اسید فسفریک

   اسید فسفریک از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است. این اسید معدنی با فرمول H3PO4 است که غیرسمی است و خالص آن در دما و فشار محیط به صورت جامد است. چگالی آن g/cm388/1 و قابل حل در آب است. اسید فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی وجود دارد که نوع صنعتی آن را می­توان در درجه خلوص های متفاوت تهیه کرد. نوع مرغوب آن دارای خلوص ۸۵% می­باشد.  از آنجاییکه تولید اسید فسفریک در ایران با درجه خلوص بالا معمول نمی­باشد، نوع با کیفیت و خلوص بالای آنرا با نمونه­های خلوص پایین(۳۵% و %۵۵) مخلوط و استفاده میکنند.

کاربردها

  • این ماده به عنوان ماده افزودنی در نوشابه های گازدار ،در تولید کودهای شیمیایی فسفاته، پاک کننده های صابونی و غیر صابونی، تصفیه آب، خوراک دام و دارو سازی، مکملهای غذای دام و طیور (دی و منو کلسیم فسفات)، مواد فسفاته شوینده ها، تصفیه پسابها، تولید کودهای فسفاته (مهمترین)، ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال، و نیز جهت تمیزکردن وجرم گیری سطوح فلزی به کارمی­رود. می سازند.

ریسک نگهداری

  • اسید فسفریک اسید ضعیفی است و در شرایط عادی و مدت زمان کوتاهریسک نگه داری پایینی دارد.
  • این اسید غیرمعدنی خورنده است که در صورت تماس با چشم و پوست سبب قرمز شدن و سوختگی میگردد. تنفس این اسید خطر ناک نیست مگر اینکه تادماهای بالا گرم و تبخیر شود. اسید فسفریک غیرقابل اشتعال بوده اما در صورت تماس با فلزات واکنش داده و گاز هیدروژن تولید می­کند که این گاز به شدت قابل اشتعال است.

روش نگهداری در مخازن پلاستونیک

  • این ماده تا غلظت ۷۵% مایع است و برای نگه داری آن در هر غلظتی تا دمای ۶۰ درجه سانتی گراد، می­توان از مخازن پلی­اتیلن بدون هیچ مانعی استفاده کرد.
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود.
  • نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد . ا هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
اسید فسفریک <75% پلی اتیلن ۱/۸۸ گرم بر سانتیمتر مکعب PP-PVC EPDM