مخزن ذخیره و نگهداری اسید فسفریک

مخزن ذخیره اسید فسفریک از جنس پلی اتیلن به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند به خوبی این ماده ی بسیار خورنده را ذخیره سازی کند و در برابر فشار ناشی از چگالی بالای این ماده مقاومت کافی را داشته باشد.

اسید فسفریک

   اسید فسفریک از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است. این اسید معدنی با فرمول H3PO4 است که غیرسمی است و خالص آن در دما و فشار محیط به صورت جامد است. چگالی آن g/cm388/1 و قابل حل در آب است. اسید فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی وجود دارد که نوع صنعتی آن را می­توان در درجه خلوص های متفاوت تهیه کرد. نوع مرغوب آن دارای خلوص 85% می­باشد.  از آنجاییکه تولید اسید فسفریک در ایران با درجه خلوص بالا معمول نمی­باشد، نوع با کیفیت و خلوص بالای آنرا با نمونه­های خلوص پایین(35% و %55) مخلوط و استفاده میکنند.

کاربردها

  • این ماده به عنوان ماده افزودنی در نوشابه های گازدار ،در تولید کودهای شیمیایی فسفاته، پاک کننده های صابونی و غیر صابونی، تصفیه آب، خوراک دام و دارو سازی، مکملهای غذای دام و طیور (دی و منو کلسیم فسفات)، مواد فسفاته شوینده ها، تصفیه پسابها، تولید کودهای فسفاته (مهمترین)، ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال، و نیز جهت تمیزکردن وجرم گیری سطوح فلزی به کارمی­رود. می سازند.

ریسک نگهداری

  • اسید فسفریک اسید ضعیفی است و در شرایط عادی و مدت زمان کوتاهریسک نگه داری پایینی دارد.
  • این اسید غیرمعدنی خورنده است که در صورت تماس با چشم و پوست سبب قرمز شدن و سوختگی میگردد. تنفس این اسید خطر ناک نیست مگر اینکه تادماهای بالا گرم و تبخیر شود. اسید فسفریک غیرقابل اشتعال بوده اما در صورت تماس با فلزات واکنش داده و گاز هیدروژن تولید می­کند که این گاز به شدت قابل اشتعال است.

روش نگهداری در مخازن پلاستونیک

  • این ماده تا غلظت 75% مایع است و برای نگه داری آن در هر غلظتی تا دمای 60 درجه سانتی گراد، می­توان از مخازن پلی­اتیلن بدون هیچ مانعی استفاده کرد.
  • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود.
  • نصب مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد . ا هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
نام ماده نوع رزین چگالی جنس اتصالات جنس گسکت­ها
اسید فسفریک <75% پلی اتیلن 1/88 گرم بر سانتیمتر مکعب PP-PVC EPDM