بروزرسانی:سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰

راهنمای اندازه گیری و نصب مخزن آب در زیر راه پله ها

مخازن مناسب زیر راه پله

  گرانی زمین و محدودیت فضای خالی در ساختمانها ایجاب می کند ساکنان از همه فضاها به صورت بهینه استفاده کنند. یکی از فضاهایی که معمولاً به عنوان کاندیدای نصب مخزن آب در ساختمان ها در نظر گرفته می شود، فضای زیر راه پله است. این فضاها معمولاً بدون استفاده بوده و به همین دلیل برای نصب مخزن آب مکان مناسبی هستند.

 مخازن زیر پله ای متداولترین مخازن ذخیره آب برای نصب در فضای زیر راه پله ها هستند ولی با این حال فضای زیرپله ها به دلیل محدودیت هایی که از نظر ابعاد دارند، نیازمند بررسی بیشتری هستند و به راحتی نمی توان هر مخزن آبی را در این مکان ها جای داد. از طرفی تنوع مخازن زیرپله ای کم بوده و ممکن است نیاز پیدا کنید تا از سایر انواع مخازن ذخیره آب در زیر راه پله ها استفاده نمایید.

انواع مخازن زیرپله ای
مخازن زیرپله ای متداولترین مخازن ذخیره آب برای نصب در زیر راه پله ها هستند. در این تصویر مخازن زیرپله ای ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ لیتری قابل مشاهده هستند.

   در این مقاله ابتدا حجم مناسب مخزن ذخیره آب ساختمان مشخص شده و سپس نحوه اندازه گیری صحیح ابعاد زیر راه پله برای انتخاب مخزن آب مناسب شرح داده می شود و متداولترین مخازن قابل نصب در زیر راه پله ها معرفی می شوند. در انتها نیز در صورتی که امکان نصب مخزن با حجم مناسب در زیر راه پله ها وجود نداشته باشد پیشنهاداتی برای تعیین محل دیگری برای نصب مخزن آب به شما  داده می شود. با مطالعه این مقاله و مشاهده تصاویر و جداول موجود در آن به راحتی می توانید فضای زیر راه پله را اندازه گیری و مخزن آب مناسب خود را انتخاب نمایید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با صبر و حوصله تمامی مطالب و تصاویر را مشاهده نمایید تا بتوانید بهترین مخزن آب قابل نصب در زیر راه پله منزل یا ساختمانتان را خریداری نمایید.

حجم مناسب مخزن ذخیره آب ساختمان چقدر است؟

  طبق دستورالعمل های اداره آب و فاضلاب به ازای هر واحد مسکونی ۲۵۰ لیتر (تعداد اعضا ۴ الی ۵ نفر) ذخیره آب در طول شبانه روز مورد نیاز است. انتخاب حجمی کمتر از این مقدار می تواند در حالت هایی که تمامی واحدها همزمان در حال استفاده هستند مشکل ساز شود. تصویر زیر توسط یکی ادارات آب و فاضلاب شهر تهران به یکی از مشتریان مخزن آب دات کام ارائه شده است و به صورت حدودی میزان حجم مناسب ذخیره آب مورد نیاز ساختمان های مسکونی را مشخص کرده است.

حجم مناسب مخزن ذخیره آب ساختمان

چگونه ابعاد زیر راه پله ها را اندازه گیری کنیم؟

  بعد از تعیین حجم مخزن آب، حال باید دید که کدام مخزن آب در فضای زیر راه پله شما قابل نصب و استفاده است. برای اینکار باید ابتدا تمامی درب ها اعم از درب حیاط، پارکینگ، لابی و … و همچنین راه رو ها تا محل زیرپله اندازه گیری شوند. عموماً عرض این درب ها یا راه رو ها ممکن است مشکل ساز شود به همین دلیل باید اینکار به دقت انجام شود.

  پس از این مرحله باید قسمت زیر راه پله اندازه گیری شود. همانطور که در تصویر شماتیک زیر مشاهده می کنید در زیر راه پله اضلاع مختلفی وجود دارند که باید به دقت اندازه گیری شوند. در این تصویر یک مخزن زیرپله ای به خوبی در فضای زیر راه پله نصب شده است. علاوه بر مخزن زیرپله ای، می توان مخازن افقی، مخازن مکعبی و حتی مخازن عمودی کوتاه نیز نصب نمود.

اندازه گیری زیرپله برای نصب مخزن آب
در این تصویر اضلاع اصلی که برای اندازه گیری و نصب مخزن آب در زیر راه پله ها نیاز است اندازه گیری شوند مشخص شده است.

A: ارتفاع قسمت بیرونی زیر راه پله
B: طول مفید زیر راه پله
C: ارتفاع قسمت جلویی (شمشیری) زیر راه پله
D: طول بالای زیر راه پله تا شروع قسمت شیبدار (شمشیری)
E: عرض زیر راه پله
F: عرض ورودی به زیر راه پله

تمام اضلاع فوق باید با دقت اندازه گیری شوند و بر اساس این ابعاد می توان اقدام به انتخاب مخزن مناسبی نمود. مورد بعدی که ممکن است مشکل ساز شود این است که گاهی اوقات مخزن برای اینکه در محل نهایی خود نصب شود نیازمند این است که حول محور افقی قابل چرخش باشد. در واقع اگرچه فضای زیر راه پله با ابعاد مخزن مناسب است ولی به دلیل وجود دیواره ها و راه پله امکان چرخیدن مخزن و قرار دادن در زیر راه پله وجود نخواهد داشت. پس باید امکان پذیر بودن این موضوع هم بررسی شود.

لازم به ذکر است که بر روی درب مخزن نیاز هست فضایی با ارتفاع حداقل ۲۰ سانت وجود داشته باشد تا در صورت خرابی شناور و یا بازدید های دوره ای به راحتی بتوان درب آن را باز کرد و اقدام به تعویض شناور یا فلوتر نمود. به همین دلیل در هنگام اندازه گیری ارتفاع در دسترس حتماً باید این موضوع را مد نظر قرار دهید.

به عنوان نمونه در تصویر زیر نقشه فنی و ابعاد دقیق تمامی قسمت های مخزن زیرپله ۱۰۰۰ لیتری پلاستونیک مشخص شده است و با استفاده از این نقشه فنی می توان فهمید که آیا از این مخزن می توان در فضای زیرپله مد نظرتان استفاده کنید یا خیر. خوشبختانه نقشه فنی و ابعاد اکثر مخازن پلی اتیلن در فروشگاه مخزن آب دات کام موجود هستند و به راحتی می توانید با استفاده از این نقشه ها امکان قابل نصب بودن مخازن آب را بررسی نمایید برای مشاهده نقشه فنی کافی است به صفحه ابعاد و قیمت ها و یا صفحه هر محصول مراجعه نمایید.

ابعاد مخزن زیرپله ۱۰۰۰ لیتری

ابعاد و سایز مخزن آب زیرپله ای
نقشه فنی و ابعاد مخزن زیرپله ای ۱۰۰۰ لیتری

ابعاد مخزن زیرپله ۱۵۰۰ لیتری

مخزن زیرپله ای 1500 لیتری پلی اتیلن
مخزن زیرپله ای ۱۵۰۰ لیتری پلی اتیلن
مخزن زیرپله ای
نصب مخزن زیرپله ای ۱۰۰۰ لیتری

در ادامه ما متداولترین مخازن قابل نصب در زیر راه پله ها به همراه تصویر نمونه و تصویر فنی که شامل ابعاد دقیق است قرار داده شده است.

کدام مخازن آب پلی اتیلنی مناسب استفاده در زیر راه پله ها هستند؟

اگر تعداد واحدهای ساختمان کم باشد و نیاز به مخزن ذخیره آب نه چندان حجیمی باشد انتخاب های زیادی برای این کار وجود دارد. مخازن افقی، مخازن زیرپله ای، مخازن مکعبی افقی، و حتی برخی از مخازن عمودی کوتاه به راحتی در این مکان ها قابل نصب و استفاده هستند. اما اگر تعداد واحد ها بیشتر است گزینه های شما محدود تر خواهد شد و یا ممکن است نیاز پیدا کنید از دو یا چند مخزن مجزا استفاده نمایید و آنها را به یکدیگر متصل نمایید. برای مطالعه بیشتر در خصوص استفاده و نصب مخازن حجیم تر می توانید مقاله اتصال دو یا چند مخزن آب به یکدیگر را نیز مطالعه نمایید.

پرطرفدارترین مخازن آب، برای استفاده در زیر راه پله ها، مخازن زیرپله ای هستند زیرا دقیقاً بر اساس شکل زیر راه پله ها طراحی و تولید شده اند. و بعد از آن مخازن افقی و مخازن مکعبی افقی می باشند. در تصاویر زیر نحوه جانمایی تعدادی از این مخازن قابل مشاهده است.

نصب مخزن آب در زیر راه پله

مخازن زیر پله ای در حال حاضر در بازه ۵۰۰ لیتر تا ۱۵۰۰ لیتر تولید و آماده فروش می باشند. مخزن زیرپله ای در حجم های بیشتر (۲۰۰۰ لیتر به بالا) به دلیل اینکه نیازمند ابعاد بزرگی هستند در بسیاری از زیر پله ها امکان نصب ندارند و به همین دلیل توسط هیچ شرکتی تولید نمی شوند. به همین دلیل برای لیتراژهای بالاتر مجبور به استفاده از مخازن افقی یا مکعبی افقی و یا کتابی و یا ترکیبی از چند مخزن کوچک تر خواهید بود.

جدول ابعاد متداولترین مخازن آب مناسب نصب در زیر راه پله ها

نام محصول طول عرض ارتفاع
مخزن ۴۰۰ لیتری افقی ۱۲۴ ۷۰ ۷۷
مخزن ۵۰۰ لیتری افقی ۱۳۵ ۷۹ ۸۶
مخزن ۷۰۰ لیتری افقی ۱۷۱ ۸۱ ۹۱
مخزن ۷۵۰ لیتری افقی ۱۵۵ ۹۰ ۹۸
مخزن ۱۰۰۰ لیتری افقی ۱۶۸ ۱۰۰ ۱۱۰
مخزن ۱۵۰۰ لیتری افقی ۲۰۲ ۱۱۰ ۱۱۶
مخزن ۵۰۰ لیتری عمودی کوتاه ۸۵ ۱۱۹
مخزن ۲۳۰ لیتری مکعبی ۶۰ ۴۰ ۱۲۵
مخزن ۳۰۰ لیتری مکعبی افقی ۱۱۰ ۶۰ ۵۶
مخزن ۴۵۰ لیتری مکعبی افقی ۱۵۰ ۶۰ ۶۱
مخزن ۵۰۰ لیتری مکعبی افقی ۱۵۲ ۷۴ ۵۴
مخزن ۵۰۰ لیتری کتابی (آسان رو) ۱۴۲ ۵۰ ۱۱۰
مخزن ۸۰۰ لیتری مکعبی افقی ۱۷۰ ۹۰ ۷۰
مخزن ۱۰۰۰ لیتری مکبی افقی ۱۸۵ ۱۰۲ ۶۷
مخزن ۱۰۰۰ لیتری کتابی (آسان رو) ۱۶۳ ۶۲ ۱۴۰
مخزن ۱۵۰۰ لیتری مکعبی افقی ۲۱۰ ۱۱۳ ۷۷
مخزن ۲۰۰۰ لیتری مکعبی افقی ۲۳۰ ۱۲۶ ۸۳

استفاده از مخازن افقی به عنوان مخزن زیر پله

به دلیل قیمت مناسب تر مخازن افقی نسبت به مخازن زیرپله ای و مکعبی، بسیاری از مشتریان ترجیح می دهند از مخازن افقی به عنوان مخزن زیر راه پله ای استفاده کنند. در اکثر زیرپله ها مخازن افقی تا حجم ۵۰۰ لیتر به راحتی قابل نصب هستند اما در حجم های بیشتر باید به دقت ابعاد محل نصب و زیرراه پله با ابعاد مخزن اب افقی مقایسه شوند. در تصویر زیر یک مخزن پلی اتیلن افقی نصب شده در در زیر راه پله را مشاهده می نمایید.

نصب مخزن آب افقی زیر راه پله
یک نمونه نصب مخزن آب افقی در زیر راه پله
نقشه فنی و ابعاد مخزن ۱۰۰۰ لیتری افقی

استفاده از مخازن مکعبی به عنوان مخزن زیر راه پله

مخازن مکعبی افقی:

نوع دیگری از مخازن که در زیر راه پله ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند مخازن مکعبی افقی هستند. این مخازن عرض و ارتفاع مناسبی دارند و اگر محدودیت طولی وجود نداشته باشد می توانند گزینه بعدی بعد از مخازن زیرپله ای و افقی باشند. این مخازن در حال حاضر در حجم های ۱۰۰ الی ۲۰۰۰ لیتر تولید می شوند.

مخزن مکعبی افقی زیرراه پله
مخزن مکعبی افقی ۸۰۰ لیتری، نصب شده در زیر راه پله

به عنوان نمونه برای بررسی اینکه آیا مخزن مکعبی افقی ۸۰۰ لیتر در فضای زیرپله شما قابل نصب است یا خیر به راحتی می توانید پس از اندازه گیری فضای زیر راه پله و با استفاده از نقشه فنی و ابعاد زیر، امکان پذیر بودن نصب مخزن ۸۰۰ مکعبی افقی را بررسی بفرمایید.

نقشه فنی و ابعاد و سایز مخزن مکعبی 800 لیتری
نقشه فنی و ابعاد مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری

یکی دیگر از مخازن پرفروش برای نصب در زیر راه پله ها مخزن ۵۰۰ لیتری عمودی کوتاه پلاستونیک است. ابعاد این مخزن به گونه ای است که در بسیاری از زیرپله ها قابل نصب و استفاده است.

مخزن عمودی کوتاه زیرراه پله

نقشه فنی مخزن ۵۰۰ لیتری عمودی کوتاه

نقشه فنی مخزن آب پلی اتیلن 500 لیتری عمودی
نقشه فنی و ابعاد مخزن آب پلی اتیلن ۵۰۰ لیتری عمودی

مخازن مکعبی عمودی یا کتابی (مخازن آسان رو):

نوع دیگری از مخازن مکعبی، مخازن مکعبی ایستاده یا مخازن کتابی هستند. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید می توان این مخازن را در کنار زیر راه پله قرار داد و به دلیل عرض بسیار مناسب می توان در کنار دیواره ها قرار داد بدون اینکه فضای زیادی را به خود اختصاص دهد.

مخزن کتابی یا آسان رو زیر راه پله
مخزن کتابی یا آسان به راحتی در کنار بسیاری از راه پله ها و زیر راه پله ها قابل نصب هستند

مخزن آب مکعبی ۵۰۰ لیتری (مخزن آسان رو)

ابعاد مخزن آب مکعبی آسانرو ۵۰۰ لیتری
ابعاد مخزن آب مکعبی ۵۰۰ لیتری (مخزن آسان رو)

مخزن آب مکعبی ۱۰۰۰ لیتری (مخزن آسان رو)

نقشه فنی مخزن آب مکعبی کتابی 1000 لیتری
نقشه فنی مخزن آب مکعبی کتابی ۱۰۰۰ لیتری (مخزن آسان رو)

همانطور که گفته شد متاسفانه مخازن حجیم در زیر بسیاری از زیر راه پله ها و یا حتی کنار آن قابل نصب نیستند. به همین دلیل نیاز خواهید داشت فضای دیگری برای نصب مخزن در نظر بگیرید و راضی کردن تمامی ساکنین ساختمان برای انتخاب این فضا می تواند کمی دشوار باشد. متداولترین مکان ها برای نصب مخزن آب بعد از اتاق تاسیسات و زیر راه پله ها، حیاط، پارکینگ، لابی و در نهایت بالا پشت بام است. در صورتی که پشت بام استحکام بالایی داشته باشد نصب در پشت بام نیز می تواند جز گزینه های اصلی شما باشد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید مخازن آب پلی اتیلن کتابی با ابعاد و طراحی جالبی که دارند به یکی از پرطرفدار ترین مخازن برای ساختمان هایی است که ابعاد زیر راه پله های آنها اجازه نصب مخزن زیرپله ای را نمی دهد. به راحتی می توان مخازن کتابی که با عنوان مخازن آسان رو نیز شناخته می شوند در کنار دیوار پارکینگ، لابی، اتاق تاسیسات و حتی حیاط آپارتمان ها نصب کرد بدون اینکه مزاحمتی برای ساکنین ساختمان ایجاد کند.

مخزن مکعبی کتابی یا مخزن آسان رو
مخزن مکعبی آسان رو ۲۰۰۰ لیتری (مخزن کتابی)
مخزن مکعبی 2000 لیتری ابعاد
مخزن مکعبی کتابی ۲۰۰۰ لیتری پلی اتیلنی

حداکثر حجم مخازن کتابی ۲۰۰۰ لیتر است ولی خبر خوب اینکه به راحتی می توانید دو یا چند مخزن کتابی را به هم متصل کنید و به عنوان یک مخزن حجیم یکپارچه از آنها استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر ۶۰۰۰ لیتر حجم ذخیره سازی برای آب نیاز دارید به راحتی مشابه تصویر زیر می توانید تعدادی از آنها را به یکدیگر متصل نمایید.

متداولترین مخازن آب مورد استفاده به عنوان مخزن زیر پله ای

در این قسمت متداولترین و پرفروش ترین مخازن آب مناسب نصب در زیر راه پله که در فروشگاه مخزن آب دات کام تعریف شده و امکان ثبت سفارش آنلاین دارند در این قسمت قرار داده شده اند. برای ثبت سفارش علاوه بر سایت می توانید با شماره ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲ تماس حاصل نمایید.

1,543,000 تومان
1,682,000 تومان
2,146,000 تومان
2,193,000 تومان
2,535,000 تومان
2,550,000 تومان
3,186,000 تومان

اگر همچنان در انتخاب و خرید مخزن آب زیر راه پله با ابهامات و سوالاتی روبرو هستید می توانید با کارشناسان مخزن آب دات کام تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.

(۱۰ خط) ۰۲۱۴۴۵۴۸۹۲۲
مخزن آب دات کام

موضوعات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگوی آنلاین مخزن آب دات کام