بروزرسانی:یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

چگونه مانع از رشد جلبک در مخزن آب شویم؟

تفاوت مخزن پلی اتیلن سه لایه با تک لایه

مخزن آب

  استفاده از مخازن آب پلی اتیلن امروزه در تمامی کشورهای جهان امری رایج می باشد. شما می توانید استفاده از این مخازن پلی اتیلن را در شهرها و حتی روستاهای کشور خودمان نیز مشاهده نمایید. مخازن آب پلاستیکی در سایز ها و انواع بسیار متنوعی طراحی و تولید می شوند که افراد با توجه به نیاز خود می توانند یکی از آن ها را خریداری نمایند. از نکات مهمی که باید در طراحی و تولید مخازن آب به آن توجه داشته باشید این است که مواد اولیه به کار رفته شده بسیار مرغوب و استاندارد باشند تا امکان رشد جلبک در داخل مخازن از بین برود. متاسفانه مشکل اصلی که در زمینه استفاده از مخزن های بی رنگ و تک لایه – مخازن نفوذ پذیر در برابر نور خورشید- وجود دارد این است که در مرور زمان و قرار گرفتن مخزن های مذکور در مقابل نور خورشید، شاهد رشد جلبک در درون مخزن ها هستیم که این امر ناخوشایند باعث رشد موجودات تک سلولی و باکتری هایی که از بقایای این جلبک ها تغذیه می کنند، می شود. در ادامه این مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد  چگونگی رشد جلبک ها در درون مخزن های بی رنگ و هم چنین راه حل هایی برای جلوگیری از رشد جلبک در درون این مخازن توضیحاتی را برای شما عزیزان علاقمند به این موضوع بازگو نماییم. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر ما را تا آخر این متن همراهی کنید.

جلبک

رشد جلبک در مخزن آب

همان طور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، رشد جلبک ها در درون مخازن پلی اتیلن بی رنگ یا اصطلاحا تک لایه – مخازنی که در آن ها سطح آب از بیرون مشخص است- بر کیفیت آب موجود در درون مخزن نیز تاثیر منفی می گذارد و به واسطه تعذیه باکتری های بی هوازی از بقایای آنها، به مرور زمان باعث تغییراتی در رنگ و مزه آب موجود در درون مخزن خواهد شد. رشد جلبک ها بیشتر در مناطق گرمسیر صورت می گیرد چرا که زمینه و شرایط رشد جلبک در این مناطق مهیا است. جلبک ها سبز رنگ و لزج می باشند و بر روی دیواره های مخزن ها رشد می کنند و بسیار متراکم هستند. این گیاهان تک سلولی از خود بوی بسیار نامطبوعی را نیز تولید می کنند . اگر شما نیز در درون مخزن های آب خود با این گیاهان مواجه شده اید، به شما پیشنهاد می کنیم بخش بعدی را مطالعه فرمایید.

روش های جلوگیری از رشد جلبک

برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن های آب، راهکارهای ساده ای وجود دارد.

قصد داریم در ادامه متن چند راهکار ساده را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم؛

١-مخزن آب را زیر تابش مستقیم نور خورشید نصب نکنید 

تا جایی که امکان دارد مخزن های آب خود را در سایه و به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. رشد جلبک بیشتر در مخزن هایی مشاهده می شود که بر روی پشت بام ساختمان ها مستقر شده‌اند که در این صورت نیز می توانید سایه بانی برای مخزن آب خود مهیا کنید تا از تابش مستقیم  آفتاب به دور بماند. مخزن آب را به کمک پوشش هایی مانند پوشش فوم، آلمینیوم، یا نایلون حبابدار با پوشش ورقه آلومینیوم و با کمک سیم مفتول بپوشانید تا هم میزان رسیدن نور به آنها به حداقل برسد و هم در برابر گرما و سرما برای مدت زمان بیشتری دمای آب داخل آنها ثابت باقی بماند

۲-مخزن آب خود را به صورت مرتب تمیز کنید

اگر دارای یک مخزن آب در ساختمان مسکونی و یا اداری خود هستید به شما توصیه می شود که هر چند ماه یک بار مخزن خود را تمیز کنید. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که برخی از افراد سالیان سال مخزن های آب خود را تمیز نمی کنند که همین عمل می تواند بستر خوبی برای رشد جلبک ها فراهم کند. بنابر این یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب، نظافت ادواری داخل مخزن آب می باشد که دوستان عزیز بایستی آن را جدی گرفته و هر چند وقت یکبار به نظافت درون مخزن آب خود بپردازند.

٣-تمام محفظه هایی که نور از آنجا به داخل مخزن آب می تابد را مسدود کنید

از دیگر راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب می توان به مسدود کردن تمام محفظه هایی که نور خورشید از طریق آن ها به مخزن آب نفوذ می کند، اشاره کرد. هم چنین با مسدود کردن تمام محفظه ها از ورود سایر اجسام  به داخل مخزن نیز جلوگیری نموده و باعث سالم و تمیز ماندن آب درون مخزن خواهید شد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه ترک و یا سوراخ در بدنه مخزن، با نمایندگی مربوطه تماس حاصل فرمایید تا همکاران حاضر در قسمت خدمات پس از فروش با استفاده از پیشرفته ترین متد جوشکاری – WELDING TANK- در کم ترین زمان مشکل به وجود آمده را حل نمایند.

۴-اضافه کردن مواد شیمیایی و فیلتراسیون کردن

یکی از راحت ترین و آسان ترین راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب می تواند استفاده از فیلتر آب و خرید مخزن ضد جلبک مخزن آب دات کام باشد. مواد شیمیایی موجود در فیلتراسیون های به کار رفته شده در درون مخزن های آب مانع از رشد و تجمع جلبک ها می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که مواد شیمیایی مورد استفاده برای سلامتی انسان ها کاملا بی ضرر می باشند.

5- آسانترین راه جلوگیری از رشد جلبک در مخزن  آب، یک خرید مطمئن است!

یکی از آسان ترین و راحت ترین راه ها برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب، استفاده از مخزن های آب ضد جلبک مخزن آب دات کام می باشد که شما می توانید با تهیه و خریداری آن ها از مزیت داشتن یک مخزن ضد جلبک برخوردار باشید. امروزه مخزن های پلی اتیلن عرضه شده در مخرن آب دات کام از بهترین و با کیفیت ترین مخازنی هستند که توسط شرکت بزرگ و معتبر فعال در این عرصه تولید می شوند

  

آیا مخزن ضد جلبک واقعا وجود دارد؟

بله. امروزه در سراسر دنیا از مخازن پلی اتیلن ضد جلبک استفاده می شود. مخزن های پلی اتیلن عرضه شده در مخرن آب دات کام از بهترین و با کیفیت ترین مخازنی هستند که با طراحی ای که در ساخت و تولید آن ها صورت گرفته، به هیچ وجه درون مخزن آب جلبک رشد نخواهد کرد.

مخزن ضد جلبک
مخزن ضد جلبک

+لیست روش های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن های آب

×مخزن آب را زیر تابش مستقیم نور خورشید نصب نکنید

×مخزن آب را به کمک پوشش هایی عایق نمایید

×مخزن آب خود را به صورت مرتب تمیز کنید

×تمام محفظه هایی که نور خورشید از آن ها به داخل مخزن تابش می کند را مسدود کنید

×اضافه کردن مواد شیمیایی و فیلتراسیون کردن

پرسش های متداول

آیا مخزن ضد جلبک واقعا وجود دارد؟

بله امروزه در سراسر دنیا از مخازن پلی اتیلن ضد جلبک استفاده می شود امروزه مخزن های پلی اتیلن عرضه شده در مخرن آب دات کام از بهترین و با کیفیت ترین مخازنی هستند که با طراحی که در ساخت و تولید آن صورت گرفته، به هیچ وجه درون مخزن آب جلبک رشد نخواهد کرد.

راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب چیست ؟

مخزن آب را زیر تابش نور مستقیم خورشید نصب نکنید _ مخزن آب را به کمک پوشش هایی عایق نمایید _ مخزن آب خود را به صورت مرتب تمیز کنید _ تمام محفظه های که نور از آنجا به داخل مخزن تابش می کند را مسدود کنید _ اضافه کردن مواد شیمیایی و فیلتراسون کردن

Summary
Review Date
Reviewed Item
جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *