفیت، قیمت، اصل بودن، نحوه ارسال و … نگرانی هایی داشته باشید.

از اینرو ما در فروشگاه مخزن آب دات کام علاوه بر مخازن آب پلی اتیلن که به عنوان محصول اصلی ما شناخته می شود و توسط خود ما تولید می شود برخی از اقلام مورد نیاز شما را نیز به تهیه کرده و با قیمت مناسب به فروش میرسانیم. اعتبار و قدمت فروشگاه  مخزن آب دات کام تضمین کننده کیفیت محصولات انتخابی است در نتیجه شما می توانید بدون نگرانی از موارد عنوان شده به راحتی محصولات مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید. برای مشاهده محصولات بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ورود به فروشگاه مخزن آب دات کام

اگر توضیحات موجود در سایت به طور کامل پاسخ سوالات شما را نداده است می توانید با شماره زیر تماس بگیرید تا کارشناسان مخزن آب دات کام شما را راهنمایی نمایند.

۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲ – (۵ خط )

مخزن آب شرب، تانکر آب آشامیدنی و آن چیزی که باید بدانیم

مخزن آب شرب

نگاهی اجمالی به وضعیت آب شرب و آب آشامیدنی در سیاره زمین

  سطح سیاره ما بیشتر از آب پوشیده شده است تا خشکی، اما از کل آب های موجود در کره ی زمین تنها ۲٫۵ درصد آن آب شیرین (آب شرب) است. بیش از ۷۰% از این میزان آب شیرین به صورت کلاهک یخی در قطبین زمین محبوس است و بیش از ۲۸ درصد باقی مانده نیز به صورت سفره های آب زیر زمینی در لایه های مختلف زمین وجود دارد. کمتر از ۲ درصد ( قریب به ۱٫۳%) به صورت آب شیرین در سطح زمین قرار دارد که البته بیشتر آن در دریاچه های آب شیرین قرار دارد. لازم به دکر است که تنها ۰٫۵% آب شیرین جهان در رودخانه ها وجود دارد .

آب شرب و آب آشامیدنی در سیاره زمین

با افزایش روز افزون جمعیت جهان، با محدودیتهای بیشتری برای منابع آب شیرین مواجه خواهیم شد. جمعیت ۷ میلیاردی جهان تا سال ۲۰۳۰ به ۹ میلیارد نفر  افزایش خواهد یافت. متاسفانه تخمین کلی از این ۷ میلیارد جمعیت مشخص کرده که بیش از ۱ میلیارد نفر از ساکنین کره زمین هم اکنون هیچ دسترسی مستقیمی به آب شرب پاکیزه و بهداشتی ندارند. حتی بدتر، از این تعداد جمعیت، ۳ میلیارد نفر فاقد سیستم آب و فاضلاب و خدمات بهداشتی مناسب هستند. به علاوه شهرهای کوچک و یا متوسط در حال رشد سریعی هستند که در آینده بسیار نزدیک با بحران کم آبی مواجه خواهند شد.

 “ بسیاری از تصمیمات در این زمینه در کشورهای مختلف و کشورما، از کلانشهرها گرفته تا روستاها بر عهده سطوح مختلف مدیریتی در نهادهای دولتی است. اما دورنمای کلی مسایل مربوط به آب شیرین به ما نشان می دهد پیش بینی فضای مناسب در ساختمانها هنگام طراحی و ساخت، برای در اختیاز داشتن مخازن با ذخیره کافی از آب بهداشتی به قطع یقین از راهکارهای حتمی برای مواجه با محدودیتها پیش رو است.

مخزن آب شرب، راهکاری برای کاهش مشکلات کم آبی و هدر رفت آب

  همانگونه که عنوان شد با وجود این که زمین ما همانند یک مخزن آب بسیار بزرگ، حجم عظیمی از آب را در خود جای داده است ولی تنها قریب به ۰٫۵% درصد آن قابل استفاده برای ما می باشد. این منابع آبی بسیار محدود از طریق حفر چاه های عمیق و یا احداث سدها و به کمک لوله کشی در مناظق شهری و روستایی توسعه یافته و یا در حال توسعه در اختیار شهروندان قرار می گیرد . با توجه به وجود زمانهای اوج مصرف و محدودیت آبدهی شبکه های شهری، پیش بینی برای در اختیار داشتن مخازن بهداشتی برای ذخیره سازی آب در زمانهای کمینه مصرف ( آب شهری فشار مناسبی دارد) از راهکارهای متداول شهروندان برای مقابله با این مشکلات است.

  در بسیاری از مناطق نیز این آبررسانی به کمک تانکرهای حمل آب و منبع آب شرب قابل حمل صورت می پذیرد. ماشین یا تانکر آب آشامیدنی هم اکنون ابزار آبرسانی به بسیاری از مناطق کم جمعیت و مناطقی است که آبررسانی به آنها از طریق لوله کشی هنوز امکانپذیر نمی باشد. در این روش کامیونی که مجهز به مخزن آب است در مراکز مجاز اداره آب و فاضلاب آبگیری کرده و سپس آب را در مناطق روستایی و یا مناطق دورافتاده در داخل منبع و مخزن آب عموما پلی اتیلنی تخلیه می کند. برداشت آب از این مخازن پلی اتیلنی به کمک ظرفهای آب قابل حمل ۱۰ یا ۲۰ لیتری توسط شهروندان صورت می گیرد.

بهترین مخزن آب شرب کدام است؟

بهترین مخزن آب شرب
مخزن پلی اتیلن به عنوان بهترین مخزن آب شرب برای مصارف بهداشتی شناخته می شوند

امروزه بهداشتی ترین مخازن که در عین حال از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار باشند انواع مخازن پلی اتیلنی (تولید شده از پلی اتیلن دست اول دارای گرید بهداشتی ) هستند که به روش قالب گیری دورانی یا روتیشنال مولدینگ تولید می شوند کاربرد وسیع این مخازن، قریب به نیم قرن در کشورهای توسعه یافته قدمت دارد و در کنار مخازن گران قیمت استیل ضد زنگ به عنوان بهداشتی ترین روش ذخیره سازی آب شرب در دنیا شناخته می شوند. اهمیت استفاده از پلاستیک فودگرید و یا همان پلی اتیلن ۳۸۴۰ فودگرید ( دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارو ) غیر بازیافتی و دست اول فروشگاه مخزن آب دات کام را بر آن داشت تا با وسواس بسیار بالا صرفا محصولات تولیدکنندگانی را عرضه کند که تمامی استانداردهای بهداشتی را دارا باشند.

چگونه مخزن آب شرب مناسب انتخاب کنیم؟

مخازن پلی اتیلن عرضه شده در فروشگاه مخزن آب دات کام در انواع مخازن افقی ، مخازن عمودی ، مخازن کتابی ، مخازن مکعبی ، مخازن زیرپله ، مخازن قیفی و مادولار به همراه انواع وان های شیلاتی ، صنعتی و وان حمام می باشند. برای انتخاب مخزن مناسب باید گزینه های ذیل را چک و کنترل کنیم:

۱-چه میزان آب برای ذخیره نیاز داریم و بالطبع به چه حجم مخزنی نیاز داریم؟ (لینک به مقاله مربوطه )
۲-بررسی محدودیتهای فضاهای در دسترس برای جانمایی مخزن با حجم مورد نیاز به عبارت دیگر اندازه گیری طول ، عرض و ارتفاع و عرض درب و راه روها و مسیرهای انتقال مخزن
۳-انتخاب آب آشامیدنی پلی اتیلنی با ابعاد سازگار با فضای ساختمان (لینک به ابعاد و قیمتها)
۴-ثبت سفارش تلفنی و یا اینترنتی در فروشگاه مخزن آب دات کام (هایپر لینک فیلم )
۵-نصب و راه اندازی مخزن ذخیره و پمپ و سایر تجهیزات و دستیابی به یک سیستم عالی آبررسانی در ساختمان

اگر نیاز به مشاوره دارید و همچنان ابهامات و سوالاتی در خصوص انتخاب و خرید مخزن آب شرب دارید کافی است با شماره زیر تماس بگیرید. کارشناسان فروش مخزن آب دات کام آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما می باشند.

۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲ – (۵ خط ویژه)

 

 

مشاوره خرید مخزن آب