آخرین بروزرسانی: سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸

مخزن آنتی باکتریال

مخزن آنتی باکتریال چیست

مخزن آنتی باکتریال به هر نوع مخزنی گفته می شود که در آن امکان رشد باکتری ها وجود نداشته باشد. با توجه به رشد روز افزون استفاده از مخازن آب پلی اتیلن به عنوان منبع آب بهداشتی منازل و ساختمان ها، بهداشتی بودن و بی ضرر بودن آنها برای سلامتی شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مخازن آنتی باکتریال و واقعیت هایی که در خصوص آنها وجود دارد بیان خواهیم کرد.

مخزن آنتی باکتریال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مخزن آنتی باکتریال

روشهای تولید مخزن آنتی باکتریال ( مخازن آنتی باکتریال ) متفاوت است. یکی از شیوه های آنتی باکتریال کردن مخازن استفاده از تکنیک Bacteriostatic agent است . مانند انواع مخازن ضد جلیک که می توانند با پیش فیلتر هم باشند. در روشی دیگر از مواد Antiseptic تثبیت شده روی سطح پلیمر اتیلن استفاده می کنند . در این مخازن تماس مستقیم میکروارگانیسمها با جداره داخلی مخزن باعث مرگ آنها می شود. متاسفانه رسوبات و ته نشینی مواد معلقی که همراه آب وارد مخزن می شوند مکانیسم تماسی را تا حد زیادی مختل می کنند ، در ادامه با تفصیل بیشتری به توضیح خواهیم پرداخت.

مخازن آنتی باکتریال با شیوه Bacteriostatic agent :  یکی از روشها با از بین بردن منابع غذایی به مهارگر رشد باکتری مانع از رشد و تکثر باکتری ها می شوند. مثلا مخازنی که صددرصد ضد جلبک باشند ، شانسی به باکتری ها برای رشد و نمو نخواهند داد. زیرا جلبک بعد از خزان کردن و مرگ تنها غذای این باکتریها در سیستم آب شهری خواهد شد این مخازن در گروه بهترین و رایج ترین مخازن آنتی باکتریال قرار می گیرند. همانگونه که عنوان شد ، این مخازن آنتی باکتریال در گروه مهارگر رشد باکتری قرار می گیرند.

مخزن آنتی باکتریال

تکنیک استفاده از پلیمر آنتی باکتریال تماسی :  در این شیوه از پلی اتیلن که در ساختار مولکولی دارای ماده پادزیست است استفاده می کنند. معمولا این پلی اتیلن در داخلی ترین لایه مخزن که در تماس با آب است استفاده می شود. رنگ به کار رفته در لایه داخلی این مخازن بسته به سلیقه تولید کننده می تواند سفید، آبی و … باشد. در این مخازن سطح داخلی مخزن دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی است. برای عملکرد خاصیت ضد باکتری ، سطح داخلی مخزن باید همیشه تمیز باشد. مخزن آنتی باکتریال و یا هر محصولی که دارای بدنه آنتی باکتریال تماسی است بر خلاف تبلیغات رایج، تنها زمانی ماهیت آنتی باکتریال دارند که سطح آنها کاملا عاری از گل و لای و رسوب باشد و به عبارت دیگر صد در صد تمیز باشند. هر گونه رسوب ولو با لایه ای بسیار نازک و میکروسکوپی که با چشم قابل رویت نباشد ، روی بدنه مخازن آنتی باکتریال ته نشین می شوند و عملا این مکانیسم را بی اثر می کند. برای اینکه یک مخزن آب دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی موثر باشد باید ضمن نظافت منطم مخزن ، در ورودی آب به مخزن از پیش فیلتر مناسب استفاده کنید.

این مساله به این دلیل است که مکانیسم مهار کننده رشد و نابود کننده باکتری در پلیمرهای آنتی باکتریال، صرفا تماسی است و تنها زمانی عمل می کند که دیواره سلولی میکرو ارگانیسم یا باکتری با سطح داخلی مخزن در تماس فیزیکی مستقیم باشد. در طی این تماس مستقیم غشا سیتوپلاسمی و مکانیسم تبادل بونی تک سلولی تخریب می شود. ولی کوچکترین مانعی مانند رسوباتی که به شکل معمول در همه مخازن مشاهده می شوند مانع از اثر ماده آنتی باکتریال روی سطح پلیمر می شود.

بعد از اتصال مخزن آب به لوله های آب شهری به دلیل رسوبات داخل آب لوله کشی، نهایتا در مدتی بسیار کوتاه ( چند روز ) بیشتر سطح داخلی مخزن خصوصا قسمتهای پایینی آن پوشیده از رسوبات شده و مواد ته نشین شده مانند سپری، از باکتری ها محافظت می کنند. تنها باکترهایی که در عمیقترین لایه رسوبات و در مجاورت سطح داخلی مخزن هستند تحت تاثیر ماده آنتی باکتریال داخل پلیمر قرار خواهند گرفت. بنابراین به نظافت دوره ای مخزنتان اهمیت بیشتری دهید و به هیچ وجه قبل از مخزن اصلی و حجیم ساختمان از فیلتر ذغال فعال استفاده نکنید . این فیلتر مهمترین ماده آنتی باکتریال یعنی گاز کلر محلول در آب را از آن جدا می کند. توجه فرمایید آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند به فاصله کوتاهی باید مصرف شود.

نظافت مخازن آنتی باکتریال

کلر محلول در آب شهری ، موثرترین ماده آنتی باکتریال مخزن شماست.

همانطور که بیان شد هر مخزن آبی که بتواند از رشد باکتری جلوگیری نماید به عنوان مخزن آب آنتی باکتریال شناخته می شود.  گاز کلر محلول در آب که توسط شرکت آب و فاضلاب به آن در تصفیه خانه ها اضافه می شوند موثرترین و مهمترین ماده آنتی باکتریال است که از آب و مخزن ذخیره شما به خوبی محافظت می کند. لطفا به هیچ عنوان از فیلتر ذغال فعال قبل از مخزن ذخیره اصلی ساختمان استفاده نکنید این ماده با حذف مهمترین ماده آنتی باکتریال بعنی گاز کلر محلول در آب شانس رشد و نمو به باکتری ها در داخل مخزن را خواهد داد. آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند کلر خود را از دست می دهد و بهتر است زودتر مصرف شود.

ماده آنتی باکتریال چیست؟

هر ماده یا پدیده ای که نابود کننده باکتری ها باشد یا فرصت رشد و تولید مثل را از آنها بگیرد ، آنتی باکتریال می نامند. یکی از مثالهای ساده پدیده فیزیکی ساده گرم کردن است. گرما تاثیر مخربی روی ساختار پروتئین دارد و آن را دناچوره می کند. دو فرآیند پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون بر پایه گرما و زمان مناسب عمل می کنند. البته سرما و دمای نردیک به صفر و کمتر از آن نیز برای برخی باکتری ها تاثیر مشابهی دارد. مواد شیمیایی مانند الکل ، انواع ترکیبات کلردار و یددار و انواع داروهای آنتی بیوتیکی همه خاصیت آنتی باکتریال دارند.  امروز خاصیت آنتی باکتریال در صنعت کاربرد فراوانی پیدا کرده است. مواد آنتی باکتریال در صنعت تولید مخزن و منبع پلی اتیلن نیز دارای کاربردهایی است. به عنوان مثال یکی از پرمصرف ترین مواد آنتی باکتریال شناخته شده، دی اکسید تیتانیوم است که به عنوان رنگ سفید در تولید مخزن پلی اتیلن استفاده می شود. این ماده خصوصا در مجاورت نور خورشید به شدت فعال شده و خواص آنتی باکتریال آن تشدید می شود. از این خاصیت حتی در دستگاه های تصفیه هوا هم استفاده می شود و اصولا پدیده فتوکاتالیست کاربرد این رنگ خوراکی آنتی باکتریال در مجارت نور ، خصوصا نور فرابنفش است.

” … هر گونه تشکیل رسوب عملا خواص ضد میکروبی پلیمر آنتی باکتریال به کار گرفته شده در مخزن آب را برای باکتری هایی که در تماس مستقیم نباشند از کار خواهد انداخت . رسوبات ولو به اندازه یک لایه میکروسکوپی مانند سپری از باکتری ها به خوبی محافظت می کنند بنابراین از نظافت دوره ای مخزن و منبع آب غافل نشوید. برای حذف حداکثری رسوبات می توانید از پپش فیلتر استفاده کنید.”

همان گونه که عنوان شد رنگ خوراکی دی اکسید تیتانیوم Tio2 یک اکسید فلزی به صورت پودر سفید رنگ است که جاذب اشعه ماورا بنفش نیز هست. کاربرد وسیع این ماده در صنعت به عنوان رنگ خوراکی ( رنگ سفید آدامس ) ، کرم ضد آفتاب و … است.  خاصیت مهم دیگر، ماهیت فتوکاتالیستی آن است. این ماده می تواند آلاینده های متعددی را از طریق اکسیداسیون با استفاده از نور خورشید یا نور مصنوعی ( خصوصا اشعه ماورای بنفش ) بعنوان یک منبع انرژی، تجزیه و نابود کند. دی اکسید تیتانیوم که در واقع رنگ سفید مخزن پلی اتیلن است به عنوان یکی از بهترین فتوکاتالیست ها برای حذف باکتری ها ، مواد آلی سمی ،فرآیند حذف انواع فلزات سنگین از آب و فاضلاب ، تصفیه آبهای آشامیدنی و تصفیه هوا در صنعت کاربرد دارذ.

بسیار مهم : همانگونه که در ابتدای مقاله عنوان شد بهترین راه حل برای محافظت از مخزن آب پلی اتیلنی در برابر رشد میکرو ارگانیسمها و باکتری ها تهیه نوعی از آن است که ضمن فودگرید بودن صد در صد ضد جلیک باشد تا غذایی برای باکتریها و برای رشد و تکثیرشان وجود نداشته باشد. مهمترین ماده آنتی باکتریال ، کلر محلول در آب شهری است که عملا داخل مخزن به محافظت از آب ادامه می دهد. البته بخشی از آن در مخزن پلی اتیلن به دلیل توقف آب به صورت گاز کلر آزاد می شود.

پلاستونیک؛ شرکتی پیشرو در تولید تانکر و قطعات پلی اتیلنی

پلاستونیک تولید تانکر پلاستیکی پلی اتیلن

معرفی پلاستونیک

شرکت پلاستونیک با بیش از ۱۵ سال سابقه در تولید تانکر و قطعات پلی اتیلنی، یکی از معرو فترین برندهای صنعتی این حوزه در ایران است. سختکوشی، خلاقیت، نوآوری، توجه به نیاز مشتری، یادگیری مداوم بخش کوچکی از تاریخ ۱۵ ساله فعالیت این شرکت می باشد. تلفیق هنرمندانه تکنولوژی و دانش روز دنیا، طراحی قالب های نوآورانه و استفاده از مواد اولیه بهبود یافته، دستاوردهای عظیمی برای ما داشته است.

محصولات و خدمات پلاستونیک

  شرکت پلاستونیک دانش و شناختی عمیق از مشکلات مرتبط با نگهداری مایعات دارد. شرکت پلاستونیک با کمک این تجربه گرانبها توانسته است؛ طیف وسیعی از محصولات را، با اطمینان از کارایی مطلوب و بر اساس استانداردهای جهانی تولید و عرضه کند. محصولات پلاستونیک برای مصارف ساختمانی، خانگی، صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل مایعات، تصفیه فاضلاب و چربی گیر، جمع آوری آب باران و پرورش آبزیان، کاربرد دارند.

کیفیت محصولات پلاستونیک

  فلسفه وجودی این شرکت، بر اساس کیفیت پایه ریزی شده است. این ذهنیت در طراحی محصولات، انتخاب تامین کننده ها، مدیریت خط تولید، فروش محصول به مشتریان و حتی خدمات پس از فروش جاری است. تمامی محصولات پلاستونیک مشمول ۵ سال گارانتی کامل و ده سال خدمات پس از فروش هستند.

گواهینامه ها :

ISO10002 & ISO10004

برای اطمینان از رسیدگی اثربخش به خواسته ها و شکایتهای مشتریان، پلاستونیک اقدام به پیاده سازی و استقرار استاندارد مدیریت شکایت مشتریان ISO 10002 و استاندارد سنجش میزان رضایت مشتریان ISO 10004 نموده است.

ISO9001 / OHSAS18001 / ISO14001

  فرهنگ کیفیت حاکم بر پلاستونیک، برقراری سیستم مدیریت یکپارچه بر مبنای استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت ISO9001 و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  OHSAS18801 و مدیریت زیست محیطی ISO14001 را بر خود الزام نموده است.

استاندارد ملی ایران و تاییدیه سازمان غذا و دارو از ایران 

تمامی محصولات پلاستونیک اعم از تانکر پلاستیکی یا پلی اتیلن، وان های پلاستیکی، تان دارای استاندارد ملی از « سازمان ملی استاندارد ایران » و پروانه بهداشتی از « سازمان غذا و داروی ایران » هستند.

استاندارد اتحادیه اروپا یا CE

    لازم به ذکر است این شرکت موفق به اخذ گواهینامه استاندارد اروپا شده است. علامت CE انطباق محصولات پلاستونیک با قوانین و مشخصات تعریف شده در اتحادیه اروپا را نشان می دهد.

  GOST یا نشان استاندارد اتحاد دولتی روسیه و کشورهای مشترک المنافع

  شرکت پلاستونیک موفق به اخذ گواهینامه « استاندارد اتحاد دولتی »  فدراسیون روسیه و کشورهای مشترک المنافع شده است. GOST انطباق محصولات با قوانین و مشخصات تعریف شده در فدراسیون روسیه و کشورهای مشترک المنافع را نشان می دهد.

مزایای مخازن پلاستونیک

طراحی خاص مخازن شرکت پلاستونیک، آب را برای مدت طولانی تری تازه نگه میدارد؛ بعلاوه هزینه تمیز کردن مخازن یا تانکرها را به حداقل می رساند. ساختار هندسی مخازن، برای افزایش استحکام طراحی شده اند و تغییر شکل مخازن را به حداقل می رساند.

 لایه های اضافی، مخازن را عایق بندی می کنند ؛ و باعث کاهش گرمایش و سرمایش مایعات درون مخازن می شوند. اختلاف دمایی مایعات درون مخازن، با محیط بیرون به ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد می رسد. عایق بندی، موجب مصرف انرژی کمتر برای گرم کردن یا سرد کردن مایعات درون مخازن می شود.

طراحی پیچشی درپوش که مخصوص پلاستونیک است ؛ از ورود همه اشیا ناخواسته اعم از گرد و خاک، حشرات و جوندگان به داخل مخازن جلوگیری می کند.

  تامین مواد اولیه سازگار با مواد غذایی (فود گرید)، باعث می شود؛ آب و دیگر مایعات هنگام ذخیره در مخازن، آلوده نشوند. پلاستونیک، مواد اولیه خاص مخازن خود را تولید می کند؛ و برای تولید مخازن از بهترین و بهینه ترین فرمولها استفاده می کند. کیفیت محصولات باعث پیشرفت پلاستونیک شده است. به این ترتیب ما بهترین قیمت را به نسبت کیفیت عالی محصولاتمان
به مشتریان پیشنهاد می کنیم.

مخازن عمودی

مخازن پلی اتیلن عمودی پلاستونیک
مخازن پلی اتیلن عمودی پلاستونیک

مخازن عمودی پلاستونیک، به صورت تک لایه، سه لایه و چهار لایه، با خصوصیت ضد جلبک و آنتی باکتریال، از حجم ۸۰ تا ۲۰۰۰۰ لیتر موجود است. این مخازن فود گرید بوده و تاییدیه سازمان غذا و داروی ایران را دارند. از این مخازن می توان برای ذخیره سازی آب و انواع مایعات و مواد شیمیایی و خوراکی استفاده کرد. این محصولات دارای خورشید می باشند. UV لایه محافظ در برابر اشعه مخازن عمودی کمترین سطح را اشغال م یکنند؛ و با توجه به شکل استوان های، و سطح یکنواخ تتر نسبت به دیگر محصولات، دارای مقاومت بیشتر و قیمت مناس بتری هستند. برای نگهداری مواد شیمیایی و مواد با گرانروی بالاتر (ویسکوز تر) بهتر است از مخازن عمودی استفاده شود.

مخازن افقی

مخازن پلی اتیلن افقی پلاستونیک
مخازن پلی اتیلن افقی پلاستونیک

مخازن افقی پلاستونیک، به صورت تک لایه، سه لایه و چهار لایه، با خصوصیت ضد جلبک و آنتی باکتریال، از حجم ۷۰ تا ۵۰۰۰ لیتر برای نگهداری انواع مایعات مناسب است. این مخازن فود گرید بوده و تاییدیه سازمان غذا و داروی ایران را دارند. از این مخازن می توان برای ذخیره سازی آب و انواع مایعات و مواد شیمیایی و خوراکی استفاده خورشید UV کرد. این محصولات دارای لایه محافظ در برابر اشعه می باشند. این مخازن ارتفاع و عرض کم و طول بیشتری دارند. این خصوصیت برای اماکنی مناسب است که برای نصب مخزن؛ محدودیت ارتفاعی دارند. به دلیل سطح مقطع زیاد؛ فشار مخزن روی پی، یکنواخت تر توزیع شده است.

مخازن کتابی

مخازن پلی اتیلن مکعبی و زیرپله پلاستونیک
مخازن پلی اتیلن مکعبی و زیرپله پلاستونیک

مخازن مکعبی و کتابی (اسلیم لاین) و زیر پله، به صورت سه لایه و تک لایه، با خصوصیت ضد جلبک و آنتی باکتریال، از حجم
۲۳۰ تا ۲۰۰۰ لیتر ویژه پلاستونیک، برای نگهداری مایعات در فضاهای بدون کارکرد؛ با بهین هترین طراحی ساخته شده اند. این دسته از مخازن در زوایای دیوار، و کنار ستو نها، یا زیرپله نصب می شوند. از درهای با عرض کم عبور می کنند. به صورت سری قابل نصب هستند. استفاده از این مخازن در پارکینگ یا موتورخانه توصیه می شوند.

وان و حوضچه

وان های پلاستیکی پلاستونیک
وان های پلاستیکی پلاستونیک

خاصیت ضد خوردگی و مقاوت بسیار بالای بدنه وان پلاستیکی به همراه امکان نصب انواع اتصالات به عنوان ورودی و خروجی برروی بدنه وان آنها را به محصولاتی عالی بدل ساخته که در طیف وسیعی از صنایع مثل کشاورزی، شیلات، پرورش زالو، صنعتی و صنعت آبکاری و غیره کاربرد دارند. وا نهای پلاستیکی با نگهدارنده و ساپورت به راحتی می توانند انواع مایعات و مواد گرانولی و پودری با چگالی تا ۱٫۳ را بدون تغییر شکل نگهداری نمایند. برای انبارش و سیلوی موادی با چگالی بیشتر امکان تولید وان به صورت سفارشی وجود دارد . انواع وا نهای پلاستونیک از حجم ۶۰ تا ۲۰۰۰ لیتر موجود می باشند. از این وا نها برای جمع آوری آب باران، آبکاری، اسیدشویی، پرورش بچه ماهی، نگهداری خمیر و غیره استفاده می شود.

مخزن قیفی

مخازن قیفی پلاستونیک
مخازن قیفی پلاستونیک

مخازن قیفی پلاستونیک به صورت تک لایه، سه لایه و چهار لایه، در احجام ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر برای نگهداری مایعات و پودرها و گرانو لها ساخته شده اند؛ ویژگی منحصر به فرد این مخازن تخلیه آسان، کامل و ارزان قیمت محتویات است. این مخازن برای نصب در ارتفاع و نگهداری مواد ویسکوز نیز کارکرد دارند.

مخازن سم پاش

مخازن سمپاش پلاستونیک
مخازن سمپاش پلاستونیک

محصولات کشاورزی پلاستونیک (شامل سمپاش ها) در کلاس جهانی تولید میشوند؛ و بسیاری از شرک تهای معتبر تولید لوازمکشاورزی، مشتری این محصولات پلاستونیک هستند.

مخازن سمپاش سوار شونده: پلاستونیک مجموع های از مخازن اختصاصی برای انواع سمپاش ها از ۱۱۰ لیتر تا ۲۰۰۰ لیتر عرضه م ینماید. این مخازن به دلیل شرایط ویژه استفاده از آن در سطح زمینهای کشاورزی و باغات از رن گهای مقاوم به اشعه آفتاب و همچنین ضخامت بیشتر نسبت به مخازن عادی ذخیره آب برخوردار می باشند. مخازن سمپاش کششی: این مخازن برای سمپا شهای اتومایزر کاربرد دارند و به دنبال تراکتور در سطوح ناهموار زمی نهای کشاورزی کشیده م یشوند، به همین دلیل این مخازن ضربه پذیرتر هستند؛ و در تولید آنها از رنگهای مقاوم به اشعه آفتاب و همچنین مواد اولیه با فرمول خاص استفاده شده است.

 

 

تولید مخزن پلی اتیلن به روش چرخشی چگونه انجام می شود؟

تولید مخزن پلی اتیلن

  در نگاه نخست تولید مخزن پلی اتیلن بسیار دشوار به نظر می رسد. بسیاری از هموطنان می پرسند چطور می توان این مخازن را به صورت سه لایه و یا چندلایه تولید کرد؟  چطور می توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک ساخت؟ چطور می توان این منبع های ذخیره سازی را کاملا آببند کرد؟ چگونه این مخازن پلاستیکی اینقدر محکم ساخته می شوند و چطور می توان آنها را در رنگهای متفاوت تولید کرد؟

  تولید مخازن پلی اتیلن یا همان تانکر های پلاستیکی در کارخانه های تولید کننده مخازن پلی اتیلن شامل مراحلی است که در ادامه با تفصیل بیشتری به آن خواهیم پرداخت .

به صورت خلاصه مراحل تولید مخازن پلی اتیلن به شرح زیر است:

  ابتدا پودر پلی اتیلن رنگ شده را رنگ مجاز خوراکی را داخل قالب ریخته و قالب را در زمان و دمای مناسب داخل کوره حرارت می دهند. قالب حین حرارت دیدن می چرخد تا پودر پلی اتیلن به صورت یکنواخت دوب شده تا شکل قالب را به خود بگیرد. عمل چرخش در حین سرد نمودن قالب نیز ادامه می یابد تا محصول تولید شده شکل خود را تا زمان سرد و سخت شدن، حفط کند.

در ادامه قالب، تخلیه شده و محصول نهایی پس از پرداخت و حذف اضافات ، وارد بخش QC شود. پس از کنترل کیفیت مخزن وارد انبار محصولات شده و روانه بازار میگردد.آنچه عنوان شد توضیحی بسیار ساده از روند کلی در خط تولید مخازن پلی اتیلن به روش چرخشی یا دورانی است. در حال حاضر به صرفه ترین و ساده ترین روش تولید این روش است و سازندگان مخازن پلی اتیلن از آن استفاده می کنند در ادامه به صورت خلاصه مراحل تولید یک مخزن پلی اتیلن را با تفصیل بیشتری خدمتتان توضیح خواهیم داد.

ویدیو مراحل تولید مخازن پلی اتیلن در کارخانه پلاستونیک

مراحل تولید مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی به روش چرخشی یا دورانی

قالب گیری دورانی یا چرخشی

 1. آسیاب نمودن گرانول PE3840 :

  ماده اولیه به صورت گرانول پلی اتیلن Foodgrade از کارخانجات پتروشیمی به دست تولید کنندگان می رسد. گرانولهای پلی اتیلن ۳۸۴۰  به کمک آسیاب کاملا پودر می شوند. در صورت نیاز به تولید مخازن رنگی و یا سه یا چند لایه نیاز است پلی اتیلن با رنگهای مجاز خوراکی مانند TIO2 مخلوط شود. تیتانیوم دی اکساید یک رنگ خوراکی با خواص آنتی باکتریال است که به عنوان رنگدانه سفید در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. برای همگن نمودن رنگ و پلی اتیلن در ادامه این مخلوط از دستگاه اکسترودر عبور داده می شود.

 2. ریختن پودر پلی اتیلن داخل قالب :

  سازندگان مخازن پلی اتیلن معمولاً از قالب های دو تکه یا بیشتر استفاده می کنند. معمولا محل اتصال دو تکه قالب به صورت درز در سطح بیرونی مخازن پلی اتیلن تولید شده قابل تشخیص می باشد. پس از پایان فرآیند حرارت دادن قالب ، دو تکه قالب از هم باز شده و محصول از آن خارج می شود.

  در صورتی که نیاز باشد مخزن به صورت بی رنگ تولید شود در یک مرحله پودر پلی اتیلن رنگ نشده داخل قالب ریخته می شود و قالب به داخل کوره منتقل می شود. در صورتی که نیاز به تولید مخازن سه لایه باشد، این کار در سه مرحله انجام می شود. تا به نوبت لایه های رنگی به صورت یکنواخت بر روی قالب شکل گیرد. به عبارت دیگر قالب به دفعات از کوره خارج شده و پودر با رنگ و  وزن مناسب داخل آن ریخته می شود و مجددا قالب داخل کوره رفته و به چرخش ادامه می دهد.

 3. چرخش قالب داخل کوره :

  قالب حین حرارت دیدن حول دو محوز عمود بر هم به اندازه ۳۶۰ درجه می چرخد. پودر داخل قالب حین چرخیدن قالب با تمام وجوه آن تماس پیدا خواهد کرد و در صورت رسیدن بدنه قالب به دمای مناسب بخشی از آن که مستقیم در تماس با سطح داغ قالب قرار می گیرد ذوب شده و به صورت یک لایه سطح داخلی قالب را می پوشاند. این فرآیند آنقدر ادامه می باشد تا تمام پودر ریخته شده داخل قالب حین چرخش دوب شده و به سطح داخلی قالب بچسبد.

 4. چرخش قالب حین سرد نمودن :

  حین سرد نمودن قالب در خارج از کوره عمل چرخش ادامه می یابد. این مساله نقش مهمی در حفظ شکل مخزن پلی اتیلن خواهد داشت. چرخش تا زمان سرد و سخت شدن مخزن ادامه می یابد. مخزن پس از سرد شدن به اندازه بسیار کمی مثلا یک یا دو درصد کوچکتر می شود. این پدیده شیرینکیج به نخلیه مخزن از قالب کمک می کند.

 5. پرداخت و حذف زائده ها:

  پس از خارج ساختن مخزن از داخل قالب زائده های اضافه برش داده می شود و مخزن وارد بخش QC یا کنترل کیفیت می شود.

 6. کنترل کیفیت :

  در بخش کنترل کیفیت علاوه بر کنترل ظاهری مخازن ، نمونه هایی از آنها برای آزمایشگاه ارسال می شود. در آزمایشگاه تستهای تحمل کشش ، ضربات مکانیکی و … به صورت دوره ای انجام می شود تا از کیفیت مخازن تولیدی اطمینان حاصل گردد.

 7. انتقال مخازن به انبار فروش کارخانه :

  پس از پاس شدن تست ها مخازن به انبار فروش کارخانه منتقل می شوند. نقل و انتقال مخارن داخل کارخانه به کمک لیفتراک انجام می گردد.

چطور می توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک تولید کرد؟

جلبک یک گیاه تک سلولی است و یکی از شروط اصلی حیات و تولید مثل در آن وجود نور است تا به کم فرآیند فتوسنتز جلبک غذای خود را فرهم سازد. در مخازن سه لایه پلاستونیک ، عدم وجود نور کافی در مخازن سه لایه پلاستونیک به واسطه وجود لایه مشکی میانی و تاریک شدن داخل مخزن ، امکان رشد و تکثیر را از جلبکها در داخل مخزن می گیرد.

چطور می توان مخازن را کاملا آببند کرد؟

به صورت کلی مخازن پس از تولید دارای سوراخ نبوده و کاملا آببند می باشند. برای تعبیه ورودی و خروجی روی مخازن در محل های مجاز آنها را به کمک گردبر نجاری سوراخ کرده و فیتینگ برنجی یا پلی اتیلنی نصب می شود. با کمی سفت نمودن مهره روی فیتینگ به خوبی آببند می گردد. لازم به توضیح است که درب مخازن به هیچ عنوان آببند و هوا بند نمی باشند و این مخازن برای فشار اتمسفریک تولید می شوند و فشار هوای بیرون و دورن مخزن باید یکسان باشد.

چگونه این مخازن پلاستیکی اینقدر محکم ساخته می شوند؟

 به دلیل استفاده از پلی اتیلن HDPE مخازن پلاستونیک پس از رسیدن به دمای محیط کاملا سخت و محکم می شوند. استحکام  این مخازن ناشی از ساختار مولکولی HDPE می باشد. لازم به ذکر است هر چه دمای بدنه مخزن افزایش یابد از سختی HDPE کاسته می شود. مخازن پلی اتیلن برای دماهای کمتر از ۶۵ و ۷۰ درجه سانتیگراد تولید می شوند.

در این مقاله روش تولید مخازن پلی اتیلن و مراحل تولید در خط تولید مخازن پلی اتیلن ذخیره آب و انواع مایعات شیمیایی را عنوان کردیم. با توجه به اینکه مخازن ذخیره برای مصارف خوراکی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند، سازندگان مخازن پلی اتیلن باید تمامی استانداردها و الزامات بهداشتی را رعایت نمایند.

مجتمع پلاستیک طبرستان

مجتمع پلاستیک طبرستان

   در سلسله مقالاتی به معرفی شرکت های فعال در صنعت قالبگیری دورانی می پردازیم. در این مقاله به صورت خاص به معرفی شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان می پردازیم. در سال ۱۳۷۵ مجتمع پلاستیک طبرستان در شهرستان تاریخی ساری  تاسیس شد. پلاستیک طبرستان فعالیت تولیدی خود را در سال ۱۳۷۷ در زمینی در شهرک صنعتی شماره یک ساری آغاز نمود.از سال ۱۳۸۰ مجتمع پلاستیک طبرستان واحد صنعتی دیگری در جنوب کشور تاسیس نمود. در سال ۱۳۸۲ مجددا واحد مجتمع پلاستیک طبرستان در ساری اقدام به توسعه و نوسازی نمود. تهیه زمین جدید در کنار شرکت پلاستونیک در شهرک صنعتی ساری و نوسازی ماشین آلات بخشی از این تلاش بود. لازم به ذکر است که شرکت پلاستونیک نیز از واحدهای صنعتی پیشرو در صنعت قالبگیری دورانی است.

  در ادامه پلاستیک طبرستان تلاش نمود با راه اندازی یک خط تولیدی جدید برای بشکه های ۲۲۰ لیتری که کاربری شان در صنعت بسته بندی می باشد وارد بازار بشکه های ۲۲۰ لیتری بادی نیز شود. مجتمع طبرستان در این زمینه امکان تولید مخازن چندلایه ۲۲۰ لیتری را نیز دارا می باشد.

 بشکه مجتمع پلاستیک طبرستان

   ذیلا به معرفی بخشی از مخازن حجیم  شرکتهای پلاستیک طبرستان و پلاستونیک می پردازیم:

* مخزن ۱۴۰۰۰ لیتری  دو درب طبرستان با قطر ۳۰۲ سانتیمتر و ارتفاع ۲۴۰ سانتیمتر

* مخزن ۱۵۰۰۰ لیتری دو درب پلاستونیک با قطر ۲۵۵ سانتیمتر و ارتفاع ۳۲۵ سانتیمتر

*مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری دو درب پلاستونیک با قطر ۲۹۰ سانتیمتر و ارتفاع ۳۴۰ سانتیمتر

*مخزن ۱۰۰۰۰ لیتری عمودی بلند طبرستان با قطر ۲۰۵ سانتیمتر و ارتفاع ۳۳۵ سانتیمتر

*مخزن ۱۰۰۰۰ لیتری عمودی کوتاه پلاستونیک با قطر ۲۵۵ سانتیمتر و ارتفاع ۲۳۵ سانتیمتر

  تمامی مخازن فوق الذکر به صورت بی رنگ ( تک لایه ) و سه لایه تولید و در انبار دپو می شوند. حسب درخواست مشتریان عزیز امکان تولید این مخازن به صورت ۴ و ۵ لایه نیز وجود.

   برای مشاهده لیست کامل تر محصولات به همراه قیمت می توانید به این صفحه قیمت محصولات مجتمع پلاستیک طبرستان مراجعه فرمایید. در این صفحه ضمن مشاهده لیست محصولات ، ایعاد و قیمتهای مخازنپلی اتیلنی تولیدی مجتمع پلاستیک طبرستان و پلاستونیک را مشاهده خواهید کرد.

تولید مخزن پلی اتیلن و وان پلی اتیلن با شاسی حفاظ فلزی

   یکی از محصولات مورد نیاز صنایع ، انواع مخارن و وانهای پلی اتیلنی است که دارای شاسی و پایه و حفاظ فلزی باشند. وانهای پلی اتیلنی خصوصا در حجمهای بالای ۵۰۰ لیتر در صورتی که نیاز است پر از آب شوند حتمی نیاز به ساپورت یا حفاظ فلزی دارند تا دفورم نشده و اصطلاحا شکم نداشته باشند. تولید انواع مخازن و وان قیفی با شاسی ، انواع وان با شاسی و انواع وان گرد با شاسی از محصولاتی هستند که مخزن آب دات کام و پلاستونیک در تولید آنها دارای تنوع نسبتا بالایی می باشند.

   ساپورت فلزی بنابردرخواست مشتریان عزیز با قوطی و نبشی و یا تسمه ساخته می شوند. شما می توانید انواع وان همراه با شاسی و ساپورت فلزی به همکاران بخش فروش مخزن آب دات کام سفارش دهید.

 مخزن قیفی با شاسی:

   مخازن قیفی به دلیل شکل هندسی و نوع کاربردشان الزاما نیاز به شاسی فلزی دارند. عموما کاربرد این مخازن برای مواردی است که نیاز است مایع داخل مخزن تخلیه کامل شود. خروجی این مخازن در پایین ترین قسمت آنها و انتهای قیف نصب می شود. امکان نصب اتصالات به صورت سفارشی و جوشکاری شده نیز وجود دارد. در این جالت فیتینگ پلی اتیلنی و یا اصطلاحا تفلونی به دیواره مخزن جوشکاری می شود.

وان گرد قیفی با شاسی :

  وان های گرد قیفی برای منظورهای متفاوت مانند پرورش ماهی و … کاربرد دارند. این وانهاگرد نیز نیاز به شاسی دارند. با تغییراتی در مخازن قیفی پلی اتیلنی می توان از آنها به عنوان وان گرد قیفی استفاده کرد. از مزایای این روش تنوع بسیار بالای وانهای تولید شده است. در قطر و به ارتفاع دلخواه این وان های گرد را می توان سفارشی سازی کرد. لازم به ذکر است این وانها مانند مخازن قیفی نیاز یه شاسی فلزی دارند.

وان گرد با شاسی :

   تنوع بسیار بالا در قطر و ارتفاع امتیازی است که این قیبل وانهای گرد با شاسی فلزی دارند. در بسیاری از موارد نیاز است تا وان گرد به کمک شاسی و پایه بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. سیستمهای پرورش آبزیان و کشت آکوآپونیک از جمله این موارد است. مخزن آب دات کام عرضه کننده انواع وان گرد با تنوع بسیار بالا در قطر و ازتفاع و همراه با شاسی است.

مخازن عمودی با شاسی و ساپورت برای نگهداری اسید:

   تخلیه ثقلی برای بسیاری از مایعاتی که در محیطهای صنعتی نگهداری می شوند برای صنعتگران ترجیخ بالایی دارد. شما می توانید انواع مخازن عمودی را با شاسی از مخزن آب دات کام بخواهید.

کاربرد مخازن و وانهای پلی اتیلن در آکواپونیک

وان مخزن گرد با شاسی حفاظ فلزی

   یکی از نیازهای روز افزون صنعت شیلات استفاده از انواع مخازن  ، وانها و ظروف روباز است . از این مخازن روباز برای تولید ماهی و دیگر آبزیان استفاده می شود. در برخی مراکز آب چاه که برای کشاورزی استفاده می شود قبل از ورود به مزارع پس از هوادهی داخل این وانها و محازن روباز پرورش ماهی وارد می شوذ. در روشهای نوین که بهره وری بالایی در مصرف آب دارند در یک سیستم بسته آب پس از تصفیه مجددا وارد حوضچه های پرورش ماهی می شود. در مواردی با هوادهی با اکسیژن با خلوص بسیار بالا آبزیان را با تراکم بسیار بالایی نیز رشد می دهند. ذیلا به عنوان مثال به توضیح روش آکواپونیک می پردازیم:

کاربرد مخازن پلی اتیلن در آکواپونیک

  ذیلا یکی از تکنیکهای روش “Aquaponics” آکواپونیک را برای شما شرح خواهیم داد. در این تکنیک گیاهان را به روش کشت هیدروپونیک و به کمک آب برگشتی از وانهای پرورش ماهی رشد می دهند . به عبارت دیگر کشاورزی را با کشت ماهی یا آبزی پروری ترکیب می کنند. این شیوه به صورت سنتی در شرق آسیا و در مزارع برنج، هزاران سال قدمت دارد. به عنوان مثال در چین در مرازع کشت برنج انواع کپور ماهیان مانند ماهی کوی را در طول فصل کشت برنج پرورش می دادند. در بسیاری موارد این مساله همزمان با پرورش اردک نیز همراه می شد. اردکها تغذیه دستی می شدند و فضولات آنها مستقیم و غیر مستقیم به مصرف ماهی ها می رسید. همچنین باقیمانده فضولات به کمک میکروارگانیسمها موچب غنی تر شدن بستر کشت برنج می شد.  به این ترتیب محصول برنج بیشتر و با کیفیت تری به عمل می آمد. در نهایت با تولید همزمان برنج و انواع گوشت سبد غذایی خانوار نیز تکمیل می شد. نکته جالب اینجاست که همه اینها بدون کوچکترین آلودگی زیست محیطی انجام می شود.

  همانگونه که عنوان شد روش کشت aquaponics ایده ای است بر گرفته از روش کهن آسیایی. امروزه در کحیطهای گلخانه ای فضولات ماهی به کمک انواعی مناسب از کرم خاکی و میکروارگانیسمها به عناصر ساده تر تجزیه شده و محصول تولید شده به عنوان کود و به روش کشت هیدروپونیک مورد استفاده گیاهان گلخانه ای قرار می گیرد.

  در فرآیند تصفیه فضولات ماهی ها، مواد جامد نیز توسط کرمها خورده شده و باکتریها نیز آمونیاک دفعی را به نیترات تبدیل می کنند. در نهایت ، گیاهان ضمن نغذیه از کود تولید شده ، باعث تصفیه آب نیز می شوند. این آب پس از فرآیندهای گندزدایی  ( تابش UV ) مجددا وارد حوضچه پرورش ماهی وارد می شود و این چرخه تداوم می یابد.

چرخه آکواپونیک

 صرفه جویی چشمگیر مصرف آب در روش آکواپونیک

  این روش کشت نوین باعث صرفه جویی باورنکردنی در آب مصرفی و کاهش چشمگیر هزینه تصفیه آب در سیستمهای بسته پرورش ماهی می گردد. به عنوان مثال در پروژه ای با ۱۲۰۰۰ لیتر آب در گردش سالیانه فقط ۲۰۰۰ لیتر دور ریز آب وحود خواهد داشت. تولید همزمان محصولات کشاورزی گلخانه ای و گوشت ارزشمند انواع آبزیانی مانند ماهی کپور (یا تولید همزمان قزل آلا و انواع کپور ماهیان ) از مزایای با ارزش روش کشت آکواپونیک است.

بکارگیری مخازن عمودی پلی اتیلن در ایجاد حوضچه های پرورش ماهی

   از مخازن  عمودی پلاستونیک با شاسی که کلگی آنها برش خورده است به عنوان حوضچه پرورش ماهی استفاده کرد.  آب حاوی فضولات به بستر حاوی کرمها و میکرو ارگانیسمها وارد می شود. این بستر می تواند همان بستر کشت هیدروپونیک گیاهان نیز باشد. آمونیاک دفعی ماهیان نیز با کمک باکتری ها تبدیل به نیتریت و در نهایت نیترات شده و به وسیله ریشه گیاهان جدب می شود و درات معلق نیز توسط بستر کشت از آب جدا شده و غذای کرم ها می شود. در نهایت دفعیات کرمها نیز به همین ترتیب توسط باکتری ها تجزیه شده و توسط ریشه گیاهان جدب می شود.

 

  به عنوان مثال در یک پروژه آکواپونیک از مخازن عمودی ۶۰۰۰ لیتری و ۱۵۰۰ لیتری قیفی به عنوان وان استفاده می شود. قسمت بالای مخازن در آنها برش می خورد و به کمک شاسی و پایه ، مخازن در داخل فضای گلخانه نصب می شوند. این مخازن به کمک لوله کشی و پمپ به بستر کشت هیدورپونیک متصل می شوند و در نهایت آب برگشتی بعد از تابش یو وی تصفیه شده و مجددا همراه با هوا دهی وارد مخازن ۶۰۰۰ لیتری و ۱۵۰۰ لیتری می شود. البته اندک مواد معدنی مورد نیاز گیاهان که در فضولات ماهی وجود ندارد به صورت کودهای میکرو داخل آب تزریق می شود.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام